Autor Zpráva
hofy3
Hosting savana.cz
Profil
Prominte mi muj nervovy vylev, ale zabijte toho "programatora" co dela Zencard a take ty co delaji Joomlu. Takovou prasarnu by meli vystavovat v nejakem muzeu. Nechapu, naco potrebuje Zen card na kazdy refresh az 450 dotazu do SQL a pokazde prohrabat komplet faily, co ma pod svymi adresari. To delal dusevne chory clovek dle me. ZABIT!
DoubleThink
Profil *
pokazde prohrabat komplet faily, co ma pod svymi adresari
Pokud je to obyčené readdir, tak to není taková křeč.
fandaa
Profil
hofy3
Co bys čekal od open-source aplikace.. ;)
hofy3
Hosting savana.cz
Profil
DoubleThink
no mam pocit, ze on otvira vsehcno i nahledy na zbozi atd. A jest eto stihne vse odemknout,m precist a zamknout. Jak nemocnej.

Dela to potize na savane,m protoze nemame lokalni filesystem a proste to pres sit je tedy pomale a lidi potom krici, ze to u nas stoji za prd. Kdyz jim ale reknu, at si koupi tedy nejaky shop a neprovozuji to na tom balastu tak me chteji skoro zabit, ze jako zencart je nejlepsi na svete. Fakt zabit ty co pisou joomlu a ty moduly pro ni.

400 dotazu do db v kazde refreshi me fakt dostalo. nechapu naco se tam pta. Normalni shop ma dotazu o rad nize. Ale to by se jeste dalo ustat, ale pak to checkovani file systemu pri kazde refreshi. TO nekdo ladil pri poctu 5 polozek na lokale. A lidi nato nasadi shop, kde maji 3000 polozek a to je pak mrtvola. Ten disk by potom dotycneho provozovatele zen cartu nejradsi nakopal do .... maka jak sudanec...
armin
Hosting armin.sk
Profil
hofy3: No, za prve bych rekl ze se jedna o ZenCart a NAPROSTO souhlasim. Treba ja co delal import do toho sajrajtu 62.000 produktu, tak v administraci pouze vypis hlavnich osmi top kategorii mi doma na quadcoru 2,4 GHz trval 20 vterin. Tyto hodnoty si necucam z prstu, zde je dukaz:
 


A ver tomu ze 95-99% vsech opensource web projektu si na tom stoji stejne - iracionalne navrzene jadro na ktere se nabaluje dalsi iracionalni kod od lidi kterych IQ dosahuje maximum kdyz spi (a nic nedelaji).
armin
Hosting armin.sk
Profil
Jinak zrovna tento shop se 62.000 polozky funguje u me zde: www.librarius.cz
Se ani nedivim ze banan vypina domeny za extremni zatez a tak, kdyz vsude rve ze je nejvetsi opensource hosting :) Hehe, no vsak samodestrukce a kamikazze je taky hezka vec :)
hofy3
Hosting savana.cz
Profil
Prave jsem odpojil dalsiho Zencarta, neda se to pouzivat..pri 200 vyrobcich to pocita i 200s. Je nutne proto mit lokalni filesystem a cluster tedy je nevyhovujici pro beh tohoto balastu. Nechapu, co ten pakun resi...
armin
Hosting armin.sk
Profil
hofy3: jako ja tomu nerozumim - kdyz neco delam, tak se tomu plne venuji a pak ten produkt prodavam za odpovidajici castku. A ne ze si nekdo dnes precte 10 stranek o php v nake knizce / na blogu ktery pise jeste vetsi magor nez ten nekdo, pak se vrhne do vyvoje vlastni aplikace. Po par mesicich prijde na to ze je to nad jeho sily - prodavat takovej ausus do ktereho nejde nic pridat / menit resp. jde, ale je potreba upravit 80% kodu (napsat to cele na novo) a delat tomuto aususu servis. Tak vetsinou takoveto silne osobnosti udelaji vehementne gesto a pusti ten sajrajt do sveta pod gnu/gpl licenci... casem se vytvori grupa buranu stojicich za takovymto sajrajtem kteri to dehonestuji jeste vic. Des, bes, hruza.

