« 1 2 3 4 »
Autor Zpráva
Kubo2
Profil
Moderátor Joker: Toto vlákno nakonec přešlo do plánu vyrobit PHP učebnici.
Zatím probíhá její tvorba.
Navrhovaná struktura a stav práce

------->>> V tejto výnimočnej téme (dúfam že ju moderátori hneď nezmažú alebo nepremenujú, keď na ňu natrafia ;-) (bez toho, aby si prečítali aspoň úvod) ) zohľadňujem jednak to, že síce existuje veľa rôznych stránok na webe (manuálov) PéHáPéčka, ale všetkým niečo chýba (najskôr to, že je ich tak veľa) a sú odlišné - každý jednotlivec má s PHP úplne iné skúsenosti a nikdy na svojej stránke neuvedie všetko potrebné - najskôr len všetko, čo sa naučil a vyskúšal on sám . Dobre, ja viem, že existuje php.net, ale to je v angličtine, a pretože sú tam použité odborné výrazy, mnoha lidem se to těžce čítá .
V druhom rade zohľadňujem prvú a jedinú tému obodu7 pomoc vytvořit php kód ... atd., v ktorej písal o tom že phpéčku vôbec nerozumie, takže hlavné venovanie bude jemu. oboda7, doufám, že si tohle čteš :)
V úvode som spomínal rôzne php manuály - po väčšině takú webstránku vždy píše jeden človek... Ak víte kam tím mírím tak ostatní text přeskočte a dejte se do toho =) jeliže to nevíte dočítejte do konce:

Tady nás je veľa. Skusme se podělit všichni o své skusenosti a vytvořit nějaký dost smysluplný manuál PHPéčka pro takých co ťažšie chápu, úplně od základů, aby sme im ukázali že PHP je jednoduché a zábavné -----

---------->Třeba si ho potom Yuhů zakomponuje do svých stránek:-)


Doplňujúce info:Pište v zmysluplném poradí, navazujte na sebe. Určte si (v nejakom komentári) kto čo napíše, aby to nebolo zbytočne poprehadzované. Doplnok k niekoho príspevku píšte v tvare: [ b ] meno [ / b ][#odkaz_na_príspevok][ s m a l l ] Doplnok [ / s m a l l ]. Moderátorom: dajte tomu šancu.

Zatiaľ ahoj!
Majkl578
Profil
Přijde mi nanejvýš neslušné tu útočit na někoho jen proto, že s PHP začíná. Zajímalo by mě, jak by se to líbilo tobě.
Ostatně ani tvá témata rozhodně nejsou řádově lepší, viz např.: Ako "ROZHASHOVAŤ" zakódovaný text ?, Vygenerované heslo ( alebo kód ) PéHáPéčkom, spracovať dáta z formulára tým istým súborom
Kdysi jsem zde prezentoval svoji tehdejší myšlenku (Web zaměřený na programování v PHP), na její realizaci nicméně nikdy (z různých důvodů) nedošlo.

aby sme im ukázali že PHP je jednoduché a zábavné
Jen doufám, že ti ukazující budou znalejší než zakladatel tématu.


Osobně si nemyslím, že je žádoucí snažit se tvořit něco takového přímo tady, v jednom vlákně. Vlastní iniciativě na vlastním webu ti nicméně nikdo nebrání.
Kubo2
Profil
ty si ma zabil, ja to balím :(
jenikkozak
Profil
Kubo2:
ty si ma zabil, ja to balím :(
Pokud to znamená, že tu přestaneš denně zakládat více než jedno a půl tématu, vítám tvé „zabití“ „dvakrát rád“.
Joker
Profil
Kubo2:
Jak už jsem tu taky někomu vysvětloval, učit se programovat přes diskusi je zdlouhavé a neefektivní. Mnohem lepší je si pořídit učebnici anebo chodit na nějaké přednášky či hodiny.
Většina diskutujících, zejména těch pokročilých programátorů, nemá zas tolik volného času, takže je lepší ten dostupný čas věnovat řešení konkrétních problémů, než pořád dokola vysvětlovat něco, co už bylo milionkrát popsané předtím.

Skusme se podělit všichni o své skusenosti a vytvořit nějaký dost smysluplný manuál PHPéčka pro takých co ťažšie chápu, úplně od základů
Vysvětlení častých problémů, dokonce včetně odkazů na další četbu, už tu máme:
Nejčastější potíže s PHP (FAQ)
Hlavní problém toho vlákna je, že hodně lidí ho ignoruje, někteří zjevně i když je tam opakovaně odkážu.
Škoda, že asi nejde zjistit, kolik lidí si před položením dotazu přečetlo to vlákno a pak dotaz nepoložili, protože tam našli řešení.

