Autor Zpráva
bless
Profil *
zdravim, sel by som sa optytat, ci ma zmysel sa ucit javascript, ci su veci, ktore sa v php jazyku naprogramovat nedaju a daju sa len javascriptom?
habendorf
Profil
ci ma zmysel sa ucit javascript
Ano.

su veci, ktore sa v php jazyku naprogramovat nedaju a daju sa len javascriptom?
Ano.
Railbot
Profil
JavaScript a PHP jsou dva odlišné programovací jazyky. Každý se používá na něco jiného. Takže ano, má to smysl. Experti přes javascript jsou velice vyhledáváni a předobře placeni.
bless
Profil *
dik moc............
peta
Profil
Railbot
"Experti přes javascript jsou velice vyhledáváni a předobře placeni."
Ze o tom nic nevim :)

bless
Take na PHP i JS oboji Ano.
Oba jsou to dost podobne jazyky, jen JS nema tak komplexni literaturu, protoze kazdy prohlizec ma svuj JS. Zatim se jeste firmy nerozhodli JS sjednotit.

JS je dobry k tomu, aby jsi nezatezoval server zbytecnostmi, treba overovani vyplnenych policek formulare. Proc to odesilat, kdyz to ma chybne a ptat se serveru, kdyz mu to muzu zablokovat u nej? Vyhoda, lepsi komfort pro uzivatele, mensi zatez serveru. Ale mel bys mit overovani pak i v PHP souboru. Coz je trosku nevyhoda pro programatora. (rekneme 10 pokusu s chybami kazdy poslat formular tam, poslat stranku zpet, 20x, proti tomu mas 1x odeslani spravne stranky)
Mozna pro tebe zatez serveru nema vyznam, ale jsou stranky, kde chodi denne 1000 uzivatelu a tam kazde neuzitecne, soubor kliknuti hraje urcitou roli vyznamnou roli.
DoubleThink
Profil *
Ze o tom nic nevim :)
Očividně ne jen o tom..

Oba jsou to dost podobne jazyky, jen JS nema tak komplexni literaturu, protoze kazdy prohlizec ma svuj JS. Zatim se jeste firmy nerozhodli JS sjednotit.

JavaScript (ECMA script) má mnohem pokročilejší architekturu než PHP. Narozdíl od něj je totiž plně objektově (prototypově) vybaven. Prohlížeče mají stejný javascript - pochopitelně ale s různě rozsáhnou implementací vlastností.

Porovnávat PHP a JS mi příjde trochu nesmyslné, každý se používá na něco jiného. Nezřídka PHP generuje JavaScript...
Zool
Profil *
peta
No jasně, ale stejně když to pak ověřuješ na serveru, tak je to zbytečné ověřovat JS. Jako má to výhodu pro uživatele, který má pomalý net a ověří mu to teda prohlížeč a stejně se dají před odeslaním data upravit tak JS(na ověřování) je zbytečné. A pokud to někdo vyplní špatně tak jeho bobost, že ho server nespustí a musí to vyplnit správně, zdržuje se sám.
Mastodont
Profil
peta
Souhlasím se Zoolem: Proč to ověřovat v JS, když to stejně poté ještě ověříš na serveru? Nebo snad už na serveru data přímo zapisuješ? :)
Leo
Profil
Navic JavaScript dnes bohate vyuzijete i v pdf dokumentech (v Adobe Acrobatu), a mam pocit, ze i v dalsich Adobe programech jako je Photoshop, InDesign, atd. Leo
peta
Profil
JS - jeste mne napada kouzelne sluvko js bookmarklet, jako dost dobre pouziti js, treba pro zoom obrazku to pouzivam.

Klidne to overuj na serveru. Ale jestlize pises treba novou html stranku do cms systemu a JS ti vyhlasi, ze nemas neco vyplnene, kdezto odeslani ti to smaze :) Ano, muzes to vratit zpet, ale pak posilas treba 10k stranky kodu + 20k cms editacniho webu tam a zpatky jen proto, aby jsi uzivateli oznamil, ze neco nevyplnil. Navic to musis osetrit tak, aby mu to ty udaje poslalo. Ale slo jen o priklad jedne z moznosti, k cemu je to dobry.

Dalsi moznosti je drag and drop, jako nastroj rychleho skladani menu nebo komponent stranky jen presouvanim mysi. Mene vyuzivane, protoze se to dost obtizne nastavuje, pokud nepouzijes hotovou komponentu, ktera muze mit chyby, ktere pak nebudes umet najit ci opravit.

