Autor Zpráva
picus
Profil *
Mám dotaz nevím jestli se vyplatí dělat stránky validní bez chyb.
Myslím, že stačí, aby stránka vypadala dobře u čtenáře a fungovala.
To jestli je stránka validní nebo ne, je čtenářům jedno. Pro ně je hlavní to aby stránka fungovala a podávala informace.
Samozřejmě validita zvyšuje ůroveň u programátorů. Ale přiznejme si že když na nějaký web někdo jde za informacemi, pobavením atd. tak se nehrabe v kódu a nepřemejšlí jak by to šlo udělat jednoduše a hledá chyby.
vertigo4
Profil
Amen.
Str4wberry
Profil
Viz vlákno Procitnutí.

Samozřejmě validita zvyšuje ůroveň u programátorů.
Neřekl bych.
Měsíček
Profil
"Mám dotaz nevím jestli se vyplatí dělat stránky validní bez chyb. "

Pokud to nepřekáží funkčnosti/obsahu/přístupnosti tak proč ji neudělat validní?

"To jestli je stránka validní nebo ne, je čtenářům jedno."

To ano.

"Pro ně je hlavní to aby stránka fungovala a podávala informace. "

Přesně tak.

"Samozřejmě validita zvyšuje ůroveň u programátorů. Ale přiznejme si že když na nějaký web někdo jde za informacemi, pobavením atd. tak se nehrabe v kódu a nepřemejšlí jak by to šlo udělat jednoduše a hledá chyby."

Ano, validita může být užitečná, ale vlastně svým způsobem je k ničemu, protože nevalidní web prohlížeč dokáže zobrazit.

Přesto všechno moje rada zní - piš weby poctivě, to, že na validitu kašleš neznamená, že musíš psát jako prase, mít stránku kvalitní stojí za to.
Bubák
Profil
validita, sterilita, sexualita a kompatibilita
Zdeněk Košťál
Profil
picus
Samozřejmě validita není všechno, ale je to dobrá vizitka. Pokud je kód kvalitně napsaný, tak by validita měla být jen třešničkou na dortu. Proto tu máme více DTD - každý si vybere v čem se mu lépe píše a pokud mu nějaké nevyhovuje, může jej změnit.

Ospravedlňuješ nějakou svou práci nebo proč se o tom bavíme? :-) Myslím si, že tohle si musí každý vyřešit sám...
Joker
Profil
picus
Myslím, že stačí, aby stránka vypadala dobře u čtenáře a fungovala.
No... a právě to je myšlenka validátoru :)
Nicméně:

validita? na co?
Validátor je jenom nástroj, jehož smyslem je pomoci najít chyby v kódu stránky.
Člověku, který umí správně interpretovat jeho výstup, může ušetřit spoustu času a práce s odhalováním různých problémů.

Problém je akorát v tom, že někteří z výstupu validátoru dělají boha a jiní ďábla :-)
Měsíček
Profil
"Problém je akorát v tom, že někteří z výstupu validátoru dělají boha a jiní ďábla :-)"

A někteří z něj dělají sluhu a ne pána :) to se pak s validátorem pěkně pracuje.

"No... a právě to je myšlenka validátoru :) "

To rozhodně není :)
souki
Profil
Měsíček
To rozhodně není :)
Ale je. Validátor má odhalit konstrukční nesmysly. Že si pak na stránky dáš zelenou ikonku "Jsem validní" už je takový bonus.
Měsíček
Profil
Ne. Validita obvykle nemá s funkčností a se vzhledem nic společného.
Railbot
Profil
Měsíček
souki píše o konstrukčních problémech, tedy chybách v syntaxi, které odhalí a může tak pomoci vyřešit chyby. O vzhledu a funkčnosti nepadlo ani slovo. Všichni víme, že lze napsat validní kód, naprostou prasárnu ve výsledku těžko rozeznatelnou od lejna.
Měsíček
Profil
Přečti si můj příspěvek na co jsem já reagoval než na mě reagoval souki.
Timy
Profil
Měsíček
„Ne. Validita obvykle nemá s funkčností a se vzhledem nic společného.“
To je trochu odvážné tvrzení. Znáš statistiky validátoru, na jaké chyby nejčastěji upozorňuje, že sis dovolil tohle prohlásit?
Měsíček
Profil
Ne. Říkám obyvkle, to znamená, že to není prioritou validátoru, např. to že ukáže na špatně napsanou DTD nebo tag, který není definován v DTD -> tohle nemá na funkčnost dokumentu žádný vliv .. jediné co se mu dá připsat k dobru, že dokáže upozornit na neuzavřený tag, který může způsobit neplechu nebo také třeba na chybějící atribut alt.
Timy
Profil
Měsíček
„Říkám obyvkle, to znamená, že to není prioritou validátoru, např. to že ukáže na špatně napsanou DTD nebo tag, který není definován v DTD -> tohle nemá na funkčnost dokumentu žádný vliv ..“
A přesně na to se já ptám — opravdu validátor obvykle upozorňuje na tyto chyby?
souki
Profil
Měsíček
Opravdu nemá na funkčnost vliv, když místo <div> napíšu <dyv> ? Myslím, že na to validátor přijde.
Měsíček
Profil
Myslím, že víš jak to myslím.