Místo hledání pořád nových informací často stačí jen přemýšlet a využít informace které už máte, případně pozorněji studovat zdroje které už máte.

Majkl578:
Kdysi jsem zde prezentoval svoji tehdejší myšlenku (Web zaměřený na programování v PHP), na její realizaci nicméně nikdy (z různých důvodů) nedošlo.
To jsem nějak přehlédl, docela škoda.
Mám docela chuť se na tom podílet, bohužel máme asi stejný problém: „V současné době bohužel nemám tolik volného času, abych se tomu mohl věnovat.
forseti
Profil *
Jedna věc je umět syntaxi k tomu stačí manuál.

Druhá věc je umět programovat a to je ta složitější část.

- jednak je třeba pochopit teorii - jeden ze zajímavých webů, něco o návrhových vzorech, ...
- pak taky praxi - doporučuju nakodit nějaký web a nějakou dobu jej provozovat, když to bude sviňsky napsané tak se v tom řádně vymácháš (jako já) a pochopíš, kde se stala chyba a proč je dobré ovládnout teorii
Kubo2
Profil
Joker, forseti, ste skúsenejší ako ja, beriem na vedomie čo ste napísali a zároveň
<?php
/* prosím všichni ostatní, aby sem ďalej nepísali,
*** @pretože toto vlákno je mnou uzavreté,
*** @ale bolo mi ľúto ho zamknúť. */
?>
Chamurappi
Profil
Já sice PHP moc nerozumím, ale pozoruji, že se někteří zkušenější PHP programátoři koukají na některé zdejší dotazy s úsměvem (někdy až výsměchem) či zaražením (někdy až opovržením). Z toho vyvozuji, že na českém internetu stále existuje prostor pro kvalitní PHP učebnici typu JPW, která by pomohla vyprodukovat lepší generaci PHP programátorů. Yuhů by určitě rád poskytl subdoménu na takový projekt.

(Tuto myšlenku mířím na lidi, kteří mají dostatek vědomostí i zkušeností, ne na zdejší hyperaktivní puberťáky :-))
Keeehi
Profil
Chamurappi:
Na linuxsoftu je sice 8 let starý seriál, avšak je dejme tomu stále aktuální. Najít na googlu český popis funkcí taky není až tak veliký problém. Podle mě je to už pak jen o pochopení "filozofie" toho, jak PHP pracuje a kde se vykonává a jaké jsou toho důsledky. O tom je ale asi těžko psát. Řekl bych, že si k tomu člověk musí dojít sám.

Nebo máš na mysli něco jiného? O čem by měla ta učebnice být? O popisu nejpoužívanějších funkcí, o řešení nejznámějších problémů, o tom, jak krok po kroku naprogramovat eshop/redakční systém/webovou hru (ach ta vděčná témata obrovských projektů začátečníků ;-) nebo o něčem co mě zrovna nenapadá?
1Pupik1989
Profil
třeba takový návod na perspektivní zobrazení 3d ve 2d by se mi nedávno docela hodil. jsem se v tom canvasu trochu zamotal.
Nox
Profil
1Pupik1989: Koukám že docela hodně, když to nesouvisí s PHP ;)
1Pupik1989
Profil
Ne ne, to jsem jen zapomněl dopsat. Měla by to být do budoucna hra, takže počítat i s prohlížeči nepodporující canvas. Čili musím to samé musím napsat i v PHP. Šlo spíš o tu rotaci po všech třech osách :)
Keeehi
Profil
1Pupik1989:
1) výpočetní výkon se přesune z počítačů uživatelů na server - stroje uživatelů se flákají zatím co tvůj server se dře
2) vypočtená data se musí posílat uživatelům a) to může být datově náročné, b) odezva nebude si zrovna nejlepší

to byly první 2 problémy, které mě u toho řešení napadly.

