« 1 2 »
Autor Zpráva
Sho
Profil
Dobrý den, zaujimalo by ma co je lepsie pri uceni sa programovania? ist do cisteho php alebo zacat s frameworkom?

Prosim neriesit konkretny framework :D
Jan Tvrdík
Profil
Určitě začít bez frameworku. I tak je začátek programování náročný. Je důležité rozlišovat chování jazyka a chování frameworku. Jsou určité části frameworku, které lze začít používat relativně brzo. Jako např. nějaký šablonovací systém (Latte nebo Twig) nebo Tracy.
Sho
Profil
a ked ovladam nejake tie zaklady ako premenne, aritmeticke operacie, polia, podmienky, cykly a aj triedy?! Vtedy by som sa uz mohol po nejakom frameworku obzriet nie? :) či? :D
Marti_n
Profil
Ja by som odporučil sa vážne povenovať procedurálnemu programovaniu, potom prejsť na základy OOP a potom začať s frameworkom. Podľa mňa dobrý programátor musí vedieť spraviť projekt aj bez frameworku, nie byť na neho odkázaný, ale to je len môj názor. Ďalej netvrď, že vieš všetko o poliach atď, vždy sa nájde človek, ktorý vie o tom viac :)
Sho
Profil
ja som netvrdil, ze viem vsetko :) ani som nechcel aby to tak vyznelo :) a dakujem za odpoved
aDAm
Profil
chce to prvně se pořádně naučit základy, což hodně lidí ignoruje a pak tapetuje na diskuzích jednotlivých frameworku že jim něco nefunguje a přitom to jsou chyby v elementárních základech co nemají s FW co dočinění.
juriad
Profil
Já bych šel ještě dál, doporučil bych používání frameworku až v okamžiku, když člověk dokáže zbastlit svůj vlastní primitivní framework a ví, co a jak udělal blbě. Potom má dostatek zkušeností, aby si mohl kvalifikovaně vybrat framework, který mu bude vyhovovat, pochopí jej a pozná k čemu je (ne)vhodný.
Samozřejmě, že pokud programuješ v týmu jako junior, tak tato rozhodnutí za tebe udělá senior a ty se jen vezeš. A často tomu ani nemusíš moc rozumět, stačí dodržet existující strukturu. Přesto však musíš umět čisté PHP.

Ještě markantnější rozdíl je v JavaScriptu. Vývojář musí projít dvěma obdobími: rozlišit Javu od JavaScriptu, a pak JavaScript od JQuery. Dokud si neprojde zdrojáky JQuery (silně doporučuji), myslí si, že je to nějaká magie a považuje to za jiný jazyk.
Sho
Profil
Myslim, že som Vás pochopil jasne.... a tiež sa už priklanam skor k ovladnutiu php a potom lahko prejdem na framework ako nic :D tazsie by to bolo naopak...
Sho
Profil
Este tak rozmyslam, že odkial bude najlepsie zacat s php ci nejake videa (aj ked anglictina je u mna trosku problem), tutorialy na nete alebo kniha? Co z toho mi najskor poradite?
Chcem sa hlavne OOP naucit :)
Zechy
Profil
Sho:
Samotný PHP jsem se kdysi učil z linuxsoftu, navíc vzniká u online učebnice pod toutou diskusí - pehapko.cz. Co se týče samotného OOP... Tak ono se dá pak i celkem dobře naučit třeba během učení se Nette.
pcmanik
Profil
Sho:
Aj keď už starší, ale stále dobrý tutoriál nájdeš na linuxsofte. Pozor niektoré veci sa už zmenili a niektoré ani nemusia fungovať.
Alphard
Profil
S českými zdroji je to těžké. Z linuxsoftu možná prvních pár dílů, které vysvětlují základy jazyka, ty už jsou ale popsané i na pehapku. Další díly vedou začátečníky k nedobrým návykům. Bohužel nevím, co poradit lepšího.

Chcem sa hlavne OOP naucit
Jestli jde opravdu o OOP, je lepší nechat web chvíli stranou.
České studijní zdroje, které naučí nejen OOP syntaxi, ale i objektově myslet, bohužel také moc neznám. Většina nyní dostupných knih týkajících se objektového návrhu je od Pecinovského s češtinou ve zdrojácích, což já nesnesu :-) takže jsem to nikdy nečetl. Mnoho lidí si je chválí, ale jsou teda v Javě.
Sho
Profil
jeden web som nasiel vyzera fajn co vy nan? ITNetwork

Co sa týka linuxsoftu, tak to rozhodne nie to je moc stare :)
Kubo2
Profil
Sho:
IT Network (bývalý devbook) je vcelku dobrý zdroj, občas si odtiaľ len tak čítam, keď práve nemám čo robiť, ale niekoľkokrát som tam narazil aj na také veci, pri ktorých ma takmer zhodilo zo stoličky.
Ako dôvod podobných múch by som hádal novozavedený bodovací systém, kvôli ktorému ľudia niekedy odfláknu články, nedodržiavajú konvencie či píšu nezmysly, len aby získali body. Pripomína mi to StackOverflow, odkiaľ som po dvoch dňoch ušiel.
breeta
Profil
Tohle je dobrý zdroj: http://www.codecademy.com/
Sho
Profil
Kubo2: Nastastie clanky co sa tyka php robil sam zakladatel stranky takze tie sa z mojho pohladu daju :) ostatne jazyky netusim
Kubo2
Profil
Sho:
Nastastie clanky co sa tyka php robil sam zakladatel stranky
Vedúce postavenie Dávida Čápku ešte nemusí byť zárukou kvality jeho autorských diel. Nedá sa poprieť, že je to predsa len človek znalý PHPka, ale je mladý, ovplyvniteľný a ovplyvňovaný technickou evangelizáciou a niektoré jeho praktiky pri programovaní vo mne vzbudzujú odpor.
lionel messi
Profil
Kubo2:
IT Network (bývalý devbook) je vcelku dobrý zdroj, občas si odtiaľ len tak čítam, keď práve nemám čo robiť, ale niekoľkokrát som tam narazil aj na také veci, pri ktorých ma takmer zhodilo zo stoličky.
Súhlasím na 100%. Napríklad tamojší seriál o OOP v PHP je podľa mňa vcelku kvalitný, rovnako MySQL či MVC. Veľkým mínusom je však spomínaný bodový systém. Treba si totiž uvedomiť, že ak má používateľ na výber: získať kredit finančným príspevkom alebo napísaním článku, väčšina si zvolí druhú možnosť a práve to ide často na úkor kvality, je to veľká škoda.

