« 1 2 »
Autor Zpráva
Majkl578
Profil
Zdravím místní členy i nečleny. Chtěl bych touto formou prezentovat moji myšlenku.

O co jde?
Jednalo by se o web zaměřený primárně na programování v jazyce PHP.
Tento web by nabízel výukový kurz PHP, konkrétně by byl zaměřen na dnes aktuální verzi 5.3. Dále by nabízel různé užitečné a zejména kvalitní útržky scriptů. Vše by mělo být psáno lidmi, kteří ví o čem píšou.
Jsem si samozřejmě vědom toho, že realizace takového obsáhlého projektu nemůže být v rukou jediného člověka. Proto by na pozadí mělo být více zkušených lidí.

Co mě k tomu vede?
Dovolím si říct, že na internetu neexistuje kvalitní tutoriál / výukový kurz PHP v češtině. Pokud přijde řeč na objektově orientované programování, dostáváme se ještě na nižší úrověň.
Začínající se proto uchylují k dnes již nekvalitním zdrojům jako je Interval.cz a dalším, které nenabízí aktuální informace. Díky těmto zdrojům se tu setkáváme s někdy až zarážejícími scripty. Jsem si jist, že si každý vybaví některé takové případy.

Co by mělo být cílem?
Cíle bych rozdělil do několika klíčových bodů:
- zvýšení úrovně (kvalit) dnešních PHP programátorů
- rozšíření znalostí objektově orientovaného programování
- dokázat v co největší míře využít možností, které PHP nabízí

Proč to sem píšu?
Hlavní otázkou je, jestli to má smysl a šanci na splnění svých cílů (nebo jestli jsou cíle pouze utopickou myšlenkou).
Byl bych moc rád, kdyby jste se nad tím zamysleli a napsali sem svůj názor/kritiku/podporu. A tím nemyslím příspěvky typu „Super!“ nebo „jj“.
HosipLan
Profil
Utopie to je, ale proč to nezkusit.
Rád se zapojím, ale zabírám si nějaká jednoduchá témata :D
Axamith
Profil
Podobnou aktivitu bych jenom uvítal. Už nějakou dobu píšu v HTML a CSS a stále více pokukuji po PHP. Učím se z literatury a je pravda, že tématicky zaměřený web a navíc v češtině jsem nenašel. Tahle aktivita určitě má smysl.
jrm
Profil
Na takový web se těším co by stálý začátečník v PHP (a panelový angličtinář). Ale naučit dědka objektovému programování, to ti dá fušku. Uvidím, jak ti to půjde.
AM_
Profil
určitě pro... tak si říkám, PHP tutoriál by bylo dobré vést stylem "PHP&Programování" tutoriál, protože spousta lidí učící se PHP z netu předtím o strukturované imperativní programování nezavadila, a pak vznikají věci jako tu bylo tuším včera, že někdo definuje funkci v cyklu.
Tutoriál by podle mě měl obsáhnout toto (ne nutně v tomto pořadí)
- vysvětlení základních pravidel a principů programování (co je funkce, proměnná, řídící struktury, jakým způsobem se program vyhodnocuje a vykonává)
- estetická pravidla (odsazování bloků, logické rozdělení do souborů, komentáře/phpdoc)
- princip preprocesoru, životní cyklus HTTP request/zpracování/HTTP response (aby nevznikaly omyly stylu <a onclick="<?php echo "kliknuto"; ?>">)
- bezpečnost webových aplikací, zvláště pak PHP
- OOP jak obecně, tak model PHP5
- teorie programování např. asymptotická složitost algoritmů, proč je lepší zpracovávat data sériově než načíst 2gb do paměti...
//edit: - jak hledat a odstraňovat chyby - nejen debugging, ale i jak zjednodušit problém, najít, identifikovat a odstranit chybu

což by fungovalo jako základní kurz; vedle toho bych položil nějakou "knowledge base", kde by se řešily konkrétní věci, např.
- práce se stringy
- soubory
- databáze
- xml
- image knihovny (asi gd2)
- regulární výrazy (použití v PHP, obecných tutoriálů regexpů je spousta)
jrm
Profil
A ke všemu příklady a ne moc složité...
Mastodont
Profil
Majkl578:
Osobně jsem skeptický, existuje tu pár dobrých osobních blogů zaměřených na PHP, napodobovat seriál z Linuxsoftu je asi zbytečné, při výkladu OOP hrozí ovlivnění současnými módami (DI) atd. atd. Všechno je hlavně otázka času.
užitečné a zejména kvalitní útržky scriptů
Vrána má napsaných 1001 tipů, které půjdou do tisku ...

