« 1 2 »
Autor Zpráva
Neotrid
Profil *
Dobrý den. Když jsem si včera půjčil druhou knihu o php. Protože v prnví jsem se nic moc nového nenaučil. Zjistil jsem, že ani v té druhé knize, se toho nemám moc co naučit, jen OOP. (A to má cca 712 stran).

Zdá se mi to divné. Aproto se vás ptám: "Co znamená umět php?".
Napište prosím všechno co potřebuji znát abych o sobě mohl říct. Že umím php. Jelikož na mne přišel neblahý pocit, že umím php. ( Což by pro mne byl horor - byl by to konec učení toho, co mě tak moc moc baví).
Dmagician
Profil
Ak povedal Morfeus v Matrixe. "Nie je doležité poznať cestu.. ale kráčať po nej."
Neotrid
Profil *
Z toho moc moudrý nejsem. Prostě chci vědět jestli už můžu říci jestli umím php. Studia nezanechám. Prostě se jen vrhnu na využítí C v php za použítí exec .. (moc mne toto téma zajímá).
gaminn
Profil *
Neotrid

To je dost relativní pojem, nemyslíš?

Pokud máš v sobě dvě knížky, základy PHP nejspíš umíš. Ale pokud mrkneš třeba do manuálu, garantuji ti zjištění, že umíš jen malou část toho, co PHP zahrnuje. Takový horor, že se v PHP není už co učit, zažiješ asi těžko, kdo ví, jestli ho vůbec někdo někdy zažil :D
Dmagician
Profil
Inak to povedal. Zle som si to pamatal.

"Neo, sooner or later you're going to realize just as I did that there's a difference between knowing the path and walking the path. "

Vyznam je asi taky. Ze to nezistis dovtedy pokial to php nezacnes poriadne a intenzivne pouzivat.
WertriK
Profil
Neotrid
IMHO, logicky se zamyslet nad problémem a umět naprogramovat script který by ten problém řešil.

PHP může umět kdekdo v tom nevidím problém, ale horší je to s tím řešením problémů.
Fce se natlačit do palice dají, ale logické myšlení ne.
Neotrid
Profil *
gaminn

No .. tak .. umím: cykly, funkce, sessions, práce se soubory, hlavičkování, http autentizaci, My_SQL, .. ani už nevím co ještě .. jo: pole, řetězce, é regulární výrazy, require, include, date, atd.

Řeknu co z té knížky neumím: OOP, Práce s obrázky, SSL a to bude asi tak všechno.
Anonymní
Profil *
IMHO, logicky se zamyslet nad problémem a umět naprogramovat script který by ten problém řešil.

a este by som dodal: spravit ho co najabstraktnejsie aby sa dal viacnasobne pouzit
venca12
Profil
Stotožňuji se s názorem WertriKa, důležité není ani tak umět ten daný konkrétní programovací jazyk, ale umět ho použít, tak aby jsi efektivně vyřešil problém, který byl před tebe postavený.

Z praxe: k čemu ti je, když znáš všechny funkce, metody, třídy určitého jazyka, když máš naprogramovat účetní program a nevíš co je to DPH.

Myslím si, že umět programovat není o nabiflování seznamu funkcí, ale o schopnosti řešit daný problém za pomocí daného jazyka. (Analytické myšlení je to nejcenější, programovat se už pak naučí každý)
Anonymní
Profil *
zvlastne ked niekto napise ze vie My_SQL, myslim ze vprvom rade sa clovek nauci nazov ;) je to mySQL
wertik
Profil *
funkce neumím. Já používám právě tu logiku.

Např. jsem nevěděl o funkci Auto_increment. Tak jsem načetl počet uživatelů, potom $počet_uživatelů++; a bylo ID.

nebo např. dekódování url :D ..



$_GET['nick'] = str_replace("%EC", "ě", $_GET['nick']);
$_GET['nick'] = str_replace("%9A", "š", $_GET['nick']);
$_GET['nick'] = str_replace("%E8", "č", $_GET['nick']);
$_GET['nick'] = str_replace("%F8", "ř", $_GET['nick']);
$_GET['nick'] = str_replace("%9E", "ž", $_GET['nick']);
$_GET['nick'] = str_replace("%FD", "ý", $_GET['nick']);
$_GET['nick'] = str_replace("%EC", "ě", $_GET['nick']);
$_GET['nick'] = str_replace("%E1", "á", $_GET['nick']);
$_GET['nick'] = str_replace("%ED", "í", $_GET['nick']);
$_GET['nick'] = str_replace("%E9", "é", $_GET['nick']);


Nebo když jsem potřeboval aby záznam v databázi byl jedno slovo, mezery jsem nahradil kódem - BLPF20 . A následně pomocí str_replace nahrazoval BLPF20 za mezeru.

