« 1 2 »
Autor Zpráva
Jean
Profil
Existuje nejaka moznost jak nahradit target='_blank' v XHTML Strict 1.0 ?

thx
souki
Profil
window.open
Jean
Profil
zapomnel jsem este napsat, ze nechci pouzivat javascipt...:)
tiso
Profil
Tak nepoužívaj XHTML 1.0 Strict... Čo Ti bráni zmeniť to?
Alebo neotváraj stránky v novom okne...

Prečo sa to tu stále rieši?
RPG
Profil
Souhlasím s tisem.
Jean
Profil
jen me zajimalo jestli je ve strictu nejak moznost jak to vyresit...
Chamurappi
Profil
Reaguji na Jeana:
Strict DTD se nepovedla. Nepoužívej ji.

Abychom si toto věčně opakované téma zpříjemnili: nepoužívej XHTML, je nepřístupné a neperspektivní.
Zahon
Profil
Jean
Pokud vím, taková možnost kromě JS není.. všichni to dělají JS.
Chamurappi
Teď jsi mi toto téma pěkně znepříjemnil. Dle mého názoru je XHTML velmi prespektivní názor, obvzláště ve verzi 2.0. Bohužel asi tak za 10let.
Dero
Profil
Bohužel asi tak za 10let.

Za deset let tu s námi ještě poměrně čerstvě bude IE7+ (kdo neví, tak takhle inteligentně se bude označovat IE7 ve Vistách, verze pro XP toto plusko bude postrádat), který neumí a umět s největší pravděpodobností nebude ani XHTML 1.0, natož dvojkovou verzi, která bude dokončena bůhvíkdy.
Zahon
Profil
Dero
Za deset let tu s námi ještě poměrně čerstvě bude IE7+
Nemyslím si. Za 10let tu s námi sice IE7+ bude, ale spíše bych řekl jako dnes verze 5.5... a v tu chvíli se dá začít uvažovat o XHTML 2.0 Samozřejmě pro tvorbu profi stránek v tomto jazyce si ještě chvilku počkáme. Viděl bych to na dalších 5let. Což mi bude.. hmm.. 32 takže to si krásně užiju ;-)
Jean
Profil
ok, necham to na JS, ale stejne me zarazi moznost proc neni zarazeny atribut target ve Strictu:/ ma k tomu nekdo nejake vysvetleni?

thx
Dero
Profil
Samozřejmě pro tvorbu profi stránek v tomto jazyce si ještě chvilku počkáme.

Ano, počkáme si do té doby, dokud nebudou mít Windows Vista 0% zastoupení. A to za patnáct let při současném tempu Microsoftu bude horko těžko. Ale budiž, řekněme že někdy kolem roku 2020 by se na webu možná mohl začít používat výhradně MIME application/xhtml+xml. Jenže do té doby ho stejně Chamurappi zruší.

Internet se v některých ohledech nepříliš podobá tomu dynamicky se rozvíjejícímu médiu, o kterém se tak široce mluví.
Dero
Profil
ok, necham to na JS, ale stejne me zarazi moznost proc neni zarazeny atribut target ve Strictu:/ ma k tomu nekdo nejake vysvetleni?

