Autor Zpráva
jen_tak_prochazim
Profil *
Ahojte,

začínáme ve firmě přemýšlet, že bychom začali pro potřeby klientů používat nějaký populární CMS (WordPress, Joomla...). Teď jsme ve fázi rozhodování, jaký takový CMS vybrat (nebo, podle jejich možností, zda vůbec nějaký používat a nezůstat u těch interních).

Co by měl CMS umět/nabídnout:

1) Možnost jej přiohnout k obrazu svému beze ztráty možnosti aktualizovat jádro CMS.
Pro spoustu featur sice existují pluginy třetích stran, klient bude ale často požadovat velmi specifické změny, které budeme muset doprogramovat sami. CMS tak musí obsahovat možnost programovat tyto featury jako "externí" kód (tedy slovo plugin asi bude na místě) - abychom při aktualizaci CMS o tento kód nepřiši.

2) Čistý, přehledný, nejlépe objektový kód
Když se podívám do zdrojových kódů WordPressu, není to nic, s čím by se mi chtělo následujích x let pracovat. Jde mi konkrétně o šablony, kde např. vidím html tagy+text předávané jako parametry funkcím O_o. O jádro ani tak nejde, to stejně měnit nebudeme a pluginy předpokládám už objektově psát půjdou(?). Pokud by tedy šel vyměnit šablonovací systém, nevadil by nám ani ten WordPress.

3) Dostupnost mnoha pluginů třetích stran
To je vlastně důvod, proč o takovém CMS přemýšlíme - možnost řadu "základních" funkcionalit zprovoznit pouhým nainstalováním (případně následným do-ohnutím) již existujícího pluginu.


Všem díky za případné konstruktivní rady!
Keeehi
Profil
Z osobní zkušenosti mohu říct, že to jde, ovšem člověk při tom stárne asi tak 5x rychleji. Problémy jsem měl s tím, jak je to rozsáhlé. Je to kvůli tomu, že musí být obecné aby to šlo nahrazovat a dále prakticky cokoliv může konrolovat cokoli. Než vůbec můžete začít s psaním vlastních pluginů, musíte celý tento systém nejprve pochopit. Jeho filozofii, životní cyklus stánky, posílání signálů atp. Já jsem se na jednom méně důležitém projektu takhle snažil proniknout do wordpresu a po několika dnech jsem to vzdal a spokojil se s pluginy třetích stran co jsem našel. Chudáci kolegové na jiném projektu pronikali do tajů joomly. Zabralo jim to cca 2 měsíce studia než v ní byli schopni orientovat. Vlastní řešení má tu výhodu, že mu absolutně rozumíte a je mnohem jednodušší jelikož to co není potřeba prostě neexistuje.

CMS (za mě Wordpres) používám jen na projekty, kde si vystačím s existujícími pluginy případně je stačí jen velmi lehce přiohnout. U specifičtějších projektů zůstávám u vlastních řešení.
jen_tak_prochazim
Profil *
Keeehi:
Díky za příspěvek, vezmeme Tvé zkušenosti v potaz. Zatím se kloním(e) také k WordPressu. Finální rozhodnutí ale vůbec není jednoduché - hlavně bude potřeba citlivě vybírat, kdy WP vůbec nasadit a kdy raději stavět na vlastním řešení, jehož rozšiřování vyjde určitě levněji.
joe
Profil
Ani WordPress, ani Joomla, s oběma mám špatné zkušenosti a jejich kód není na můj vkus tak přehledný, abych tím trávil další čas. Šablony WordPressu (originální neznám, vycházel jsem z nějakého tématu) jsou pro mě programově absolutně nepochopitelné, dochází k volání nějakých globálních funkcí. Zkrátka se v tom na první pohled nevyznám. V Joomle mi to zase přijde celkem komplikované, až moc, základ vypadá napsán dobře, ale pluginy třetích stran a to i ty placené jsou šíleně zbastlené.

Doporučoval bych nějaký vlastní systém, kde je přesně to, co využijete. Je ale důležité ho psát od začátku tak, aby byl snadno upravitelný - bohužel ne každý tohle dokáže. To samé platí o dalších rozvojích tohoto systému, například při konkrétních projektech, psát ta rozšíření co nejvíc univerzální, ať ho při dalším projektu mohu opět použít a nemusím ho upravovat (ať doupravím jen to, co bude pro projekt specifické). Časem tak vznikne celkem použitelný framework, se kterým se dá pracovat. Problém je, když se to zkazí, na každém projektu je něco trochu jinak, nejde to zaktualizovat, ...

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0