AM:
Tutorial by rozhodně měl obsahovat také části:
- programovací prostředí (PHP, databáze, editor, debugger, version control softy, PHPDoc - poslední dvě věci vysvětlovat v pozdějších fázích), konfigurace
- formuláře - zpracování GET a POST
- htaccess - na něj jsou dotazy pořád

Jo a pokud se týká formy, tak IMHO nejlepší by byla Wiki.
AM_
Profil
S wiki naprosto souhlasím, ale umožnil bych úpravy jen vyvoleným registrovaným.
t4nn3r
Profil
AM:
Nejenom registrovaným, ale i ověřeným lidem ..
tatyalien
Profil
No byl bych pro, všude na internetu je normální programování a scripty... ale nikde není uvedeno v čj jak dělat v OOP, na OOP jsem se chtěl podívat, ale nide jsem si dobře nepřečetl v čem je to pro mě výhoda atd, samozřejmě pořídil jsem si knihy a čtu, ale nějaký "tutoš" na známou "aplikaci" se vždy hodí a dá to za 1000slov ;)

Taky by to mohlo obsahovat php + css. Ono udělat web stylu horní panel, levé menu atd.. jsem dělal vše pokus omyl a pak našel pár "šablon" a předělával a za pomocí AM_ si udělal vše jak potřebuji.
Skeletal
Profil *
Myslím si že je to dobrý nápad. Je spousta českých webů kde jsou tutoriály o PHP ale vždy jde jen o tutoriály. Kdyby někdo udělal portál jen o PHP jako je třeba jpw tak by to bylo o něčem jiném. Nebyli by to jen obyčejné tutoriály ale spousta zajímavých rad, zajímavostí a hlavně příkladů. Navíc by určitě články přibývali a tak by se portál nestal mrtvým. Já bych to uvítal.
Alastor_Kopal
Profil
Také se mi ten nápad líbí a rád bych se projektu zúčastnil. Ovšem pokud bych měl psát tutoriály můžete se mnou počítat jen v jednoduchých tématech. Nějak moc hluboko v PHP nejsem (OOP apod.).
radvis
Profil *
Super nápad, také jsem hledal nějaké zajímavé témata o oop, ale věčinou to je popsané tak, že to nemá hlavu ani patu. V případě zájmu bych se také zůčastnil psaní jednoduchých věcí. V případě zájmu napiš na mail: radvisss.radvis@gmail.com. Ať se ti s projektem daří!
vasio
Profil *
WTF? vrana.cz je asi o ptactvu co?
vasio
Profil *
A myslím že autor toho webu si bude velmi pečlivě vybírat, určitě to musí mít nějakého guru a geeka ;-)
AM_
Profil
[#14] vasio
co to žvatláš?

[#15] vasio
mluvíme o vrana.cz nebo o chystaném nápadu? samozřejmě, je potřeba, aby návody psali zkušení programátoři, jinak by to nemělo smysl...
tiso
Profil
Majkl578: rád sa na ten projekt pozriem a možno i zúčastním. Mám pár vecí v pláne, ale stále sa nemôžem dokopať do nich pustiť. Možno ma tento projekt konečne rozhýbe.
__construct
Profil
Myslím si, že nejaký takýto portál na CZ/SK chýba a pokiaľ budeš potrebovať pomôcť rád tento projekt podporím :-)
vasio
Profil *
Radši piš "co to žvatláš?" lidem co tu píší že neexistuje pořádnej web o php, mně tedy http://php.vrana.cz/ přijde jako dostačující, a to k těm guru atd... Někdo výše psal že by přispíval ale oop neummí tad... bylo jich více, tak to bylo jim ;-), PROSTĚ MŮJ KOMENT - NIC PRO TEBE ;-)
vasio
Profil *
Taková menší věc mně napadla, PHP se váže na mysql -> apache -> linux(unix), pokud tam bude odkaz na můj web, tak napíši mini-seriál o instalaci LAMP, začnu jednoduchou kompilací ./configure --prefix=/usr/home/apache a skončím u ssl, proxyn a suexec, taky by měl smysl seriál o mini-webhostingu v PHP na lokálu, s DNS serverem dnsmasq ;-) :-) MAJKL sice nenapsal ale jestli se ozve tak já sem budu jednou denně čučet ;-)
vrtakcz
Profil
Má smysl to sem psát? Ale asi jo. Myslím že ti je jasné že se mnou můžeš počítat (nicméně jistý dokumentační projekt má zatím přednost). Jinak vše tu už zaznělo. Jen přidám souhlas s formou WIKI. (Další žrout už tak nedostatkového času je na světě)

