Autor Zpráva
Kristyna
Profil
Ahoj,

vytvořila jsem si svoje firemní stránky ve wysiwygu Webbuilder a teď váhám, co je lepší, jestli tvořit stránky pomocí wysiwygu nebu nějakého HTML editoru. Protože jsem tvořila webovky poprvé, snažší cesta byl Webbuilder. Teď jsem si stáhla Easy Editor a zvažuji, jestli má smysl učit se HTML jazyk. Je v tom nakonec při prohlížení nějaký rozdíl? Nebo je při vytváření webovek v HTML editoru více možností? Poraďte, prosím.
Děkuji
klokyn
Profil
Pravda je taká, že editori kód HTML dosť často zmrštia a dostane sa doň množstvo nepotrebných znakov. Stránky urobené v editore sa v prehliadačoch môžu aj nemusia rovnako zobraziť. Preto je potrebné vedieť aj HTML kód, aby sme prípadné chyby opravili. A pomocou editorov sa nedá odviesť taká dokonalá práca, ako ručným písaním ;-)
lubos_z_kotelny
Profil *
rozhodne to ma smysl. prostuduj polopate.jakpsatweb.cz, neni to tezky. jako editor se tady nejvic doporucuje pspad (www.pspad.com).
klokyn
Profil
lubos_z_kotelny
Áno pspad je je veľmi dobrý program, ale nie je wysiwyg. Ja by som jej doporučil Frontpage a popri tom sa učiť HTML. Najmä ak má na študovanie málo času.
Radek Hrabůvka
Profil
Při tvorbě stránek pomocí HTML a CSS editoru máš nad kódem plnou kontrolu. Dokážeš pomocí něj napsat "cokoliv", ať už kvalitní kód, nebo paskvil plný "čuňáren" a chyb.
Ve wysiwyg editorech, jako Frontpage nebo NVU (s jinými jsem nepracoval, nedokáži posoudit) je možné dosáhnout solidního kódu, ale uživatelé z pohodlnosti použijí přímé formátování a pak zejména Frontpage produkuje prasácký kód, ve kterém je téměř nemožné udělat jakoukoliv úpravu.

Je v tom nakonec při prohlížení nějaký rozdíl? Je. Pokud tě zajímají konkrétní rozdíly, publikuj stránky na web a tady dej odkaz.
Kristyna
Profil
Dobře,

moje firemní webovky jsou http://www.fashion-cristina.com
a ty druhé http://www.timokotipelto.cz
Zahon
Profil
Frontpage nepoužívat. Podle mě je více práce výstup z programu Frontpage dát do použitelného (natož validního) stavu, než vše napsat odzačátku. Nehledě na to, že nevím jak je na tom s podporou kaskádových stylů. NVU produkuje o něco kvalitnější kód (když jsem začínal, dělal jsem v něm) a řekl bych že je to poměrně slušná varianta jak dělat weby a přitom se učit HTML. Každopádně do budoucna má určitě cenu HTML se naučit. Teda aspoň dle mého skromného názoru.
Btw. i na stránkách vytvořených v NVU jsou při prohlížení v různých prohlížečích vidět rozdíly. Ale ono kde nejsou. Minimálně se mi stránky v něm vytvořené nikdy nerozpadly (vždy se daly ovládat i číst).
klokyn
Profil
tu máš niečo o editoroch: http://www.jakpsatweb.cz/editory.html
Radek Hrabůvka
Profil
Kristyna Prohlédnul jsem stránky v prohlížečích Opera a MSIE.
Při zapnutách obrázcích a stylech nebyl problém, předpokládám, že ve Firefoxu se stránky také zobrazí korektně.
Při vypnutých obrázcích, stylech, nebo obojím se značně snížila použitelnost stránek. Při ručně tvořeném *kvalitním* kódu k tomu nedochází.
Tvoje stránky patří k tomu lepšímu, co jde ve wysiwyg editorech vytvořit. Pokud se naučíš HTML a CSS, dokážeš vytvořit lepší stránky. Jestli se rozhodneš učit HTML a CSS, záleží na tvých prioritách. Pokud člověk nedělá nic nového, postupně zakrňuje.

