« 1 2 3
Autor Zpráva
jozob
Profil
Jirka Kosek
"To, že něco nějak označíte, ještě neznamená, že to změníte."
Jasné, že to nezmením. Ale poviem prehliadaču, čo mu posielam a on podľa toho zistí, čo má robiť. A keď označím XHTML dokument za HTML dokument, použije SGML parser (kiež by to tak bolo... :-)), ak označím dokument za XHTML, použije XML parser. Je jasné, že prax je iná.

"Je to celkem rozumný postup, jak překlenout období, než XHTML bude podporováno všemi klienty."
Ja budem dovtedy používať HTML, pretože zatiaľ mi XHTML nedá žiadné výhody. A čo sa týka tej podpory XHTML všetkými klientmi, kedy to preboha očakávate? Vydanie IE 8? Alebo zníženie podielu IE na trhu? IMHO to nebude menej ako 10 rokov. A kto vie, ako bude svet IT vyzerať za 10 rokov. Taká doba je v IT večnosť (stačí si predstaviť, čo sa udialo v oblasti IT za uplynulých 10 rokov).

"To je dost velký rozdíl. Pomocí JPEG dekodéru GIF obrázek korektně nepřečtete..."
To je opäť jasné. Použil som to ako príklad. Len som chcel povedať, že XHTML dokument je XHTML dokument a HTML dokument je HTML dokument. Opäť opomínam sktočnosť, že XHTML je "čitateľné" aj parsermi v súčasných prehliadačoch.

"A vzhledem k tomu, že ti nejde o praxi, tak ti asi ani nebude vadit, že většina prohlížečů ty věci nepodporuje ;-)"
Takže čo z toho vyplýva? XHTML mi dnes neprináša NIČ.
Timy
Profil
Jirka Kosek
"Já se také mohu označit za prsatou blondýnu, ale nic to nezmění na tom, že jsem fousatý chlapík."
Pokud se označíte za prsatou blondýnu a všichni muži vás jako prsatou blondýnu budou brát, tak nejspíš jste prsatá blondýna. Je nepravděpodobné, že byste byl fousatý chlapík, když vás všichni vidí jako prsatou blondýnu. XHTML dokument posílaný jako text/html je spíše HTML dokument kompatibilní s XHTML dokumentem, než naopak.

"i když ti nepůjde o praxi, ale jen o teoretickou mluvu norem a specifikací, tak je to naprosto v pořádku"
Ne, není. V praxi se XHTML poslané jako HTML sice vykreslí v pořádku, ale teoreticky je mezi XHTML dokumentem a HTML dokumentem velký rozdíl. Ale to jste si přeci před pár dny přečetl u mě ;-). Klidně bych ale mohl sestrojit prohlížeč, který by byl v souladu s doporučením a přesto by XHTML posílané jako text/html vykreloval špatně. Naštěstí to ale nikdo neudělá. V _praxi_ není v XHTML posílaném jako text/html problém, ale v _praxi_ mi také nepřináší nic nového.

"přímo do XHTML lze vkládat další jazyky (SVG, MathML, FOAF, vCard, RDF, ...) a lze s tím dělat mnoho zajímavých věcí"
Z jakého důvodu vlastně není možné tyto další jazyky přidávat do HTML? To jsem doteď nepochopil. Taková Amaya vykreslí MathML i v HTML.
Jirka Kosek
Profil *
teoreticky je mezi XHTML dokumentem a HTML dokumentem velký rozdíl

To je otázka do pranice. V obou případech se jedná o stejné SGML dokumenty, které však používají rozdílnou deklaraci SGML. Vzhledem k tomu, že parsery HTML ani XML se neřídí deklarací SGML (tu používají jen skutečné SGML parsery, třeba v rámci W3C validátoru), je to jen taková teoretická hra se slovy, která nemá žádný význam.

Z jakého důvodu vlastně není možné tyto další jazyky přidávat do HTML?

V SGML (a tím pádem v HTML) neexistuje celosvětově škálovatelný systém zabraňující kolizi v pojmenování elmentů. Pro XML takový mechanismus existuje v podobě jmenných prostorů. SGML lze validovat jen pomocí DTD, které nepodporují jmenné prostory. Pro XML lze využít RELAX NG a W3C XML Schema, které umožňují definovat schéma obsahující elementy v několika jmenných prostorech. Ještě lépe jde pak pro komponované dokumenty definovat schéma pomocí jazyka NVDL.
Timy
Profil
Jirka Kosek
"V SGML (a tím pádem v HTML) neexistuje celosvětově škálovatelný systém zabraňující kolizi v pojmenování elmentů. Pro XML takový mechanismus existuje v podobě jmenných prostorů. SGML lze validovat jen pomocí DTD, které nepodporují jmenné prostory."
Podle mě existuje i v SGML, alespoň teoreticky, viz CONCUR.
Jirka Kosek
Profil *
CONCUR je něco úplně jiného než jmenné prostory. Pomocí CONCUR můžete jeden dokument několikrát paralelně označkovat (tato paralelní značkování se mohou klidně i křížit), ale při zpracování dokumentu je dostupný vždy jen jeden "pohled" na značkování dokumentu, ostatní se ignorují. Proto ani nejde definovat pravidla pro to, jak do sebe mohou být jednotlivá alternativní značkování začleněna.

Holt nesmíte všemu hned věřit.
zleba
Profil *
Musim rict, ze jsem nejakou dobu posilal sve stranky pro operu a mozillu jako application/xml+xhtml a ma to jednu mouchu. Jde o to, ze se nejprve musi cela stranka nacist a pak se teprve zacne zobrazovat, proto bezely stranky v IE rychleji, nez v ostatnich prohlizecich.
Po nejake dobe jsem se vratil pro vsechny prohlizece k text/html a musim rict, ze je rozdil v rychlosti znat.
Z toho duvodu xhtml 1.1 nepouzivam.
« 1 2 3
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0