Autor Zpráva
Chuck
Profil
Zdravím

Potřebuji zjistit, zda-li otevírá uživatel moji stránku v prohlížeči MSIE verze 6 nebo starší.
Chci se zeptat, jestli následující kód bude fungovat ve všech případech.

if (ereg(".*MSIE [1-6].*", $_SERVER['HTTP_USER_AGENT']))


Děkuji
Chamurappi
Profil
Reaguji na Chucka:
V drtivé většině případů by to fungovat mělo, ale kdo ví, co všechno se vydává za Explorer…
K čemu to potřebuješ?
Chuck
Profil
Chamurappi:
Dnes jsem měl možnost vidět některé svoje stránky v Exploreru 6 (obvykle se mi poštěstí jen sedmička).
Spousta věcí nefunguje, především okolo CSS a Javascriptu... takže jsem se rozhodl, že takového uživatele (a že jich je) vyzvu k povýšení na novější verzi nebo přechod na jiný prohlížeč, protože jinak jim ty stránky nebudou fungovat jak mají.

Děkuji.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Chucka:
Chyby bys měl opravit, zpravidla to není těžké. Uživatel si kvůli tvému webu nebude nic instalovat.
Michal Kolesa
Profil
Chuck:
se rozhodl, že takového uživatele co mají IE 6 a straší (a že jich je) vyzvu k povýšení na novější verzi nebo přechod na jiný prohlížeč, protože jinak jim ty stránky nebudou fungovat jak mají.

1) Mám stejný názor o přechodu na novější prohlížeč
2) nesouhlasím s tím, že je takových uživatelů hodně, koukal jsme na toplist, přetáhl jsem si data do OO 3.1.1, spočítal průměr a vyšlo mi

IE 6 10%
IE 7 15%
IE 8 21%

IE dohromady (46%)

Gecko 40 %

Takže IE o trochu málo převažuje. Všichni zvolejet "Ať žije Microsoft a Bill Gates !"
Teď už vážně

3) Proč uživatelé používají starší verzi ?
OT: Nejde udělat skript ve VBA, který nainstaluje IE bez zaásahu uživatele ?
Radek9
Profil
Michal Kolesa:
1) Mám stejný názor o přechodu na novější prohlížeč
Ano, ale většina uživatelů ani pořádně neví co je to prohlížeč (zvláště starší) a proto zůstávájí u IE (mnohdy hlavně 6).

3) Proč uživatelé používají starší verzi ?
Viz 1)

Chuck:
Každá stránka se dá optimalizovat i pro IE.
panther
Profil
Chuck:
Spousta věcí nefunguje, především okolo CSS a Javascriptu...
což ovšem není chyba na straně návštěvníka, nýbrž u tebe, jako tvůrce webu.

To, že nejsi schopen udělat webovou stránku tak, aby fungovala v nejběžnějších prohlížečích, je jen tvůj problém, ne někoho jiného. Proto není jediný důvod komukoliv cokoliv vnucovat - jiné prohlížeče či jejich verze. Raději se místo této osvěty snaž proniknout do problematiky CSS a problémy vyřešit.
Michal Kolesa
Profil
Radek9:
Ano, ale většina uživatelů ani pořádně neví co je to prohlížeč (zvláště starší) a proto zůstávájí u IE (mnohdy hlavně 6).
Jak se bavím s lidma na tak všichni vědí co je prohlížeč a zatím jsem nenarazil na nikoho kdo to neví. A nikdo nepoužívá IE a nazývají jej slovy, které zde a v tuto hodinu nemůžu publikovat.
Axamith
Profil
Chuck: Dnes jsem měl možnost vidět některé svoje stránky v Exploreru 6 . . .
Aby jsi předešel zděšení při zhlédnutí stránek v jiné verzi IE než máš nainstalovaný, tak používej IE Tester Umožňuje současné testování od ver. 5.5 až po současnost.
Chuck
Profil
Chamurappi, Michal Kolesa, panther:
Snažím se stránky optimalizovat ale ne všecho jde. Například nedocílím toho, aby MSIE 6 pracoval s částečně průhlednými obrázky v PNG, což ostatní prohlížeče dělají zcela běžně. Vždy, když to jde, se snažím částečně průhlednou nepoužívat a exportovat obrázky již složené. Jenže někdy potřebuji, aby byly zobrazeny na univerzálním pozadí, takže se tomu nevyhnu.
Pokusím se udělat víc pro optimalizaci pro MSIE, ale nejsem si jist, jestli s výsledkem budu spokojený.

