Autor Zpráva
imploder
Profil *
Validátor http://validator.webylon.info mi vždycky vyhodnotí XHTML jako nevalidní protože posílám XHTML dokument s hlavičkou "text/html". Prý v tom případě XHTML nemá cenu, protože se automaticky použije HTML parser. Když jsem to zkusil opravit <meta http-equiv="content-type" content="text/xml; charset=windows-1250" /> na XML, validátor to nazval marným pokusem a řekl, že tam funguje jenom content="text/html". Tak vážně nevím co s tím.

"příklad minimálního XHTML dokumentu, který by vyhověl specifikaci XHTML 1.0 Strict" z článku na Intervalu dopadl stejně.
----------------------
<!DOCTYPE html
PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Strict//EN"
"http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-strict.dtd">
<html xmlns="http://www.w3.org/1999/xhtml">
<head>
<title>Minimální XHTML stránka</title>
</head>
<body>
<p>Toto je minimální XHTML stránka, která by vyhověla specifikaci XHTML.</p>
</body>
</html>
----------------------

Má validator.webylon.info pravdu že to takhle prohlížeč nebude interpretovat jako XHTML? Říkám si, jestli vlastně vůbec jde mít validní a zároveň funkční XHTML kód. Je to vůbec k něčemu? Zvlášť když si čtu tohle říkám si jestli není lepší se na XHTML vykašlat.


Mám teď jednu rozdělanou stránku (zatím v ní skoro nic není), která se v Opeře i Firefoxu zobrazuje bez problémů a podle očekávání, ale v IE7 je tam jeden div úplně rozhozený:
----------------------
<div class="sc_row"><select name="scn[0]"><option value="A">A</option>
<option value="B">B</option>
<option value="C">C</option>
<option value="D">D</option>
<option value="E">E</option>
<option value="F">F</option>
<option value="G">G</option>
<option value="H">H</option>
<option value="I">I</option>
<option value="J">J</option>
<option value="K">K</option>
<option value="L">L</option>
<option value="M">M</option>
<option value="N">N</option>
<option value="O">O</option>
<option value="P">P</option>
<option value="Q">Q</option>
<option value="R">R</option>
<option value="S">S</option>
<option value="T">T</option>
<option value="U">U</option>
<option value="V">V</option>
<option value="W">W</option>
<option value="X">X</option>
<option value="Y">Y</option>
<option value="Z">Z</option>
</select><input name="scc[0]" type="text" maxlenght="200"></div>
--------------------------------
styl má takový:

div.sc_row select { height: 100%; margin-right: 10px; }
--------------------------------
Těch 100 % je myšleno samozřejmě pro ten rozbalovací seznam v rámci divu, ne celé stránky. IE mi to roztáhne na celou výšku stránky. Je to tak v pořádku? Nemůže to být quirk módem, protože úplně nahoře mám v kódu <?xml version="1.0" encoding="windows-1250"?>? Je v IE7 pořád ještě to zhazování do quirk módu stejně jako v IE6?
Dero
Profil
Takže postupně:

Když jsem to zkusil opravit <meta http-equiv="content-type" content="text/xml; charset=windows-1250" /> na XML, validátor to nazval marným pokusem a řekl, že tam funguje jenom content="text/html".

Ve chvíli, kdy se zpracovává tato metaznačka, už bylo o typu dokumentu rozhodnuto na základě HTTP hlaviček. Pokud máš možnost ovlivnit hlavičky, které posílá server prohlížeči (v PHP např. fce header), tak můžeš zvolit jiný typ dokumentu, např. application/xhtml+xml.

Má validator.webylon.info pravdu že to takhle prohlížeč nebude interpretovat jako XHTML?

V případě, že jsi hlavičky neměnil a soubor má koncovku HTM nebo HTML (příp. PHP, ASP, či jakoukoliv jinou, jejíž výstup se implicitně posílá jako text/html), tak prohlížeč bude takovou stránku opravdu interpretovat jako HTML.

Říkám si, jestli vlastně vůbec jde mít validní a zároveň funkční XHTML kód. Je to vůbec k něčemu?

Možné to je. Praktické jen velmi ojediněle. Někteří vývojáři používají syntaxi XHTML, protože potřebují dokument zpracovávat a rozebírat XML nástroji. Přitom prohlížečům posílají MIME typ text/html, berou to jako cestu nejmenšího odporu - což je pravda. Pokud však nepotřebuješ, aby Tvé stránky odpovídaly syntaxi XML, tak je HTML jasně lepší volbou.

Zvlášť když si čtu [url=http://www.webylon.info/K.XHTML]tohle[url] říkám si jestli není lepší se na XHTML vykašlat.

Jako na koncept určitě ne. Ale je dobré se prvně vzdělat.

Těch 100 % je myšleno samozřejmě pro ten rozbalovací seznam v rámci divu, ne celé stránky. IE mi to roztáhne na celou výšku stránky. Je to tak v pořádku?

Má DIV nastavenou výšku?

Nemůže to být quirk módem, protože úplně nahoře mám v kódu <?xml version="1.0" encoding="windows-1250"?>? Je v IE7 pořád ještě to zhazování do quirk módu stejně jako v IE6?

Pokud budeš mít nad DOCTYPE jen XML deklaraci, tak bude IE6 v quirku a IE7 ve standardu. Pokud bys tam měl ještě něco jiného (např. komentář), tak se do quirku přepne i IE7.
imploder
Profil *
Ten DIV výšku nastavenou nemá. Výšku jsem nastavil na 100%, protože v Opeře je rozbalovací seznam trochu nižší než textové pole a já jsem chtěl aby to bylo obojí stejně vysoké. Když nastavení výšky smažu, je to ve FF i IE7 v pořádku, ale zase to není stejně vysoké v Opeře. Ale pořád lepší než aby se to takhle rozhazovalo.

XHTML pro žádné speciální XML nástroje nepotřebuju. Pro mě je důležité hlavně aby se stránky vždycky pokud to jde správně standardně zobrazovaly.

Vaše odpověď

Odkud se sem odkazuje


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0