Autor Zpráva
Filip111
Profil
Vím, že se to tu rozbírá celkem pravidelně, ale přesto se chci zeptat jaký je váš názor na Nette a Zend.

Programuju docela dlouho (nejen web) a hledám nějaký MVC framework - zatím stavím vše na vlastním jednoduchém "redakčním" systému, který není plně objektový a používá jen některé užitečné classy. Do oka mi padly právě tyhle dvě možnosti.

Co jsem tak zjištoval nebo experimentoval, tak zend i nette jsou si hodně podobné - zend je větší moloch, náročnější na znalosti, žravější na výkon,
nette je rychlejší, mladší, ale zase nemá tolik funkcí.

Chtěl bych znát názor někoho, kdo pracoval s oběma FW, případně praktické zkušenosti s výkonností zendu (zda je jeho pomalost na našich normálních hostinzích hodně znát nebo se s ní dá bez problémů žít).
Co mě znervozňuje na Nette je strach o jeho budoucnost, pouze lokální rozšíření a komunita (myslím), bouřlivý vývoj. Na jednu stranu je to výhoda, na druhou stranu bych chtěl po tolika letech konečně dělat v něčem na co se můžu spolehnout do budoucna, kde vím, že projekt rychle nezanikne a postupně neumře.

Cílová oblast použití - jednoduché prezentační weby se speciálními požadavky, intranetové aplikace, rezervační systémy, menší eshop apod., vše obvykle s několika sty, maximálně tisíci přístupy denně.


Díky za vaše názory a zkušenosti (a nekamenujte mě, jestli jsem řekl nějakou nepravdu...zvlášť skalní příznivci jedné nebo druhé strany :)
__construct
Profil
Filip111:
Co mě znervozňuje na Nette je strach o jeho budoucnost, pouze lokální rozšíření a komunita (myslím), bouřlivý vývoj. Na jednu stranu je to výhoda, na druhou stranu bych chtěl po tolika letech konečně dělat v něčem na co se můžu spolehnout do budoucna, kde vím, že projekt rychle nezanikne a postupně neumře.
Dúfam, že to nie je moc OT, ale ja osobne ako jediný dôvod používania (aj Nette, aj DiBi) považujem akúsi "národnú hrdosť" .. presne to čo si písal sú nevýhody, kvôli ktorým by som sa ho neučil.
Ja som za veci, ktoré majú dlhodobejšie zázemie a väčšiu komunitu. Podľa mňa tá "národná hrdosť" spôsobuje, že ignorujete frameworky ako napr. CakePHP, alebo CodeIgniter + Doctrine, Kohana (fork CodeIgniteru) ..
Filip111
Profil
Národní hrdost si myslim mam (aspoň trochu), ale pokud by to znamenalo, že se za rok budu učit něco jinýho a budu pak mít projekty v různých FW, některý rozdělaný v novým, některý rozdělaný v původním, tak za to mi to nestojí.

Na FW co jsi jmenoval se ještě podívám...slyšel jsem o nich spíš jen okrajově, takže jsem o nich nijak vážněji neuvažoval. Ale kdo ví, třeba to rozštípne moje dilema.
V současný době se tedy spíš přiklánim k zendu - byl bych rád, kdyby se ozval ještě někdo s praktickými zkušenostmi zend versus nette (ať už z psaním, provozu nebo názorem na samotný vývoj těchto FW)

(ps: jsem rád, že se jako první člověk ozval někdo kdo neni zarytým Nette fandou :)

díky
Mike8748
Profil
již asi 1 rok využívám ZF a jsem spokojen. ano, ze začátku to nebylo snadné naučit se myslet v ZF, ale to rychle přejde.
první projekt založený na ZF jsem spouštěl na webhostingu savana, ze začátku mě děsilo doba generování jedné stránky byla dost velká(šlo akorát o to z DB vytáhnout menu, obsah stránky a šablonu, a zobrazit to), ale stačilo zapnout cachování výstupu a velká spokojenost (nette ma defaultně cachovaní výstupu do souboru, proto na první pohled vypadá že je rychlejší). dopracoval sem se ke dvoum eshopum (kolem 1000 přistupů denně na každém) a zatím si nikdo nestěžoval že by se to načítalo moc dlouho (ani z webhostingu mi nepřišlo že bych nadměrně přetěžoval server). Navíc pokud je na serveru k dispozici APC, Zend optimizer, XCache nebo podobné, tak lze velice snadno dosáhnout velkého výkonu i na "slabším" webhostingu.

jeden čas (asi půl roku zpátky) jsem skoučel nette. po přečtení manualu a pár článku se mi povedlo sestavit základ aplikace docela rychle (ale to v ZF taky). nette oproti ZF používá jinou strukturu aplikace, není to MVC ale MVP... nekteré věci jsou jinak pojmenovány,.... asi jde o zvyk. od nette jsem osobně utekl, důvodem je (bylo, před půl rokem, od té doby jsem to neviděl) neustálé předělávání některých věcí (třeba šablony) bez dodržování zpětné kompatibility. během 2 měsícu sem asi 4x předělával šablony aby fungovali v aktualizované verzi nette (když aktualizuju ZF tak nic měnit nemusím)

nejsem zarytý ZF fanda, ani zarytý odpůrce nette, ale z těchto dvou volím rozhodně ZF.
srigi
Profil
Hello, ja mozem hovorit za oba FW. Bohuzial so Zendom som robil naposledy vo v1.7.6. Od v1.8 sa v ZF vela zmenilo (Zend_Application, autoloading). V oboch som robil priblizne rovnako velky projekt (CMSko pre produkty, katalog).