Na druhou stranu rozumim lidem - proc mam davat nejakemu "nenazranci" 35 tisic za eshop, kdyz ho muzu mit zdarma? To je naprosta pravda, akorat casem bude porad vice a vic hostingu odmitat hostovat opensource, protoze provozovat 10 zencartu = vytizeni 1500 - 1700 beznych domen odhadem. A nikdo nebude ochoten platit za uhostovani zencart / jakehokoliv jineho opensource projektu mesicne treba 800,- - castku odpovidajici vyuziti hw :)
hofy3
Hosting savana.cz
Profil
No od zitra oficialne savana zacne blokovat a zamitat veskere zencarty. Nemame zajem o balast a joomla je to same v bled emodrem. Za ten kod bych nekomu dal palici po hlave.

Zkuste si www.microgames.cz napsal jsem si to sam pro sebe a to pred 6 rokama, ted jsem zase nekde jinde uz a lita to jak splasene, zadne cekani a pocitani kravin. Vse vyresi 2-3 dotazy, zadnych 400 za refresh. TO musel opravdu delat nejaky totalni hlupana.
armin
Hosting armin.sk
Profil
hofy3: jj, presne tak a o tom to je. Treba ja ve svem vlastnim shopu skladam nekonecne menu 1 sql dotazem, nebo fulltext vyhledavani s umelou inteligenci, vytazenim poctu odpovidajicich zaznamu a soucasne limitovani opet 1 sql dotaz. A vysledek? Ze to jede nechutne rychle a server si v takovem kodu libuje...

Jinak jeste dost problematicke jsou posledni RC-cka phpbb. Tam opet udelal nakej profik vysoce odborny zasah, ze to extremne vytezuje mysql db. Ja opravdu tomu verim ze za par let bude opensource nehostovatelny, takovymto pristupem. A kdyz by to aj nekdo chtel napravit, tak nebude racionalni reseni nabizet zdarma :)
hofy3
Hosting savana.cz
Profil
No, tak jsem se vypovidali a zase do prace, proste OS nebrat. Je to balast, prasarna a kazdej trouba do toho dela moduly a uz pri 2 navstevach za den to dokaze zahltit server
jirifogl
Hosting flyweb.cz
Profil
Každý někdy šlápne vedle, mně se takhle nedávno povedlo sestavit kód, který ze dvou třísetřádkových tabulek vybíral pomocí zhruba 3000 (slovy tří tisíc) dotazů na refresh :-D :-D :-D

Ovšem je rozdíl mezi omylem, který je v zápětí napraven, a prasárnou, kterou někdo (nejspíš) považuje za normální.

Jen bych neházel do jednoho pytle veškerý open source. Zencart a Joomla (resp. Mambo), za sebe bych jmenoval ještě phpBB, to jsou opravdu ty míň povedené kousky. Je na tom vidět, že to stojí na narychlo spíchnutých základech, které někdy někdo fofrem potřeboval a dalším php newbies pak přišly vhod při oblepování balastem, ale za celou dobu se tomu nevěnoval nikdo, kdo by měl nějaké větší zkušenosti s vývojem software (co by taky zkušený vývojář s takovým sajrajtem dělal, než ho psal od začátku, že...).

