Autor Zpráva
Coolman
Profil
Ahoj,
chci se začít učit python (dělám hodně s datové analýzy, a náročnější matematické výpočty a pro web aplikace "data science" je python údajně optimální) a vytvořit na stránky využívající python, ale nikde nemohu zjistit, jaké požadavky má hosting splňovat, abych na webu spustil python script. Pokud to řeknu laicky "co hosting musí splňovat, aby na webu mohl jet python"?

Našel jsem např. hosting rosti.cz, ten asi python podporuje, ale nechce se mi věřit, že v ČR je snad jediný. Python přeci dnes už není nic až tak speciálního.

Můžete mi doporučit nějaké hostingy, kde půjde python?

Díky
juriad
Profil
Možná je problém v tom, že hledáš hosting a nikoli VPS.

V případě hostingu je celý systém spravován zaměstnanci hostingu, více lidí má své weby na jednom stroji. Je potřeba zajistit, aby žádná aplikace nemohla zasáhnout do systému ani cizích aplikací. Hostingy tudíž bývají velmi omezené tím, co je poskytované a tím co je možné nakonfigurovat.
V případě VPS máš celý server k dispozici pro sebe. Ty sám si instaluješ, co zrovna potřebuješ. Vše si spravuješ sám.

Oba přístupy mají výhody i nevýhody a je možné, že v případě Pythonu se společnostem nevyplatí nabízet hosting; kdo potřebuje psát weby v Pythonu si přece může pořídit VPS. Toť můj názor.
smitka
Profil
Hostování pythonu není úplně jednoduchá věc, už jen to, že si může otevřít (téměř) libovolné porty dost komplikuje jeho nasazení na sdíleném hostingu. Pro jeho provoz je vhodné VPS, k jeho provozu jsou však potřeba znalosti. Já bych toto řešil na Digital Ocean - www.digitalocean.com/features/one-click-apps/docker + github.com/jupyter/docker-stacks - Jupyter Stacky obsahují grafické prostředí pro psaní a spouštění python aplikací doplněné o různé formy stacků s funkcemi pro "data science".

Stačí pustit kontejner v Digital oceanu s dockerem,
přihlásit se,
spustit příslušný stack (např. docker run -d -p 8888:8888 jupyter/scipy-notebook start-notebook.sh --NotebookApp.base_url=/home/),
a webové rozhraní bude dostupné na <ip>:8888/home/jupyter/tree

Nezbytné také bude nastavit firewall, aby ssh a Jupyter byly dostupné pouze ze zvolené IP adresy.
Coolman
Profil
OK, díky za info. Pořád jsem si říkal, co je v tom hostování pythonu za problém, když třeba PHP+MySQL zvládají skoro všechny hostingy a pro python toho moc není.

Po pravdě potřebuji něco, kde nebudu muset řešit žádné technikálie (nebo jen minimum). Chci se zaměřit na obsah webu + kódování, ne na administraci VPS/hostingu, tomu ani pořádně nerozumím a preferuji tedy co nejvíce přednastavenou variantu.

Pokud bych si vybral to rosti.cz (zatím se mi to zdá jako nejjednodušší varianta), nebude to nějak omezené pro provoz toho pythonu, když se tedy nejedná o VPS?
juriad
Profil
Coolman:
Zeptej se přímo jich, jistě ti rádi vysvětlí, jaký je rozdíl jejich hostingu proti vlastnímu serveru. Hlavním rozdílem asi bude, že nemáš přístup k samotnému systému; je to jako bys byl neprivilegovaný uživatel. Například tedy nebudeš moci instalovat jakékoli programy tě napadne, můžeš však zřejmě použít utilitu pip, pro instalaci pythoních balíku.
Něco mají popsaného na docs.rosti.cz/base.
Krakatoa
Profil
smitka:
Hostování pythonu není úplně jednoduchá věc, už jen to, že si může otevřít (téměř) libovolné porty
Jen technická, otevřít libovolný port může přece i php:
php.net/manual/en/book.sockets.php
pokud teda myslíš vytvořit server a naslouchat na určitém portu. To, že to nejde nebo je nepoužitelné třeba na hostinzích s php, je pouze nastavením hostingu.
Coolman
Profil
juriad:
OK, to by mi stačilo, já vůbec nechci/nepotřebuji zasahovat do systému. Ty skripty, co chci provozovat, mají sloužit na analýzu (+vizualizaci) dat a složitější matematické operace, takže nemožnost zasáhnout skriptem do systému mi vůbec nevadí, pokud mě to nebude v tomto omezovat. Díky.

0