Autor Zpráva
radozaj
Profil
Ahoj,
keď som sa učil HTML, používalo sa LH pri UL alebo OL, ako záhlavie zoznamu. No však teraz mi to žiaden program ani validátor nepozná. Ako teda spraviť záhlavie zoznamu, keď chcem aby bolo tiež posunuté doprava ako LI ?
Joker
Profil
Zkusil jsem se pro jistotu mrknout do specifikace HTML 3.2 ( http://www.w3.org/TR/REC-html32 ), ale ani tam značka <LH> není. Pokud já vím, tak to nikdy oficiální značka nebyla a vyskytovala se jen v nějaké pracovní verzi některé HTML 3 specifikace.
radozaj
Profil
A potom ako mám spraviť nadpis pre zoznam, ale aby bol tiež posunutý doprava? Lebo spravil som to cez <SPAN>, ale validator mi vyhlasil chybu. pokus6
WanTo
Profil
radozaj
Máš dvě možnosti:

1. Vykašlat se na validátor.
2. Span vyndat z <ul> a vložit ho nad něj.
habendorf
Profil
Pro nadpis se používá hx. Posunutí můžeš udělat třeba paddingem.
radozaj
Profil
Chcel som to použiť v krajnom prípade, ale asi je už tu. OK, díki za rady, spraím to cez Hx.
Joker
Profil
radozaj
Tak jestli tam to <lh> mělo být jen kvůli tomu, aby nadpis byl odsazený, ale aby před ním nebyla odrážka, tak to se dá udělat takhle:
<ul>
<li style="list-style-type:none">Nadpis seznamu</li>
<li>položka seznamu</li>
<li>položka seznamu</li>
</ul>
Dero
Profil
Joker: LH měl sémantický význam. Dodnes příliš nechápu, z jakého důvodu není možné do seznamu zanořit nadpis Hx. Vůbec kontextová sémantika jako taková je v HTML silně nedotažená, mohl bych jmenovat víc příkladů.

radozaj: To muselo být už víc než deset let, co ses učil HTML, protože LH se vyskytl v jediném návrhu HTML, totiž v HTML 3.0 (1995), které se však nikdy nezhouplo do fáze doporučení W3C. Takže ses učil něco, co nebylo hotové. Ono se to ale časem nemění, lidé také šťastně studují CSS 2.1 nevědíce o změnách oproti CSS 2, přitom CSS 2.1 je stejně stejně jako HTML 3.0 pouhý Working Draft (pracovní návrh).

Jinak viz habendorf, tak se to dělá v praxi.
Joker
Profil
LH měl sémantický význam.
Neříkám že ne, ale oficiálně v HTML vlastně nikdy nebyl.

Ale je fakt, že nadpisy uvnitř seznamu by měly být povolené. I když, zase teoreticky když <ul> je samotný ten seznam, tak nadpis by měl být před tím seznamem...
Dero
Profil
Neříkám že ne, ale oficiálně v HTML vlastně nikdy nebyl.

Správně, nebyl.

Ale je fakt, že nadpisy uvnitř seznamu by měly být povolené. I když, zase teoreticky když <ul> je samotný ten seznam, tak nadpis by měl být před tím seznamem...

Tady je třeba zohledňovat víc faktorů.

1) Je seznam právě jen ten soupis položek, nebo mluvíme o seznamu jako o objektu "seznam", který může obsahovat svůj nadpis?
2) Bylo by z praktického hlediska výhodné, aby seznam obsahoval svůj titulek/nadpis mezi značkami <xL>...</xL> (<menu></menu>, <dir></dir>...)?
3) Dává nadpis/titulek v seznamu smysl?

Moje názory:

1) W3C rozhodlo, že to bude jednou tak, jednou onak. Seznam = položky seznamu. Tabulka = objekt tabulka, nikoliv buňky tabulky. Jak jinak si vysvětlit prvek <caption> uvnitř <table>? To je titulek tabulky. V seznamu prvek pro tento titulek chybí. Kdyby to bylo sjednoceno, ani nepípnu.
2) Jistěže bylo, jedním se základních principů CSS je využívání kontextu. A jak snáze by šlo vybrat všechny titulky/nadpisy seznamu než selektorem následovníka? Pravdou je, že se vyskytují situace, ve kterých mají nadpisy seznamů jiný styl než běžné nadpisy. A protože "+" v selektoru nepodporuje IE, stejně je třeba se často uchýlit ke třídám či jinému prvku.
3) Dává.

Co Ty na to?
Bubák
Profil
<lh> jsem nenašel ani ve slavné dgx-ově statistice, možná proto, že tahle značka nefunguje, protože ve statistice jsou také značky, o kterých W3C "neví".
http://www.dgx.cz/trine/item/statistika-pouzivani-html-znacek - článek
http://www.dgx.cz/tools/tags/cr.html - statistika

Běžně se používá hx, jak radí habendorf. Pro tabulky sice existuje <caption>, funguje, ale prakticky se nepoužívá, viz statistika.

Ako teda spraviť záhlavie zoznamu, keď chcem aby bolo tiež posunuté doprava ako LI ?
Ve výchozím CSS je <ul>, tedy celý seznam odsazen levým marginem, případně paddingem (záleží na prohlížeči) o 40px.

Pro zajímavost:
http://www.w3.org/TR/REC-CSS2/sample.html - toto je pouze doporučení (This appendix is informative, not normative), prohlížeče se tímto nemusí řídit
Dero
Profil
http://www.w3.org/TR/REC-CSS2/sample.html - toto je pouze doporučení (This appendix is informative, not normative), prohlížeče se tímto nemusí řídit

A ani v plné míře neřídí. Doporučuji k nahlédnutí například interní stylopis Firefoxu (do adresní řádky vložte následující - resource:///res/html.css).
Joker
Profil
Dero
ad 1) souhlasím, že se tu aplikuje různý postup. Viz <fieldset> - <legend>, což je vlastně tentýž princip, jako by asi bylo <ul> - <lh>. Nicméně se zdá, že W3C se snaží právě tenhle postup opustit.
Když už, tak bych definoval jeden prvek, třeba <caption>, který by se používal jako univerzální "vnitřní nadpis"

ad 2) + 3) Asi by to výhodné bylo a smysl to dává.
Chamurappi
Profil
Považuji za naprosto korektní vložit před první <li> v seznamu nadpis <hn> či element vyjadřující důraz, při čemž tomuto prvnímu elementu přisuzuji i schopnost doplnění významu celého seznamu.

Brzy to bude rok, co jsem dal na Webylonu <h2> do <menu>. Nikomu a ničemu to zjevně nevadí.
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0