Autor Zpráva
Str4wberry
Profil
Jaký máte názor na tzv. responsive design? Tedy na weby, která mají pro různá rozlišení trochu odlišené styly (například se menu přesune nad obsah, vedlejší sloupec pod něj, něco zmizí, zmenší se atd.).
Chamurappi
Profil
Reaguji na Str4wberryho:
Myšlenka se mi líbí, název ne. A v tichosti závidím, protože jsem odlišné styly pro odlišné velikosti okna servíroval už opravdu hodně dávno… :-) (zpravidla jsem jen zvětšoval grafiku a písmo a mírně měnil proporce)
Dokonce jsem se před pěti lety pokoušel přesvědčit jeden nejmenovaný velký server, aby přizpůsoboval rozměry a rozložení zobrazovacím podmínkám návštěvníka, ale narazil jsem na silný protiargument — inzerent si platí za určitou pozici reklamy a bylo by obtížné (občas i nemožné) vysvětlit mu proměnlivost prostředí. Škoda.

Na druhou stranu je pravda, že na mnoha webech nejde pořádně vymyslet, co a jak by se mělo přizpůsobovat, a bez dobré počáteční úvahy asi nemá smysl pouštět se do přeskládávání. Občas je i optimální uspořádání většího množství informací do fixních rozměrů docela oříšek. Čím víc uspořádání, tím víc oříšků.
Str4wberry
Profil
A líbí se ti z pohledu autora webů, nebo návštěvníka? Když uvedu nějaký příklad, tak to na první pohled vypadá hezky. V různých velikostech okna je co možná nejrozumněji využita plocha, ale co když návštěvník přijde na web v okně jiného rozměru? Nebo si třeba změní velikost okna / použije snap. Najednou je všechno přeskládáno a je zmaten.

Nepřijde ti, že je ta konzistence cennější?
Ugo
Profil
Str4wberry:
Taky jsem o tom akorát četl. :) Souhlasím s Chamurappim že je to jen zajímavě pojmenované kolo. I když já to nikdy na vysokou úroveň nedotáhl a dříve šlo spíše o zvětšování než o zmenšování. Nicméně mě osobně rozčilují odlišné verze webu, vždy na PDA prvně hledám odkaz na normální verzi a až potom čtu obsah. btw. to že přijdu s jinou a nebo změním velikost okna přeci nevadí.
Str4wberry
Profil
že přijdu s jinou a nebo změním velikost okna přeci nevadí

Podle mě právě vadí. Najednou se člověk musí na přeskupeném webu znovu orientovat. Prvky, na které je zvyklý, nenachází tam, kde je na ně zvyklý. Vem si třeba tuto diskusi. Nevypadá na malém rozlišení úplně hezky, přesto mi to přijde lepší, než kdyby vypadala hezky – ale úplně jinak.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Str4wberryho:
ale co když návštěvník přijde na web v okně jiného rozměru?
Nemyslím si, že to je až tak častý scénář. To by se asi nechalo změřit, kolik takových je (pokud používají stejný prohlížeč).
On i jiný rozměr okna je pro člověka potenciálně nepříjemná nekonzistence, nehledě na to, zda se mu stránka uvnitř přizpůsobuje. Drtivá většina uživatelů si zvykne na určité prostředí, které si zpočátku nastavili, a dál ho nemění, podobně jako … třeba nastavení výšky židle. Kdyby existovala židle, která mění svoji barvu podle nastavené výšky, netrápila by mě její proměnlivost, protože s výškou nehýbu. A kdyby menším lidem více vyhovovala jiná barva židle než větším lidem, vyráběl bych proměnlivé židle (kdybych měl vyrábět židle).

Najednou je všechno přeskládáno a je zmaten.
Chce to najít kompromis. Důležitý je také druh webu, cílová skupina, její technické vybavení a schopnost přizpůsobovat se. Bude to hodně individuální. Rozhodně nemá smysl pouštět se do toho jen proto, že to jde a že tomu někdo dal sexy kúl moderní název.

Vem si třeba tuto diskusi. Nevypadá na malém rozlišení úplně hezky, přesto mi to přijde lepší, než kdyby vypadala hezky – ale úplně jinak.
Tím si nejsem úplně jistý. Pokaždé, když ji čtu z mobilu, si říkám, že by možná bylo lepší stylem rozbít dvojsloupcovost tabulky. (Vidím asi tak totéž, co lze vidět v Exploreru 9 při zmenšení šířky na 480 či 320 pixelů, akorát s čitelnějším písmem.)
Taurus
Profil
Asi bych volil nějakou střední cestu. Str4wberryho odkaz je ukázkou, kde je toho dle mého už moc. A to i přesto, že stejně s velikostí okna těžko budu během surfování šibovat.
Petr ZZZ
Profil
Myslím si, že takovým přeskládáváním trpí optická identita a konzistence. Příklad, který uvádí Str4wberry [#3], nabízí těch variant tolik, že mám pocit, že je za tím spíš hravost kodéra a touha ukázat, co umí, než snaha učinit web přístupnější pro návštěvníka. Myslím si, že to je matoucí. Nedivil bych se, kdyby někdo, kdo nerozumí kódování, to vnímal jako nezamýšlené chybné chování, podle hesla "Co to? Pokaždé jinak!? Maji v tom nějaký zmatek!"
Medvídek
Profil
Petr ZZZ:
To si nemyslím, naopak ve většině případů to přináší přehlednost. Nedovedu si představit, že budeš při fixní šířce 960px chtít používat neustále horizontální posuvník, aby sis dočetl celý článek. Nevidím v tom hravost kodéra (něco podobného mam za úkol udělat teď já a opravdu mi to hravé nepřijde), spíš jde o to, že se minimalizují informace, které nejsou tak důležité na úkor těm důležitým. Proč zobrazovat lidem s nízkým rozlišením nějakej megaobrázek, kterej na větším rozlišení doplňuje hezky grafiku a nevadí, když kvůli tomu na menším rozlišením budu nucenej neustále obsah posouvat, abych se dostal třeba ke článku..