Jinak ten převod z 3D do 2D nepatří ani tak do výuky PHP jakož do výuky matematiky (nejspíše lineární algebra).
1Pupik1989
Profil
Ano, kateziánský souřadnicový systém bylo co jsem hledal. V PHP to bude jen z jednoho úhlu a posouvání o 10 polí. Takže to vygeneruji a uložím obrázek, aby se negenerovalo pořád dokola to, co už je. server to vlastně už jen zobrazí.
Joker
Profil
Chamurappi:
Párkrát jsem přemýšlel o tom, že bych se do něčeho pustil. Pokaždé jsem nevěděl, jestli na to budu mít dost volného času, tak jsem se do toho radši nepouštěl.
Možná by na to šel zužitkovat čas v hromadné dopravě, kdybych se dokopal k tomu si místo Kindle brát notebook a nějak vyřešil práci částečně offline.

Keeehi:
Na linuxsoftu je sice 8 let starý seriál, avšak je dejme tomu stále aktuální.
Potíž je v tom dejme tomu.
Informace v tom seriálu sice jsou z 90% stále platné, ale je 90% dost? Třeba kód z článku o sessions v nejnovější verzi PHP nebude fungovat (PHP 5.4 nezná session_register).
Bylo by lepší mít aktuální učebnici, než začátečníky odkazovat na starý seriál a potom jim opravovat věci, které už nejsou aktuální. Navíc s rizikem, že ty neaktuální věci budou šířit mezi další začátečníky.
Další problém je, že informace v tom seriálu napsané sice většinou aktuální jsou, ale za těch 8 let je spousta nových věcí, které tam nejsou.
To se týká hlavně objektů, o kterých je v tom seriálu informací minimum a z dnešního pohledu zastaralých. Za tu dobu bylo objektové programování v PHP úplně přepracované a navíc je dnes daleko důležitější než tehdy.
Jan Tvrdík
Profil
Joker:
Osobně by mi přišlo nejlepší domluvit se s majiteli autorských práv k tomu seriálu na linuxsoftu a seriál postupně aktualizovat.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Keeehiho:
Nebo máš na mysli něco jiného?
Nic konkrétního, jen všechny ty LOL, :D, oh no apod.

Připadá mi, že v PHP jde po krátkém samostudiu udělat hodně věcí hodně špatně. Zdejší FAQ zřejmě slouží jako dobrá dodatečná záplata nejprofláknutějších špatných postupů, ale asi by se ještě hodilo nějaké pošťouchnutí z druhé strany. Nějaká prevence, která by začátečníka usměrnila.
Alphard
Profil
Ještě tady nikdo neodkázal Majklovo téma, takže napravuji. S tím, že je problém najít a odkázat kvalitní český materiál, musím souhlasit. Ale nevím, jestli se najde někdo, kdo vytovřil ucelený nový seriál.

Keeehi:
Na linuxsoftu je sice 8 let starý seriál, avšak je dejme tomu stále aktuální.
Dejme tomu, že pro úplné začátečníky je prvních pár dílů dobrých, ale dál už nic moc, jak psal i Joker. Je to psané pro starou verzi PHP a využívají tam praktiky, které se mi moc nelíbí.
• Především je to neústálé kombinování PHP a přímého výpisu HTML, ideálně bych se snažil alespoň trochu oddělit, pak ani nejde přesměrovat v půlce scriptu.
• To málo z objektů je pro PHP 4.
• Žádné výjimky, nic víc k OOP, jen jedna ukázka kalendáře.
• Regulární výrazy používají z rodiny ereg_, tady na diskusi všem říkáme, ať se učít preg_
• Ve formulářích ani náznak nějaké escapování při výpisu dat nebo doplnění jako defaultních zpět do formuláře.
• U souborů nejsou uvedeny dnes tak typické file_get_contents()/file_put_contents(), žádná zmínka o zpracování XML apod.
• U připojení k db je tak typické or die(mysql_error()), které pak všichni nahrají na server a vídáme bílé stránky s mysql errorem.
• Práce s databází opět nikde neescapuje.
• A celkově v dalších dílech příliš zjednodušený přímočarý průběh skriptu, který je naprosto nepoužitelný pro vytvořený CMS nebo online hry, kterou hromada začátečníků tvoří.
To jen tak v rychlosti, co mi za pár minut padlo do oka.

Otázka je, jak jinak by to mělo být. Majkl svůj návrh koncipoval pro středně pokročilé. On by zásadně přepsal i místní PHP FAQ, tam je také v některých případech zopakovaný tady kritizovaný přímý výpis HTML a některé další věci, jenže si myslím, že už i tak je to na hranici srozumitelnosti začátečníků. (Tedy i tady je FAQ kompromis. [#17]) Dokonalého a přehledného escapování v různých kontextech se snadno dosáhne až nasazením dobrých šablon, rozumná práce s databází si také vyžádá něco jiného než staré mysql_*, PDO, dibi, NotORM, Doctrine?
Ale cesta k těmto věcem vede přes pochopení MVC, což nevím, jestli můžeme po začátečnících chtít.

