Autor Zpráva
Mickey
Profil *
Ahoj, chtěl bych si dát do jednoduché html jeden inputtextbox, aby v něm bylo napsáno 2. trida a tento text byl selektovaný, jak na to ?

Moderátor Chamurappi: Původní titulek: „Jak programovat selected text?“. Současný vystihuje podstatu následné debaty.
keeehi
Profil
Není ti rozumět. Popiš znovu co chceš, ale pořádně a inteligentně.
mckay
Profil
Mickey:
Nechceš třeba něco jako označit text uvnitř inputu? Nebo něco tak?
Moderátor Chamurappi: Tématu označování textu v <input>u se dále věnuje kopie tohoto vlákna.
Před otazníkem se nedělá mezera.
Mickey
Profil *
"Před otazníkem se nedělá mezera."
Vím viz. nazev dotazu. Jen nechápu, proč se ta mezera nedělá proto na to vždy zapomenu. Otazník rozšiřuje celou větu v otázku., nerozšiřuje a nijak nesouvisí pouze s posledním slovem., takže nechápu proč jej lepit k poslednímu slovu. Jinak řečeno líbí se mi odděleně. Když už jsme v tom totálním OT., existuje někde nějaké logické vysvětlení, proč se otazník píše k poslednímu slovu věty?
_es
Profil
Mickey:
existuje někde nějaké logické vysvětlení, proč se otazník píše k poslednímu slovu věty?

Pred bodkou a čiarkou tiež nedávaš medzeru, tak z akého logického dôvodu by si ju chcel dávať práve len pred otáznik?
keeehi
Profil
Mickey:
tečku taky nepíšeš odděleně .
Fuj to je humus !
Prostě se to tak píše. Zde si něco o tom můžeš přečíst.
Mickey
Profil *
keeehi:

"Fuj to je humus ! "

Vykřičník, pokud vím píšeme rovněž bez metery. U tečky a čárky pochopitelně mezery nepíši. U otazníku a vykřičníku...jako ted ty.., píši často mezeru., zcela intuitivně.
Miloš
Profil
Mickey:
Vím viz. nazev dotazu.
A za viz (neboli dívej se, nebo hleď) se taky nedělá tečka, bo to není zkratka.
Respektive mohla by být, ale to jsi asi neměl na mysli.

U otazníku a vykřičníku...jako ted ty.., píši často mezeru., zcela intuitivně.
Pak máš vadnou intuici.
keeehi
Profil
Mickey:
Všechno (.,!?: ...) se píše bez mezer. Zde jsem to napsal naschvál špatně aby bylo vidět, jak to nehezky vypadá.

Miloš:
Myslím, že chtěl napsat automaticky. To však nemění nic na tom, že je to špatně. A měli bychom se drže tématu.
Mickey
Profil *
Miloš:
„Vím viz. nazev dotazu.“
ja měl samozřejmě na mysli tu polatinstenou verzi :D
"keeehi"
"Myslím, že chtěl napsat automaticky. To však nemění nic na tom, že je to špatně. A měli bychom se drže tématu. "

