« 1 2 3
Autor Zpráva
Chamurappi
Profil
Reaguji na quatzaela:
nemám samozřejmě na mysli jednoduchý věci o pár řádcích
Myslím, že drtivá většina zadání jde rozložit na věci o pár řádcích. U velkých projektů je klíčové právě to rozdělení, nad ním obvykle jde spekulovat, jak dobře je vymyšlené a zda by jiná cesta nevedla k cíli lépe (+ co to vlastně znamená „lépe“). Zadání, kolem kterého zde kroužíme, vypadá na jednoduchou dílčí věc, pro kterou by mělo existovat dokonalé řešení… jiné, než které se ti zalíbilo.

Minimálně se jde vyhnout globálním proměnným – schovat si ten nepořádek do jednoho objektu (viz [#6] na předchozí straně), ale věřím, že by to šlo vymyslet ještě jinak. Připojuji se k prosbě anonymníího o stručné kompletní zadání.

Optimalizaci je výhodný dělat do tý doby, dokud má ten marginální přínos větší smysl než to neustálý přepatlávání kódu.
Možná jsi ušetřil čas tím, že neoptimalizuješ, ale ten nyní věnuješ dlouhé obhajobě neefektivního řešení :-)

Nejsi stroj.
Děkuji.
quatzael
Profil
anonymníí:
Internetové bankovnictví nedělám, ale dělám aplikaci, která je podobně složitá a je třeba v ní zohlednit legislativu a podmínky a pravidla jiných společností. Samozřejmě v některých aspektech je to trochu jednodušší (zabezpečení apod.), ale v jiných zase o hodně složitější (např. ty formuláře).

Jde hlavně o to, že já si ty pravidla co všechno v těch formulářích bude nevymýšlím, a tz pravidla se hodně často mění. Proto je třeba myslet skoro na všechno, mít v tom oboru hodně velký rozhled a nastudovat hromady materiálů.

Chamurappi:
Připojuji se k prosbě anonymníího o stručné kompletní zadání.
Tak zaprvé je to pořád ještě top secret:o) a za druhé jsem říkal, že tam záleží na tolika věcech, že každá z nich totálně mění celkovou koncepci jak to uchopit. Takže bych to stejně musel popsat hodně detailně..

Můžete si cvičně zkusit navrhnout koncept pro to klasické internetové bankovnictví (jako má například KB). Schválně jak byste to dělali? Pak si zkuste nastudovat o tom trochu něco víc a zjistíte, že ten váš koncept asi nebude úplně nejlepší.

Věřím, že kdybyste znali celou problematiku a začali to opravdu vytvářet v reálu, tak byste mohli zahodit úplně všechno co jste si do tý vymysleli a začali byste naprosto od nuly..


Chamurappi:
Možná jsi ušetřil čas tím, že neoptimalizuješ, ale ten nyní věnuješ dlouhé obhajobě neefektivního řešení :-)
Jo, pořád to tady musím donekonečna psát, protože si nedokážete představit jak je to celý složitý a optimalizovat to tím způsobem, abych se vyhýbal "škaredým" kódům pro mě nemá smysl. Pro mě prostě nejzákladnější funkčnost, přehlednost a flexibilita.
anonymníí
Profil *
quatzael:
Promiň za mou troufalost, ale povídáš nesmysly. Je to tvůj boj, mysli si, jak děláš složitou věc, jak ji tvoříš správně a plácej se po ramenou. Mohli jsme zde nastínit hezké, zajímavé a efektivní řešení, které mě zajímalo (resp. mě zajímal názor ostatních, jak by věc řešili, jaká by k tomu byla diskuse). Místo toho tu jsou tři stránky o ničem.
Kubo2
Profil
quatzael:
Pro mě prostě nejzákladnější funkčnost, přehlednost a flexibilita.
Žiaľ, podľa tebou dosiaľ poskytnutých informácií to vyzerá, že v tvojom koncepte (či koniec koncov už riešení) figuruje iba jeden faktor, funkčnosť, a tie ostatné dva absendujú (hoci sú nemenej dôležité).
_es
Profil
quatzael:
Dávaš tu začiatočnícke dotazy, no pritom vraj vytváraš nejakú neuveriteľne zložitú aplikáciu, ktorú by iní neboli schopní pochopiť... Najskôr ide len o nejaký Špagetový kód.
quatzael
Profil
anonymníí:
Já tady pro boha netvrdím jak to dělám strašně správně. Ale v tomto případě je prostě nejlepší to udělat tak jak píšu. Není to tak, že bych nepoužíval/neuměl používat funkce s parametrem. Používám je hodně často, v tom stejným scriptu jich mám několik. Jenom prostě vidím, že tady se to hodí udělat jinak. A vidím to asi lépe než Ty, který jsi do toho ani nenahlídl.