Zkus si třeba koupit něco přes mobil na czc.cz, neustálé skrolování, přibližování, oddalování. Pokud by se použil responsive design, tak by se prostě položky seskupily pod sebe a můžeš skrolovat jen nahoru a dolu.
Líbí se mi, jak to má třeba dělané alza pro mobily, ale ta to má klasicky vlastní stránkou pro mobily.
Str4wberry
Profil
Reakce na Chamurappiho:
Nemyslím si, že to je až tak častý scénář. To by se asi nechalo změřit, kolik takových je (pokud používají stejný prohlížeč).
Já myslím, že to častý scénář bude. Málokdo používá jen maximalizované okno prohlížeče na jen jedné velikosti rozlišení napříč různými zařízeními – displej doma a někde jinde, displej u notebooku, tabletu, mobilu.

Vem si jako příklad seznam kategorií na HP této diskuse. Co se týče využití místa – ve velkém okně jsou optimální tři sloupce, na středním dva a na malém jeden. Přesto mi přijde nevhodné vůči návštěvníkovi mu rozvržení stanovit na základě současné velikosti okna. I na středním okně je pro mě výhodnější vidět zhuštěné tři sloupce se zažitým uspořádáním a podobně.

Rozhodně nemá smysl pouštět se do toho jen proto, že to jde a že tomu někdo dal sexy kúl moderní název.
Souhlas.


Reakce na Medvídka:
naopak ve většině případů to přináší přehlednost
To snad nikdo nezpochybňuje. Problém tu vidíme v tom, že se uživateli mění uspořádání webu samo pod rukama. Když si vezmu ten příklad, tak se na všech 4 zařízeních, která nejčastěji používám k prohlížení stránek, bude zobrazovat = ovládat jinak.

Zkus si třeba koupit něco přes mobil na czc.cz
Na nemobilním CZC vidím najednou 9 produktů (roluji jen nahoru a dolů), pokud si chci pohodlně přečíst i jejich popisy, tak v landscape režimu vidím 3 (taktéž roluji jen nahoru a dolu). Na CZC taktéž rychleji vyfiltruji zboží – na mobilní Alze se musím složitě proklikávat. Navíc nemobilní verze obou obchodů trochu znám, tudíž je umím trochu ovládat, z toho plyne, že lépe se mi z mobilu bude nakupovat na nemobilní verzi než na mobilní. Vidím tedy výhodu snad jen v tom, když bych nemobilní verze obchodů neznal + mohou být datově lépe optimalizovány obrázky, což se ale netýká tématu vlákna.
Petr ZZZ
Profil
Medvídku, na tom, co píšeš, něco je, ale myslím si, že by mělo být možné vystačit maximálně se dvěma verzemi, jinak to asi opravdu končí tím, co popisuje Str4wberry – ztrátou orientace a zmatkem v ovládání.

Minimalizace nebo přesunutí méně důležitých informací na méně prominentní místo na stránce, to je vůbec otázka do pranice. Předně se dá říct, že nedůležité prvky na stránku nepatří vůbec. A prvky méně důležité – co je "méně důležité"? Já bych asi "méně důležité" prvky šoupnul i na designu pro velkou obrazovku někam do rohu, kde nebudou zavazet. Čímž se vracíme k otázce, zda má vůbec smysl dělat různé designy.

Kromě toho si myslím, že rostoucí popularita mobilního internetu povede k tomu, že displeje mobilů se budou zvětšovat a mobilní verze webů tím budou postupně ztrácet na důležitosti. Navíc je důležité si uvědomit, že u čitelnosti písma (a webu vůbec) nejde ani tak o absolutní velikost, ale především o velikost relativní vůči rozměrům displeje. Velký displej oslňuje, proto se na něj člověk raději dívá z větší vzdálenosti. Na malý displej se v pohodě můžu koukat zblízka, aniž by mi červenaly oči, a potom i písmo může být o dost menší. Má-li malý displej vysoké rozlišení, vejde se na něj i celá webová stránka, bez nutnosti skrolování do stran. To vše pochopitelně jen v určitých mezích, nicméně platí, že na mobilu může být všechno menší.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Str4wberryho:
jen maximalizované okno prohlížeče na jen jedné velikosti rozlišení napříč různými zařízeními
Je také otázka, kolik lidí má více různých brouzdališť. Lidé, kteří nepracují u počítače (nebo nemůžou v práci surfovat), můžou mít třeba jen jedno. Hloupý mobil, žádný tablet, jen jedno PC.
Různá brouzdaliště také můžou používat k různým účelům, takže si rozdílů u jednoho konkrétního webu nemusí všímat.

