Autor Zpráva
Camo
Profil
Zdravím,
prosím vás čo dnes preferujete pre veľkosti napríklad nadpisov? Kedysi tuším, bol problém s pixelmi v tom, že IE ich nevedel zväčšiť pri zoomovaní, ale platí to aj dnes?
Neviem sa rozhodnúť, používam emka, ale keď mám napríklad triedu .small { font-size:0.8em } tak závisí od nadradeného bloku. V nadpise to nieje to isté ako v paragrafe. Čo je logické, len mne by viac vyhovovali v tomto prípade pixely.
Ako to vidíte s tými pixelmi? Sú s nimi dnes nejaké problémy?
Trejpa
Profil
Camo:
bol problém s pixelmi v tom, že IE ich nevedel zväčšiť pri zoomovaní
Při zoomování problém nikdy nebyl, při zvětšení písma je stále. Písmo zadané v pixelech nejde v Internet Exploreru 11 zvětšit a to v libovolném vykreslovacím režimu; lze zvětšit jen celá stránka (zoom).

používam emka, ale keď mám napríklad triedu .small { font-size:0.8em } tak závisí od nadradeného bloku
A proč nadřazenému bloku měníš velikost? Vždy jsem si vystačil se základní velikostí na BODY nebo na nějakém obalujícím bloku pro obsah a teprve od ní jsem odvozoval případné změny velikosti písma adresované na ten co nejvíc zanořený element. Možná by se ti hodila ne zcela podporovaná jednotka rem.

Ako to vidíte s tými pixelmi?
Používám je tam, kde jsou potřeba. Stejně jako kdysi.
Camo
Profil
Trejpa:
"A proč nadřazenému bloku měníš velikost?"
Pretože je to dosť často potrebné. A stačí, že do nejakého takého bloku chceš pridať nejaký dovetok malým písmom a už to máš rozbité.

Kurník a aký je vlastne rozdiel v zoomovaní a zväčšení? Zoomovanie je ako lupa a zväčšenie je cez nastavenia veľkosti písma? Čo používajú krátkozrakí ľudia? Zoom či zväčšenie?

EDIT:
Tie ermka to je presne to čo by som potreboval. A zase to IE8...
Tomáš123
Profil
Camo:
Zväčšenie resp. zmenšenie písma upravuje iba veľkosť písmen. Zoom približuje celú stránku.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Cama:
Ještě je možné používat klíčová slova xx-small, x-small, small, medium, large, x-large a xx-large, ty zvětšování písma nebrání.

Čo používajú krátkozrakí ľudia? Zoom či zväčšenie?
Ano, používají zoom či zvětšení. Častěji asi zoom, protože zvětšení písma jde hůř najít.

A stačí, že do nejakého takého bloku chceš pridať nejaký dovetok malým písmom a už to máš rozbité.
V tom jsem nikdy neviděl takový problém. Většinou mám bloky strukturované tak, že když chci menší písmo, chci ho menší vůči rodiči a vzájemné vztahy velikostí mi pomáhají. Obvykle nemám žádný konkrétní pixelový cíl.

Pretože je to dosť často potrebné.
Skutečně? Hodně lidí to tak dělá a pak naříkají, že musí pozměněnou velikost rodiče de facto vyrušit…
Camo
Profil
Chamurappi:
Skúšam sa vžiť do kože takého krátkozrakého a vychádza mi to na zväčšenie písma cez nastavenia. Zoom musíš totiž nastavovať pre každú stránku osobitne a to je fakt otrava. Takže IE + pixely to asi nieje riešenie.

EDIT:
Tak omyl, aj zoom sa dá nastaviť pre všetky stránky. Chcelo by to zistiť čo naozaj používajú ľudia.

Ešte skúsim to xx-small to som ani nevedel, že existuje. Díky.


"Většinou mám bloky strukturované tak, že když chci menší písmo, chci ho menší vůči rodiči a vzájemné vztahy velikostí mi pomáhají."

No ale je úplne jedno, či písmo zmenšuješ alebo zväčšuješ. To small bude rozbité tak či tak.

PS: Prečo mi nejde vložiť italic? normálne ten text obalený v [ i ] zmizne
Chamurappi
Profil
Reaguji na Cama:
Zoom musíš totiž nastavovať pre každú stránku osobitne a to je fakt otrava.
Prohlížeče si to zkouší nějak pamatovat, různé různě. I ten model, že by se zoom pamatoval jen pro doménu, má něco do sebe (ne každý web je nutné zvětšovat stejně).

Chcelo by to zistiť čo naozaj používajú ľudia.
Možná bych nějaká data měl, měřená na českých pokusných králících.
Ve všední den 30 % lidí zoomuje a 4 % mají jinou velikost písma.
O víkendech 40 % lidí zoomuje a 5 % má jinou velikost písma.
Zoom je tedy cca osmkrát oblíbenější. Nicméně jsou to už tak vysoká procenta, že je vyloučené, že by ho používali slabozrací – spíš ho používají majitelé monitorů s vyšším rozlišením ke zpříjemnění čtení (tuto domněnku však změřenou nemám).

