« 1 2
Autor Zpráva
HonzaH2
Profil
Trejpa
A opět mi přijde mé řešení [4] jako nejlepší,
když bych se rozhodl ALT použít, tak řešení [4] mi přijde také jako nejlepší. V každém případě bych se totiž chtěl vyvarovat duplicity popisů neboť to na návštěvníka může působit dost zmatečně a vlastně to pro něj ani nemá žádný přínos - mluvím o bodu 3 kde by se zobrazovalo "Moje kočka Míca Moje kočka Míca" a jeho trochu lepší obdobě v bodě 5, který by zobrazoval "obrázek - Moje kočka Míca Moje kočka Míca".

Zobrazení dle bodu 4: "[obrázek] Moje kočka Míca" je vystihující a nese to informaci jak o tom, že je tam umístěn obrázek, tak o jeho popisu.
Plaváček
Profil
HonzaH2

Ano, bod 4 se mi také zamlouvá nejvíc, má svou pochopitelnou logiku.
habendorf
Profil
Trejpa: Zdá se vám na mém řešení něco špatně? habendorfovi se to nezdá.

No já jen skromně podotknu, že v době kdy jsem odpovídal, tak tu nebyla řeč o nějaké fotogalerii. Přečti si znovu svoji původní otázku.
Trejpa
Profil
habendorf
Chtěl jsem tím naznačit, že nechci nutit do odpovědi někoho, kdo již odpovídal. Po své odpovědi jsi se k základní otázce nevyjadřoval, takže jsem se (mylně) domníval, že si za svým názorem stojíš, i když se trochu posunul kontext. Omlouvám se.
quinux
Profil
Plaváček
Jak to dopadlo? Už se ozval p.Pavlíček? ;o)
Plaváček
Profil
quinux

Ano, doinstaluje dva počítače a během dneška se na nás vrhne :)
Radek Pavlíček
Profil
Hezký den, omlouvám se za prodlevu s odpovědí, mrkněte na www.blindfriendly.cz/testy/kocka-mica.

Moderátor Chamurappi: Příklad s kočku Mícu již nefunguje, plnohodnotnou alternativou mu je pes Ben.
Moderátor Alphard: Pes Ben si vzal volno, ale vrátila se kočka Míca.
Moderátor Chamurappi: Pes Ben už je zase živ :-)
Plaváček
Profil
Radek Pavlíček

Děkujeme za vyčerpávající odpověď.
quinux
Profil
Radek Pavlíček
Takže jednoznačně, alt vyplňovat, ale padla tu otázka jestli nevidomý poleze i do sekce, která nese jednoznačný název "fotogalerie" a právě zdali je potřeba vyplňovat ten alt i tam.
Plaváček
Profil
quinux

jestli nevidomý poleze i do sekce
právě zdali je potřeba vyplňovat ten alt i tam.

Myslím, že ano, návod jak na to je v té pěkné tabulce a upřímně řečeno, rozhodovat o tom, kam který člověk poleze, přeci není starost autora.

Starostí autora webu je pokud možno poskytnout obsah všem bez rozdílu zvláště, když to tak moc práce nestojí.
habendorf
Profil
Takže podle Radkovy odpovědi bych řekl, že moje úplně první odpověď Takže bych se nebál při popisku "Moje kočka Míca" mít v altu třeba "Míca žere myš". nebyla úplně od věci. Jen by asi bylo lepší třeba "kočka žeroucí myš".
quinux
Profil
Plaváček
Myslím, že ano, návod jak na to je v té pěkné tabulce a upřímně řečeno, rozhodovat o tom, kam který člověk poleze, přeci není starost autora.
S tím souhlasím, šlo mi spíš o to, aby zde byly zodpovězena i tato otázka pro ty nevěřící ;o)
Trejpa
Profil
Radek Pavlíček
k testu:

k bodu 4 (případně i k bodu 7): Uznávám, že pro nevidomého člověka, jehož čtečka před každým obrázkem (s ALTem) vysloví i slovo grafika (nebo něco v tomto smyslu), je zrovna tato informace zdvojena. Nicméně je třeba si uvědomit, že ostatní uživatelé, kteří si naopak obrázky úmyslně vypnuli a čtou text sami (třeba za účelem stažení jen konkrétního obrázku), by v jiném případě z textu nepoznali, že tam je obrázek (například u Gecko prohlížeče nelze nenačtený obrázek bez okrajů od běžného textu odlišit, Links text z ALTu jen zesvětlí, Opera a IE udělají něco podobného u nenačtených obrázků, které nemají stanoveny rozměry). A právě toto bych vytkl "ideální" šesté variantě. Podle mě je menší zlo něco někomu zobrazit dvakrát než to samé jinému nezobrazovat vůbec.

6. [... (k variantě 4) ...] Popisek Moje kočka Míca nepovažovali za dostatečný.
To vypadá, že budu muset popisovat obrázky trochu rozsáhleji. Ale od varianty čtyři (vlastně nyní sedm) mě to asi nepřesvědčí, protože bych musel vymýšlet k jednomu obrázku dvě věci. (Jsem se sem přišel zeptat, jestli si mohu práci ulehčit, už tak je jí dost.)