Nu, pokud mluvíš o XHTML 1.0 Strict, tak vysvětlení je prosté - protože nebyl ani v HTML 4.01 Strict. Tyto jazyky jsou lexikálně téměř shodné.
Zahon
Profil
Dero
Z tohoto bude zajímavá diskuse. Takže:
nebudou mít Windows Vista 0% zastoupení
- Ano výhradně ano. V tu dobu bude dnešní mime typ text/html používat akorát Chamurappi. ;-)
do té doby ho stejně Chamurappi zruší.
- ale nezruší... sice se snaží, ale nemá šanci.. je sám a ačkoliv má přesvědčivé argumenty, proti konsorciu nemá šanci.
nepříliš podobá tomu dynamicky se rozvíjejícímu médiu
- Internet se rozvíjí poměrně dynamicky pro člověka, který mu nerozumí. Bohužel věci, které budou vynalezeny dnes budou použitelné za již zmíněných 15 let. Tudíž, člověk která nasedl do rozjetého vlaku jménem internet, nastudoval ho a nyní se těší co nového se vymyslí, musí pak 15let počkat než to může praktikovat. To dle mého názoru budí dojem pomalosti a jakési zaseknutosti. Naopak pro člověka, který o W3C nikdy neslyšel, co se vymýšlí ho naprosto nezajímá, se internet poměrně vyvíjí, neboť stále můžeme používat nové a nové techniky. A upřímně. Nyní je web na velmi dobré úrovni. Je logické že se na chvíli musíme zaseknout. Jako nádech před skokem do hlubokých vod XHTML.
Dero
Profil
- Ano výhradně ano. V tu dobu bude dnešní mime typ text/html používat akorát Chamurappi. ;-)

Odpovím Ti jen na tento útržek, protože tím snadno obsáhnu vše.

V tu dobu bude text/html používat:

- několik miliard starších stránek
- několik miliónů začínajících tvůrců, kteří se nedokáží vtěstnat do kazajky neúprosného XML parseru
- několik tisíc profesionálů, protože nebudou chtít riskovat "Parse error" u svého důležitého projektu jen proto, že stránka nedošla celá a tedy je špatně sestavená
- velké množství obsáhlých portálů, u kterých se jen těžko zaručí naprostá konformita a u kterých to 0,1% případů, kdy stránka nedojde správně sestavená vinou chyby ve spojení či pokud uživatel používá zastaralý IE7, znamená statisíce unikátních uživatelů
- nezanedbatelné množství rebelů a staromilců

Ty si opravdu myslíš, že text/html bude někdy mrtvé? To se jen tak nestane.
Zahon
Profil
Dero
Ty si opravdu myslíš, že text/html bude někdy mrtvé?
- Ano myslím, ačkoliv musím uznat že ve všech bodech máš pravdu. Proč si to myslím? Pokud mrtvé nebude, vývoj webu uvízne na mrtvém bodě. Nebude kam jít dál. Možnosti HTML nejsou tak velké. Proto si myslím, že časem (a můžeme se ovšem hádat za jak dlouho) musí text/html téměř vymizet. Minimálně se v něm nové stránky nebudou dělat. Lidé, zviknutí na úžasné grafiké efekty her, filmů, windows atd. nebudou chtít strohé a stručné HTML stránky. V té době budou mít všichni velmi rychlé připojení a na nějaou tu stovku kb se hledět nebude. Tvůrci budou nuceni objednavateli stránek využívat nové technologie aby upoutali a uživili se. Proto zanikne text/html. Nebude v něm možno vyhovět požadavkům doby.
Bubák
Profil
Zahon
Je logické že se na chvíli musíme zaseknout. Jako nádech před skokem do hlubokých vod XHTML.
Zatím stránka jak z vod HTML, tak z vod XHTML (myslím tím MIME typ) vypadá v prohlížeči úplně stejně.

Proto zanikne text/html. Nebude v něm možno vyhovět požadavkům doby.
Něco mi to připomíná:
Divadlo zanikne s nástupem kina.
Kino zanikne s nástupem televize...
K věci. Prakticky vymizely stránky v text/plain. Flash nevytlačil (X)HTML. A vývoj jde po spirále.
Zahon
Profil
Bubák
Flash nevytlačil (X)HTML
- dle mého názoru ale nikdy takové ambice neměl... vždyť ke spuštění Flashe v prohlížeči vždy potřebujete HTML nebo XHTML..pokud vím.
To s tím vývojem po spirále bohužel nechápu.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Zahona:
Je pravděpodobné, že „application/xhtml+xml“ bude podporovat Explorer 8. Mimochodem, nevím, proč všichni staví do popředí zrovna tento MIME typ -- ten jen říká, že se má použít XML procesor, stejně jako to říká „application/xml“. Jediný rozdíl je ve volitelném parametru profile, který je sémanticky ekvivalentní nepříliš užívanému atributu profile elementu <head>. Pro používání „application/xhtml+xml“ neexistuje jediný praktický důvod.
To, co fandové XHTML ve skutečnosti po Exploreru chtějí, je plnohodnotná podpora jmenného prostoru „http://www.w3.org/1999/xhtml“. Chce to po něm mnohem více lidí, než kolik ví, co to vlastně jmenný prostor je.