Faktem ale je, že jsou tak vidět právě pro svoji problémovost, kvalitní software na sebe přetěžovacími excesy neupozorní, je jedno, jestli open source nebo psaný na zakázku.
armin
Hosting armin.sk
Profil
jirifogl: kvalitní software na sebe přetěžovacími excesy neupozorní
presne tak... v prvni fazi se clovek seznami s programovacim jazykem a jeho moznostmi, ve druhe fazi si zkousi psat veci ala 'Hello world', v dalsi fazi zkousi sam psat neco a zde je kamen urazu - nekdo si mysli ze kdyz dovede vytahntou data z db a vypsat je, umi vse co je potreba a pusti se do sloziteho projektu. Bohuzel opak je pravdou a treba studovat a zkoumat jeste dal. Cesta z bodu A do bodu B muze vest jakkoliv, treba projetim vsech znaku abecedy (a bude "fungovat") s cilem dostat se snad mozna asi nejak do bodu B. Ovsem umeni neni napsani sajrajtu (sajrajt = mysleno projekt, ktery je zbytecne komplikovany a zbytecne narocny na hw), ktery "funguje", umeni je napsat elegantni reseni co mozna na nejmin radku ktere bude spojovat bod A a bod B primo, bez zadnych zbytecnych cesticek.
U grafiky je to jednoduche - bud se mi navrh libi a koupim si ho, a nebo je to nehezke a nechci to. U programovani? Treba ani ja nemam cas a chut koukat do nakeho ciziho kodu jak je napsan a zkouset jeho zabezpeceni. Tudiz BFU toto nijak nezjisti - co kupuje - a samozrejme ze uprednostni "levnejsiho", mene zkuseneho programatora, ktery produkuje mene kvalitni a efektnivni kod. A jsme doma :)
Lamicz
Profil
hofy3: Jojo, tohle ja moc dobre znam... Delam RS pro herni klany a prochazel jsem zdrojaky Webspellu a pak upravenyho PHP-fusion, no jsem myslel, ze se po****. Ja bych zhodnotil vetsinu Open source do nekolika hlavnich bodu:
1) lidi si prectou kurz na internetu na fce mysql_query, mysql_fetch_array, for, while, if a else. To prece musi stacit, s tim se napise cely RS.
2) SQL umi pouze SELECT *, max 1x WHERE, takze kdyz chci treba spojit 3 tabulky, udela se 3x dotaz SELECT *
4) Nepremysli u navrhu databaze - hlavne navrh indexu, delka poli (parametr 0 a 1 jsem videl v poli INT 11, casova znacka byla jako TEXT), duplicitni data (nevyuziva se vubec relaci), navrhne se tabulka, pak je potreba udelat treba jina verze tehoz (typicky novinky tymu, novinky komunity), na to se udela NOVA tabulka, ne, ze by se oddelila pres nejaky parametr ta puvodni.
3) rychlost aplikace se neresi, jestli tam bude dotazu 10 nebo 100, je nezajimavy

Problem je ale v tom, ze je to holt zadarmo, tudiz je to nejlepsi. Zakaznikum je nejaka zatez serveru ukradena a ono se to nakonec nejak nacte...

Jen takova poznamka: Ja ve sve aplikaci resim i cacheovani pro Texy, protoze pri delsich textech je to uz poznat. Takze se udela HTML soubor uz primo s prevedenou syntaxi Texy do HTML. Takze texy trida se includuje pouze pro nove zpravy.
Ja mam doma PC a Apachem a PHP/MySQL Celeron 450 Mendocino (bez cache) a kolem 200MB SDRAM, 4GB HDD. Na tomto PC se stranka musi nacist do cca 3s. Na hostingu to trva tak 3s s grafikou a CSS a prochazeni aplikace do 1s.
hofy3
Hosting savana.cz
Profil
Ja asi uvolnim ten svuj Microgames engine jako free ke stazeni a necham vyrobit i pouzitelne PHPBB CZ.

Jinak Joomla ta ma takove specilitky, ze TB, kam uklada CAS ma jako varchar atd. Prasata nad prasata a to je jen zacatek.

Opravdu nejpreciznejsi je mit vsude SELCET * FROM a nebo micto SELECT count(ID) as POCET FROM udelam SELECT * FROM a pak ty vyplivnu NUM_ROWsem, kolik se mi to vlastne ulozilo do pameti radku a mam preci pocet ne? ZABIT
armin
Hosting armin.sk
Profil
hofy3: yop, presne tak, ja osobne pri pocitani vysledku jeste vybiram jen id, ne vsecky udaje, to taky trosku usetri cas... jinak s totalni neznalosti datovych typu se clovek potka skoro vsude, a pritom nechapu co je na tom tak tezkeho - treba 1/0 a na to prasknout bigint 11, nebo treba na unixovsky cas hodit bigint(20), ip adresa varchar(128), ... to je klasika nejklasictejsi :)
jirifogl
Hosting flyweb.cz
Profil
armin

100% souhlas. Nejhorší je, že PHP má pověst jazyka pro začátečníky, takže když se někdo v patnácti rozhoduje, co z něj bude,bývá to jasná volba (nic proti schopným patnáctiletým programátorům, jen parafrázuji reklamu). Nějaké datové typy? Ale prosímvás, přežitek! Práce s nedefinovanými proměnnými, vynechávání uvozovek a tak? Vždyť ty warningy se dají schovat. Skromně odhaduji, že když se zeptáte průměrného "vývojáře" z takovéhle komunity na něco kolem tříd a objektů, bude na Vás čumět, jako tele na nová vrata - o pokročilých možnostech databáze škoda mluvit (jak už někdo podotknul, pro některé je pokročilou možností i SELECT COUNT(*) ...;).