Přesto mi přijde nevhodné vůči návštěvníkovi mu rozvržení stanovit na základě současné velikosti okna.
Lepší je dát mu možnost volby a pamatovat si stav (jako to děláme). Ale kdybychom měli pasivní cílovou skupinu, která jen konzumuje obsah a na přepínače nešahá, možná bych o té automatice zauvažoval… a pak ji zamítl, protože se mi ve třísloupcové verzi stejně špatně orientuje :-)

tak se na všech 4 zařízeních, která nejčastěji používám k prohlížení stránek, bude zobrazovat = ovládat jinak
Souhlasím, že Smashing Magazine to opravdu přehání. Rozmístění základních ovládacích prvků bych toleroval maximálně ve dvou verzích (pro šířku < 480 a pro ostatní). Ale různá velikost při různých šířkách mi nevadí.


Reaguji na Petra ZZZ:
rostoucí popularita mobilního internetu povede k tomu, že displeje mobilů se budou zvětšovat a mobilní verze webů tím budou postupně ztrácet na důležitosti
Ale oči se zlepšovat nebudou. Lidi nebudou nosit za pasem rozměrné tablety. Lepší displej bude mít menší pixely, což by pro autora stránky znamenalo, že musí používat větší tlačítka (prsty se nezmenšují) a větší texty. Už v současném stavu, když lepšímu mobilu řekneš, aby měl svoji nativní šířku, tak lže — předstírá, že má menší (konkrétně 480 či 320 virtuálních pixelů), aby se na něm dobře ukazovaly mobilní verze webů.

Myslím si, že oddělené mobilní verze (které bývají na m.example.com) časem vymizí právě díky responsive designu. Postačí jedno společné HTML, jedna společná adresa, zbytek se přizpůsobí.

A prvky méně důležité – co je "méně důležité"?
Něco, co se může hodit víc než prázdný prostor, ale není to pro návštěvníka životně důležité.
Weby, které se aktivně snaží, aby z nich člověk neutekl a aby si na nich prohlédl i něco, co původně nehledal, mívají takové méně důležité informace roztroušené všude možně. Jsou to v podstatě reklamy na další vlastní obsah. Čím víc jich může brouzdal vidět, aniž by se cítil „zaspamován“, tím lépe. Části stránky, které jsou dostupné až po odrolování, mají menší šanci zaujmout.
Medvídek
Profil
Str4wberry:
Na nemobilním CZC vidím najednou 9 produktů (roluji jen nahoru a dolů), pokud si chci pohodlně přečíst i jejich popisy, tak v landscape režimu vidím 3
Já tedy na mobilu při zachování viewportu se scale 1 vidím celý web, ale to je samozřejmě nečitelný. Pokud si kliknu na přiblížení, dostanu již podobu, která se dá i přečíst, ale za cenu neustáleho scrolování do všech stran, což je strašně nepraktické. A to výhradně nakupuji také na czc, kdyby strukturu ochodu neznal, tak sem na mobilu ztracený.
Str4wberry
Profil
Reakce na Chamurappiho:
Ale kdybychom měli pasivní cílovou skupinu, která jen konzumuje obsah a na přepínače nešahá, možná bych o té automatice zauvažoval
Řekl bych, že i prostý konzument obsahu bude raději, když vše bude na stejném místě napříč zařízeními. Jediná cílová skupina, kde jsou jen positiva, jsou návštěvníci, kteří se na web nevrátí.

Tím si nejsem úplně jistý. Pokaždé, když ji čtu z mobilu, si říkám, že by možná bylo lepší stylem rozbít dvojsloupcovost tabulky.
U stránky tématu by to bylo asi snesitelné. Já to zkoušel s poslední diskusí — vypadalo to hezky, ale používalo se to hůře.

Rozmístění základních ovládacích prvků bych toleroval maximálně ve dvou verzích (pro šířku < 480 a pro ostatní).
Je pravda, že se koneckonců může člověk naučit web dobře ovládat i ve více verzích.

Myslím si, že oddělené mobilní verze (které bývají na m.example.com) časem vymizí právě díky responsive designu.
Kéž by. Odstranilo by to současný nešvar, kdy se nemobilní verze už skoro dá používat na mobilu a mobilní verze se sice zobrazuje ideálně, ale zase je funkčně osekaná.


Reakce na Medvídka:
Pokud si kliknu na přiblížení, dostanu již podobu, která se dá i přečíst
Také existuje přiblížení, které si přesně nastavíš sám. Potom web na výšku vidím takto (čitelné názvy produktů) a na šířku si mohu pohodlně přečíst i popis.

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0