Explorer 8 nejspíše naváže na plusovou verzi Exploreru 7. Nepoběží na Windows XP, který bude pro slabší stroje ještě hodně dlouho vnímán jako nouzovka -- podobně jako se dnes ještě drží Windows 98. Stáří systému není pro většinu lidí rozhodující. Dnešní uživatelé Windowsu 98 opustí svůj starý systém asi až při výměně hardwaru. To může trvat ještě hódně dlouho.

Čím je podle tebe dána ta hranice, kdy už se smí webmaster vykašlat na starší prohlížeče? Čím si ospravedlníš, že odřízneš jisté procento (byť malé) od obsahu? Co získáš výměnou? Co získá většina návštěvníků? Dnes mohu vzít libovolný prohlížeč a většinu stránek si s ním přečtu. Spolupráceschopnost, universální přístup, krása. To se má někdy změnit? Proč by mělo? Kvůli módě? K čertu s ní.

Dle mého názoru je XHTML velmi prespektivní názor
Za jak dlouho se ho zvládne průměrný webmaster naučit? Celý ten argument o perspektivě hnije, jakmile připustíš, že čekáš na rok 2020. Jen si to pořádně nahlas přiznej:
  „Umím XHTML! Mám patnáctiletý náskok před těmi, kteří se ho budou pár dní učit.“
Já ho umím také. A lépe, heč! :-)

obvzláště ve verzi 2.0
Verze 2.0 nepřináší z hlediska běžného webmastera nic, co by ve verzi 1.0 udělat nešlo.

sice se snaží, ale nemá šanci.. je sám a ačkoliv má přesvědčivé argumenty, proti konsorciu nemá šanci
Zdaleka nejsem sám. Je nás čím dál více. Že nemáme proti konsorciu šanci? Záleží, čím poměřuješ výsledek snažení. Jakkoliv marný se tenhle boj zdá, XHTML ve většině informovanějších diskusí prohrává. Lidí, kteří mezi jazyky přechází tím „neperspektivním“ směrem, přibývá. To mi stačí. To je výhra. Je jasné, že konsorcium nikdy neřekne „no tak jsem se seklo, promiňte“.

nastudoval ho a nyní se těší co nového se vymyslí, musí pak 15let počkat než to může praktikovat. To dle mého názoru budí dojem pomalosti a jakési zaseknutosti.
Za to ale může jen a pouze snaha o prosazení XHTML. Kdyby W3C neměnilo metajazyk a podporovalo obohacování HTML (zpětně kompatibilním způsobem), změny by byly viditelné častěji. Možná by vydalo HTML 5, HTML 6... a novinky by plynule probublávaly mezi širé masy tak, aby nenarušovaly zpětnou kompatibilitu.
Porovnej se současnou vizí XHTML: Jakmile budeš mít na trhu s prohlížeči (dle tvých subjektivních měřítek) dostatečnou podporu XHTML 1, tak se zase na dost let zasekneš, protože XHTML 2 nebude v prohlížečích XHTML 1 vůbec fungovat. Názorně: <xhtml1:title> a <xhtml2:title> jsou dva různé elementy. Prohlížeč neznající XHTML 2 nepozná (nesmí poznat), že jde o název dokumentu. Takže si má opět celý svět nainstalovat jiné prohlížeče?