Zahon Frontpage nepoužívat. Z Frontpage se dá dostat kvalitní výstup, ale veškeré formátování se musí dělat přes "Formát > Styl", tehdy FP formátuje pomocí CSS. CSS editor není příliš komfortní a já osobně, než bych odklikal všechny nastavení pro CSS vlastnost ve FP, tak to mám za poloviční dobu (nebrát doslova, to je odhad), než kdybych to psat ručně, nehledě na další urychlení pomocí PsPad+Top Style Lite (obojí zdarma).
Líbí se mi formulace: "Stránky by měly být v nejpoužívanějších prohlížečích vizuálně podobné".
Zahon
Profil
Radek Hrabůvka
S Frontpage jsem nijak moc nikdy nepracoval, protože jsem se podíval do kódu. A o této možnosti formátování přes styly jsem nevěděl... Alespoň jsem se dozvěděl něco, co nikdy neupotřebím ;-) btw. nevím zda to bylo ještě na mě, ale ta formulace "Stránky by měly být v nejpoužívanějších prohlížečích vizuálně podobné" se mi také líbí. Akorát se mi nezdá, že by byla z tohoto topicu ;-)
tiso
Profil
Kristyna
Firma sa dá prezentovať aj lepšie.. To si často ľudia neuvedomujú a potom majú na internete amatérske stránky a čudujú sa že k nim nikto nechodí, "veď majú stránky na iternete"... Som zástancom hesla: radšej žiadne stránky ako zlé...
Čo očakávaš od tých stránok? Aký majú mať účel? Ak na nich má stáť firma tak treba rozhodne investovať do práce profesionála...
Str4wberry
Profil
Podle mě je ideální Macromedia Dreamweaver má funkce wysiwyg editoru, ale i zvýrazňuje syntaxi, takže se v něm dá kód i dobře psát + má doborou podporu pro editaci CSS stylů
WERWOLF
Profil *
Ten kod je strasny. Z hlediska SEO k nicemu, coz se projevi na umisteni pri vyhledavani. Pokud se nehodlas ucit html a css, zkus http://nvu.com. Ten pise dobrej kod, ale omezuje te v moznostech jako vsechny ostatni editory.
quinux
Profil
klokyn


Pokud chcete doporučovat pro začátečníka (amatéra) wysiwyg tak buď Nvu nebo Dreamweaver, ale frontpage opravdu ne.
iwwi
Profil
tiso[b][/b]

Obávám se že návštěvnost stránek není závislá na tom zda je dělal amatér nebo "profesionál". Co je platný vybroušený kód, když se stránky aktualizují jednou za uherský rok nebo je jejich vizuální úroveň na *****. Jinak si myslím, že pro začátečníka je lepší FrontPage, protože je uživatelsky přehlednější a má ovládání identické s ostatními produkty Office s kterými má zkušenost 100 % populace. Ale v tom se asi s ostatními neshodnu. Ostatně i ve FP je možné tvořit vlastní kód.
tiso
Profil
iwwi
Ja som nehovoril o návštevnosti stránok... Firma totiž nemá nič z toho keď si niekto pozrie stránky, ale z toho že predá produkty/služby... Viac informácií: konverzný pomer
anicka
Profil
Tvorbou webu se zabývám od roku 2001 (non-commercional).

V roce 2001 jsem začala s WYSIWYG programem společnosti Microsoft "FrontPage Express" ("osekaná" verze "FrontPage"). Musím říci, že jako začátečníkovi ovládajícímu "Microsoft Word", to zcela vyhovovalo a zmíněný program bezezbytku splnil mé očekávání, pokud jde o rychlou tvorbu webu ve WYSIWYG editoru. Pro začátečníka ideální, nemusí se vůbec učit HTML (natož tak koukat do HTML kódu) a stránky docela rychle a celkem dobře vytvoří (řečeno z pohledu začátečníka a laika).

Poté (asi v roce 2003) jsem přešla na Microsoft "FrontPage 2000", který obsahuje daleko více nástrojů na tvorbu webu a jako WYSIWYG editor mi též plně vyhovoval. Nebylo co řešit :-), stránky jsem uměla v programu vytvořit, viděla jsem výsledek svého snažení a to mi opravdu stačilo. Maximálně jsem sporadicky něco upravila v HTML (kódu) stránky, protože jsem se o HTML ze zvědavosti zajímala. To však bylo maximum mých technických schopností.