Michal Kolesa:
Ne, není jich moc, ale ani málo. 10% není zanedbatelná skupina.

Radek9:
Musím souhlasit, že většina uživatelů neví, co je prohlížeč a zvláště uživatelů MSIE6. Při psaní výzvy bych na to myslel a pokusil se to napsat tak, aby tomu porozumněli.

Axamith:
IE Tester znám, bohužel se mi jej na mém Ubuntu nepodařilo zprovoznit.
Axamith
Profil
Chuck: IE Teaser znám, bohužel se mi jej na mém Ubuntu nepodařilo zprovoznit. Hmm, tak to je problém monopolu Win. Většina sw je psána pro tento OS. Možná by nebylo od věci zprovoznit si druhý OS ( win ) alespoň pro testování.
AM_
Profil
Michal Kolesa:
OT: Nejde udělat skript ve VBA, který nainstaluje IE bez zaásahu uživatele ?
Za takový skript by na tebe leckterý uživatel, který je zvyklý na prostředí IE6 a kterému by se najednou prohlížeč přeinstaloval, vzal kulovnici a já bych se mu vůbec nedivil. Všichni dobře víme, jaké je IE6 zlo, ale pokud píšeš kód stránek kulturně, většinou opravdu nebývá problém odladit stránku i pro tento prohlížeč.
Michal Kolesa
Profil
Proč by nebyl uživatel rád za novou verzi? Já jakmile se dočtu že vyšla nová verze čehokoliv hned instaluji.
Chuck
Profil
Axamith:
Hmm, tak to je problém monopolu Win. Většina sw je psána pro tento OS. Možná by nebylo od věci zprovoznit si druhý OS ( win ) alespoň pro testování.

Asi ano. Toto je určitě řešitelný problém.
Každopádně některé věci MSIE nenaučím...
DoubleThink
Profil *
Proč uživatelé používají starší verzi ?
Část uživatelů nemá tuto volbu ve svých rukou. V korporátní sféře má IE celkem pevnou pozici, protože produkty MS mají značné výhody co se hromadné správy a aktualizací týče. A aktualizovat v podstatě jednu z hlavních knihoven systému u stovky počítačů by často přineslo problémy s kompatibilitou u firemního SW - typicky programy pro firemní agendu a účto přežívají z pochopitelných důvodů beze změny spoustu let.

Vše je otázkou poměru námahy a zisku - pokud je jednodušší předhodit IE6ce vlastní styl nebo i HTML, není důvod toho nevyužít.

Když jsem dělal podobnou PHP funkci já, celkem si mi šikla databáze známých User-Agentů.
Nox
Profil
Chuck, Michal Kolesa:
Ono ani není tak moc relevantní mluvit o průměrných %, záleží velmi mnoho na konkétním zaměření webu, nedávno jsem se setkal s údaji z velkého zahraničního herního webu kde uživatelé IE6 tvoří 1.5% ...což je skutečně zanedbatelné a blíží se našim průměrům IE5.x. Nějaké weby o obci, či co já vim, budou mít zase asi víc
Chuck
Profil
Nox:
To je určitě pravda. Ale i tak, ty stránky jsou (momentálně) nefunkční... Nejen po stránce grafické, ale i JavaScript nedělá, co by měl...
Bubák
Profil
Michal Kolesa:
koukal jsme na toplist, přetáhl jsem si data do OO 3.1.1, spočítal průměr
Jednak jsi nedělal vážený průměr, protože TOPlist neposkytuje potřebná data, druhak jsi dělal zbytečnou práci, protože stačí kouknout na globální statistiky prohlížečů, kde jsou i data ve formátu CSV pro případné vlastní výpočty a grafy.
Bacon
Profil
Díky za graf, moc zajímavé.

