Autor Zpráva
piskvor
Profil
Dobrý den,

na nově zřízením webu na serveru forpsi se mi místo háčků, čárek zobrazuje otazník v kosočtverci, mám asi chybu v kódu. Vše, co jsem na stránkách napsal jsem psal podle webu jakpsatweb.cz. Dříve mi to na jiném serveru běželo normálně, teď je to možná zastaralé? Když si zobrazím na webu zdroj, tak už tam jsou místo písmen otazníky. Na webu jakpsatweb jsem prošel vše a tohle zobrazení tam nikde popsáno nebylo. Je to na www.cestovanicko.cz
ttttttt
Profil *
Server posílá hlavičku, že je kódování v UTF-8:

Content-Type: text/html; charset=utf-8

HTML říká, že je kódování windows-1250:

<meta http-equiv="content-type" content="text/html;charset=windows-1250">

Prohlížeč vezme informaci z hlavičky (utf-8), stránka používá windows-1250, tak se zobrazí špatně. Zajisti, ať je hlavička serveru, kódování v HTML a použité kódování stejné. Většínou se používá UTF-8 všude.
piskvor
Profil
Do kódu na stránce www.cestovanicko.cz/exotika.htm jsem tedy zkusil zadat <meta http-equiv="content-type" content="text/html;charset=utf-8"> ale zobrazuje mi to pořád chybně, co dělám špatně ?
ttttt
Profil *
Tři věci: hlavička serveru, kódování v HTML a použité kódování. Splnil jsi první dvě, soubor pořád používá windows-1250. Změnit kódování souboru můžeš v editoru, říkáš tím, že pro převod znaku 'á' na bity se má použít utf-8. Teď se používá cp1250, vyjdou jiné bity a když je pak prohlížeč interpretuje jako znak, dostane jiné písmeno (otazník).
piskvor
Profil
Píšeš, že kódování můžu změnit v editoru, já to píšu všechno v notepadu ale jak píšu výš, na stránce www.cestovanicko.cz/exotika.htm jsem to změnil na charset=utf-8 a pořád je to špatně, napiš mi prosím polopaticky, co kde mám ještě změnit. Díky.
anonym_
Profil *
piskvor:
Hod do google “notepad nastavení kódování”. Jestli to nezvladnes, vyprdni se na tvorbu webů.

Btw. dnes nic jiného než utf nedává smysl.
piskvor
Profil
anonym:
Díky moc, já to psal v poznámkovém bloku a tam možnost konverze do UTF nebyla, stáhl jsem si notepad++ a tam to jde, díky.
Keeehi
Profil
piskvor:
Je to i v poznámkovém bloku. Vybírá se to v dialogu při ukládání. Jen musíš zvolit možnost Uložit jako ... abyst ten dialog při editaci souboru viděl.


Ale notepad++ je rozhodně mnohem lepší a vhodnější editor. Tak zůstaň u něj.

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0