Pokud někdo píše <dyv> jasně ví, že to fungovat nebude tak jak si představuje, jestliže to byl jen překlep -> validátor mu pomůže ho najít (o tom jsem psal o dva příspěvky nahoru přečti si to -> to je také výhoda validátoru), ale zase proti tomu vystupuje to na co validátor z větší části upozorňuje na tagy, které nejsou ve specifikaci = logicky, např. marquee podporu má větší než možná jiné validní tagy a funkčně je na tom precizně.
Joker
Profil
Měsíček
Validita obvykle nemá s funkčností a se vzhledem nic společného.
Tak to bych se teda hádal.
Z těch obvyklejších chybových hlášení validátoru je jen naprostá menšina těch, které určitě nemohou ovlivnit vzhled ani funkčnost stránky.

Například i chybějící alt u obrázků, což bude určitě patřit mezi hodně časté chyby a hodně lidí to dokonce ignoruje, má vliv na funkčnost stránky.
Měsíček
Profil
Přečti si můj příspěvek #14.
Timy
Profil
Přečti si můj příspěvek #15.
Měsíček
Profil
Upřímně jsem tvůj příspěvek (#15) vzhledem ke kontextu nepobral, ale jestli jsem vytušil správně tak by odpověď měla být "ano".
Timy
Profil
Měsíček
Celou dobu se tě ptám, z čeho usuzuješ, že validátor nejčastěji (též „obvykle“ ;-)) upozorňuje právě na ty chyby, které nemají vliv na zobrazení? Například tebou zmíněný špatně napsaný doctype nebo neznámý element.
Měsíček
Profil
Aha .. tak to napíšu hned a nedělám kolem toho omáčku ;) .. nejspíše proto, protože 90% webů které se tady nechávají hodnotit mají právě nevalidní kód, který ve skutečnosti nemá vliv na zobrazení a když ho upraví a udělají validní tak by laik ani nespozoroval změnu, takové chyby, které už dělají celkovou paseku také jsou, ale v mnohem menší míře.
quinux
Profil
Měsíček
nejspíše proto, protože 90% webů které se tady nechávají hodnotit
Podle mého vychází tvá "statistika" z příliš malého nereprezentativního vzorku. Musíš se na to podívat z širšího pohledu, kdy může spoustě (především) začátečníků validátor pomoci odhalit chyby, které opravdu mohou způsobovat špatné zobrazení.
Joker
Profil
Měsíček
Přečti si můj příspěvek #14.
ok
ukáže na špatně napsanou DTD nebo tag, který není definován v DTD -> tohle nemá na funkčnost dokumentu žádný vliv
Opravdu ne?
Podle mě je použití neexistujícího tagu vcelku podstatná informace. Typicky to může znamenat překlep v názvu tagu, případně nezaentitované většítko/menšítko.

Každopádně ve skutečnosti to například v mém případě je tak, že asi dvě-tři hlášky můžu ignorovat a zbytek znamená, že jsem někde na stránce udělal chybu.
Bambusák
Profil *
Google taky není validní, tak co!
Railbot
Profil
Bambusák
Google jako jeden z málo subjektů může nějakou validitou apod. naprosto s klidnem pohrdat. To, že se jedná o jednoho z největších hráču na trhu internetu ještě neznamená, že je dobré ho ve všem dávat za příklad ;)
imploder
Profil
Bambusák
Google je vůbec celkem prasárna. Snaží se poskytovat co nejobyčejnější prostředí bez zbytečností, to chápu. Ale kromě pár základních funkcí je jeho web dost nepřehledný a v české verzi se např. ani nedá vyhledávat video. Teď už aspoň na překládání stránek není potřeba se přepínat do anglické. Navigace by mohla být řešená líp. Divím se, že jedna z nejbohatších firem se nestará pořádně o rozhraní své prvořadé služby. Za ty miliardy by to měli mít perfektní.

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0