Autor Zpráva
blast3r
Profil
Ahojte, mam takýto príklad/problém:

body{
font-size:100%;
}

p{
font-size:1em;
}

Pri 96DPI -> IE9,FF, Chrome, Opera v poriadku...

Pri 120DPI -> IE9,FF,Chrome v poriadku..

Ale prečo Opera pri 120 DPI nedodržuje font-size? Skúste si to :-)

Ako to opraviť?
Chamurappi
Profil
Reaguji na blast3ra:
Některé prohlížeče podle systémového DPI zvětšují písmo, některé zoomují všechno, některé zvětšují jen část CSS jednotek. Přes půl procenta lidí má DPI jiné než 96 a prohlížeč, v němž se DPI projevuje jinak než zoomem (měřeno v únoru na nemalém vzorku).

Ako to opraviť?
Nijak. Co bys chtěl dělat? Zase to písmo zmenšit?
Udělej stránku pružně, aby se nerozsypala v okamžiku, kdy je písmo jinak veliké, než sis usmyslel.
blast3r
Profil
Chamurappi:
Přes půl procenta lidí má DPI jiné než 96

Aktuálny trend hovorí niečo iné.
Všimnite si nové notebook-y: 15" obrazovka a full HD rozlíšenie. A natvrdo od výroby nastavené DPI 120 (Dá sa to však zmeniť, ale kto by to robil?)

No problém začína vtedy, keď mi to rozhádže napríklad navigáciu na stránke.(Nie len na mojich weboch).

Podľa mna je to chyba Opery.

Pri väčšom DPI má browser:
a) Neurobiť nič, nechať to na usera (FF, Chrome)
b) Zoomnuť stránku ako celok (IE9)

A čo urobí opera?
Len zväčší font, zbytok nechá na pôvodnej veľkosti a to má pri mnohých weboch, ktoré používajú relatívne jednotky veľkosti písma(em,%) katastrofálne následky...

No a ako jediné riešenie ma napadá zdetekovať Operu, zistiť, či používa client DPI 120 a podvrhnúť mu CSS s absolútnymi jednotkami veľkosti textu - px, pt.
Str4wberry
Profil
Jak už ti naznačil Chamurappi, na velikost písma se nemůžeš spoléhat. Ani ve Firefoxu není problém si zvětšit samotné písmo. Tudíž je zbytečné řešit, co a jak by měl prohlížeč (ne)zvětšovat, ale je lepší udělat stránku tak, aby se zvětšením písma neměla problém.
Chamurappi
Profil
Reaguji na blast3ra:
Aktuálny trend hovorí niečo iné.
Popisoval jsem aktuální stav, ne trend, neprováděl jsem víc měření. Lze ale předpokládat, že fyzické zmenšování pixelů v monitorech zvedá průměrné DPI.

keď mi to rozhádže napríklad navigáciu na stránke.(Nie len na mojich weboch).
Na lépe napsaných webech větší negativní důsledky nehrozí. Uživatel v tomto případě není rukojmím zlé Opery — většinou bude spokojený a tam, kde ne, je chyba v autorovi stránky. Nikoliv proto, že nedokázal odlišné nastavení vyrušit, ale proto, že se mu nedokázal přizpůsobit. Kdyby toto chování uživatelům Opery opravdu vadilo, pravděpodobně by ji nepoužívali.

b) Zoomnuť stránku ako celok (IE9)
Explorer 9 jsem nezkoumal, ale starší Explorer zvětšuje jen pt (a pravděpodobně i in, mm a cm) a tudíž i samotnou velikost písma (ale ne px, takže nezoomuje).
Ve všech verzích Exploreru si člověk může nastavit jinou velikost písma i nezávisle na zoomu (není-li určeno v px), stejně tak jde měnit samotnou velikost textu i ve Firefoxu, jak již zmínil Str4wberry. Necelých 5 % lidí tyto možnosti využívá.

Opera ještě umí selektivně zvětšovat texty (a klidně i roztahovat height), které považuje za nečitelně malé, při režimu „Fit to width“ (přizpůsobit šířce) — přibližně 5 % z uživatelů Opery mívá tento režim zapnutý.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Odkud se sem odkazuje


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0