Autor Zpráva
Anonymní
Profil *
Ahoj

Můžete prosímporadit jaký typ ŽL musím mít pokud chci na svém webu prodávat reklamu?
A nevíte jak to je nyní s minimální daní pro podnikatele? - nerad bych na konci roku platil více daní než si vydělám...
Petra
Profil
Tak na reklamu asi "Reklamní činnost a marketing" ne? :-)
ronnie
Profil
Pokud jseš ještě student, tak platíš pouze (tuším) 11%, kdysi daň pro studenty nebyla, ale od nového roku je. Pokud nepřekročíš částku 101 000 Kč, tak asi jen těch 11%:/
Anonymní
Profil *
A jak je to s těmi daněmi? Jsem normální zaměstnanec.
Petra
Profil
V prvních dvou letech a v posledním roce podnikání se minimální daň neplatí.
Richi
Profil
Anonymní není nic jednoduššího než zvednout telefon a hodná paní na živnostenském oboru ti tyhle informace zdarma poskytne ...
mat
Profil
Richi

a taky není nic jednoduššího než mlčet, když neumím poradit... opravdu, není to tak složité
Richi
Profil
Mat
To nebyla narážka ale jenom pravda, sám mám asi 4 ŽL a lidi na živnostnáku jsou ochotni a rádi poradí a pomůžou, je to nejlepší rada jakou jsem mu mohl dát , telefon stojí pár kaček a vše mu jasně a hlavne přesne vysvětlí ...
Je to lepší jak tady deset rad z kterých je půlka polopravda nebo odpovědi typu "tuším" a "asi" ...
Nechápu žes to nepochopil, opravdu to bylo tak složite napsaný.
mat
Profil
já nevím, jak jinde, ale na mém živnostenském úřadě je to tak, že nikdo neví nic, ale rozumy rozdává každý, třeba máš richi jinou zkušenost.

Ale k dotazu:

A jak je to s těmi daněmi? Jsem normální zaměstnanec.

co se týče daní, dojdeš na finančák, tam se zaregistruješ (tuším, že do třiceti dnů od zahájení podnikání, tj. od okamžiku, kdy zahájíš výdělečnou činnost, tj. začneš podnikat, datum vzniku živnostenského oprávnění na ŽL není rozhodující) a dostaneš čísla účtů, kam budeš příští rok platit daně. Tím to na finančáku končí, můžeš si tam zaregistrovat, že chceš platit silniční daň (hodí se, pomůže to hodně srazit zisk, pokud nemáš auto přímo na firmu, ale používáš k podnikání auto soukromé, nemusíš schraňovat žádné účtenky apod.), můžeš se stát plátcem DPH (od miliónu Kč obratu ročně povinně) atd. atd..

co se týká sociálky, zajdeš na správu sociálního zabezpečení (do osmi dnů následující měsíce od zahájení výdělečné činnosti, viz. výše), kam si vzmeš potvrzení o HPP (od zaměstnavatele) + potvrzení, že jsi v roce 2004 vydělal víc než 80400 Kč - pokud tohle potvrzení nepřineseš, budeš nucen platit si zálohy na sociální (důchodové).

Co se týče zdravotní pojišťovny - zajdeš tam, řekneš, že jsi zahájil podnikatelskou činnost (do osmi dnů od zahájení činnosti) a protože máš přitom zaměstnání, odkud zaměstnavatel za tebe pojišťovně platí, usmějou se na tebe a zase půjdeš. Tady po tobě ani žádné potvrzení o zaměstnání chtít nebudou, protože zaměstnání uvádíš už při registraci u pojišťovny.

Tím budeš mít pro letošek hotovo, daně tě čekají až příští rok - a protože jsi zaměstnanec, dojdeš si do účtárny tam, kde pracuješ, poprosíš je o součet všech svých příjmů za předešlý rok + součet toho, kolik jsi zaplatil na zálohách na sociální a pro zdravotní pojišťovnu, k tomu přičteš své příjmy a výdaje a výsledkem bude suma, ze které zaplatíš daň - pokud nevykážeš zisk, nevztahuje se na tebe povinnost zaplatit minimální daň (jak píše Petra 2 roky). Do osmi dnů od podání přiznání přiznáš své příjmy a výdaje i na ssz a pojišťovně, kde bud doplatíš nebo ti vrátí.

A co se týká účetnictví, Yuhů tu jednou dal link na docela pěkný web: http://poradna.koj.cz/
Richi
Profil
Mate no já můžu živnosták na Praze 8 jenom chválit :-) supr lidi, ochotní, vstřícní .. ale třeba to tak není vše.
mat
Profil
Richi

praha 8 palmovka, to je přesně místo, kde mi to moc nesedlo...
Richi
Profil
hm tak to nevím, třeba měl nekdo blbej den ale já si nemůžu stěžovat :-)
Leo
Profil
"na mém živnostenském úřadě je to tak, že nikdo neví nic, ale rozumy rozdává každý"

Urednici hresi na to, ze vam muzou rict cokoliv, protoze kdyz nebudou mit pravdu tak jste na vine vy. Za nic neodpovidaji, a za spatnou informaci uz vubec ne. Vic osobni odpovednosti na ne. Leo
Sabcha Sídí Al Hání
Profil *
Čauky, můžete mi prosím poradit nějakou stránku, kde bych se mohla dovědět postup pro získání živnostňáku??? Potřebuji to do školy:o) Děkuju
Yuhů
Profil
taková stránka, obávám se, neexistuje.

