Autor Zpráva
Jirka88
Profil
Dobrý den, chápu jak funguje barevný přechod pozadí prvku bez použití obrázku, ale jen se specifikací CSS3:"background-image: linear-gradient". Co ale nechápu jak tento barevný přechod, aplikovat na písmo. Rád bych vložil ilustrační obrázek, ale dejme tomu že chci u písma po ose Y zeshora přechod z černé do šedé. Víte někdo jak to udělat?
margin
Profil *
Pomocí CSS to nejde, musíš to nějak obejít.
Jirka88
Profil
Tak jsem hledal až jsem odpověd našel: http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=uoLqvvTZm0A

Vyzkouším a podělím se o zkušenosti:-)
Chamurappi
Profil
Reaguji na Jirku88:
Proprietárními vlastnostmi (byť jinými) toho jde dosáhnout také v Exploreru. Ale nic, co by chodilo všude, neexistuje.
Petr ZZZ
Profil
To nejde obejít pomocí něčeho jako .pismo { color:transparent; } a za písmem pozadí s barevným přechodem? (Jen mě to tak napadlo, ale nepodařilo se mi na stránkách o barvách ani česky ani německy průhlednou "barvu" najít, tak to asi nepůjde, co?)

Dodatek: Tak jsem to (v IE 9) vyzkoušel a výsledek je ten, že se písmo zneviditelní, takže je to k ničemu. Vlastně logické chování, že :-).
panther
Profil
Petr ZZZ:
To nejde obejít pomocí něčeho jako .pismo { color:transparent; } a za písmem pozadí s barevným přechodem?
zkus se nad tím zamyslet hlouběji, jak jsou na sobě jednotlivé vrstvy poskládané: máš pozadí (ve tvém případě barevné, s přechodem), na něm máš font (když bude průhledný, nebude vidět). Tak, a k tomu potřebuješ ještě druhé pozadí, třeba bílé, ale to jen tak, aby bylo všude vyjma textu (kolem písmenek ano, ale „v“ písmenkách ne). Nic jako „background jen kolem textu“ neexistuje.

Navíc, uvažujeme-li, že máš dvě pozadí (barevné a přes něj zmiňované bílé), text neumí „prorazit“ jedno z nich tak, aby bylo vidět jen to spodní - pokud bychom získali průhlednou barvu písma.

Ten dodatek jsem přéhlédl, ale když už jsem tu úvahu, proč to nelze, měl rozepsanou...
Petr ZZZ
Profil
panther:
Díky za příspěvek, asi se musíme smířit s tím, že to nejde. I když je divné, že při vývoji CSS nikoho nenapadlo vyrobit digitální variantu papíru s vystříhanými dírami. :)
peta
Profil
http://axpsu.fpf.slu.cz/~web/js-color4.htm
http://peter-mlich.wz.cz/web/js/pr2/js-grad.htm
Tonovat jen cast pismene by slo asi jen pomoci svg.
---
Aha, koukam na to videjko, pekne, tak filtry na to jsou.
jenikkozak
Profil
peta:
Další odkaz, co se tématu vůbec netýká: Pojmenované HTML barvy.
1Pupik1989
Profil
Teoreticky by šlo písmu nastavit transparentní barvu a pod to dát obrázek se stejným textem a přidat přechod. Nicméně to bude jen simulace.
peta
Profil
Ja bych sel do obrazku. Ten je jisty. Pracnejsi je ho vyrobit pro kazdy nave pridany clanek. Ale mozna by se dalo vyuzit php pro vyrobu takoveho obrazku.
jenikkozak
Profil
peta:
Používání obrázku místo textu není vůbec dobrý nápad. S takovým textem nelze nijak manipulovat - čtenář si jej nemůže zkopírovat, nemůže jej označit ke své lepší orientaci při čtení; nezobrazí se při zablokovaném zobrazování obrázků; zvyšuje se zátěž serveru (kvůli každé změně textu je nutné přemalovávat celý obrázek, musíš řešit ne-cachování, obrázky musíš skladovat někde mimo texty); roste objem stahovaných dat i počty požadavků na server; prohlížeče budou mít se zvětšováním / zmenšováním obrázku větší problémy než se zvětšováním textu. Kromě toho nemáš jistotu, že roboti vyhledávačů dokážou (či budou chtít) takový text přečíst.
1Pupik1989
Profil


Dá se to. Serveru se to však moc líbit nebude.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0