Autor Zpráva
Mufna
Profil
Zdravím Vás. Potřeboval bych poradit (rámcově) jak mám vyřešit (index.php) sestavování jednotlivých stránek + jejich URL. Stránky jsou v databázi, ke každé stránce ukládám: id, link ( třeba 'novinky', nebo to můžu uložit i jako permalink - tedy 'http://www.domena.cz/novinky/' ), anchor text, obsah. Chci nějaký jednoduchý systém, tak aby nebylo potřeba vytvářet pro každou stránku soubor třeba "novinky.php" nebo aby nebylo potřeba vytvářet příslušný adresář na webu. V administraci při přidávání stránek bych vyplňoval (případně by se to generovalo automaticky, třeba z titulku) link a anchor text. Prosím poraďte nebo mě někam naveďte na nějaké jednodušší řešení vytváření jednotlivých stránek.
panther
Profil
Mufna:
je to jen obyčejný rewrite. Pokud máš index.php, jedná se ve skutečnosti o adresy index.php?pg=novinky.

Hledej mod_rewrite z index.php?pg=novinky na /novinky/.
Proměnnou „pg“ jsem si vymyslel, ve skutečnosti je jedno, jak se jmenuje.
AM_
Profil
RewriteEngine On
RewriteBase / # tenhle řádek je někdy potřeba a někdy zase vadí, vyzkoušej si

RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteRule ^.*$ index.php [L]

Jinými slovy, odkaz na jakýkoli neexistující soubor či adresář se přesměruje na index.php. Data z URL si pak musíš zpracovat sám (získáš je z $_SERVER['REQUEST_URI'] ), nemáš přepych naparsovaných proměnných v $_GET, ale je to jednodušší, než vymýšlet šílená přepisovací pravidla v šíleném htaccessu, a řeší to tak většina moderních frameworků.
Mufna
Profil
panther , AM_

Díky oběma, dost jste mi pomohli. Ještě ale prosím o jedno, jak mám tedy (zase stačí poradit rámcově) sestavit soubor "index.php"
panther
Profil
Mufna:
index bude obsahovat klasicky hlavičku, menu, patičku, obsahová část bude tahat data z DB.

Bude tam něco jako
"SELECT [tvoje_sloupce] FROM tabulka WHERE link = '" . mysql_real_escape_string($_GET['pg']) . "' LIMIT 1";
AM_
Profil
pokud máš adresu ve tvaru example.com/nejake/parametry/, stačí
$params = explode('/', $_SERVER['REQUEST_URI']);

trochu si s tím pohraj a uvidíš, jak to funguje.
Mufna
Profil
ok, díky chlapi
Mufna
Profil
Ale ještě k tomu mám jednu otázku: co to způsobí z pohledu SEO. Najde všechny stránky vyhledávač ?
Chazzy
Profil *
Vyhledávač stránky daleko lépe zaindexuje, protože už přímo v url vidí klíčová slova.
panther
Profil
Chazzy:
Vyhledávač stránky daleko lépe zaindexuje, protože už přímo v url vidí klíčová slova.
ale ale, to jsou nám novinky. Vyhledávači je úplně jedno, jakou adresu vidí.

Mufna:
Najde všechny stránky vyhledávač ?
pokud mu umožníš přístup k nim (prolinkování, atd.), není důvod, aby je nenašel. To by bylo dobré, kdyby nebyla žádná přepisovaná stránka indexovaná :-)
Chazzy
Profil *
Vyhledávači je to jedno možná při návštěvě dané stránky, ale při objevení linku na stránce jiné již ne
panther
Profil
Chazzy:
ale při objevení linku na stránce jiné již ne
což ale nesouvisí s tím, co jsi psal: „Vyhledávač stránky daleko lépe zaindexuje, protože už přímo v url vidí klíčová slova.“.

Pokud nebudu používat rewrite, odkaz tedy budou i z ostatních stránek „ošklivé“, budou odkazy všude stejné a indexace bude probíhat normálně.
Chazzy
Profil *
Asi jsem se špatně vyjádřil, ale rozhodně jsem to nemyslel tak jak jsi to pochopil ;)

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0