Autor Zpráva
severus
Profil
dobrý den,

mám dotaz, který mě tíží již několik dní. kdykoliv se podívám na nějakou webovou stránku, vidím levé menu, pravé menu, někdy je menu nahoře, někdy o kousek dole.
a mě by zajímalo, jak se to udělá, protože já jsem to tady na těch stránkách nenašel. netvrdím, že to tu není, ale jediný způsob, jak to udělat, je patrně buď tabulkami, nebo rámy. ovšem rámy jsem z yuhůova výkladu nepochopil.
nechci po vás vyčerpávající návod, jen mi stručně odpovězte, naveďte mě na místo, kde to zjistím.

doufám, že z těch několika vět je patrné, na co se ptám

děkuji za odpovědi

sev.
Jan Tvrdík
Profil
Obecně lze říci, že se to dělá pomocí <div>ů v kombinaci s CSS.

JPW.cz: Design pomocí CSS pozicování
JPW.cz: Jak udělat levé menu
Interval.cz: CSS layouty
Mistr
Profil
severus
Doplním odpověď Jana Tvrdíka. On se zmiňuje o principu tvorby pomocí DIVů. To není vůbec špatný způsob. Ba právě naopak. Je to způsob dnes preferovaný a doporučovaný. Ovšem vzhledem k obsahu Tvého dotazu se obavám, že pro Tebe to je způsob dosti obtížný. Vyžaduje totiž již určité zkušenosti.

tabulkami
Ano, to je možnost. Má několik nevýhod. Pro Tebe asi tou nejpalčivější je ta, že musíš dělat celou stránku vždy znova a znova. Na každé stránce musíš napsat všechny položky levého menu, vložit hlavičku atp. Je to možné i "zautomatizovat", ovšem pro Tebe, myslím, opět věc obtížnější (a to Tě nechci jakkoliv podceňovat). Tato nevýhoda (i její řešení) je totožná i v případě, že bys stránku tvořil přes DIVy.

rámy
Rámy jsou metodou již poměrně starší, nedoporučovanou s ohledem na jejich nevýhody, ovšem pro úplného začátečníka (pokud jím jsi), myslím dostačující.

ovšem rámy jsem z yuhůova výkladu nepochopil
Můžeš, prosím, rozvést, v čem nemáš jasno? Pokusím se Ti já nebo jiní kolegyně či kolegové poradit.
Axamit
Profil *
Doplňuji Mistra : Mezi další nevýhody tvorby webu pomocí tabulek je rychlost načítání. Prohlížeč ( IE )"čeká" až se načte celá tabulka a teprve potom ji zobrazí. viz. http://www.jakpsatweb.cz/tabulky-design.html#rychlost Při metodě Divů se stránka zobrazuje postupně jak se načítá.
severus
Profil
Děkuji za odpovědi, tohle je přesně to, co jsem potřeboval. Tvořím stránky postupně, kurz html mám za sebou, nyní se věnuji css, ale při projíždění jsem tam nic nenašel a prohlížení zdrojových kódů cizích webů mi rovněž nepomohlo, neb jsem z toho nic nepoznal.
Co se týká rámů, zkoušel jsem to, ale nepodařilo se. Avšak já se chci naučit tvořit stránky tak, jak se dělat mají, nechci narylchlo udělat stránku pomocí zastaralé a nevýhodné metody, jakou rámy jsou. A tabulky zřejmě nejsou o nic lepší.

Stran Yuhůova výkladu, mívám problém poznat, kam mám daný tak napsat, zda mezi tagy <style> a </style>, nebo rovnou do těla dokumentu. to byl také hlavní problém mého neúspěchu při potýkání se s rámy.

Rozhodně nehodlám nic přeskakovat a až se dostanu k designu pomocí CSS pozicování a jak udělat levé menu, budu se to teprve učit.

Chtěl jsem pouze obecnou odpověď a tu jsem dostal.


P.S.: link na interval.cz si uložím :-)
panther
Profil
severus
Rozhodně nehodlám nic přeskakovat a až se dostanu k designu pomocí CSS pozicování
u většiny layoutů není k pozicování důvod, a ty tento způsob ze začátku asi nebudeš potřebovat.

Ber to ode mne jen jako radu, protože pokud se něco naučíš špatně (pozicované layouty), budeš se toho návyku těžce zbavovat. Jistě si všimneš, že na intervalu nejsou layouty pozicované, max. jich tam je pár takových.
Mistr
Profil
panther
není k pozicování důvod
Možná se zde jedná jen o záměnu pojmů. Kolega severus měl třeba na mysli jen tvorbu layoutu pomocí CSS a s ohledem na své znalosti netušil, že pojem pozicování je v souvislosti s kaskádovými styly spojen s něčím trochu jiným. Ale možná se pletu.
panther
Profil
Mistr
Možná se zde jedná jen o záměnu pojmů.
jasně, možné to je, ale proč na to neupozornit pro případ, že by to skutečně myslel tak, jak to napsal :)

Nakonec jsem ho ještě jednou odkázal na interval. Pokud si tam bude číst, jistě mu dojde, že se nejedná o pozicované layouty..
severus
Profil
Měl jsem na mysli takové to hezké pozadí stránky, menu nahoře a podobný věci :-) vizte kupř. toto. Hned ta úvodní stránka je to, na co se ptám. sice tam není levé menu, o němž jsem mluvil, ale pozadí a menu umístěné nahoře je přesně to.

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0