Autor Zpráva
Rodgers23
Profil
Základní otázka: musím mít ve všech stránkách tag HTML,HEAD a BODY? Jde mi o to, že mám web, který se dále dělí...napr. stranka1, stranka2, stranka3. Stránka 1 je primární se všemi tagy a css a na ní navazují stránky2 a 3, kde mám např. zobrazen obsah z databáze bez HTML atd. Vše funguje, ale na str.2,3 mám např.javascript a musím mít i title kvůli SEO. Já vím, že je to blbá otázka, ale raději se zeptám :-)
Keeehi
Profil
Fungovat to může i bez nich ale vždy je dobré je tam mít. Máš snad nějaký důvod, proč je tam nechceš?
Rodgers23
Profil
Četl jsem totiž, že vyhledávače mají rády textové stránky, tzn. co nejméně html kódu, tak mě to trochu zaskočilo
Joker
Profil
Rodgers23:
musím mít ve všech stránkách tag HTML,HEAD a BODY?
Ty tagy tam být nemusí, všechny tři mají jak počáteční, tak koncovou značku nepovinnou.
Nicméně příslušné elementy ve stránce budou vždy, protože vzniknou podle určitých pravidel automaticky i bez značek.

Četl jsem totiž, že vyhledávače mají rády textové stránky, tzn. co nejméně html kódu
A tam psali, že se kvůli vyhledávačům mají vynechat tyhle značky?
To je přece nesmysl, jakou výhodu uživatelům vyhledávače přinese vynechání značky <html> ze stránky (když zanedbáme úsporu 13 bajtů)?
A pokud to uživatel vyhledávače nijak neocení, proč by vyhledávač měl takovou stránku preferovat?

Pro zajímavost, titulní stránky Google a Seznamu všechny ty tagy obsahují. Kdyby jim nějak vadily, proč by je dávali na vlastní stránky, když jsou navíc nepovinné?

SEO a množství tagů na stránce, podobně jako debaty o nadpisech (např. urputné přesvědčení některých, že na stránce musí být právě jeden <h1> tag a všechno ostatní je špatně), délky nadpisů, počet slov v titulku, atd. jsou spíš taková mytologie.
Spousta lidí to papouškuje, ale nikdo nedokáže říct, jestli to vůbec má nějaký vliv a i pokud má, tak jen zanedbatelný.
A nejhorší je, když lidi řeší takovéhle kraviny a zanedbají ty podstatné věci, tj. jestli stránka má kvalitní obsah a aby se k tomu obsahu co nejvíce návštěvníků co nejpohodlněji dostalo.

Poznámka: Čímž samozřejmě nerozporuji, že používání hromady zbytečných elementů na stránce (např.: <div><p><span><b>text</b></span></p></div>) může být problematické, například vzniká nepřehledný a hůř udržovatelný kód.
Ale to je zase trochu jiné téma, než vynechávání <html>, <head> a <body>
Rodgers23
Profil
Oka, dík za odpověď. Zřejmě jsem narazil na článek o mytologii, protože tam bylo všechno napsané jak popisuješ. Tak tam ty tagy vložím a je klid...
Trejpa
Profil
Rodgers23:
Zbytečné (nepovinné) značky obvykle vynechávám. Bez nich mi přijde kód přehlednější, ale nic jiného si od toho neslibuji. Na SEO to rozhodně vliv nemá.

stránky2 a 3, kde mám např. zobrazen obsah z databáze bez HTML atd.
Tomu úplně nerozumím. Co je obsahem těch stránek?
Chamurappi
Profil
Reaguji na Keeehiho:
ale vždy je dobré je tam mít
Proč?

Když si dám dohromady všechny představy, které v hlavách začátečníků vznikají o tom, jak asi funguje HTML a jak by se mělo psát, je znalost existence těchto tří elementů možná spíš kontraproduktivní.
Člověk si myslí, že je v dokumentu nějaký systém, že existuje řád v tom, kam jaká věc patří a kde nejlépe funguje. Skutečnost je ale taková, že téměř libovolný kus HTML může být na libovolném místě. Výjimku tvoří jen elementy, které společně utvářejí jeden celek (třeba <object> a <param>, <frameset> a <frame>) nebo jejichž styly počítají s určitým semknutím (<table> a možná <ruby>) — ani do jedné z těchto skupin trojice <html>/<head>/<body> nepatří. Proč předstírat, že jsou něco víc než jinak nazvaný <div>?


Reaguji na Rodgerse23:
na ní navazují stránky2 a 3, kde mám např. zobrazen obsah z databáze bez HTML atd.
Stejně jako Trejpa nechápu, proč máš část stránek jinak.
Značky těch tří elementů vynechávat klidně můžeš, ale pokud vynecháš i <!doctype html>, může to mít v některých prohlížečích výrazný dopad na vzhled stránky, protože <!doctype> určuje vykreslovací režim.


Reaguji na Jokera:
Kdyby jim nějak vadily, proč by je dávali na vlastní stránky, když jsou navíc nepovinné?
Na druhou stranu ovšem neplatí, že vše, co dělají vyhledávače na svých webech, se vyhledávačům líbí. Nepředpokládám, že by mezi týmem, který programuje indexovacího/hodnotícího robota, a týmem, který kóduje web, probíhala nějaká koordinace.
Str4wberry
Profil
Tak datová velikost stránky na SEO nepochybně vliv má. Nicméně ta úspora vynecháním zbytečných značek je celkem minimální.

Jejich uvedení také ničemu nevadí, tedy bych řekl, že vynechání nebo nevynechání zbytečných značek je celkem jedno.


Reakce na Chamurappiho:
Na druhou stranu ovšem neplatí, že vše, co dělají vyhledávače na svých webech, se vyhledávačům líbí.
Nepředpokládám, že by mezi týmem, který programuje indexovacího/hodnotícího robota, a týmem, který kóduje web, probíhala nějaká koordinace.
Moc dobrá připomínka.

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0