To co dělám opravdu není nijak triviální, je to hodně obsáhlý a hodně složitý. Já jsem Ti to přirovnal svou složitostí k internetovému bankovnictví, aby jsi získal představu, že navrhovat nějaké řešení jen tak z druhý strany drátu, bez toho, aby jsi důkladně znal celou problematiku, je totální nesmysl. A Ty pořád trváš na tom, že bys tady něco nastínil..

_es:
Dávaš tu začiatočnícke dotazy, no pritom vraj vytváraš nejakú neuveriteľne zložitú aplikáciu, ktorú by iní neboli schopní pochopiť
To, že občas dávám začátečnický dotazy je proto, že jsem svým způsobem začátečník. Já jsem na vejšce nestudoval žádný programování.. To neznamená, že se podle manuálu nedá vytvořit i složitá aplikace a když něco nevím tak se prostě zeptám.
Na druhou stranu jsem tady položil i několik složitějších dotazů, na který mi tady nikdo z vás nebyl schopen odpovědět.

Kubo2, _es:
Najskôr ide len o nejaký Špagetový kód.
Já nevím co Ty si přesně představuješ pod špagetovým kódem, ale podle tý wiki definice, že je část složitá pro pochopení bez znalosti celku, tak to mi nepřipadá jako automaticky amaterský způsob. Ze začátku jsem to psal tak, že jsem například v tom javascriptu (jQuery) tvořil kód jednoduše a "přehledně" podle elementů. Např:

$("#element").change(function() { 
// nějaký kód
}

Teď to dělám sofistikovaně přes pole pomocí foreach. Částečně něco generuju z PHP. Je to složitější se v tom vyznat, ale na druhou stranu mi to ušetří stovky (a dohromady tisíce) řádků. Plus je ta výhoda, že když něco budu potřebovat v budoucnu změnit, tak to změním jenom na jednom místě a nemusím to přepisovat v desítkách scriptů..

A jQuery taky není kód, kde bys pochopil jednotlivou část co dělá, bez toho, abys znal celek. A nedá se o tom říct, že by to tvořili nějací špagetoví patlalové..
_es
Profil
quatzael:
A jQuery taky není kód, kde bys pochopil jednotlivou část co dělá, bez toho, abys znal celek.
JQuery má svoju oficiálnu dokumentáciu - obvykle pre každú metódu zvlášť a nie je potrebné poznať všetky zvyšné jQuery metódy na jej pochopenie. Čo myslíš pod „jQuery kódom“? - JQuery je len množstvo rôznych metód a čo z toho na aké „celky“ kto použije a ako naprogramuje záleží len na ňom. Rovnaké veci môže spraviť aj bez jQuery.

že je část složitá pro pochopení bez znalosti celku, tak to mi nepřipadá jako automaticky amaterský způsob.
„Amatérsky“ znamená len to, že za to nedostane zaplatené - ako s týmto súvisí „amatérskosť“? Ide o to, že je to nevhodný spôsob. Nie je odborníkom ten, kto spraví tak strašne zložitú vec, že sa v nej potom ani sám nevyzná, ale ten, kto to spraví rovnako, či lepšie, funkčné a aby sa v tom vyznali aj iní. Inak ide skôr o neschopnosť (neskúsenosť) vhodne si rozdeliť problém na časti.

