Autor Zpráva
leo69
Profil *
Dobrý večer,
chtěl bych se zeptat, zde neexistuje nějaký nástroj, u kterého zadám povolené znaky a ono mi to vygeneruje přímo ten "patern" u regulérního výrazu. Vůbec nechápu, jak se dávají dohromady.
Děkuji,
příjemný zbytek dne.
juriad
Profil
Obvykle se těm výrazům říká regulární.
Máš-li zadané znaky, je to skoro triviální (až na výjimky jako jsou []-^\ a oddělovač), prostě je zapíšeš mezi hranaté závorky a za ně napíšeš hvězdičku nebo plus. Občas chceš aby se chytal začátek a konec textu přidáním ^ na začátek a $ na konec. A pokud nemá rozlišovat velikost písmen, dáš na konec za oddělovač i.

Příklad: povolím znaky abcd bez rozlišení velikosti; povolím prázdný řetězec a chci, aby v celém řetězci mohly být jen tyto znaky:
/^[abcd]*$/i
Nějak mi přijde ten regulářní výraz přehlednější než textový popis.

K čemu to vlastně potřebuješ? Nějak mi to nepřijde užitečné. Regulární výrazy píše programátor a ten by měl vědět, jak fungují a není pro něj problém si jej napsat sám.
leo69
Profil *
juriad:
Díky za odpověď.
1) Vím, že se jím říká regulérní - viz nadpis.
2) Právě, že ptřebuji znaky jako je @ [] () .$ atd. Obyčejná písmena chápu..
3) Nevím, koho jsi citoval, ale mně určitě ne, toto jsem já nepsal :D
4) Potřebuji to například k tomu, abych poznal, zda má řetězec určitý formát, resp. jestli tam jsou jen určité povolené znaky, pokud ne, tak ho to nepustí, atd.
Kcko
Profil
leo69:
Vím, že se jím říká regulérní - viz nadpis.
Regulární x Regulérní je uplně něco jiného. Regulérní výrazy se jim rozhodně neříká a v nadpisu to máš pořád špatně.

2) Právě, že ptřebuji znaky jako je @ [] () .$ atd. Obyčejná písmena chápu..
A pokoušel jsi se o nich něco přečíst? www.regularnivyrazy.info/php-pcre-perl-compatible.html a www.regularnivyrazy.info/serial-php-pcre-perl-compatible.html
Martin2
Profil *
Kcko:
Regulární x Regulérní je uplně něco jiného.
Mýlíš se, je to totéž. Znamená to „odpovídající pravidlům, regulím“ Je pravda, že se v tomto případě víc používá varianta s „á“, ale ta druhá není špatně.

leo69:
Zkus regex101.com. Zadaný výraz ti velmi podrobně (slovně) popíše, co se významu jednotlivých prvků týče.
Kcko
Profil
Martin2:
V IT terminologii jsem nikdy neviděl označení regulérní v kontextu k regulárním výrazům. Pošli mi odkaz, kde se o tom píše, pak Ti uvěřím.
Jan Tvrdík
Profil
leo69:
Asi jsem úplně mimo, ale možná hledáš funkci preg_quote.
mimochodec
Profil
Kcko:
V IT terminologii jsem nikdy neviděl

A to je oč tu běží: bara.ujc.cas.cz/psjc/search.php?heslo=regul%C3%A1rn%C3%AD

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0