Takže jak by vlastně nová moderní verze měla vypadat? Má někdo vůbec tušení?

Připadá mi, že v PHP jde po krátkém samostudiu udělat hodně věcí hodně špatně.
Mnoho lidí to samostudium přeskočí, začne upravovat zkopírovaný kód a pak vývoj metodou pokus omyl vede do záhuby.

Zdejší FAQ zřejmě slouží jako dobrá dodatečná záplata nejprofláknutějších špatných postupů
Jak jsem naznačoval výše, i tady je to věc kompromisů. Důsledně je upozorněno na sql injection, ale každý výstup html výstup už není escapován, neumím si představit všude psát htmlspecialchars($s, ENT_QUOTES) apod. v jiných kontextech. Ale jinak se snažíme uživatele maximálně posunout správným směrem.
Joker
Profil
Jan Tvrdík:
Osobně by mi přišlo nejlepší domluvit se s majiteli autorských práv k tomu seriálu na linuxsoftu a seriál postupně aktualizovat.
Ve svých úvahách jsem to chtěl pojmout trochu jiným způsobem, resp. i forma webu (který lze mít provázaný různě jako pavučinu) místo seriálu (který jde lineárně po jednotlivých dílech) by umožňovala to pojmout jinak.

Krom toho se tam vyskytuje hodně nevhodných technik, které zmiňuje Alphard.

Ještě tady nikdo neodkázal Majklovo téma, takže napravuji.
Odkázal, on sám v [#2].

Otázka je, jak jinak by to mělo být.
Na webu by se nabízela možnost to rozdělit na oblasti, jako je třeba i JPW. Jedna část by mohla být instalace, nastavení serveru a podobné věci (možná i téma PHP z příkazové řádky), druhá část samotné programování, které bych možná rozdělil na základy, procedurální a objektové programování.
Tori
Profil
A kdyby se vycházelo z původního Majklova návrhu (teda ne úplně pro začátečníky), a časem by se doplnily návody i pro základy programování v PHP? Domluvit se na tématech pro jednotlivé články a jak by kdo měl čas, tak by něco napsal.

forseti:
jeden ze zajímavých webů
Právě o to "jeden z" myslím jde. Začátečník si může vybrat mezi rozsáhlým (ale neaktualizovaným) tutoriálem a samostatnými články/miniseriály na konkrétní témata (kterých je sice dost a kvalitních, ale jsou rozestrkané po celém netu). Linuxsoft mi připadá trochu nepřehledný a malým písmem, moc dobře by se mi z toho neučilo (na rozdíl od např. dokumentace Nette).
Jan Tvrdík
Profil
Alphard:
rozumná práce s databází si také vyžádá něco jiného než staré mysql_*
Zrovna dibi mi přijde použitelná i pro začátečníky, kteří netuší nic o OOP. Stačí používat statickou třídu dibi a zamlčet existenci věcí jako DibiFluent, DibiDataSource nebo DibiConnection.


Tori:
A kdyby se vycházelo z původního Majklova návrhu (teda ne úplně pro začátečníky), a časem by se doplnily návody i pro základy programování v PHP?
Já si zase myslím, že je lepší nejprve dobře napsat články o práci se soubory, regulárními výrazy, databází, sessions apod. Představte si, kolik lidí bychom z této diskuse mohli každý měsíc na taková články odkázat.


Tak co, nechce se toho projektu někdo ujmout (koordinovat, co se bude psát a shánět lidi, kteří to budou psát)?
Alphard
Profil
Jan Tvrdík:
Zrovna dibi mi přijde použitelná i pro začátečníky
Souhlasím, dibi jsem už doporučil desítkám lidí. Když někdo řeší, jak efektivně skládat where část dotazu, zmíním fluent rozhraní, je to přednost. Jen jsem v [#18] nechtěl moc konkrétně ukazovat, někdo už mi tady vyčítal, že jen dělám reklamu Nette.