@vasio: http://php.vrana.cz je souhrn tipu a triku pro PHP psaný formou blogu. Ano najdeš tam spoustu věcí ale řekl bych že má poněkud jinou cílovou skupinu než zde prezentovaný nápad.

EDIT
@vasio: PHP != LAMP celkem úspěšně už více jako rok provozuji WIMP (Windows+IIS+MySQL+PHP)
Kcko
Profil
vrtakcz:
Ano najdeš tam spoustu věcí ale řekl bych že má poněkud jinou cílovou skupinu než zde prezentovaný nápad.
Ani bych nerekl.

Mne osobne se predstava Wiki vubec nezamlouva, mam radeji klasicke blogy s RSS feedem a moznosti zive diskutovat.
Na projekt posazeny do Wiki bych nechodil.
Mastodont
Profil
Blogy jsou na individuální články, příp. seriály, tady se rýsuje mnohem bohatší struktura, které lépe vyhovuje právě Wiki ... a k článkům na Wiki je diskuse samozřejmě možná.
Kcko
Profil
Mastodont:
Prezentuji osobni nazor, diskuse na Wiki mi neprijde prehledna ani atraktivni. Tento projekt se mi zda spis obdoba vetsiho a rozsahlejsi blogu typu p. Vrany. Tot vse.

Vice se k tomu vyjadrovat nebudu, nejsem planovanym autorem ci spoluzakladatelem / prispevovatelem.

Blogy jsou na individuální články
To neni vubec pravda.
Mastodont
Profil
Kcko:
Stačí, když uvedeš příklad nějakého osobního webu, který je něco víc než kolekcí článků. Ani Vránův web takový není. Jeden mravenec totiž mraveniště nepostaví a jeden člověk Wikipedii nenapíše. Kvantita přeroste v kvalitu až po překročení jistého mezního bodu, na který jednotlivec nestačí.
Keeehi
Profil
Souhlasím s Kcko, mě se nápad udělat to na Wiki taky nelíbí. K těmto "subwiki" nemám prostě dobrý vztah. Většinou mám problém se tou strukturou prokousat kam chci.
Kcko
Profil
Mastodont:
Ach, vzdy je to kolekce individualnich clanku. Jenze ty clanky mohou byt sdruzeny do ruznych tematu a serialu a to je v podstate to co se zde prezentuje. Pokud chcete vytvaret neco jeste vetsiho tak preji hodne stesti, ale pozor, hlad ma velke oci.
Jan Tvrdík
Profil
Majkl578:
To témě je strašně rozsáhlé. Pro PHP 4 je docela pěkný seriál na Linuxsoftu. Nový projekt bych spíš pojal jako volné pokračování tohoto tutoriálu. Pokud začneš znova sepisovat základy z Linuxsoftu, tak se nikdy nedostaneš k těm věcem, které na českém internetu skutečně chybí, a to je tutoriál pro PHP 5(.3).
Ondra84
Profil
Jako začátečník bych to opravdu uvítal.

Ideální by podle mého byl nějaký projekt, třeba fiktivních firemní stránky, kde by se uživatel mohl krůček po krůčku seznamovat s funkcemi php a pomalu přitom vytvářel plně funkční webové stránky.
Podobně to má zpracován např videotutoriál z lynda.com, bohužel je to ale plně v angličtině a placené.
Skeletal
Profil *
Už jen aby se toho někdo ujal, a co nejdříve tu nahlásil odkaz. Je jedno že tam ještě skoro nic nebude jen aby se o tom portálu vědělo.
« 1 2 »

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Odkud se sem odkazuje


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0