Autor Zpráva
mardon
Profil
Ahoj,

chtěla bych si zkusit něco napsat v nějakém framewroku, ale nevím do jakého se pustit, v OOP v PHP začátečník.
Začala jsem s Nette, který má dokumentaci v češtině, takže to vypadá slibně, ale bohužel pro mě jako začátečníka, je málo přikladů hotových jednoduchých aplikací ze kterých bych mohla čerpat ( školení se vzhledem k místě bydliště a pracovním povinnostem neohu zúčastnit). Takže jsem hledala a na netu jsem našla spostu tutoriálů ke CodeIgniteru, což se mi líbí, ale váhám jestli se zase kvůli angličtině do něj pustit. Nevíte existuje nějaká česká komunita kolem, CodeIgniteru? Nebo jaký framework by jste doporučili pro začátečníka jako já?
Chazzy
Profil *
Bohužel, co vím žádná česká komunita se kolem CodeIgniteru nevytvořila (i když znám dost lidí co v něm pracuje). S angličtinou bych se nebál dokumentace, je psaná výborně (jedna z nejlepších co sem viděl). Vím že existoval její český překlad, zkus google. Jinak ještě se mrkni na Kohanu, což je v podstatě CodeIgniter napsaný kompletně v PHP 5 OOP kódu.
mardon
Profil
Na Kohanu jsem se divala, ale přeci jen ten CodeIgnter má lépe zpracovanou dokumentaci. Liší se nějak zásadně Kohana od Codeigniteru (že bych použila základní turoiály od CI a použila Kohanu)?
matak
Profil
zůstaň u nette, pokud ti jde o komunitu, případně si udělej obrázek na nějaké z posledních sobot, kde se všici ty nettisti slézají
Majkl578
Profil
Já programuji v Nette Frameworku.
Je pravda, že dokumentace je v současné době poněkud ve vývoji, ale už měsíc jsou stanovená jakási pravidla pro její rozvoj a pracuje se na tom.
V případě problémů či nejasností tu je vždy české fórum a Jabber konference. Na obou se najde někdo, kdo by poradil.
Jak zmínil matak, Poslední sobota je dobrá příležitost jak si popovídat s lidmi, kteří s Nette dělají, co si myslí, co je při vývoji trápí atd. Nejbližší se koná pozítří v Praze.
mardon
Profil
Jak jsem psala výše, školení a setkání se nemohu zúčastnit (krom toho, že jsem introvert, tak jsem od Prahy dost daleko a nechce semi po nocich courat vlakem taky i časové důvody), s nette se pokouším začít již delší dobu a sleduji vývoj a právě mě na něm mrzí , že není dokončen Quick Start ( a to již delší dobu), který by asi odpověděl na všechny mé počáteční problémy.
t4nn3r
Profil
Souhlasím že NETTE framework je pěkný, nicméně absence pořádné dokumantace je pro začátečníka asi největší problém co může být. Z tohoto důvodu bych Vám doporučil Zend Framework
Chazzy
Profil *
Pokud jde čistě o komunitu, tak samozřejmě Nette Framework, jen to chce trpělivost a víc času. Dokumentace je fakt ve špatném stavu, ale vše ti vynahradí fórum, kde jsou lidi velice aktivní a rádi poradějí.
O
Profil *
t4nn3r: souhlas, jen dodam, ze bych duchodcum doporucoval co nejlepsi a nejtezsi telefon, vse mestum at koupi nova vozidla (idealne ty nejvetsi a nejtezsi, to je prece cool), vsem vyrobcum spotrebni elektroniky at se vyprdnou na zmensovani a zestihlovani, to neni ono..

Ted vazne: zustan u Nette, prostuduj si QS a hlavne nezacinej se Zendem (mega humus, jako priklad muze poslouzit genialni kod: in_array('Zend_Cache_Backend_Interface', class_implements($backend)) ).

Moderátor Majkl578: Tvůj projev je špatně srozumitelný, piš prosím s diakritikou.
O
Profil *
Pripadne se muzes zkusit pripojit na jabber mistnost nette@conf.netlab.cz
mardon
Profil
na jabber i nette fórum občas chodím, mám trochu pocit, že mé dotazy jsou ovšem někdy až příliš začátečnické a amatérské, asi teda zkusím zůstat u Nette
Lamicz
Profil
Holka, která dělá v Nette? IMHO bys měla určitě dojít na nějaký sraz, ajťáci by měli radost :D
Majkl578
Profil
Lamicz:
Jeden sraz je právě teď, je tu kolem 30 Nette programátorů (žádná slečna). :)
mardon
Profil
Lamicz:
Holka, která dělá v Nette?

No právě, že moc nedělám, jenom jsem zkoušela. Teď ještě zkouším Kohanu. U Nette v současné době není dokončen QuickStart, což je docela špatné pro amatérského začátečníka jako já.
AM_
Profil
mardon:
v OOP v PHP začátečník
Než se pustíš do MVC/MVP frameworků, je lepší nejdříve dobře pochopit jak technický princip, tak návrhovou filozofii OOP. Nette je velice dobrý a i poměrně intuitivní framework, což částečně nahradí chybějící dokumentaci, ale myslím, že bez dobré znalosti OOP budeš mít problémy i se zdokumentovaným frameworkem.

krom toho, že jsem introvert, tak jsem od Prahy dost daleko
Velká část programátorů jsou spíše uzavřené nátury, takže se neboj, že bys nezapadla ;) A třeba na Poslední Sobotu (nette sraz) se sjíždí lidi z celé ČR, ikdyž pravda je, že tam se člověk framework nenaučí. Sám jsem přemýšlel, že navštívím nette školení od Davida Grudla (autor Nette) pro studenty za rozumných cca 4500 Kč, ale i pro takovou částku mám trochu hluboko do kapsy, takže zatím jsem se k tomu neodhodlal.

Co se týče výběru frameworku, MVC (MVP) frameworky jsou poměrně silná zbraň, pokud pochopíš návrhový vzor MVC (MVP), nicméně není to tak jednoduché a taky nemá smysl chodit s dělem na komára. Pokud neděláš složité projekty, je možná lepší si strukturu aplikace vytvořit sama, případně použít jednodušší opensource nástroje jako Dibi nebo šablony (např. Smarty), nejsou těžké na naučení, usnadní ti práci a řekl bych, že tě to i připraví na něco většího, jako je framework, ke kterému se můžeš vrátit, až si budeš v OOP jistější. Nicméně Nette je myslím si opravdu dobrá volba pro amatéry i velkou část profesionálních aplikací.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0