Já si zase myslím, že je lepší nejprve dobře napsat články o práci se soubory, regulárními výrazy, databází, sessions apod.
Ale co konkrétně? Existuje několik dobrých frameworků, to by se měl postupně tvořit nový fw, který zapouzdří práci se soubory, databází a sessions? Nebo učit lidi používat framework?
Konkrétně reguláry snad ani víc rozepisovat nepotřebují, Nejčastější potíže s PHP (FAQ) » Regulární výrazy považuji za dostatečné.
Jan Tvrdík
Profil
Alphard:
Když někdo řeší, jak efektivně skládat where část dotazu, zmíním fluent rozhraní
I ty nejkomplikovanější where dotazy jdou efektivně poskládat bez fluent rozhraní.

už mi tady vyčítal, že jen dělám reklamu Nette
Z Nette bych vytáhl asi akorát laděnku, která má ve striktním módu na začátečníky velmi pozitivní vliv.

Ale co konkrétně?
Práce ze soubory = file_get_content, file_put_content, fopen, fread, fwrite…, atomicita
Práce s regulárními výrazy = preg_match, preg_match_all, preg_replace…
Práce s databází = hraní si s SQL dotazy přes Adminer, mysql_connect, mysql_query, mysql_real_espace_string (+ SQL injection)…, dibi
Práce se sessions = tady je to snad jasné

to by se měl postupně tvořit nový fw?
I pomocí čistého PHP jde psát dobře. Z výše uvedených témat je knihovna výrazně užitečná jen u databází, kde je navrhuji přivést k dibi. Abstrakce nad soubory, regulárními výrazy nebo sessions je u menších projektů poměrně zbytečná.


Konkrétně reguláry snad ani víc rozepisovat nepotřebují
Vzhledem k tomu, kolik tu máme dotazů týkajících se regulárních výrazů, si dovoluji nesouhlasit.
Seki
Profil
PHP manuál v češtině navíc existuje....je to teda už asi 7 let starý a většina je v angličtině, ale ty nejdůležitější věci tam jsou...

http://jonatan.spse.pilsedu.cz/doc/php-man/index.html
Jan Tvrdík
Profil
Seki:
To víme, ale to už je lepší ten seriál na linuxsoftu.
_construct
Profil *
Práca z adresármi = dir, DirectoryIterator - pre galérie je to efektívnejšie než db
Joker
Profil
Jan Tvrdík:
nechce se toho projektu někdo ujmout (koordinovat, co se bude psát a shánět lidi, kteří to budou psát)?
Jak jsem psal, nevím kolik bych na to měl času, ale zkusím něco načrtnout a uvidíme, kdo se přidá.

První otázka: Kde?
V rámci JPW, nebo založit novou doménu?
Já bych možná byl spíš pro zvláštní doménu; Jednak by to bylo flexibilnější a jednak mám zkušenost, že když to bude nezávisle spravované různými lidmi, budou návštěvníci posílat dotazy a připomínky „špatným lidem“ (budou psát Yuhůovi ohledně PHP a nám ohledně JPW).
Krom toho se mi úplně nelíbí provázat PHP s tím zbytkem, resp. ten koncept, že Web = HTML, CSS, Javascript a PHP. Víc by se mi líbilo v rámci JPW mít jednak že server je jiný svět s jiným způsobem myšlení a jednak že na serveru jsou různé technologie a jedna z nich je PHP.
Samozřejmě, na druhou stranu, vlastní doménu bude muset někdo platit a spravovat.

Druhá otázka: Na čem?
Ať v rámci JPW či na vlastní doméně, bude pro ten web potřeba software.
Existující, či naprogramovat vlastní? Co všechno by měl umět?
Zatím mi připadá, že by ten systém mohl být docela primitivní, vlastně by stačilo umět uživatele, práva, psaní článků, držet historii revizí článku a ke každému článku ještě seznam odkazů „kam dál“.
Ovšem vlastní software by musel někdo naprogramovat, takže jednak kdo a jednak to bude stát čas, který by mohl věnovat psaní článku.
Ale pokud existující software, tak jaký?

Třetí otázka Struktura
Moje představa, zhruba:
Základní kurz
Úplné základy pro někoho, kdo PHP neviděl.
- Jak funguje PHP
Instalace serveru jen odkaz do serverové sekce, nezapomenout téma textové editory vs. IDE
- (doplněno) Klient vs. server
Rozlišení mezi kódem na serveru a na klientovi a proč nejde obojí míchat.