Od toho se pak odvíjí i to, že PHP je považováno za špatný jazyk - prý cokoli, co z PHP vyleze, je nutně prasárna a bastl. Toho je taky plný Internet. Autoři těchhle výkřiků nejsou o moc dál, než ti co produkují ty prasárny (evidentně nejsou schopní napsat čístý kód ve chvíli, kdy jim jazyk dovoluje ho zprasit, ale to není chyba toho jazyka).

Je smutné, že nejvíc je slyšet o těchhle neschopných jedincích, kteří když něco s použitím všech svých dovedností domatlají, tak o tom hned křičí, jako by byli mistři světa amoleta. Pak ale i dobří programátoři s použitím PHP váhají a propast se zvětšuje :-(

Ale to pořád neznamená, že open source model vývoje nutně ukazuje na to, že daný program je **** (úplně stejně, jako naopak - nezaručuje kvalitu - v tomto se to nijak neliší od programů na zakázku). Rozdíl mezi kvalitními a nekvalitními projekty je vidět na komunitě - sajrajt má kolem sebe kupu uřvaných newbies, zatímco dobrý projekt (jmenoval bych třeba Drupal) má vývojový cyklus, daná pravidla a podporu firem.
Matěj Kloubek
Hosting cesky-hosting.cz
Profil
Chodím se už jen sporadicky, ale tahle diskuse mě dostala :)
No aspoň se tu nepředhánějí webhosteři v rozdávání, ale vyjímečně souzní :) I když je to spíš do sekce programování.
djlj
Hosting subreg.cz
Profil
zatímco dobrý projekt (jmenoval bych třeba Drupal)
No Drupal není taky žádný eso. Tuhle jsem přesouval klientovi několik webů jedoucích na Drupalu do jiné složky, a nakonec to dopadlo tak, že jsem strávil několik hodin tím, abych to zprovoznil, a někde se musel Drupal přeinstalovat, protože to prostě nejelo :).

nekdo si mysli ze kdyz dovede vytahntou data z db a vypsat je, umi vse co je potreba a pusti se do sloziteho projektu
Hele, klídek, takhle začínalo vsevjednom.cz :D. (Dnes na AMD 1400+ s 1,5 GB RAM bez problému zvládá 100 000 UIP a více než milion zobrazení denně.)
jirifogl
Hosting flyweb.cz
Profil
djlj

Co se Drupalu týče, mám zase opačnou zušenost - šoupal jsem web mezi adresáři a dokonce mezi servery a doménami - prostě jen kopie souborů + občas dump / import databáze, a celý web fungoval bez potíží, jako by se nechumelilo. Ono taky záleží na tom, jak se to na začátku nastaví, občas si člověk při podobných operacích přišlápne tkaničku, co si při instalaci nezavázal pořádně, nemusí to být nutně problém aplikace. OVšem také netvrdím, že to její problém být nemůže, to bychom se museli pobavit nad konkrétním případem a to by tu bylo dost OT.

Tak jako tak ale přesun zprovozněného webu už je ne zcela běžný zásah, který může způsobit komplikace, zatímco diskuse se točí kolem nesmyslného a chybového chování některých projektů při běžném provozu, což se Drupalu rozhodně netýká, ten se chová slušně (alespoň ve srovnání s výše jmenovanými).
armin
Hosting armin.sk
Profil
djlj: ja nerikam ze treba i ja sam z jednoho dne na druhy jsem byl schopen psat naprosto perfektni kod. Ovsem neustrnul jsem na popsanem zlomovem bode, ale stale a stale studuji a zdokonaluji se, rozsiruji si obzor. Treba kdyz se podivam na muj 1,5 roku stary kod, tak si reknu ze to a tamto bych tedka resil dneska jinak a ne tak, usetril bych par desitek milisekund na vykonu... A to me tesi na tom nejvic - ze se neustale zdokonaluji a porad si drzim celkem slusnou znalostni uroven a prehled. Ovsem 90% "programatoru" zakrne a nehodla s tim nic delat. Jsou se sebou spokojeni. A to je podle me spatne. Ale kdyz to je tak hrozne lakave napsat nakej humus a mit penizky za to, ja vim ja vim :)
hofy3
Hosting savana.cz
Profil
armin
to, ze kdyz ctes svuj rok stary kod, to ma kazdy, kdo s erozviji, to je normalni. Ja si zase gratuluji a nadavam si, kdyz si vlezu do kodu 5 let stareho hofylandu, to je nadavek na mou hlavu a hlavne, nez se seznamim s tou logikou, jak to tam funguje. :)