Je to složitější se v tom vyznat, ale na druhou stranu mi to ušetří stovky (a dohromady tisíce) řádků.
Keď je v tom „zložitejšie sa vyznať“, než predtým, tak to asi robíš nejako zle.
quatzael
Profil
_es:
Čo myslíš pod ‚jQuery kódom‘?
Co bych asi tím myslel? Samozřejmě obsah souboru jquery.js. Je tam spousta funkcí různě propletená, takže to není nic co bys chápal po jednotlivých částech kódu..

Nie je odborníkom ten, kto spraví tak strašne zložitú vec, že sa v nej potom ani sám nevyzná
Já jsem nikdy nepsal, že mám já sám mám problém se ve svým kódu vyznat. Nevím kde jsi na to přišel.

ale ten, kto to spraví rovnako, či lepšie, funkčné a aby sa v tom vyznali aj iní
To podle Tebe znamená, že například právě to jQuery a všechny jeho další pluginy jsou navržené "neodborníky", protože málokdo je schopen se šťourat v tom kódu a upravovat si ho tak, aby mu líp seděl do jeho aplikace.

Keď je v tom ‚zložitejšie sa vyznať‘, než predtým, tak to asi robíš nejako zle.
Je to složitější, ale není to nemožné. Pro mě teda to takový problém zase není. Chápu, že pro člověka nezasvěceného by to problém byl, ale to je tak u všeho. Mě to takhle vyhovuje daleko víc. Radši udělám složitější kód, který bude ale ve výsledku kratší a když potom budu potřebovat některé inputy doplnit, pozměnit nebo odstranit, tak mi bude stačit to změnit na jednom místě a ne na šedesáti v deseti různých skriptech. To je ta podstatná a zásadní výhoda, kterou já nutně potřebuju a Ty to prostě nechápeš.
_es
Profil
quatzael:
Samozřejmě obsah souboru jquery.js
Ten je samozrejme podstatný pre tvorcov jQuery, nie pre programátorov, čo ju chcú len využiť ako jeden celok. No aj ten kód je písaný tak, aby bol upravovateľný, je okomentovaný a nie je tam nejaká očividná nevhodná „špagetovanosť“ - ako načrtávaš o svojej zložitej aplikácii. Rôzne časti jQuery si môže hocikto upraviť aj bez toho, aby študoval veľké množstvo celého kódu.

Já jsem nikdy nepsal, že mám já sám mám problém se ve svým kódu vyznat. Nevím kde jsi na to přišel.
Myslím, že má viacero diskutujúcich ten dojem - z tvojich vyjadrení v tomto vlákne. Minimálne by si mal byť schopný odpovedať na jednoduché otázky o ňom. Napríklad, prečo musí byť podľa teba meno globálnej premennej form_preset_aaa (čo vlastne ani premennou nie je) vygenerované v nejakom zastrčenom cykle a nie nejako normálne. Ak je tvojou odpoveďou to, že na zdôvodnenie potrebuješ strašné množstvo textu, tak buď klameš, alebo sa v tom naozaj už ani sám nevyznáš.
Keeehi
Profil
quatzael:
Co bych asi tím myslel? Samozřejmě obsah souboru jquery.js. Je tam spousta funkcí různě propletená, takže to není nic co bys chápal po jednotlivých částech kódu..
A víš že zdrojový kód jQuery vypadá takto což mi nepřijde jako nějak hrozně špatně čitelné. Samozřejmě zkompilovaná a minifikovaná verze čitelná není ale ta pro to taky není určená.
« 1 2 3

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Neumíte-li správně určit příčinu chyby, vkládejte odkazy na živé ukázky.
Užíváte-li nějakou cizí knihovnu, ukažte odpovídajícím, kde jste ji vzali.

Užitečné odkazy:

Odkud se sem odkazuje


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0