Autor Zpráva
snazimse
Profil
Zdravím,

chtěl jsem se zeptat, provozujeme web, který je umístěny v Americe a má delší odezvy do česka na pingnutí 32bajtů 150ms +-(kvůli vzdálenosti, bez použití CDN).
V česku je hodnota o dost nižší 15-20ms+- běžná...

Chtěl jsem se zeptat, může to dělat nějaké problémy, přijde mi, že reálně to není skoro znatelné, hodnotí tento aspekt třeba vyhledávače ve vztahu k SEO apd, nebo je fakt zanedbatelný rozdíl v dnešní době?

Zajímá mě tedy obecně jak to vidíte, nestahují se žádné velké data...

Je rozdíl základní odezvy 130ms velký, nebo to nemáme řešit?


Děkuji moc za rady a názory na věc !
Keeehi
Profil
snazimse:
TL;DR pokud je stránka výborně udělaná, problém to být nemusí, pokud vyžaduje spoustu komunikace, problém to může být veliký

nestahují se žádné velké data
Naopak větší data vyššímu pingu nevadí. Klient si o ně jen jednou zažádá a server mu je pak už jen cpe. Sice přijdou "až za delší dobu" ale jak pak už tečou, tak už tam žádné zdržení není.
Naopak je problém, pokud chceš spoustu menších dat. Tam těch požadavků na server je spousta a ty čekací doby se pak nasčítávají. Obzvlášť problémové je, pokud se musí čekat na odpověď serveru, než se pošle další požadavek.

No nicméně, toto je takový zjednodušený model/náhled. Reálně může prohlížeč poslat více požadavků zároveň, ale taky ne všechny. Například na takový obrázek v CSS se může prohlížeč docela načekat. Nejdříve zažádá o stránku (150ms) tam se dozví, že si má stáhnou CSS soubor (300ms) tam se dozví, že nějaký element má mít obrázkové pozadí. Tak si o ten obrázek zažádá a než mu začnou chodit první data tak už od začátku poslání požadavku na stránku uběhlo 450ms. A to je jen čekací doba způsobená pingem. Když k tomu přidáš pasování odpovědí a dobu vybavování požavků serverem, tak budeš na půl vteřině. Což je doba, kterou zvládne člověk rozlišit. Samozřejmě načtení stránky za půl vteřiny by byl skvělý výsledek, reálně tam hraje roli mnohem více faktorů.

Nicméně, 150ms není tragické číslo pokud nejsou stránky tragicky napsané. Kdyby stránka teoreticky obsahovala v sobě vše (js a css by byly přímo v html kódu a ne jako externí soubory, obrázky jako data-url) tak by to byl jen jeden požadavek a bylo by to ideální. Jelikož něco takového je sice teoreticky možné ale takový systém by byl těžko udržovatelný, základním pravidlem pro tebe bude udržovat počet požadavků na co nejnižším čísle a tak, aby byly nezávislé. Malý počet požadavků se dá docílit spojováním externích javascriptů do jednoho velkého, to samé se týká CSS a obrázky, které jsou na většině stránek stejné se dají taky spojit. Na všechny tyto věci jsou automatizované nástroje.
Také může pomoci HTTP2 protokol, který nyní zvládají prohlížeče cca 80 % uživatelů. HTTP2 musí podporovat server (novější verze apache a nginxu ho mohou podporovat) a prohlížeče zatím pouze podporují HTTP2 jen pokud je stránka na HTTPS. Takže HTTPS sice není podmínka protokolu ale reálně to nutnost je. Vypadá to však, že v horizontu pár let budou prohlížeče HTTPS vyžadovat všude a HTTP nebudou chtít zobrazovat. S HTTPS dnes stejně není na co čekat.
snazimse
Profil
Keeehi:

No stránky jsou celkem lightweight, běžná nakešovaná stránka 40kb, pak se určité věci už stahují z bližších serverů :)
Díky moc za dlouhosáhlou odpověď, moc si toho vážím, určitě mi to pomůže :)

Šlo mi o to, aby to nebyl nějaký extrém, aby uživatel neodešel, že se mu to moc dlouho načítá, nic těžkého by stahovat neměl,
stránka se rendruje normálně jednou, ani moc žádné ajaxy tam nejsou, něco co by stále komunikovalo, kromě snad Ganalytics.

Pak mi ještě šlo, že třeba jestli vyhledávače toto nějak hodnotí, že třeba to nabíhá lidem z daleka pomalu, nebo něco takového,
že prostě dejme tomu na servru by byli připojeni jen slováci a měli by odezvu prostě 150ms na místo na nějakém slovenském servru 15ms, tak že to asi není ideální :)

Takže chápu-li správně, tak doporučuješ, spíš posílat jednorázově víc dat, než dávkovat, kvůli počáteční delší odezvě... Jo?

Jinak měření, běžná stránka z toho serveru nabíhá za 3s a na českém sevru to je již za 1.50s+-
Rozdíl cca sekundu, ale to asi moc srazit nepůjde, asi to není tak hrozné no :)

Díky ještě jednou moc !
Keeehi
Profil
Rychlost odezvy serveru by měl google brát do úvahy. Ovšem je to pouze minoritní signál. Je spousta věcí, které jsou pro vyhledávač mnohonásobně důležitější.

0