Jako nádech před skokem do hlubokých vod XHTML
Neskákej po hlavě do neznámé vody. XHTML je mělký rybníček. Pouhopouhá reformulace. Vyměněný metajazyk. Nic víc. Žádná změna filosofie, žádná změna sémantiky, žádná změna ve vysněné funkčnosti. Nejpodstatnější část XHTML 1 je pořád popsána v doporučení HTML 4.01. Podle prapůvodního konceptu se XHTML 1.0 ani nemělo jmenovat „XHTML“, ale jen „Reformulace HTML do XML“. Svůj vlastní název dostalo jen kvůli marketingu.

Možnosti HTML nejsou tak velké.
Jaké možnosti by mělo mít? Jaké možnosti navíc má XHTML? Nebo XHTML 2?

Lidé, zvyknutí na úžasné grafiké efekty her, filmů, windows atd. nebudou chtít strohé a stručné HTML stránky.
Očekáváš nějakou smrtící pandemii? Tlusté čáry nejen mezi jazyky, ale i mezi generacemi lidstva?
Představa o bombastických multimédiích a lidech, kteří je tak děsně moc hltají, už je dost vyčpělá. Navíc i ta bombastická multimédia jdou do HTML krásně našroubovat. Viz Flash.
thingwath
Profil
Všichni chtějí v HTML (a JS) psát složité uživatelské rozhraní, chtějí kreslit 2D i 3D objekty a spoustu dalších věcí, která potřebují slušně definovaná API (a když se podíváte na slavné Web Applications, to je už skoro více API než datový formát). Jisté je, že tak jak to šlo doteď to dále sotva půjde.
Zahon
Profil
Chamurappi
Jedno se Vám musí nechat.. umíte dobře stírat... upřímně řečeno, byl jsem zvědav na Vaší reakci. Inu, v některých částech maličko nesouhlasím, ale moje vědomosti o XHTML ani HTML nejsou ani zdaleka tak rozsáhlé jako vaše. Proto se nemohu ke všemu vyjádřit, vyjádřím se tedy k tomu čemu rozumím aspoň trošku.
To se má někdy změnit? Proč by mělo? Kvůli módě? K čertu s ní. - v podstatě jste nám řekl hlavní zásadu webu. Naprostá kompatibilita a přístupnost. I ta už je ale často v této době nabourána. Vždyť pokud dnes vytvořím stránku založenou na CSS bude se mi ve velmi starém prohlížeči zobrazovat špatně.. buď rozházeně a nebo naprosto bez stylů. Ale stále bude čitelná, máte pravdu. Nemyslím si že by to byla móda něco měnit. Ale současný trend není dle mého na dlouho udržitelný... Možná, zdůraznňuji možná, se za pár let objeví jazyk, ze kterého si všichni sednem na zadek a který nám splní naše sny a tajná přání. (Vám se opravdu nikdy nezdálo o tom, že když už sakra jednou udělám stránky, nebudu je muset ještě další 2 dny kontrolovat ve všem možném a nemožnám a sem tam opravit nějakou tu nianci?) XHTML možná v současné verzi není dobré, jak Vy nesjpíš řeknete "není dobré, ono je přímo špatné". Považuji jej však za krok správným směrem. Konsorcium pochopilo, že HTML není jazyk schopný dělat něco jiného než zobrazovat něco v jeho čtečce. XHTML by, alespoň ve verzi 2 mělo být schopno jakési interkace... viz automatické označování elementu H...
Hranice kdy má webmaster právo vykašlat se na starší prohlížeč neexistuje. Popřel bych s ní samu podstatu webu a vy byste mě zase setřel. Ostatně za toto mě určitě sjedete také... (Nezlobím se ale na Vás za to [stejně by mi to bylo prd platné :-P] asi si to zasloužím. Holt se pletu do světa o kterém stále vím příliš málo. Aspoň jsem si to touto diskusí připomněl.) Avšak jednoho dne se dle mého bude muset něco takového stát.. opravdu se nemůžeme 100let ohlížet stále na např. IE3... Neříkám, že z toho mám radost, nebo budu mít radost.
Jakmile budeš mít na trhu s prohlížeči (dle tvých subjektivních měřítek) dostatečnou podporu XHTML 1, tak se zase na dost let zasekneš, protože XHTML 2 nebude v prohlížečích XHTML 1 vůbec fungovat - ano, nyní přišla fáze, kdy budeme zaseknutí... to je ale legrace, co? Ale holt se musíme obětovat pro dobro budoucnosti... a nebo pojedeme dál jak jedeme do teď a obětovat se bude muset další generace?
Tlusté čáry nejen mezi jazyky, ale i mezi generacemi lidstva? - yes, lidé odcházejí a přicházejí, stejný trend je i v programovacích jazycích. Lidé, kteří jsou nyní mladí a znalý technologií, budou jednoho dne staří. A ti, kteří na média kašlou, již nebudou. No.. je to trošičku morbidní...
PS: kdybyste měl chuť mi napsat něco velmi sprostého, co by toto fórum vymazalo, tak na honza_mail@centrum.cz ;-)
thingwath
Aspoň někdo, kdo aspoň maličko sdílí můj názor. Teda jestli jsem ten příspěvek dobře pochopil.
thingwath
Profil
Nevím s kým sdílím názor, ten můj je zhruba takový, že budoucnost HTML i XHTML je lehce nejistá a je těžko ji z něčeho vyvozovat. Něco se dá vyčíst z toho o čem se dnes na webu mluví a třeba právě i z počínání WHAT WG a jejich Web Applications. Nazývat ten návrh HTML (nebo XHTML) 5 je nesprávné proto, že ten návrh se soustředí na něco úplně jiného než HTML a je to hned vidět. Opět, prohlížeč se z prostého zařízení zobrazující nějaká data mění na obsáhlou aplikační platformu.
jozob
Profil
Zahon
Obdivujem Ťa pre Tvoju odvahu. Postaviť sa proti Derovi a proti Chamurappimu v otázke značkovacích jazykov je ako postaviť sa Linusovi Torvaldsovi v otázke vývoja GNU/Linux Kernelu.