Jinak select count(*) neusetri ani tak cas jako a to je hlavni pamet. Z toho plyne i ten cas pote. Nejlepsi je samo mysql_unbuffered_query, ktery ani nebafruje a na jednorazove dotazy je genialni a pokud si honis triko nad kazdou milionsetinou, tak ho tu mas. :)
hofy3
Hosting savana.cz
Profil
Matěj Kloubek
nene, s hostovanim to souvizi, protoze Zencart je metla kazdeho hostingu a kdo tvrdi opak, z emu na jeho hostingu jde dobre, tak lze a nema na serveru jiny pohyb, protoze 5 zencartu nara zna jedne masine dava serveru uz papa. :)
djlj
Hosting subreg.cz
Profil
Nejlepsi je samo mysql_unbuffered_query, ktery ani nebafruje a na jednorazove dotazy je genialni a pokud si honis triko nad kazdou milionsetinou, tak ho tu mas.
Ani náhodou. Ve výsledku je na velkém webu tato funkce drtivě pomalejší.

Každá výhoda mysql_unbuffered_query() něco stojí: Nemůžete používat funkci mysql_num_rows() k zjištění počtu záznamů vrácených pomocí mysql_unbuffered_query(). Dále také musíte načíst všechny záznamy vracené nebufferovaným dotazem předtím, než pošlete nový SQL dotaz do MySQL.
armin
Hosting armin.sk
Profil
hofy3 + djlj: hosi, hosi, vy se hadate o nekesovanem vystupu db, coz je o nicem, ale co teprv takove mysql_fetch_row :))) A pak pridat do nake tabulky nekam dalsi sloupec (ne na konec), to je teprv tuti fruti :) Rikam tomu univerzalni kod, hehe :)
djlj
Hosting subreg.cz
Profil
armin
Nepochopil jsem, co tím chceš říct.

hosi, hosi, vy se hadate o nekesovanem vystupu db, coz je o nicem
??

co teprv takove mysql_fetch_row :)))
Jaká je souvislost?

A pak pridat do nake tabulky nekam dalsi sloupec (ne na konec), to je teprv tuti fruti :) Rikam tomu univerzalni kod, hehe :)
Dobrý, a jaká je souvislost s tím, co jsem psal?
armin
Hosting armin.sk
Profil
djlj: omg :) The truth is out there ;)
Jako resime tady vesmes racionalitu nekterych projektu a tak... tak pisu ze uplne nej je popsanym zpusobem dolovat data z db, a ze to je neco tak priserneho, ze nake nekesovane vytahnuti poctu radku vzhledem ke mnou zminenemu nehraje zadnou roli :)
djlj
Hosting subreg.cz
Profil
armin
Aha, nějak jsem to blbě pochopil, no máš samozřejmě pravdu ;).
hofy3
Hosting savana.cz
Profil
Takze zaverem si vsichni prikyveme, ze ZenCart je **** nejvyssi kategorie a timto bych toto tema uzavrel. :)
noira
Profil
Prominte mi muj nervovy vylev, ale zabijte toho "programatora" co dela Zencard a take ty co delaji Joomlu. Takovou prasarnu by meli vystavovat v nejakem muzeu. Nechapu, naco potrebuje Zen card na kazdy refresh az 450 dotazu do SQL a pokazde prohrabat komplet faily, co ma pod svymi adresari. To delal dusevne chory clovek dle me. ZABIT!

Tak to "u nás" na Drupale máme kolem 200 dotazů do DB a mojeho admina to málem stálo nervy, Drupal je proslulý svojí náročností, ale systém jenom na e-komerci a ještě náročnější? WTF.

0