breeta:
Tohle je dobrý zdroj: http://www.codecademy.com/
Nemusí byť nekvalitný, ale mne sa na stránke neorientuje najlepšie (bude to však spôsobené asi mojím zrakovým hendikepom).
Sho
Profil
teraz pozeram ze kopu clankov na itnetwork.cz je za poplatok :( takze asi jedine mi ostava codecademy

Mimochodom ma z vas niekto knihu Programujeme vlastni socialni sit v PHP 5 ? Ak ano aky mate na nu nazor?
pcmanik
Profil
Sho:
Knihu som osobne nečítal, ale sociálnu sieť som robil a rozhodne si ju cenním na viac ako 16eur na to aby som poskytol svoje zdrojové kódy takže toto môj názor. Inak celkovo knihy ktoré sú zamerané na jeden celok niesu podľa mňa moc dobré, programovať sa s tým moc človek nenaučí a skôr len bude kopírovať a opakovať chyby autorov ktoré sa často krát v týchto knihách vyskytujú.
Sho
Profil
pcmanik:
musim uznat, ze ma pravdu ja som si ju kupil vyzerala dobre aj ked som si ju zacal citat ale ked som s nou zacal programovat prislo mi to ako strach a hroza :D
Zechy
Profil
Sho:
Někdy když na tydle knihy v knihkupectví koukám, tak mi většina příjde, že autorova jediná starost byla si vydělat nějakým způsobem peníze a to je vše. Nejsem sice žádný odborník, ale občas se člověk zarazí nad tím co tam vlastně autor vymýšlí. Nejvíc mě dostala kniha Programujeme v PHP6 :-)
lionel messi
Profil
Sho:
Keď už sa bavíme o knihách, veľmi dobré skúsenosti mám s knihou: 1001 tipů a triků pro PHP od Jakuba Vránu, obsahuje veľa cenných informácii. Za relatívne dobré považujem aj knihy od Jasona Gilmora (čítal som originál v angličtine, názov tuším Beginning PHP5 and MySQL from novice to professional).
Kubo2
Profil
S knihou 1001 tipů a triků pro PHP mám aj ja vcelku dobré skúsenosti a môžem ju odporučiť. Dosť veľkou nevýhodou však je, že kniha už postupne zastaráva (je písaná pre PHP 5.3, autor v nej používa knižnicu mysql a neustále upozorňuje na nemožnosť použitia konštrukcie volanieFunkcie()['index poľa'], implementovanej od PHP 5.4).
Sho
Profil
Este ma napadla otazka k povodnej teme a to ci lepsie ciste php alebo framework z hladiska prace, ked by som si v buducnosti chcel nieco najst?!
lionel messi
Profil
Sho:
ci lepsie ciste php alebo framework z hladiska prace
Nie som profík, ale podľa mňa platí: čisté PHP = nevyhnutný základ, framework = veľký a často vyžadovaný/vítaný bonus.
Sho
Profil
ci si profik alebo nie kazdy nazor rad uvitam :) a pytam sa aj preto lebo vzdy ked sa idem pustit do frameworku pride mi to jako by som sa ucil novy programovaci jazyk a nie ako php :)
lionel messi
Profil
Sho:
pride mi to jako by som sa ucil novy programovaci jazyk a nie ako php
Ja som videl iba ukážky kódu frameworku (tuším Nette?) a tiež mi napadlo niečo podobné (programujem viac-menej len pre vlastnú potrebu, čisté PHP je naprosto pre mňa dostačujúce). Rozhodne platí, že najprv treba dobre ovládať PHP a potom má FW skutočný význam, ako už napísali moji skúsenejší kolegovia.
Sho
Profil
jasne len teraz me netrapi otazka co ovladat na taky framework, skor uplatnenie na trhu prace :D aby som to tak blbo napisal...

A s nette suhlasim... ale i kopu inych frameworkov mi tak pride.... a vtedy mi to pride ako ovladanie PHP zbytocnost ked sa aj tak musim ucit odznovu tie iste sprostosti :D
lionel messi
Profil
Sho:
a vtedy mi to pride ako ovladanie PHP zbytocnost ked sa aj tak musim ucit odznovu tie iste sprostosti
Nie je také dôležité naučenie, ale pochopenie a aj preto vidím v dobrom zvládnutí PHP základ (niektorí možno so mnou nebudú súhlasiť). Chceš byť programátor alebo robotický „patlal“ (nemyslím to hanlivo, ale súvisí to aj s uplatnením)?
« 1 2 »

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0