Zvlášť úpadek IE7 a nástup IE8, a najednou v cca 51. týdnu úpadek IE8 a vzestup IE6 a IE7. Zááájímavééé.
Nox
Profil
Je ten graf správně? Opravdu mělo MSIE 3 na konci roku 2009 téměř 20% podíl? Nebo to asi čtu špatně
A sakra, to je jiná zelená :) jsou skoro stejný... hlavně že sem před chvílí psal o kontrole příspěvků před odesláním... sypu si popel na hlavu
Bacon
Profil
Nox:
To asi čteš špatně, ta zelenkavá je MSIE8.0.
EDIT: No, už jsi na to přišel sám :D
_es
Profil
Bacon:
Zvlášť úpadek IE7 a nástup IE8
Zaujímavá je aj iná história toplist.
Len či naozaj Windows XP chytá druhý dych na úkor Windows 7, alebo to je len nejaká štatistická anomália.
Chamurappi
Profil
Vlákno jsem trochu odkolesoval.

Reaguji na Chucka:
Například nedocílím toho, aby MSIE 6 pracoval s částečně průhlednými obrázky v PNG
Docílíš, stačí trochu hledat:
Průhledný GIF, PNG
Váš názor na průhlednost na webu
IE6 png fix
IE nezobrazuje obrázky .png (průh. pozadí)
… atd.

Každopádně některé věci MSIE nenaučím...
Za poslední čtyři roky se neobjevily žádné zázračné postupy, které by v Exploreru 6 nemohly fungovat. Teď je akorát (na rozdíl od doby před čtyřmi roky) mnohem snazší najít řešení.

Nedávno jsem četl výsledky zajímavého průzkumu:

… který se uskutečnil na webu, kde se pohybují zkušenější uživatelé. Tipnul bych si, že u běžných uživatelů bude ta červená výseč ještě větší. A že tvůj web by s pocitem potřeby upgradu moc nehnul (nemluvě o těch fialových, kteří jsou vyloženě spokojení).
Chuck
Profil
Chamurappi:
OK, ozkouším IE PNG Fix 2.0 Alpha 4.
Věřím, že se zbylým CSS si půjde poradit.
Pokud bude správně fungovat i JavaScript (což zatím nevím jak udělám), tak od výzvy upustím.

Zatím děkuji všem.
Chuck
Profil
Zprovoznil jsem IE tester na Windows 7, avšak jakmile po něm chci zobrazit stránku v IE 6, Windows jej označí jako neodpovídající a program záhy ukončí.
Chuck
Profil
Jinak, když by náhodou chtěl někdo takovouto podmínku využít, tak jsem zjistil, že to, co uvádím v prvním příspěvku nefunguje.
To proto, že prohlížeč někdy odesílá např. takovýto výraz:

Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 8.0; Windows NT 5.1; Trident/4.0; Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1) ; .NET CLR 1.1.4322; .NET CLR 2.0.50727; .NET CLR 3.0.4506.2152; .NET CLR 3.5.30729)

To poslal IE 8. Čili následná podmínka by měla podobné situace vyloučit:

      ereg(".*MSIE [1-6].*", $_SERVER['HTTP_USER_AGENT'])
      and     
      !(ereg(".*MSIE [7-8].*", $_SERVER['HTTP_USER_AGENT']))
mckay
Profil
Michal Kolesa:
Proč by nebyl uživatel rád za novou verzi? Já jakmile se dočtu že vyšla nová verze čehokoliv hned instaluji.
Ne všichni uživatelé mají třeba internet na to, aby si mohli novou verzi stáhnout. Bohužel i v dnešní době jsou ještě nejrůznější úchylné tarify na net.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Odkud se sem odkazuje


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0