Co je to špatně? Špatně je to pouze tehdy pokud nerozumíš sdělení. Všechno ostatní je pouze různá a nepodstatně „jiná“ interpretace jednoho a téhož., navíc podmíněná časem, prostorem - místem = snadno pomíjivá. Pokud například budeš chtít popřít onu známou větu Pythagora, tak se Ti to nepovede nikdy, rozhodně ne v naší dimenzi. Aby věta fungovala nelze si ji změnit. Psaní otazníku? Muzu dělat klidně dvě mezery a víš přesně, co chci říci. Muzu psat takhle bez diakritiky a je to spatne? Dokaz to. Dokaz, ze kdyz budu psat bez hacku píši „špatně“. Stále splňuji funkci písma a jazyka v dorozumívacím smyslu. A co teprve psaní čárek před "a", které naši rodiče neznají? Chci říct, že pravidla jazyka se tak snadno a často ohýbají ku obrazu toho, kdo právě sedí u "koryta" (to není zdaleka jen jazykový a zcela přirozený vývoj), že řešit jestli někdo používá otazník nebo diakritiku nebo cokoliv jiného je naprosto bezpředmětné. Chudáci Angláni, kterým chodí na fora zahraniční návštěvníci :D To musí být pláč a skřípění zubů :D Slováci například uvažovali o zrušení „Y“. Ze dne na den by tak to, co bylo „správně????“ přestalo platit. Chlapci, věřím, že už nejste na ZŠ, tak řešte skutečně relevantní problémy. To zcela pomíjím fakt, že upozorněním dospělého člověka na pravopisnou chybu porušujete pravidla a jiné pravidla etikety, tedy dopouštíte se společenského faux-pas ještě více než ten, kdo se chyby dopustil. Dalším aspektem je fakt, že zcela správně dle striktních norem mluvy mateřské se tady projevuje minimum uživatelů, snad nikdo. Pokud by se tady objevil nějaký korektor., byl by server zamořen upomínáním na takzvané chyby toho nebo onoho charakteru., toho nebo onoho uživatele…etc….
_es
Profil
Mickey:
Pýtal si sa na logické dôvody ohľadom písania otáznika a dostal si pomerne stručné a viacmenej logické odpovede, čo sa o tvojej reakcii tvrdiť nedá.
Ak budem autom jazdiť po ľavej strane cesty, tak asi policajta pri vyšetrovaní nehody nepresvedčím, že to je vlastne správne, lebo sa možno niekedy v budúcnosti zavedie jazdenie vľavo.
Mickey
Profil *
_es:
To je ovšem něco jiného. Z praktického pohledu napsat otazník s mezerou neznamená nic. V případě jízdy vlevo to znamená katastrofu. Šlo mně o vyjádření praktičnosti.

Z hlediska etikety je upozornění na pravopisné chyby dospělých osob nepřijatelné. To je můj vzkaz ve zkratce., když chceš krátkou odpověď. Od nikoho jsem si pravopisnou korekturu dotazu nevyžádal. Ani si ji nepřeji. Teď už je to dostatečně krátké ?
Chamurappi
Profil
Reaguji na Mickeyho:
Psaní otazníku? Muzu dělat klidně dvě mezery a víš přesně, co chci říci.
Možná nevím, protože mi ten otazník třeba odskočí na další řádek, já si ho nevšimnu a pak budu zbytečně váhat, proč jsi ho tam osamocený napsal.

Muzu psat takhle bez diakritiky a je to spatne? Dokaz to.
Je to hůř čitelné a proti pravidlům. Projevuješ tím nízkou úctu ke čtenáři a ten se může na čtení odfláknutých či něčím narušených textů vybodnout.

Stále splňuji funkci písma a jazyka v dorozumívacím smyslu.
Ve světě, kde by písmo a jazyk měly jen tuto jednu funkci, by nikdo ani nepípnul.

zcela pomíjím fakt, že upozorněním dospělého člověka na pravopisnou chybu porušujete pravidla a jiné pravidla etikety, tedy dopouštíte se společenského faux-pas ještě více než ten, kdo se chyby dopustil
Na internetu se dopouští faux pas ten, kdo naivně předpokládá, že ostatní uhodnou, kolik mu je let, a že tuto skutečnost nějak zohlední.

Z hlediska etikety je upozornění na pravopisné chyby dospělých osob nepřijatelné.
Když už jsi tak pěkně pragmaticky rozcupoval pravopis, proč si myslíš, že bychom měli dodržovat pravidla etikety?
Mickey
Profil *
Možná nevím, protože mi ten otazník třeba odskočí na další řádek, já si ho nevšimnu a pak budu zbytečně váhat, proč jsi ho tam osamocený napsal.
Nevím, nemohu posoudit. Ještě se mně to nestalo. pokud si toho všimnu sám, potom text pochopitelně upravím.