Medzi vyhoddy ZF patri urcite dokumentacia. Ich reference guide je naozaj vinikajuca, obsahuje mnozstvo prikladov. Na zaciatku pomoze aj quickstart tutorial. Medzi dalsie vyhody patri mrte komponentov snad na vsetko co si vies predstavit. Velmi sa mi paci aj koncept Front_Controller pluginov, action helperov a podobne. Medzi dolezite by som zaradil aj pravidelne organizovanie "bug hunt day" a pritomnost naozaj spickovych PHPckarov v core tyme (Mathew Weier O'phiney, Akrabat).

Nevyhodou su blaznive nazvy tried v ZF (napr. Zend_Controller_Action_HelperBroker). Ja som mal problem pochpit aj ten novy koncept Zend_Application. Vlastne cele MVC je v podani ZF strasne nafuknuty moloch (v ZF 2.0 slubuju zlepsenie). S tym suvisi aj vykon ZF aplikacii. Ale pri navstevnosti do 1000-2000 navstev denne by som to neriesil. Ak zacne byt aplikaca pomala, stale je tu moznost v nejakom Front_Controller plugine nasadit cache.

Co sa tyka Nette, tam clovek spociatku vidi iba same nevyhody (dokumentacia, relativne one man show, lokalny kontext bez sanci prerast do sveta), ale vsetko sa to strati v momente, ked clovek zacne pisat kod - Nette je neskutocne dobre napisany FW. Praca MVP enginu je diabolsky rychla, vyborne sablony view skriptov (dedicnost sablon - to nikto nema). Lahodka je pracovat s formularmi.

Momentalne sa v Nette caka na novu podporu ajaxu v sablonach a urcite este aspon stvrt roka potrva, kym to bude hotove/stabilne.

Medzi dalsie plus bu som priratal podporu v rodnom jazyku (forum, jabber room).


Co si zvolit, je tazke poradit, osobne by som si hodil mincou a vobec to uz neriesil a nelutoval nahodny vyber. Ak ti vyjde Nette, tak chod proste do Nette a neobzeraj sa. Za mesiac budes schopny robit aj velke modularne aplikacie.


Este by som sa zastavil pri Modeli. Oba frameworky toto skoro vobec neriesia. Co sa tyka Zendu, odporucam vobec nepouzivat Zend_Db a rovno prejst na nejake ORM/AR. U Nette sa dost ludia tocia okolo Dibi, ale rovnako aj tu by som doporucoval pouzivat nejake abstraktnejsie riesenie (Doctrine, Propel, NotORM, 5ti vrstvy model).
Filip111
Profil
po přečtení posledních dvou postů jsem zase tak nějak 50 na 50 :)

Ze zendem jsem už nějaký tutorialy zkoušel, ale taky mi přijde, že co další verze, tak je všechno jinak (tedy podobně jako u nette). Asi ještě před rozhodnutím zkusím Nette Dibi a potom nějakou abstrakcí...uvidíme.

Ještě jedna otázka, která mě vrtá hlavou - dlouhou dobu používám Smarty jako šablonovací systém.
Vidíte jako lepší volbu používat šablony které má samotný FW (jedno jestli nette nebo zend) anebo je lepší na FW nalepit Smarty?

(co se týče výkonu tak si nejsem jist, zend má děsnou syntaxy v šalonách pomocí závorek a php, což mě děsně odrazuje,
nette pak má podobnou syntaxy jako smarty a navíc dědičnost, což je spíš plus)
Mike8748
Profil
Filip111:
ano, pravda je ze nova verze ZF vzdy přidá něco nového (jinak by nebyl důvod pro novou verzi, že), ale oproti nette se mi nestalo že by něčím novým "rozbili" funkčnost starého kódu. (to o nette říct nemohu)

jinak ano, na ZF lze nalepit smarty, dají se i najít hotové implementace třídy Zend_View používající právě smarty, pokud se někomu nelíbí styl php šablon v ZF (osobně pro to nevidím důvod). a ta syntaxe neni zas tak hrozná :)
__construct
Profil
Filip111:
co se týče výkonu tak si nejsem jist
Treba si dohľadať ako sa parsuje .. ;-)

srigi:
dedicnost sablon - to nikto nema
Myslím, že sa predsa len trošku lepšie pozriem na to Nette ... :-)

No ešte raz Ti chcem pripomenúť pozri sa na cakePHP. Myslím, že sa Ti zapáči vďaka svojej jednoduchosti (je podobný RoR), má vlastný ORM, ACL, poslednou dobou sa "vyhecovali" a napísali peknú prehľadnú dokumentáciu ..
Mňa zaujal vďaka jednoduchosti, čo mi umožňuje sústrediť sa viac na "business logic" ako sa samotný kód ..
Filip111
Profil
Na cakephp jsem taky koukal (nezkoušel), ale trochu mě zarazily následující statistiky:
http://sevalapsha.wordpress.com/2007/11/13/zend-framework-vs-cakephp-symfony-seagull-wact-prado-trax-ez-and-codeigniter/

Každopádně místo odpovědi, bych seznam rozšířil ještě o cakephp
a domácí úkoly - vyzkoušet nette, vyzkoušet cakephp.

Díky za názory.
Filip111
Profil
Vyzkoušel jsem v rychlosti CakePHP a dost mě překvapilo...pár řádků kódu a dělá to zázraky :) Rozhodně jsem u zendu strávil nesrovnatelně víc času a pořád jsem se s tím pral, tohle je o dost jednodušší.

Jen doufám, že se mi případně ta jednoduchost na začátku nevymstí u komplikovanějších projektů.

Každopádně jsem (si) slíbil podívat se i na Nette, takže uvidíme...

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0