Nebo rád řeším problémi, pomocí (říkám tomu - logické obvody programu) nul a jedniček. TRUE a FALSE. S tím se dá udělat spousty věcí. Lae je to časově vytěžující.
neotrid
Profil *
Moc se omlouvám za to jméno. Psal jsem to já. Moc se omlouvám wertikovi. Nedopatření
neotrid
Profil *
Anonymnímu

No já tomu tak holt říkám. Alespoň vím jak to vyslovovat (maj es kjů el). Nemusím ti tu sand ale pootvrzovat mé umění mySQL že ?
gaminn
Profil *
neotrid

Uff, to jsem se lekl: "funkce neumím. Já používám právě tu logiku. ". No tak tohle mluví za vše - honem si pořiď další čtivo. Jseš teprve na začátku.

WertriK

neotrid se ptá ale na to, jestli umí PHP. To je u mě prosté biflování. Umět řešit (co nejelegantněji) je už otázka jiná.
neotrid
Profil *
gaminn

Špatně jsem se vyádřil promin :D. Samozřejmě že umím. Ale prostě, že když něco chci udělat tak je nehledám. A nějak to udělám. Mnohdy ani nevím, že na to nějaká funkce je. jelikož spousty těch funkcí nepotřebuji.
Anonymní
Profil *
neotrid
nemusis, ovsem dufam ze si si vedomy ze SQL neni len insert, select ci update...

Nebo rád řeším problémi, pomocí (říkám tomu - logické obvody programu) nul a jedniček. TRUE a FALSE. S tím se dá udělat spousty věcí. Lae je to časově vytěžující.

pokial tymi jednotkami a nulami myslis true a false tak ver tomu ze su to dva rozdielne datove typy a preto by som ich neporovnaval, co spravis ked budes mat funkciu ktora vracia integer a bude nulovy?
tak vidim ze sa mas este vela co ucit (nic v zlom, vsetci sa stale ucime) a ked budes poznat viac funkcii tym bude tvoj kod krajsi a jednoduchsi
WertriK
Profil
neotrid
Pohoda, po chvilce mi to docvaklo :)

Jde o to pochopit základ a zdokonalovat se, sám vidíš že tvé kódy nejsou to pravé. Takže hledat a zdokonalovat se.

gaminn
Já fce taky neznám, ale prostě vím kde je mám hledat a jak s nima naložit :)
Neotrid
Profil *
anonymnímu

Neboj .. vím že je jistý rozdíl mezi 1,0 a TRUE,FALSE.

Taky vím .. že NULL není FALSE ;).
gaminn
Profil *
neotrid
Pokud 100% umíš PHP, žádnou funkci hledat nemusíš, hned ti naskočí potřebný název do hlavy a ty funkci zužitkuješ;)

"A nějak to udělám." - o tom to zrovna není. Nějak to udělá každý. Základy PHP zřejmě umíš, ale je toho ještě spousta, co je potřeba znát. Myslím, že se ještě dlouho nudit nebudeš.

WertriK
To nezná asi nikdo. Já se svoji mizernou pamětí si neustále pletu pořadí parametrů u poloviny funkcí, které znám. Ještě, že máme ten manuál...
Dmagician
Profil
Neotrid. Takto nejak som zacinal aj ja.. trebars som si spravil funkciu na odpocitavanie dvoch datumov.. ale mala chyby a nemal som chut sa s tym trapit tak som pozrel do helpu a nasiel funkciu strtotime ... odcitat 2 timestampy je brnkacka.. ;-))

Ked budes dlho robit tak sa stale budes ucit nieco nove.. mas pretazeny server? skusis shared memory functions.. potrebujes spracvvavat obrazky? GD library. Potrebujes uploadovat ale server ma rozne restrikcie? pouzijes ftp functions.. Otvaras subory na vzdialenom serveri ktory obsas nie je dostupny a tebe to zasekne stranku? zacnes pouzivat fsockopen.. potrebujes parsovat html aby si v nom dynamicky nieco menil.. tak si pomozes output bufferingom a spracujes to pomocou parse_str.. , potrebujes mat nejaky inicializacny subor s pekne naformatovanymi nastaveniami premennych.. hodi sa ti parse_ini_file... atd. atd. atd...
WertriK
Profil
gaminn
Parametry u mě hlídá PHPed, ale ty příkazy s nima to je horší i když mi s nima taky pomáhá :)