Naposledy testovanou verzi WYSIWYG editoru od Microsoftu zastupuje "FrontPage 2002", který dokonce podporuje CSS (kaskádové styly) a obsahuje mnoho dalších vylepšení oproti starším verzím tohoto editoru. Musím dodat, že v době testování FP2000 a FP2002 jsem se už poohlížela po tom, co to je HTML, jak se tvoří atd., nicméně i když to byl zájem spíše "pro informaci" než kvůli touze umět v HTML programovat. Kromě toho mě zajímaly také CSS, ale vůbec jsem nevěděla, jak na to. V programu "FrontPage 2002" však je obsažena podpora CSS1 i CSS2, včetně možnosti použít prázdnou šablonu CSS, což jsem samozřejmě přivítala. Problém byl, že jsem netušila jak s CSS začít.

Ovšem je potřeba otevřeně říci, že právě toto byl bod zlomu.

Při surfování na webu jsem na svém oblíbeném webu o software (freeware, shareware) "stahuj.cz" objevila program "PSPad 4.5.1", zástupce NON WYSIWYG editorů (X)HTML. Říkala jsem si: Co to tak otestovat, co to umí? Pokud mi to nebude vyhovovat, tak dám uninstall a hotovo. Výsledek byl však ohromující. Šablony s klávesovými zkratkami: HTML, CSS (a mnoho dalších programovacích jazyků), možnost zvolit si pro každý jazyk zvýrazňovač syntaxe i atributů, možnost zvolit pozadí zvýrazňovače, kontrola HTML kódu, preview v prohlížeči (jádro asi "Internet Explorer"), hledání v souborech či v projektu atd. a samozřejmě česká nápověda k programu. Výborné je i to, že program je česky a není nutné umět pro jeho ovládání angličtinu. A tím jsem s editorem "FP" od Microsoftu definitivně skončila.

Musela jsem - ač nerada - souhlasit s tím, že "FrontPage 2002" (podobně jako ostatní WYSIWYG editory) produkují nekvalitní (X)HTML kód. Stačí dát webovou stránku, vytvořenou ve WISYWIG editoru (např. Microsoft "FrontPage") do nějakého validátoru, třeba "W3C Markup Validation Service" a uvidíte hned výsledek validace (chyby a varování). Odhaduji, že chyb bude poměrně hodně a že dokument neprojde validací.

Uznávám, že je sice trochu náročnější vyznat se v "čistém" (X)HTML kódu než ve vizuálním okně příkladně "FrontPage 2002", avšak myslím si, že jde jen o zvyk :-). Navíc klávesové zkratky k šablonám (X)HTML práci vynaloženou při psaní kódu velmi usnadní a urychlí. Dále mám za prokázané a souhlasím s tvrzením, že je skutečně těžší učit se (X)HTML kód, zvláště pro začátečníky a úplně nejhorší je to pro antitechnické typy. Zdá se, že pro začátečníky je nejlepší WYSIWYG editor kódu. Jestli je však někdo přímo technický typ a začátečník, tak určitě doporučuji rovnou začít autoring (tvorbu či generování webu) v NON WYSIWYG editoru, tedy například zmíněný "PSPad", jenž je freeware. Generuje kvalitní kód, který lze zkontrolovat (off-line) a případně ještě on-line validovat.

Používání editoru "PSPad" mohu jen doporučit a rozhodně se nehodlám vracet k editoru "FrontPage 2002". Byl by to krok zpět s minimálním přínosem (jen kvůli tomu, abych se lépe vizuálně orientovala v okně editoru).
Bari
Profil *
Pro začátečníky doporučuji FrontPage 2007, popř. 2003
YoSarin
Profil
Ach jo... zase skoro rok staré téma...
maja
Profil *
doporučuji FrontPage
doporučuji FrontPage
starky
Profil *
Ahoj vytvořil sem si své osobní stránky a nevím jak mužu dat vyhledávání na web pokud mi nekdo bude chtít poradit tak muj kontakt je na mojem new web www.starky.wgz.cz diky předem :-)
quinux
Profil
starky
Založ si vlastní vlákno
Railbot
Profil
quinux
starky se zde snaží nahonit návštěvnost, škoda na něj vůbec reagovat...jen mazat a mazat.
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0