Každopádne, neverím, že Ti to vydrží nadlho. Bolo tu takých mnoho (medzi ktorých som patril aj ja). :o)

Ešte k vete: "Vždyť pokud dnes vytvořím stránku založenou na CSS bude se mi ve velmi starém prohlížeči zobrazovat špatně..."
Ale v tomto prípade je to niečo úplne iné ako XHTML. Za prvé, prehliadače, ktoré nepodporujú CSS správne (IE 4, NN 4) sa od štýlopisov dajú odrezať, čo sa aj robí. Za druhé, už aj vďaka spomenutej metóde sa web vykreslí bez štýlov. A podstatné je, že sa web vykreslí. Takže dáta, ktoré dokument nesie (čo je podstata dokumentu) k uživateľovi dorazia a spoľahlivo sa interpretujú. Samozrejme, pokiaľ hovoríme o HTML. Ale ak sa pozrieme na XHTML, je to úplne iné ako v nepodpore CSS. Pokiaľ prehliadač nepodporuje XHTML, nezobrazí dokument vôbec. Pokiaľ nepodporuje CSS, nič mu nebráni dokument zobraziť (aj keď bez štýlov).
jozob
Profil
Jean
Použi DOCTYPE Transitional. JS nie je v tomto prípade najprístupnejšia metóda.

A vôbec nerozumiem, prečo sa obmedzuješ na DTD. Veď je to len zbytočný zdrap SGML dokumentu slúžiaci primitívnemu stroju, akým je validátor. Nič viac. Nezabudni, stránky vytváraš pre prehliadač, nie pre validátor.

Ak sa v tomto prípade znížiš na JS, urobíš totálnu blbosť a prešľap voči prístupnosti. Ešte raz, to, že tam nedáš target nepomôže nikomu, len validátoru ak máš v DOCTYPE Strict DTD.