Já říkám že mě stačí vědět kde to najdu a vědět jak s tím naložit víc nepotřebuju.
neotrid
Profil *
Mylsím že to všechno příjde s praxí :-).
gaminn
Profil *
neotrid
Pokud ještě žádnou praxi nemáš, tak vlastně ani nebylo na místě se ptát, jestli PHP umíš.
Neotrid
Profil *
gaminn

Žádnou zrovan ne. Ale zase se nedá říct, že bych vše ještě někdy využil pořádně a naolno. To se teprve chystám.
gaminn
Profil *
Neotrid
Zrovna ty základy, které jsi zde vypisoval, využiješ určitě v každé aplikaci.

Jestli ti můžu poradit, nauč se pořádně používat své vlastní funkce (podle toho, co jsi psal, je asi moc neovládáš) a nauč se OOP. Pokud se to budeš učit, asi ti to přijde dost nesmyslné a k ničemu, ale jakmile to budeš používat v praxi, časem ti dojde, že se s tím (samozřejmě nejen s tím) dají vytvářet mnohem přehlednější a vyspělejší kódy.

Měl jsem možnost vidět dost skriptů od lidí, kteří si říkali, že PHP už umí (tím nechci říct, že to je zrovna tvůj případ, ale...), jejich kód ale vypadal jako jedna dlouhá nudle (dosáhli sice výsledku, šlo to ale mnohem lepší cestou). O základních možnostech PHP tedy asi měli zdání, umět je ale správně aplikovat v praxi byl pro ně problém.
K.
Profil *
neotrid
A tady je tak trochu vidět, že třeba nevíš o jistém (myslím že téměř nepsaném) pravidle: zbytečně neplýtvat prostředky. V tom kódu nahoře procházíš jeden URL řetězec 10x. Existuje ale řešení, kde projdeš jeden řetězec jen jednou.
Ano, v tomto případě je to zanedbatelné, ale představ si, kdyby jsi takovým způsobem upravoval nějaký opravdu velký řetězec...
Ale to už moc rýpu.
Neotrid
Profil *
K.

Já o funkci dekódování url vím ;). Když jsem to dělal, nevěděl jsem o ní.
Joker
Profil
neotrid
"Umět PHP" by asi znamenalo znát ty základní věci a potom určité množství a konstrukcí jazyka tak, abyste dokázal napsat program s pokud možno minimálním používáním manuálu.
Ovšem to ještě neznamená "být dobrý PHP programátor". Myslím, že u webových technologií není tak těžké se naučit ty základy. HTML se naučíte za víkend. U PHP a databází je asi nejtěžší krok překonat tu prvotní bariéru, kdy nic neumíte a nemáte odvahu se do toho pustit.
Jenže naučit se to dělat pořádně, to už je něco jiného. Tady je relativní nevýhoda v tom, že technologie používané na webu mají volnější pravidla, než klasické programovací jazyky. Takže HTML stránku a do jisté míry i PHP program můžete prostě "nějak sbastlit" a ono to bude "nějak fungovat". No a takhle může člověk "nějak bastlit" třeba dva roky, aniž by se z něj stal dobrý programátor nebo dobrý webdesigner.

Mimochodem:
Alespoň vím jak to vyslovovat (maj es kjů el).
Tohle mi přijde trochu zamotané, jelikož SQL se čte "síkvl" a MySQL je oficiálně "Maj Es Kjů El"... i když MySQL AB prý toleruje i "Maj síkvl".
K.
Profil *
Neotrid
Ale i pokud neznáš funkci na dekódování url, tak lze procházet ten řetězec jen jednou..... treba pomocí reg. výrazů nebo strtr.
24_work
Profil *
Ty umis SQL? ;-) zkus se nekdy podivat do sekce Databaze / SQL co se tam nekdy resi a pak mi rekni jestli chapes aspon polovinu reseni ktere tam napsal KAJMAN ( toho osobne povazuji za number UNO co se tyka tohoto jazyka )
« 1 2 »
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0