Zajdeš na živnostňák, vyplníš formulář. Zaplatíš kolek, čekáš 14 dnů, než si živnostňák zařídí potvrzení o bezúhonnosti (někde si to musíš zařídit sama). Potom zajdeš na finančňák a tam se taky musí něco vyplnit... určitě že nemáš dluhy... a to přineseš na živnostňák. Zaplatíš dva tisíce za každý předmět podnikání a dostaneš živnostňák.

Tím to nekončí. Pak se musíš přihlásit na finančňáku a do nějakého formuláře jim vyplnit číslo bankovní ho účtu.

Pak se to liší, pokud jsi OSVČ nebo ne. Každopádně jako OSVČ musíš nahlásit něco na zdravotní pojišťovnu a vyzvednout si u nich složenku nebo číslo účtu na zasílání zdravotního. Pak musíš na sociálku a taky jim pravidelně začít solit prachy -- první rok se platí jenom nějaká záloha, ale pak ti to osladěj, že z toho jdeš do vývrtky, jsou to desetitisíce korun, co jim musíš platit.

No a pak si samozřejmě musíš vést účetnictví (v nejjednodušším případě aspoň daňovou evidenci) a každý rok dělat účetní uzávěrku, tu jim všem těm úřadům poslat, a pak musíš koncem března podat daňové přiznání a zaplatit daně.

Určitě jsem na spoustu věcí zapomněl, už si to nepamatuju.
Leo
Profil
Nejsem si tak jisty, ze zivnostnik nutne musi vest ucetnictvi, napriklad pokud misto skutecnych vydaju uplatnuje pausalni procenta tak myslim nemusi ani evidovat paragony. Ale nejsem (nastesti) ucetni. Leo
Leo
Profil
"taková stránka, obávám se, neexistuje."

Neco malo na strankach meho (budouciho) mesta:

Základní informace pro začínající podnikatele

Leo
Robert Němec
Profil *
Pokud budete prodávat reklamu na svých stránkách přes www.bbkontext.cz nebo www.bbtext.cz, nemusíte mít živnostenský list. Navíc se ani nemusíte o prodej reklamy starat.
Polik
Profil *
Na zaklade ceho se tak da usoudit?
Yuhů
Profil
Ach jo. Robert Němec neuvedl tu podstatnou skutečnost, že i potom bude potřeba výdělky danit. A podávat daňové přiznání jako živnostník nebo jako fyzická osoba už je do značné míry podobné (s tím podstatným rozdílem, že fyzická osoba si nemůže dávat náklady do nákladů). A je to na celé živnosti ta největší pruda.
qq32
Profil *
A u Google adsense je živnosťák NUTNÝ? nebo se také dá "jen" danit?
llook
Profil
"taková stránka, obávám se, neexistuje."

A já přihodím ještě dvě:
- http://portal.gov.cz/
- http://www.businessinfo.cz/
(hledejte v životních situacích).
J
Profil *
sabcha: také
"Míní-li určitá osoba u živnostenského úřadu ohlásit živnost nebo podat žádost o koncesi, musí splnit několik podmínek plynoucích z živnostenského zákona (ŽZ) a předpisů souvisejících"
http://www.brno.cz/index.php?nav01=2226&nav02=1031&nav03=1383&nav04=28 39
engek
Profil
Mam otázku.
Mam výúční list, a chtěla bych si udělat ŽL, jak na to??
Kolik se za něj platí a jaké podmínky musm splnit?Díky za odpověď
Retal
Profil
engek
Pokud chceš provozovat volnou živnost, je úplně jedno, jaké máš vzdělání (výuční list, maturita -- fuk). Poměrně podrobný návod viz přece celá tato diskuse.
Hanka
Profil
Ahojky ... jsem mamina na MD a chtěla bych si udělat živnosťák an prodej...neví někdo jak je to s poplatkama a daněma??? Díky
Rasty
Profil *
Dobry den chci se zeptat na to co mam delat.Zachvily se vyucim mam zamluveno misto u jenodoho znameho(jakoby) a ten opravuje stary nabytek ale nemuze me zamestnat normalne ala tak ze ja budu mit svuj vlastni ZL a pak u nej mohu delat od-do kolika chci,prestavku taky jak dlouho chci a vydelek penez libovolny.Tak mi poradte co mam teda udelat s tim ZL.Vypis z trest. rejstriku vim a co dal?To ho dostanu a kazdy mesic si budu platit zdravotni apod.?A na konci roku odvadet danne nebo jak je to tedy?
nightfish
Profil
Hanka
Rasty
http://jakpodnikat.cz/
tam najdete všechno, co potřebujete vědět
pokud ne, tak se obraťte na místně příslušný živnostenský úřad, finanční úřad, vaši zdravotní pojišťovnu nebo příslušnou správu sociálního zabezpečení
každá z těchto institucí vám s velkou pravděpodobností dodá odpověď na vaše otázky
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0