Autor Zpráva
Skynet.cz
Profil *
Ahoj. Mám stránku s povídkovými texty. Není tomu dávno, co vyšla ta nová specifikace html. Pořád žádný pokrok s dělením slov? Tedy mluvím o dělení pomocí "-" při justify zarovnání, jako např. umí Word či InDesign. Neexistuje na to nějaký trik? Teď jsem upravil texty, aby předložky a spojka "a" byly sloučené se slovem následujícím pomocí nedělitelné mezery (což je typograficky správně, nezobrazí se na konci řádku), ale tím se mi mezery mezi slovy leckde podstatně zvětšily. Neexistuje na to nějaký trik? Díky.
_es
Profil
Skynet.cz:
Existuje entita ­, respektíve Unicode znak 173, na účel delenia slov na slabiky.
No je to trochu nepraktické - treba každé slovo deliť na slabiky a sú s tým aj ďalšie problémy, napríklad rôzna podpora v prehliadačoch.
Taurus
Profil
Bohužel odpověď neznám, ale rád bych, kdyby něco takového kvalitního existovalo.
Jen tě doplním, že "a" je pouze doporučením a jako jediná jednopísmenná spojka/předložka být na konci řádku může.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Skyneta.cz:
Není tomu dávno, co vyšla ta nová specifikace html.
Kterou myslíš? Návrhy HTML 5 existují už šest let a poslední hotové HTML doporučení vyšlo na Štědrý den před dvanácti lety.
Bylo by fajn, kdyby šlo prohlížeči něčím (třeba v CSS) říct, že má sám dělit slova a/nebo že se má starat o opuštěné jednopísmenné předložky v závislosti na jazyku stránky, ale nic takového neexistuje a pokud vím, tak to ani není v plánu.

Jinak viz Má někdo zkušenosti s entitou shy?
dranel91
Profil
Nevíte, jestli se v této oblasti něco zlepšilo? Nebo je s dělením slov v prohlížečích stále problém?
Chamurappi
Profil
Reaguji na dranela91:
Nejnovější verze některých prohlížečů začínají podporovat CSS vlastnost hyphens: auto, která by měla zapnout automatické dělení podle jazyku definovaného skrz lang – konečně ten atribut k něčemu bude :-)
Podle odkázané stránky podporuje betaverze Exploreru 10 češtinu, Mozilla ještě ne. Samozřejmě to zase všichni implementují s prefixem, aby to náhodou nebylo moc jednoduché na používání…
Taurus
Profil
Věnoval jsem tomu celou sobotu a přišel na http://code.google.com/p/hyphenator/
Živá ukázka: http://jpw.odemne.com/hyphens/

Firefox, Chrome, IE6 a vyšší a Opera se tváří pěkně (jen v Opeře lze vidět, že rozdělovník se do justify nepočítá).
Na domovské stránce se lze dočíst, jak si skript modifikovat, chová se to vážně inteligentně. Např. při kopírování textu se rozdělovníky ignorují, zvětšování písma je v pořádku, lze ošetřit sirotky, využívat CSS 3 hyphens aj.

74kb soubor jsem minifikoval na 26 kb, přidané jazyky smazal, a přesto to funguje (vše viz má živá ukázka). Neovládám javaskript, určitě jde hodně zkrátit kód, protože nabízí varianty užití, které si člověk volí v html (řádek 55).

Zkuste se mrknout, zajímají mě názory na tento dlouhodobý problém.

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0