- Základy syntaxe (včetně vypisování kódu a include, takže asi na víc částí)
- Řešení chyb v kódu
Co znamenají chybové hlášky a jak je použít k nalezení chyby
- Proměnné
- Operátory
- Podmínky (+ switch)
- Cykly
- Pole
- Funkce
- Uživatelské chyby, výjimky
- Formuláře, odesílání dat z klienta
- Superglobální proměnné

Programujeme v PHP
Pro ty, kdo už ovládají základy syntaxe. Strukturou a pořadím témat si úplně jistý nejsem.
- Práce s řetězci
- Práce s poli
- Odesílání e-mailů
- Práce se soubory
- Upload souborů
- Databáze
- Cookies
- Sessions
- Regulární výrazy
- HTTP hlavičky
- Zobrazování jiného obsahu než HTML
- Generování XML
- Generování PDF
- Práce s obrázky

Základy databází
- Databáze vs. soubory
- SQL: Vytváření tabulek
- SQL: Výběr dat
- SQL: Vkládání a aktualizace dat
- Návrh databáze
- Časté chyby při návrhu databáze

Objektově-orientované programování a objektově-orientovaný návrh aplikace
- Co jsou objekty a třídy
- Rozdíl mezi třídou a instancí
- Organizace kódu, autoloading
- Vlastnosti, jejich viditelnost. Zapouzdření
- Konstruktor, destruktor, magické metody (magic methods)
- Vlastnosti instance vs. vlastnosti třídy (statické)
- Vztahy mezi třídami: Skládání, dědičnost, přetěžování (asi na několik částí)
Nezapomenout záludnosti ve volání děděné/původní metody a „pámajim nekudotajim“ (operátor rozlišení kontextu)
- Abstraktní třídy
- Rozhraní
- Serializace objektů
- Základní principy objektově-orientovaného návrhu, SOLID
Sem by patřilo i jak předávat data mezi třídami, používání výjimek atd.
- Architektura MVC

Ukázkové příklady
Co dáme dohromady, odpíchul bych se od zdejší FAQ.

Instalace a nastavení serveru
Mělo by asi obsahovat postupy pro Apache a IIS
- Začínáme, jak nainstalovat PHP
- Možnosti nastavení PHP
php.ini, .htaccess apod.
- Jak nastavit ukládání chyb
Kam ukládat chyby na testovacím/ostrém webu a jak to udělat
- Řešení problémů se serverem
Kde hledat logy, atd.
- Chybové stránky
- Přesměrování, omezení přístupu, zaheslování
- Nastavení subdomény

A teď prosím připomínky.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Jokera:
budou návštěvníci posílat dotazy a připomínky ‚špatným lidem‘ (budou psát Yuhůovi ohledně PHP a nám ohledně JPW)
To asi moc nehrozí — a když se někdo ozve, přeposlání je otázka dvou kliků.
Posílejte lidi na diskusi. Já to tak udělal na českém validátoru a už mi skoro nikdo nepíše :-)

Krom toho se mi úplně nelíbí provázat PHP s tím zbytkem
Ono už na JPW něco málo o PHP je. Užší spolčenost učebnic zvyšuje důvěryhodnost. Při stejné doméně (a třeba i hostingu) by mohl tento projekt sdílet účty a přihlašování s diskusí.
Jan Tvrdík
Profil
Joker:
První otázka: Kde?
Zatím asi na vlastní doméně, časem (až se dosáhne určité úrovně) se může zvážit přesun třeba na php.jakpsatweb.cz, aby to bylo pod jednou střechou.

Druhá otázka: Na čem?
Vzhledem k tomu, jak málo jsem talentovaný na psaní článků, rád strávím trochu času a ten software dodám (kódování ale přenechám zkušenějším). V podstatě chceme něco jako jednodušší variantu wiki, kterou používá nette.org. Nicméně poměrně dlouhou dobu si lze vzhledem ke statičnosti stránek vystačit se systémem, který nebude mít ani 100 řádků.

Osobně mám na delší texty rád Texy!, nicméně jde psát i přímo v HTML (pak nepotřebuješ v podstatě žádný systém) nebo to lze taky kombinovat.

Základy databází
U databází bych rád oddělil psaní SQL dotazů, což lze poměrně dobře procvičit přes Adminer od komunikace s MySQL v PHP. Na konci bych to (jak jsem psal výše) směřoval na dibi.
Petr ZZZ
Profil
Joker:
Úplné základy pro někoho, kdo PHP neviděl.
Budu jedním z mnohých, kteří za didaktický materiál od píky budou vděční. :)
« 1 2 3 4 »
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0