Je to hůř čitelné a proti pravidlům. Projevuješ tím nízkou úctu ke čtenáři a ten se může na čtení odfláknutých či něčím narušených textů vybodnout.
Někdy opak je pravdou a otazník s mezerou je čitelný lépe. Někdo tady to už kdysi dáávno tuším psal..měl tentýž názor. Pravidla neporušuji., neboť se snažím psát pravopisně správně, pokud ale chybu náhodou udělám, nepřeji si na ni být upozorňován. V tom se liším značně od těch, kteří například úmyslně píši bez diakritiky a podobně..

Ve světě, kde by písmo a jazyk měly jen tuto jednu funkci, by nikdo ani nepípnul
Samozřejmě má také estetickou a jinou funkci. Dorozumívací je ale na foru věnující se IT alfou i omegou. Zase jde o praktičnost. Vždy o ní musí jít na prvním místě.

Na internetu se dopouští faux pas ten, kdo naivně předpokládá, že ostatní uhodnou, kolik mu je let, a že tuto skutečnost nějak zohlední.
Totéž lze ovšem říci o dodržovaní přesných norem jazyka českého. Boj s větrnými mlýny je radno nechat knižním hrdinům..

Když už jsi tak pěkně pragmaticky rozcupoval pravopis, proč si myslíš, že bychom měli dodržovat pravidla etikety?
Nemusíte, samozřejmě. Pokud jste tady ale takový puntičkář na pravopis - je příliš snadné řídit se samolibě jednou vědou. Teda tím, co se nám právě hodí do krámu.

Upozorňování na případné pravopisné chyby si nepřeji. Pokud je chcete sám a automaticky opravovat. V tom Vám samozřejmě nebráním, děkuji.
Mickey
Profil *
Projevuješ tím nízkou úctu ke čtenáři
Mýlíš se. Tím, že na chybu upozorňíš, tak se dopouštíš mnohem větší neúcty ke čtenáři ty sám.
Mickey
Profil *
V praktické rovině. Kam by "došlo" fórum, které by neustále upozorňovalo na pravopisné chyby. Teď když jsem si text pomalu znovu přečetl, nalezl jsem jich asi 6. Kdybych si přečetl ještě jednou, potom jich bude jistotně více.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Mickeyho:
Ještě se mně to nestalo.
Stačí zúžit toto okno. Nikdy nevíš, jak budou řádky dlouhé a mezi co ti vleze zlom. Vleze-li mezi poslední slovo a otazník, část lidí to nepochopí.

Zase jde o praktičnost. Vždy o ní musí jít na prvním místě.
Tomu tady nikdo neoponuje. Existují i jiná než první místa.

„Na internetu se dopouští faux pas ten, kdo naivně předpokládá, že ostatní uhodnou, kolik mu je let, a že tuto skutečnost nějak zohlední.“
Totéž lze ovšem říci o dodržovaní přesných norem jazyka českého.
Nechápu. To by jaksi nedávalo smysl.

Upozorňování na případné pravopisné chyby si nepřeji.
Vymáhat respektování tvého přání by nebylo praktické. Lidi ti budou i nadále odpovídat tak, jak uznají za vhodné.
Mickey
Profil *
Stačí zúžit toto okno. Nikdy nevíš, jak budou řádky dlouhé a mezi co ti vleze zlom. Vleze-li mezi poslední slovo a otazník, část lidí to nepochopí.

Pokud obecně zúžíš jakékoliv okno, tak se čitelnost, řekněme přehlednost textu, grafiky rapidně snižuje.

Tomu tady nikdo neoponuje. Existují i jiná než první místa.
Možná by se mělo na ta další místa spíše pozapomenout. Pokud bezpředmětné povídání o nepodstatných chybách v textu způsobuje větší dávku OT (na tomto fóru dosti často)..

