Autor Zpráva
elmík
Profil *
Ahoj, měl bych pár otázek... u webu mám ping cca 100 ms, chtěl bych používat cloudfare.
Jak je možné že je zdarma?
Můj web obsahuje cca 65 GB obsahu a cloudfare to nacachuje zdarma?
Co když zveřejním video a cloudfare to ještě nebude mít nacachováno?

Další můj dotaz- co říkáte na wedos global? www.wedos.com/global
Keeehi
Profil
elmík:
Jak je možné že je zdarma?
Když přes ně teče 20 % veškerého světového provozu, můžou si dovolit "celkem bez nákladů" tam přihodit k tomu i tvůj web. Idea za tím je, že vývojáři si to vyzkouší na svých projektech a pak to pravděpodobně budou chtít použít i v zaměstnání, když bude potřeba. Firmám běžně nestačí limity free verze a tak cloudflare získá dalšího platícího.

Můj web obsahuje cca 65 GB obsahu a cloudfare to nacachuje zdarma?
Taknějak. Defaultně nekešuje úplně všechno. 1) musíš mít správně nastavené kešování. 2) url musí končit nějakou z vyjmenovaných koncovek. Např. .mp4. Není ani tak problém, že by ses musel hodně snažit aby ses vešel do podporovaných typů jako spíš to, že ne vždy zůstává koncovka zachována. Například, pokud stránka kontroluje přihlášení a její url vypadá takto: example.com/file.php?id=62048
3) Cloudflare limituje velikost pro upload. Na free verzi je to 100MB. Což tě moc asi trápit nemusí. Pokud by se tě to týkalo, stačí mít pro upload třeba subdoménu která nejde přes kešovací servery. (Stačí tím posílat jen ty samotné velké POST upload požadavky)
4) No a pak je tu ještě limit na velikost při downloadu. Pro Free je to 512MB. Jestli je těch 65GB v souborech menších jak tento limit, pak ano, cloudflare by ti to měl nakešovat.

Nicméně, řešit kešování videí, aby se to uživateli začlo přehrávat o 90ms dříve? Já bych toto neřešil. Kešování desítek obrázků, stylů, javascriptů a dalších zdrojů potřebných pro vykreslení stránky, kde na sebe čekají, tam to smysl určitě má, jelikož těch 100ms se násobí "hloubkou zanořeného čekání". Naproti tomu video, tam počkáš jednou těch 100ms a pak už to jen teče.

Abych to shrnul, tak může pomoct kešování rychlostu stránky? Určitě ano. Ale z jiných důvodů než že bude kešovat velká videa. Rychle doručit jsou potřeba právě ty ostatní věci kolem.

Využívat kešování na videa smysl má, ale z úplně jiného důvodu než na rychlost. Může ulevit "tvému serveru". Můžeš mít od poskytovatele webhostingu/VPS nějaké limity na traffic za měsíc, nebo za něj platíš, nebo i když je "tupé" přeposílání uložených dat k uživateli celkem výkonově nenáročné, u více uživatelů přistupujících zároveň se ta zátěž už může nasčítat. Z takových důvodů to může mít smysl řešit.
Pořád je tu ale ten 512MB limit. Což by šlo řešit tak, že se to video rozseká na menší části a v přehrávači se přehrává jedna část po druhé. Chce to další část přednačíst před koncem přehrávání, aby tam nebyla ta 100ms mezera. Ale řešitelné to je.

Co když zveřejním video a cloudfare to ještě nebude mít nacachováno?
Úplně stejně jako je to s obrázky a jinými kešovanými zdroji. Poprvé se to načte z tvého serveru a při tom jak to protéká servery cloudflaru, tak si to uloží a příště to jde jen od něj.
Myslím, že se to dá clouflaru natlačit z tvé strany, ale že to je placená funkce.

Další můj dotaz- co říkáte na wedos global?
Do dneška jsem to neznal.
elmík
Profil *
A je to dobrý nápad dát to na cloudfare? Maji v podmínkách že když to bude příliš vytěžovat, což neni můj případ, protože mám pouze cca 200-300 lidí denně, tak to vypnou... ale to asi může udělat i webhosting na kterým to mám... Co když bude mít cloudfare výpadek? Ty by jsi si to dal na cloudfare?
Radek9
Profil
elmík:
Co když bude mít cloudfare výpadek?
Když vypadne Cloudflare, tak vypadne 20 % internetu. Myslím, že si v tu chvíli můžeš s klidným svědomím dopřát den volna. :-) Já na Cloudflare pár projektů mám a zatím jsem neměl problém.
elmík
Profil *
moc se v tom nevyznám, když si tam nechám nastavit ty jmenné servery, budu mít i DNSSEC?

Potom další věc... v nameserver mám aktuálně: A, name: www ... to je pro přístup s www předponou? tj když napíšu www.mojedomena.cz tak se také použije cloudfare? Protože tam mám IP adresu interserveru....


No tak nevím, protože já mám na webu hodně videí... a teď jsem četl toto: community.cloudflare.com/t/does-cache-everything-serve-large-video-files-too/297178

Takže to asi pro mě určené nebude, fakt nevím... asi budu muset přejít zpět k active24, ale tam se budou srát o dalších 10 GB.... a já chystám i web v anglické verzi... :-(
K wedosu nechci za tu jejich ukrajinu co tam srali v rámci DDOS ochrany...

... nějaké nápady? Třebas na webhosting? Nebo levnější alternativu k cloudfare?


nějak nechápu ten R2
developers.cloudflare.com/r2/pricing

Když mám 70 GB... a bandwitch za tento měsíc cca 52 GB, tak budu platit.... 0,78 dolarů?

ale pak je tam ​​ "R2 billing examples"

požadavků (hits dle awstats) mám 102,279

takže....

...teď nevím jak to spočítat :-)

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0