Autor Zpráva
Louka
Profil
Ahoj, rád bych se s vámi poradil ohledně vlastních fontů přes CSS @font-family.
Stáhl jsem si požadovaný font, který měl ovšem přes 23000 znaků (více než 5MB), v editoru jsem nepotřebné znaky odstranil a snížil počet na cca 200.

Mám k dispozici verze .ttf i .otf, CSS zápis je
@font-face {
    font-family: MujFont;
    src: url('font/mujfont.otf');
}

Prohlížeče ovšem reagují řekněme rozporuplně - původní 5MB font zobrazí správně Chrome, Firefox a Safari. Opera ignoruje (možná kvůli velikosti).
Po úpravě Chrome a Firefox sborově hlásí chybu - Chrome se rozepsal více a prozradil mi, že je špatný MIME type. Safari i Opera jej (s drobnými problémy) zobrazí - asi jsem umazal více znaků než bylo třeba.

Našla by se rada, jak minifikovanou (existuje to slovo vůbec?) verzi protlačit?
Díky.
Bubák
Profil
Já používám Font Squirrel @font-face Generator.
Jde tam naklikat, které znaky budou ve výsledném souboru, takže nemusím používat editor fontů.
Koukni taky na stránku http://teststranek.kvalitne.cz/font1/, jsou tam další informace.
Pokud ti to nepomůže dej odkaz na živou ukázku.
Louka
Profil
Bubáku, díky :-). Font Squirrel pomohl.

Jinak co se případné problémovosti kódu týče - je to "košér", takhle si vybírat nestandardní fonty (podpora ve starších IE apod.)?
Ještě jednou díky.
Taurus
Profil
Není na tom nic špatného. Když si tam vygeneruješ .eot, zvládne to i IE. Kdyby ne, dostane zástupný font.
Lubosh
Profil
Louka:
Ano použij toto:


Po nahrání fontu vyber EXPERT... > Subsetting: Custom Subsetting... > a zde zatrhni jazyky které budou na webu (já standartně ale zatrhnu Češtinu, Slovenštinu, Angličtinu a Němčinu). Vygeneruje Ti 4 soubory fontu + zápis CSS a ukázku HTML.

TAky se dá použít fonty z http://www.google.com/webfonts , ale zde je potřeba vybrat fonty, které jsou Latin Extended
Louka
Profil
Lubosh:
Google Webfonts mě neuspokojily, až pak jsem zkoušel vlastní font (a diskusi).

A jak jsem již psal před dvěma týdny - „Font Squirrel pomohl.“, přesto díky za reakci.
Luke9
Profil
Ahoj,

díky všem za rady, využil jsem Font Squirrel a také mi pomohl. Potřeboval bych jen pomoct se zobrazováním na iPadu a iPhonu. V demo stránce je sice o tom něco napsané (The most common problem here is that you are serving the fonts from an IIS server. IIS refuses to serve files that have unknown MIME types. If that is the case, you must set the MIME type for SVG to "image/svg+xml" in the server settings. Follow these instructions from Microsoft if you need help.), ale opravdu nevím co s tím.

Mohl by mi prosím někdo poradit?

Předem děkuji za jakékoliv odpovědi.
horava2
Profil
Zdravim,
zrovna resim podobny problem, tak se pridam a zeptam se.
Nastyloval jsem na webu font .ttf a jede mi to. Ale pro jistejsi kompatibilitu bych mel radeji i formaty woff, eot a svg. Je nejaky sw, ktery mi kompatibilne prevede z ttf do tech ostatnich?
Nebo jak ziskam tyhle formaty? Font jsem si vytvoril a umi to exportnout jen do ttf. Diky
Luke9
Profil
horava2:

Já už jsem to vyřešil. Použij tento generátor, nahrej si font a dej nastavení expert, ve font formats si můžeš vybrat všechny možné formáty, které chceš. Nezapomeň v subsettings zvolit custom a tam dát češtinu pro zobrazování diakritiky.
horava2
Profil
OK, díky :-)
petrmasiar
Profil *
Dobrý den, chci se zeptat jak vložím vlastní font do stránek, když je dělám na estránkách?
Lukas Tesar
Profil *
Dobrý den, když nastavím svůj vlastní font příkazem @font-face {font-family:blablabla;
src=url (font/blabla.ttf), jak jej potom při psaní textu aktivuji? Nebo se nastaví automaticky pro celou tuto stránku?
Davex
Profil
Font se pro celou stránku nastaví zápisem body { font-family: blablabla;}. Obecně je problematika vlastních písem popsaná na stránce @font-face.
Bubák
Profil
Lukas Tesar:
jak jej potom při psaní textu aktivuji?
Potom úplně stejně, jako nainstalovaná písma, pro hlavní nadpis třebas takto:
h1 {font-family: blablabla, Arial, sans-serif;}
Obdobně třebas pro body, #menu....
Arial a sans-serif jsou náhradní písma, pokud by se nenačetl font blablabla (třebas doplněk noscript ve výchozím nastavení blokuje externí písma), zobrazí se Arial, pokud ani ten není v systému, tak sans-serif.

Měl příspěvek napsaný, ale dlouho neodeslaný, je mi líto jej smazat ;-)

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Odkud se sem odkazuje


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0