No ale je úplne jedno, či písmo zmenšuješ alebo zväčšuješ.
Nerozumím. Oba jsme psali o zmenšení… a ano, je to jedno.

To small bude rozbité tak či tak.
Nebude. Protože když chci menší písmo v nadpisu, chci ho zmenšit vůči zbytku nadpisu a když chci menší písmo v odstavci, chci ho zmenšit vůči odstavci. To, co ti připadá rozbité, mně připadá normální a nevím, proč bych to měl chtít jinak.

PS: Prečo mi jeden vložiť italic? normálne ten text obalený v [ i ] zmizne
To je hodně podivné. Mně se to asi neděje. Můžeš to vyzkoušet znovu na hřišti? A nechat to v problémovém stavu?
Camo
Profil
Chamurappi:
Díky za dáta. Zaujímalo by ma ako sa zisťuje, že niekto zoomuje... Cez style.zoom?

"To, co ti připadá rozbité, mně připadá normální"
To je to isté ako s nadpismi. chceš aby H1 mal rovnakú veľkosť všade na stránke. Tak isto ja chcem, aby small malo vždy rovnakú veľkosť všade na stránke. Mám hádam nárok mať svoje svoje sny a túžby nie? :)

Zdá sa teda, že kým sa neudomácni rm tak to budem musieť nejako patlať, mať viac tried alebo neviem čo...

Ďakujem za odpovede všetkým zúčastneným.

PS: To s tým italicom je nejaké divné. Teraz to funguje, dokonca aj tom predošlom príspevku som to zmenil.

EDIT:
PS: Kde nájdem to hřište? Nikde ho nevidím.
Trejpa
Profil
Camo:
PS: Kde nájdem to hřište? Nikde ho nevidím.
Hřiště je U ledu.

Tak isto ja chcem, aby small malo vždy rovnakú veľkosť všade na stránke.
To by mě nikdy nenapadlo. Chci-li zmenšit písmo v nadpise, tak vůči písmu v nadpise. Očekávám, tedy chci, aby i to zmenšené písmo v nadpise bylo větší nebo rovno normálnímu písmu v běžném textu – aby stále vypadalo jako nadpis. Zmenšené písmo v odstavci zase očekávám zmenšené vůči samotnému odstavci. To považuji za normální chování a zřejmě nebudu jediný, když se takto i prohlížeče chovají.

Mám hádam nárok mať svoje svoje sny a túžby nie?
Jenže převod některých snů do reality může být poněkud obtížný až nemožný.
Camo
Profil
Trejpa:
"To by mě nikdy nenapadlo."
No ale zavedenie jednotky rm hovorí niečo iné. Asi to nenapadlo len mňa.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Cama:
Zaujímalo by ma ako sa zisťuje, že niekto zoomuje... Cez style.zoom?
V Exploreru stačí spočítat screen.deviceXDPI / screen.logicalXDPI. Moje čísla vycházejí z tohoto měření, nepředpokládám, že by mezi uživateli různých prohlížečů byly v tomto významné rozdíly.
V ostatních prohlížečích bych asi koukal na window.devicePixelRatio (+ prefixované obdoby), což je vlastnost vyjadřující hustotu pixelů a na tabletech a mobilech bude už ve výchozím stavu jiná než 1. Těžko říct, zda by to vadilo, protože on to vlastně je zoom.

chceš aby H1 mal rovnakú veľkosť všade na stránke
Spíš nechci.
Když třeba budu citovat kus nějaké stránky a ta v sobě bude mít nadpis a při citaci tuto sémantiku zachovám (což je možná trochu kontroverzní krok) a řeknu, že <blockqute> má být menší, očekávám, že bude menší i ten nadpis.

No ale zavedenie jednotky rm hovorí niečo iné. Asi to nenapadlo len mňa.
Pozdní zavedení jednotky rem naznačuje, že zase tak důležitá zřejmě nebyla. Současně s ní vznikla i jednotka ch, což by měla být šířka nuly.
Camo
Profil
Chamurappi:
"Pozdní zavedení jednotky rem naznačuje, že zase tak důležitá zřejmě nebyla."
To by sa ale dalo povedať aj o box modely...

Díky.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Cama:
To by sa ale dalo povedať aj o box modely...
Vlastnost box-sizing vymyslel Peter Linss z Netscapu někdy kolem září 1999 (dřív, než si kodérský svět uvědomil, jaké je s box modely trápení) a prvně byla implementována následující rok v Exploreru pro Mac a v Mozille.
Přesný původ jednotky rem neznám, do návrhů CSS 3 se dostala kolem července 2005 a trvalo čtyři roky, než ji někdo zkusil implementovat.

Některé významné zlepšováky opravdu vznikaly pozdě, protože nebylo snadné je správně definovat nebo naprogramovat. Ale zrovna přidat rem bylo triviální ve všech ohledech.
Camo
Profil
Chamurappi:
"protože nebylo snadné je správně definovat nebo naprogramovat"
No to sa ale box modelu zrovna netýka si dovolím tvrdiť. to nemá ani zmysel obhajovať. Každý vie čo to bol za bordel. A IE nebolo na vine. Okrem toho v 2005 mali všetci iné problémy než nejakú rem si myslím.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0