Autor Zpráva
prem
Profil *
zdravím,

zpracovávám pro klienta HTML šablonu eshopu. Obsah pravé části jsem nakódoval pomocí tabulky, protože mi to přijde jako klasické tabulkové uspořádání dat a byl jsem "obviněn", že jsem použi zastaralý tabulkový layout a je třeba to udělat plovoucím layoutem. Mě ale přijde divné dělat pomocí divů něco co je tabulkově uspořádáno - přeci když chci na web vložit tabulku, nebudu ji skládat pomocí divů. Navíc tabulkový layout je podle mě to, když celou kostru webu udělám do tabulky, nebo když vložím do tabulky obsah.

Prosím vás o posouzení, jedná-li se o něco, co nelze pusit na web a je třeba to opravit, nebo je-li to použitelné: Odkaz

Díky moc
Plaváček
Profil
prem

Použití tabulky pro celou hlavní část webu není příliš vhodné a dle mého soudu se nejedná o uspořádaná tabulková data.

Tabulka by se naopak dala vhodně použít třeba pro výpis produktů, které máš v kódu označené jako <!-- pribuzne -->.
prem
Profil *
Aha dobře. A z jakého důvodu to není vhodné? Napadá mě snad jedině to, že tabulka se zobrazí jakmile je načtena celá, ale tady mi nepřijde nějak kritické protože neobsahuje moc dat - není v ní nic velkého, ani není příliš dlouhá.
ninja
Profil
Souhlasím s Plaváčkem. Tabulkový layout ale nění nějaké extra zlo. Důležité je aby se stránky dobře načítali a zobrazovali uživatelům. U tabolkových layoutů bývá problém na mobilním zobrazení, kdy prohlížeč má menší možnosti upravit si vzhled.

Takže ano, plovoucí divy by bylo vhodnější, nicméně není to tak závažné, aby to ospravedlnilo komplení přepracování.
Plaváček
Profil
prem

není v ní nic velkého, ani není příliš dlouhá

Ale je zbytečná. Dvacet minut kodérské práce by to spravilo, což říkám proto, že nechápu, proč jsi ji vlastně použil. Nejedná se přeci o design, kde je nutné hafo věcí složitě pozicovat.
prem
Profil *
Já jsem ji použil proto, protože se mi s ní prostě dělalo líp, to je celé - nepovažoval jsem to za nějaké zlo, nebo nedostatek. Spíš se ptám proč ji nepoužít. Jako rozumný argument mi přijde to, že to může být problém při mobilním zobrazení - to jsem nevěděl, za tuto poznámku díky.
Plaváček
Profil
prem

Problém může vyvstat i s přístupností na alternativních zařízeních (třeba hlasové čtečky), kdy je třeba myslet na to, že informace podané pomocí tabulky zprostředkovává čtečka lineárním způsobem. I když v tomto případě by to asi velký problém nebyl. Spíš mi není jasná tato konstrukce:

<td class="vyrobky_dole">
<div class="vyrobky_dole">

Přeci by stačilo použít jenom DIV, nebo ne?

Abych to ale uzavřel. Chtěl jsi slyšet názor.

Můj osobní názor je ten, že použití tabulky je naprosto zbytečné a nesystematické (co když bude nutné v budoucnu změnit umístění nějakého prvku, třeba obrázku. Budeš tak muset sahat do HTML, což může být leckdy problém. V beztabulkové konstrukci by postačil zásah do CSS).

Nicméně, jedná se o tvůj byznys a víc se v tomto vlákně asi nedozvíš.
prem
Profil *
Ok fajn, děkuju za názory - nemá to být dohadování, pouze oponuji :). Díky !
pepos
Profil
zkus absolutní pozivovani pomoci css
panther
Profil
pepos
zkus absolutní pozivovani pomoci css
1) prem před 2 měsíci svůj prolbém vyřešil, nepotřebuje tedy další rady
2) tvá „rada“ je snad ještě horší než ty tabulky, příště si rozmysli, co napíšeš.
H13
Profil
prem
Osobně se snažím tabulky používat pouze pro skutečné tabulky (data na řádcích s více sloupci), ne jako pomoc při tvorbě designu. Asi před rokem jsem však četl celkem zajímavej článek (už nevím kde), kde se psalo o tom, že použití tabulek je nejvhodnější způsob jak zobrazit design stránky korektně v co největším počtu zařízení. Dokonce tam byly i screenshoty z mobilních telefonů, kde tabulkovej design prostě "držel" zatímco např. design z plovoucích boxů nevydržel. Stejně tak jsem četl, že použití tabulky, které jednoduše vyřeší design stránky je lepší než "předivovaná" stránka. Podle mě prostě tabulky nejsou zlo, pokud se rozumně používají. Ale jak říkám, osobně raději používám boxy, které si pak pozicuju pomocí CSS.

Pokud jsi "byl "obviněn", že jsi použil zastaralý tabulkový layout", zeptej se v čem je zastaralý? Tabulky jsou podporovány všemi používanými prohlížeči, jsou to standardní tagy stejně jako div. Nech si vysvětlit, proč ten dotyčný vyžaduje netabulkový design? Pokud ti sděli opravdu rozumný důvod, pak to asi budeš muset změnit?
DoubleThink
Profil *
Nejsilnější stránka tabulkového layoutu je zároveň jeho největší slabinou - pevná vazba mezi řádky a sloupci.

Tabulkový layout se špatně rozšiřuje a upravuje. Co lze u pozicovaného a obtékaného layoutu vyřešit pouhou úpravou stylu nebo přidáním divu, vyžaduje u tabulek často rozsáhlé kódové (a někdy i obrazové) změny.

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0