Môžeš mi prosím uviesť jeden dôvod, prečo používaš Strict DTD? (myslím to vážne)
habendorf
Profil
Obdivujem Ťa pre Tvoju odvahu. Postaviť sa proti Derovi a proti Chamurappimu v otázke značkovacích jazykov je ako postaviť sa Linusovi Torvaldsovi v otázke vývoja GNU/Linux Kernelu.
Já myslím, že se tu nikdo proti nikomu nestaví, myslím že tu lidi vyjadřují své názory. Na to není potřeba odvaha, není se čeho bát. Tohle je svobodná diskuze. A kult osobnosti bych tu taky nepěstoval (nic proti zmíněným pánům).

Nezabudni, stránky vytváraš pre prehliadač, nie pre validátor.
Nezabudni, stránky vytváraš pre návštevníkov.

Môžeš mi prosím uviesť jeden dôvod, prečo používaš Strict DTD? (myslím to vážne)
Tak třeba já ti ho řeknu, i když už jsem to tu říkal vícekrát. Je to velmi prosté - je to po mě chtěno a za to mi placeno (myslím to vážně).

Tož tak.
Dero
Profil
A kult osobnosti bych tu taky nepěstoval (nic proti zmíněným pánům).

Mně to také není příjemné. Zveličování v tomto směru rozhodně není na místě. Zvlášť u mě, Chamurappi může být aspoň považován za odborníka, já však stěží za nadšence.

Tato diskuse by neměla být o nějaké odvaze, ale o schopnosti rozumně zform(ul)ovat své myšlenky a o snaze dobrat se nějakého výsledku. Zejména to druhé tu výrazně v některých otázkách chybí.
jozob
Profil
habendorf
"A kult osobnosti bych tu taky nepěstoval"
Priznávam, trošku som to prehnal.

"Nezabudni, stránky vytváraš pre návštevníkov."
Samozrejme. K tomu som smeroval -- návštevníci prehliadajú web pomocou prehliadača alebo validátora?

"Tak třeba já ti ho řeknu, i když už jsem to tu říkal vícekrát. Je to velmi prosté - je to po mě chtěno a za to mi placeno (myslím to vážně)."
Presne pre tento dôvod píšem často na začiatok dokumentu DOCTYPE so Strict DTD. To je snáď jasné, že pokiaľ ide o zákazky, nastáva iná situácia.

Ale čo sa týka autora vlákna, nemyslím, že je donútený zamestnávateľom. (možno sa mýlim, je to len predpoklad)

A teraz otázka smerom na Teba, habendorf. Čo si o tom myslíš osobne, z pohľadu vlastného názoru, nie názoru zamestnávateľa.
habendorf
Profil
A teraz otázka smerom na Teba, habendorf. Čo si o tom myslíš osobne, z pohľadu vlastného názoru, nie názoru zamestnávateľa.

Já ti rád odpovím, ale na co přesně? Původní otázka zněla Existuje nejaka moznost jak nahradit target='_blank' v XHTML Strict 1.0 ? Napadá mě jen JS, samozřejmě tak, aby se bez JS stránka otevřela ve stávajícím okně.

Vy jste sklouzli jinam. To je jako na otázku "jak zvýšit výkon u tráboše?" odpovědět "kup si BMW". Odpověď pro majitele trabanta víceméně k ničemu.
Zahon
Profil
Vy jste sklouzli jinam
Za to můžu já a nepřímo Chamurappi, ale spíš já... omlouvám se zakladateli tématu, takvýhle kecy jsou na nic.. ;-)
jozob
Fakt jsem se proti nikomu nestavěl.. neměl bych šanci.. :-) stejně mě Chamurappi pěkně utřel.
jozob
Profil
habendorf
Tú otázku som myslel smerom na DTD. Či je pre Teba osobne dôležité písať dokumenty valídne voči Strict DTD. Ešte raz -- osobne, nie pracovne. Chcem len subjektívny názor.
« 1 2 »
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0