Nechápu. To by jaksi nedávalo smysl.
Pochopit to lze, nijak se tím ale netrap.

Vymáhat respektování tvého přání by nebylo praktické. Lidi ti budou i nadále odpovídat tak, jak uznají za vhodné.
Máš částečně pravdu. Pravdou ale také je, že tato upozorňovací móda se "nosí" snad jen na tomto fóru. Lze tedy usuzovat, že část „skalních“ mé nicotné prosbě vyhoví. Proto to považuji za relativně praktické oznámení.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Mickeyho:
Pokud obecně zúžíš jakékoliv okno, tak se čitelnost, řekněme přehlednost textu, grafiky rapidně snižuje.
Co to? Mluvím v případě této stránky o zúžení na nějakých cca 1000 pixelů — právě proto, že tvůj mezerou odsazený otazník vyšel na takové místo. Kdybys napsal pětkrát delší odstavec, mluvil bych o zúžení/rozšíření okna na 5000 pixelů. To, že dovolíš otazníku, aby se přehoupnul na další řádek, je tak či onak vada. Jelikož nikdy nevíš, kde bude řádkový zlom, měl by ses mezery před ním vyvarovat vždy.

Pokud bezpředmětné povídání o nepodstatných chybách v textu způsobuje větší dávku OT (na tomto fóru dosti často).
Větší dávku OT přinášejí zejména ti, kdo se bouří proti pravidlům. Je-li takovéto OT nežádoucí, budeme příspěvky typu [#4] rovnou mazat.

Pravdou ale také je, že tato upozorňovací móda se "nosí" snad jen na tomto fóru.
Ano, držíme si úroveň, na rozdíl od konkurence. Dobře napsané dotazy jsou i dobře dohledatelné.
Debata na téma pravopisu právě skončila. Tak ještě ne.
Mickey
Profil *
Co to? Mluvím v případě této stránky o zúžení na nějakých cca 1000 pixelů — právě proto, že tvůj mezerou odsazený otazník vyšel na takové místo. Kdybys napsal pětkrát delší odstavec, mluvil bych o zúžení/rozšíření okna na 5000 pixelů. To, že dovolíš otazníku, aby se přehoupnul na další řádek, je tak či onak vada. Jelikož nikdy nevíš, kde bude řádkový zlom, měl by ses mezery před ním vyvarovat vždy.
To, co tady řešíš, to neřeší nikdo. Pro návštěvníka naprosto irelevantní a neškodné.

kdo se bouří proti pravidlům
Někdy je třeba ovšem zvážit v obecné rovině také svoji neomylnost a výcházet vstříc těm pro které se ten provoz tady vlastně dělá.

Ano, držíme si úroveň, na rozdíl od konkurence. Dobře napsané dotazy jsou i dobře dohledatelné.
Debata na téma pravopisu právě skončila.

To, že si tímto způsobem držíte úroveň je ovšem tvůj názor. Znám fóra kvalitní, kde je něco takového, takový stupeň pedantství nepřístojný. V každém případě, pokud nejsi majitel stránek, co Dušane, tak si rozhodně na takovou administraci, kterou tady předvádíš budu stěžovat.

Rovněž už nemám, co bych k tomuto tématu dodal.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Mickeyho:
kde je něco takového, takový stupeň pedantství nepřístojný
Jaký stupeň pedantství? Že nešikanuji ty, kdo ti vytknou chyby? :-)

výcházet vstříc těm pro které se ten provoz tady vlastně dělá
Odpověď na svůj dotaz jsi dostal (nyní je v kopii). To, co tady dál řešíš, je naprosto irelevantní a neškodné.

