Autor Zpráva
blizz_boz
Profil
Na stranke Tutorials.cz som sa od lefiatha dozvedel ze:

>Z hlediska sémantiky, je div anonymní prvek a nemůže rovnou obsahovat text

je toto tvrdenie pravdive?
Chamurappi
Profil
Reaguji na blizz_boze:
Není.

Kvalita návodů na webu tutorials.cz již zde byla propírána. Zjevně ani čtvrtý díl Jaaova seriálu neoslňuje pravdivými informacemi.
blizz_boz
Profil
to som sa dozvedel na tutorials fóre, nie z článku, ale bolo mi to hneď podozrivé...
Bubák
Profil
Třebas text patičky si dovedu představit přímo v DIVu. Avšak s textem přímo v DIVu se to nesmí přehánět, hrozí fekální styl.
Miloš
Profil
blizz_boz
Asi bych nepoužil slovo „nemůže“, ale jinak s danou formulací do značné míry souhlasím.
Zatímco v případě odstavce, seznamu, nadpisu… je sémantický význam textu jasný, tak pokud je text umístěný přímo v divu (anebo dokonce přímo v body), jeho sémantický význam je neurčitý, neurčitelný a nepopsatelný.
To je přesně ten důvod, přoč s výše uvedeným názorem souhlasím.

Leč – co takhle například následující odkaz:
<a href="#top">↑na začátek stránky↑</a>

Je nějaký blokový prvek, který by danému k odkazu pasoval jak hrnec na (_!_)? Obávám se, že není – tohle je přesně ukázka, kdy zjevně nemá smysl cpát takový text do odstavců jenom proto, aby bylo učiněno sémantice zadost (jakože stejně nebude), o validitě striktních DTD ani nemluv(n)ě.

Neboli nad validitou a sémantikou by měl dohlížet kodérův zdravý rozum (má-li ho).
blizz_boz
Profil
Miloš:
ale preco by som mal davat text do odstavca ked tam nechcem odstavec? odstavec je cast textu, ktoru chcem logicky oddelit od inej casti toho isteho textu. napr.

<div class='section' id='poviedka'>
<h1>poviedka</h1>
<p class='perex'>perex</p>
<p>uvod</p>
<p>jadro</p>
<p>zaver</p>
</div>


ale v tomto pripade si myslim ze pouzitie odstavcu nema zmysel:

<div class='section' id='inzerat1'>
Text Inzerátu
<div class='cena'>Cena</div>
<adress>Adresa</adress>
</div>


nieco ine by bolo keby ten isty inzerat obsahoval viac logickych casti:
<div class='section' id='inzerat2'>
<p>Text Inzerátu</p>
<p>Text Inzerátu</p>
<div class='cena'>Cena</div>
<adress>Adresa</adress>
</div>


apon ja to tak chapem.
srigi
Profil
Miloš
Ja rozhodujem o obaleni problemoveho elementu/textu pomocou vypnutia CSS. Ak nie je text na takejto stranke pekne strukturovany (zlievaju sa nesuvisiace veci), obalim to paragrafom.
panther
Profil
blizz_boz
ale v tomto pripade si myslim ze pouzitie odstavcu nema zmysel:
A co je text inzerátu? Je to odstavcový text, byť ten odstavec bude jen jeden.
Miloš
Profil
blizz_boz
ale preco by som mal davat text do odstavca ked tam nechcem odstavec?
Vždyť jsem napsal, že by měl rozhodovat zdravý rozum a někdy je odstavec nesmysl; v tom se s tebou přece nehádám.

Na stranu druhou ale musím dát za pravdu Pantherovi:
co je text inzerátu? Je to odstavcový text, byť ten odstavec bude jen jeden.

A pokud jde o ten inzerát, pak i cenu bych dal do odstavce; proč div?
<div class='section' id='inzerat1'>
  <p>Text Inzerátu</p>
  <p class='cena'>Cena</p>
  <adress>Adresa</adress>
</div>
blizz_boz
Profil
nvm ja sa na to pozeram z pohladu programatora, web stranky su vpodstate len take vystupy z databazy na HTML sablonu... v databaze mam inzerat (riadok) rozdeleny na bunky [text inzeratu] je jeden logicky celok(bunka v databaze) ktory moze ale nemusi obsahovat text rozdeleny na odstavce, odstavce tam budem davat len vtedy ked chcem [text inzeratu] rozdelit na odstavce. nebudem ich tam davat zbytocne aby som zvacsoval a zneprehladnoval kod stranky, naco?. cena je ulozena v inom stlpci a teda a neni sucastou [textu inzeratu](bunka v databaze), ale len sucastou inzeratu ako celku(riadok v databaze) takze preco by som ju mal davat do odstavca? pride mi to nelogicke, skor by sa na to hodil tag
<cena>
ale pretoze taky neexistuje nahradim ho
<div class='cena'>
Miloš
Profil
blizz_boz
Inzerát máš v databázi sice jako řádek, ale nikdo ti to nebude chtít číst jako řádek.
Autor povídky má děj shrnutý jako jednu myšlenku, ale taky to musí nacpat do odstavců (vím, že to jako příměr kulhá, ale lepší mě nenapadnul).

Nenutím ti svoji představu, ale pro mě je i jeden odstavec textu odstavcem.
Jeden odstavec těžko kód znepřehlední. Když kód odsazuješ, pak už vůbec o nepřehlednosti nejde mluvit.
Jestliže cenu flákneš do divu, proč místo divu nepoužiješ odstavec (klidně s patřičnou třídou)?
Joker
Profil
Já jsem podobného názoru, jako píše blizz_boz.

Miloš
Jestliže cenu flákneš do divu, proč místo divu nepoužiješ odstavec (klidně s patřičnou třídou)?
Přestože to logicky odstavec není? Podle mě je v takovém případě lepší použít <div>.
Například budu mít něco takovéhoto:
<h3>Nadpis příspěvku</h3>
<div class="prisp_info">Napsal <strong>Joker</strong>, 8.4.2009</div>
Podle mě to je v pořádku.

Dal věc je vstup od uživatele, třeba komentář k příspěvku. Řekněme, že celý komentář chci mít v jedné značce (což je celkem logický požadavek) a že v komentáři dovoluji některé HTML značky, včetně odstavce- tj. komentář od uživatele může mít žádný, jeden nebo více odstavců.
Čili do odstavce komentář uzavřít nemůžu, ledaže bych použil čisté XHTML (v HTML odstavec uvnitř příspěvku automaticky ukončí ten odstavec kolem příspěvku). Asi jediná rozumná možnost je v tomhle případě použít <div>. Jenže nemám zaručené, že návštěvník komentář dělil do odstavců, případně že veškerý kód se nachází uvnitř nějaké značky.
Navíc kdyby komentář byl jen jeden odstavec, vznikne něco takovéhoto:
<div class="komentar"><p>:-)</p></div>

...Ten odstavec tam podle mě je zbytečný (<div> odstranit nelze).

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0