DoubleThink
Mi slo spise o to, ze oba jsou C jazyky, tim padem napsat si vlastni funkci v jednom je podobna i pro ten druhy. Tudiz az na nazvy a vyznam funkci, pripadne nejake rozdily, se neni v podstate co noveho ucit.
Leo
Profil
Overeni dat z klienta na serveru se samozrejme musi udelat kvuli bezpecnosti, ale overeni v klientovi pred odeslanim ma smysl pro UZIVATELE - muze mu podstatne zjednodusit zivot, zprijemnit a zrychlit praci se strankou, a snizit zbytecnou zatez serveru. Debata o tom, jestli je JavaScript potreba a uzitecny je nesmysl. Leo
quinux
Profil
Zool
Mastodont
No jasně, ale stejně když to pak ověřuješ na serveru, tak je to zbytečné ověřovat JS.
Ušetříš tím čas uživateli a o toho ti přeci jde.

Jako má to výhodu pro uživatele, který má pomalý net
Ano? Já můžu říct, že mám velice rychlý net (10mbit linka) a přesto, dostat se na některé stránky je hrůza. Není to jen netem, ale i serverem - jeho vytížením a dostupností.

A pokud to někdo vyplní špatně tak jeho bobost, že ho server nespustí a musí to vyplnit správně, zdržuje se sám.
Jasně, vždyť ty jsi programátor (autor) tak víš, že do toho a toho pole musíš uvést to a to, v tom a tom tvaru, ale to uživatel neví. Nedávno jsem takto laboroval nad polem "telefon" - nebylo tam uvedeno v jakém formátu se má uvést, jenže pouštělo to jen ten jediný správný...
Joker
Profil
DoubleThink
Porovnávat PHP a JS mi příjde trochu nesmyslné, každý se používá na něco jiného.
Přesně tak.
Každé je prostě vhodné na jiné věci a navzájem se nemohou nahradit.

Zool
No jasně, ale stejně když to pak ověřuješ na serveru, tak je to zbytečné ověřovat JS.
To není pravda.
Jde o uživatelův komfort, hlavně u složitějších formulářů, kde třeba v některých polích mohou být určité hodnoty v závislosti na hodnotách jiných polí.
Nakonec to není jen ověřování, představte si třeba mapy.cz bez Javascriptu.

A pokud to někdo vyplní špatně tak jeho bobost, že ho server nespustí a musí to vyplnit správně, zdržuje se sám.
Jasně, už vidím takhle řídit třeba supermarket: Plánky a ukazatele jsou zbytečnost, to je zákazníkova blbost, že nedokáže najít rohlíky. A zákazníkova blbost, když nedokáže sundat minerálky z horního regálu.
Myslíte, že takové argumenty budou někoho zajímat? Zákazníci prostě půjdou nakupovat jinam a majitele bude akorát zajímat, proč všichni nakupují jinde.
Mastodont
Profil
quinux:

Máš pravdu, já jsem vycházel z tvrzení pety: JS je dobry k tomu, aby jsi nezatezoval server zbytecnostmi, treba overovani vyplnenych policek formulare. ... Ale mel bys mit overovani pak i v PHP souboru.

To vypadalo, jako že vůbec na serveru ověřovat nechce ...
peta
Profil
bless
* server - viz quinux, pri zatizenem serveru muzes cekat na odpoved dlouho nebo ti vyhodi chybovou hlasku, ze se nespojil. V JS to zpracujes mimo server. Viz wz.cz

* komfort - viz Joker, predstav si, ze mas formular, kde nejaka hodnota zavisi na jine.
Pr. Kdyz uzivatel vybere zbozi = auto, tak si vybere barvu. Ale kdyz vybere zbozi = banany, tak jej polozka s barvou jiz nezajima a bylo by dobre ji zablokovat, at neni zmaten, co ma a nema vyplnovat. Nebo priklad s mapy.cz (Ale to by slo resit pres flash nebo javu.)
Pr. Co treba vyhledavani? Tam je pekne, kdyz ti po 2-3 pismenech vyskoci seznam prvnich 1-10 a nebo 0. Urcite uzivatele potesi, ze nemusi mackat enter pro odeslani a hned vidi, ze zadava spravnou frazi
http://peter-mlich.wz.cz/x/ww/js/jspriklady.htm
# js-livesearch.htm
Pr. Cotojovatko je sikovna vec, kdyz se pouzije treba ve spojitosti s planovanim akci - kalendar
Pr. # js-tab.htm - serazovani sloupcu, pro vetsi tabulku s nekolika strankami samozrejme v php. Ale treba pridavani radku do tabulky. Zkonstruovat tabulku klikanim bez odesilani je o dost rychlejsi nez cekat na odoved serveru. (pridat radek, ubrat, smazat)
Pr. Wysiwyg editory, editace stranek CMS systemem
Bubák
Profil
Cotojovatko
Nemrši zase název "Cotojátka".
Seb_
Profil *
peta:
jen drobnost: php nevychazi z C, ale z Perlu

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Neumíte-li správně určit příčinu chyby, vkládejte odkazy na živé ukázky.
Užíváte-li nějakou cizí knihovnu, ukažte odpovídajícím, kde jste ji vzali.

Užitečné odkazy:

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0