pokud nejsi majitel stránek, co Dušane, tak si rozhodně na takovou administraci, kterou tady předvádíš budu stěžovat
Jsem pověřený vedením této diskuse. Chceš-li otravovat Yuhůa s tím, že tě mckay upozornil na přebývají mezeru před otazníkem, tak hodně štěstí.
tiso
Profil
Mickey: „Rovněž už nemám, co bych k tomuto tématu dodal.
Takže sa to tu môže zamknúť...
Mickey
Profil *
Chamurappi: Není tomu tak, jak píšete. Nejdříve jste vymazal můj příspěvek a poté jej změnil, například zde: Změnil/a: Moderátor. Při každé příležitosti, kdy navštívím tyto stránky neustále někoho upozorňujete na pravopisné chyby a překlepy nebo alespoň situaci svojí intervencí vyhrotíte. V tomto směru jste moderátorský unikát nikde jinde nevídaný. Tenhle web není jen o IT, programování a webu., jak by se mohlo zdát. Je také současně o základní škole pana neomylného učitele Chamurappiho, který udílí pravopisné rady – chtělo by se říci - jakoby všem těm hlupákům kolem. Neřeším svůj případ ani tolik momentálně ale všechny jimž jsem byl v minulosti třeba i svědkem a jsou již vymazány nebo jinak Vámi modifikovány. Tím, že jste moderátor pochopitelně hbitě veškerý nepohodlný text velmi snadno upravíte ku obrazu svému. Diskusní fórum takové kvality jako toto by nemělo být skutečně strháváno provinčně se chovajícím moderátorem, který nemá ponětí o základech etikety. Promiňte ale to je můj názor.
Miloš
Profil
Mickey:
Muzu psat takhle bez diakritiky a je to spatne? Dokaz to. Dokaz, ze kdyz budu psat bez hacku píši ‚špatně‘. Stále splňuji funkci písma a jazyka v dorozumívacím smyslu.
Ten, kdo může psát s diakritikou a nedělá to, je lempl a svým lemplovstvím dává najevo pohrdání těmi, kdo to po něm mají číst.
Navíc je to na zdejším fóru porušením pravidel:
Pište s háčky a čárkami. Delší text rozdělte do odstavců. Používejte větnou interpunkci.

Nadto tvůj předchozí text porušuje výše citovaný bod pravidel v tom ohledu, že je to chrchel slov – delší text není členěný do odstavců, takové texty třeba já odmítám číst a neodpovídám na ně.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Mickeyho:
Nejdříve jste vymazal můj příspěvek a poté jej změnil
Hodil jsem ho do kontejneru (s úmyslem jej smazat), pak teprve jsem si ho přečetl a vrátil. Nic víc.

neustále někoho upozorňujete na pravopisné chyby a překlepy
Upozorňuji příležitostně na chybějící diakritiku, protože to žádají pravidla (a protože upozorňování funguje). Překlepy přehlížím a sám je i dělám, stejně jako všichni ostatní. Vůbec nevím, o čem to mluvíš. Nejsem pedant na pravopis, sundej si ty černobílé brýle.

Tím, že jste moderátor pochopitelně hbitě veškerý nepohodlný text velmi snadno upravíte ku obrazu svému.
Jaký by mělo smysl upozorňovat na problémy, když bych to pak mazal? Vyrábíš si prapodivnou konspirační teorii. Pro koho hraješ toto divadlo? Těžko najdeš zastání.

Ve věci tvé stížnosti mailem, kterou mi Yuhů přeposlal, jsem rozhodl tak, že ji nebudu řešit. Nemá smysl si s tebou povídat, děláš z komára stádo velbloudů, přibarvuješ si skutečnost, vyostřuješ zcela zbytečně dialog do osobního konfliktu.
mckay
Profil
Mickey:
neustále někoho upozorňujete na pravopisné chyby a překlepy

A není sám - neupozorňuje na překlepy, to se stane každému, ale na opravdu hrubé chyby, které bijí do očí. Jinak, jak už tu někdo někde v diskusi řekl - Chamurappi se stará o vysokou jazykovou úroveň fóra.

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0