Jinak se připojuji a děkuji za odborné vyjádření.


quinux
otázka jestli nevidomý poleze i do sekce [...] "fotogalerie"
Nejde o to, zda tam poleze, jde o to, zda z toho něco bude mít. Zejména pokud je fotogalerie jen doplněním článku "Jak jsem trávil odpoledne s kočkou Mícou", do kterého se ty fotografie nehodí (je jich moc, jsou velké).


K zadání:
Zmínil jsem tam, že by mě zajímalo, jak se to dělá v běžně praxi. Opravdu existují fotogalerie, které jsou napsané podle bodu 6 (z testu)? Dovolím si o tom pochybovat.

Má původní otázka: "Je užití alt u img vždy nutné?" je tedy zodpovězena. Ano, každý obrázek by měl mít vyplněný ALT. Jeho obsahem by měl být detailní popis obrázku, který není vystižen v kontextu (bod 6), případně mnou preferovaný a ostatními přímo nezavržený obsah ALTu "obrázek" s tentokrát více detailnějším kontextovým popiskem u obrázku (bod 7).
quinux
Profil
Trejpa
Nejde o to, zda tam poleze, jde o to, zda z toho něco bude mít.
Právě. Otázkou jsem se chtěl dovědět, jestli p. Pavlíček v reálné praxi a od svých nevidomých kolegů vysledoval, že nevidomí do fotogalerií i přes svůj handicap chodí nebo je rovnou vynechávají. Nám se těžko chápe jestli z toho něco má nebo nemá.

Jsem se sem přišel zeptat, jestli si mohu práci ulehčit, už tak je jí dost.
Kvalitní web je spousta práce, stejně jako kvalitně postavený dům. Taky si můžeš ulehčit práci, tím, že ho třeba nezateplíš. Ušetřil sis práci, v létě ti to chybět nebude, ale na jaře to poznáš na vyúčtování za teplo ;o)
Radek Pavlíček
Profil
Opravdu existují fotogalerie, které jsou napsané podle bodu 6 (z testu)? Dovolím si o tom pochybovat.

Existují, třeba http://karolina.petnik.cz/

...nevidomí do fotogalerií i přes svůj handicap chodí...

Chodí, ale prohlížejí si ji jen za předpokladu, že fotky jsou s relevantními alty a z jejího prohlížení tedy něco budou mít. Například před pár lety jsme testovali web nějaké malé obce, kde měli (popsanou) fotogalerii všech domů ve vsi, a kolega z ní byl úplně nadšený, protože si o té obci mohl udělat aspoň nějakou představu.
quinux
Profil
Radek Pavlíček
Děkuji.

Myslím, že teď již je všem jasné, že i ve fotogalerii je potřeba ty alty vyplňovat a
Trejpa - To vypadá, že budu muset popisovat obrázky trochu rozsáhleji.
nemusí to být vůbec rozsáhlý popis ;o)
Plaváček
Profil
Shrňme celé téma:


Neklaďte při tvorbě webových stránek bariéry nikomu, pokud skutečně nemusíte (a nikdy nemusíte).

Berte v úvahu, že i nevidomí mohou mít touhu či chuť prohlédnout si fotogalerii. Radek dodal kvalitní návod a osobní zkušenost. Čili pokud to jenom trochu jde (a ono to jde vždycky, když se chce), držte se zmíněných doporučení.

Spokojení návštěvnící budou vaši odměnou.
Petr008
Profil
Diskuse je to pěkná, já osobně alt používám a využívám. Co z toho, když IE zobrazuje text v alt normálně, ale u Firefoxu se mi alt nezobrazuje. Je to, jako bych jej do zdrojového kódu nedával. U IE stačí přejet kurozorem přes obrázek a text z altu se ukáže u FF bohužel ne.
Railbot
Profil
Petr008
IE to totiž dělá blbě. Zobrazuje alt místo title. Ostatní prohlížeče zobrazují správně pouze title.
Petr008
Profil
Takže to vlastně dělám špatně já :-D
Už jsem se neoprávněně osočoval na prohlížeče :-)
Trejpa
Profil
Petr008, Railbot
IE zobrazuje text v alt normálně vs. IE to totiž dělá blbě.
Ani jedno, ani druhé. TITLE je od toho, aby jakémukoli prvku dalo popisku, která se obvykle zobrazuje po najetí kurzorem nad objekt a je jen jeho doplněním či vysvětlením. ALT je náhradním textem místo obrázku. IE se snaží co nejvíce uživateli zavděčit, proto zobrazí ALT u obrázku v případě, že autor TITLE neuvedl. Pokud ho však uvedl, dá IE správně přednost atributu TITLE. O to, co se zobrazuje v bublině, v této diskuzi vůbec nešlo.


Celé téma tu shrnul Plaváček. Tím považuji problém za vyřešený. Děkuji všem, kteří se do diskuze zapojili a pomohli (nejen) mě tuto problematiku osvětlit.

Nestrpím žádné války prohlížečů. Uzamykám tedy toto téma. Budete-li mít k původnímu tématu nějaké další náměty, názory či nepublikovaná řešení, napište mi, rád téma zase odemknu.

Trejpa
« 1 2

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0