Autor Zpráva
RastyAmateur
Profil
Zdravím,

nainstaloval jsem si debian (dualboot) na notebook (asi tento tuším), ovšem pravděpodobně nefunguje správně. Po instalaci debianu jsem musel nějakým zázračným způsobem (tj. kopírováním příkazů z googlu do terminálu) nainstalovat ovladač na wifi (iwlwifi nebo tak nějak), pak byl systém již použitelný.

Ovšem celou dobu mě trápí jeho nadměrná zátěž. Jakmile si pustím youtube, začne šílet větrák. Nemá někdo nápad, co s tím? Windows jede krásně, plynule, tiše, ovšem do školy potřebuji pracovat v linuxu.

Děkuji,
RA
DarkMeni
Profil
S debianem jako takovým moc zkušeností nemám, spíš jen trochu s Ubuntu, tak snad to bude u čistého debianu podobné. Tak zkus přes terminál (asi Ctrl+Alt+T) pustit htop, pokud to napíše že není nainstalovaný, tak ho nainstalovat (sudo apt install htop). A v htop se koukni který proces nejvíc zatěžuje procesor. Teď píšu z W7 a jsem línej přebootovat, ale myslím že přes F6 jde řadit (podle názvu, zatížení CPU, paměti, doby běhu procesu atd. tak vyber seřadit podle zatížení CPU).

Je možné, že to nemá nainstalované ovladače grafické karty a tak musí obraz řešit procesor, to by vysvětlovalo proč to youtube tolik zatíží. (byla při instalaci na výběr k zaškrtnutí možnost "install 3rd party software"? Pokud ano, a nepoužil jsi ji, tak to zkus přeinstalovat s použítím softwaru třetích stran, většinou tam jsou ovladače, kodeky atd., nebo to možná pude doinstalovat dodatečně, někde v nastavení aktualizací nebo ovladačů)
RastyAmateur
Profil
DarkMeni:
Ano, jakmile zapnu video, naskáčou hodnoty u chromu vysoko a začne to zatěžovat celý procesor

Při instalaci taková možnost nebyla (nebo jsem si ji nevšiml). Nějaká rada, jak doinstalovat ovladač na tu grafiku?

Hledal jsem na stránkách debianu, ale zasekl jsem se hned na začátku u příkazu lspci, který mi vyhazuje dva záznamy. VGA controller a 3D controller. U toho návodu píšou: "if this lspci command returns more than one line of output, you have an Optimus (hybrid) graphics chipset, and the instructions on this page do not apply to you". A já si nyní nejsem plně jistý. Sice mi to vypsalo dva řádky, VGA a 3D, ale je to ten případ, co oni myslí? Když jsem googlil, nikde jsem nanšel zmínku o tom, že by má grafická karta (zdroj: odkaz v #1) byla ten případ (optimus graphics chipset)
DarkMeni
Profil
A napše to jen VGA controller a nic víc, nebo i značku a model grafické karty?

Jinak, je nějaký důvod proč zrovna Debian a ne třeba známější Ubuntu? (který si u mě zatím všechny ovladače uměl nainstalovat sám - s tím "install 3rd party software")
Ale on i Debian má kdyžtak české fórum, kde ti asi spíš někdo řekne co dělat dál, než tady.
Davex
Profil
RastyAmateur:
Sice mi to vypsalo dva řádky, VGA a 3D, ale je to ten případ, co oni myslí?
Pokud jsou to dva řádky, tak je to ono.

nikde jsem nanšel zmínku o tom, že by má grafická karta (zdroj: odkaz v #1) byla ten případ (optimus graphics chipset)
Optimus je název technologie dvou spolupracujících grafických čipů Intel a Nvidia, kde se jeden stará o zobrazování a druhý o 3D/video akceleraci. Tyto nové notebooky to mají všechny, aby se ušetřilo a Nvidia čip nemusel být plnohodnotný GPU, když už je jeden v každém procesoru.
RastyAmateur
Profil
DarkMeni:
A napše to jen VGA controller a nic víc, nebo i značku a model grafické karty?
I značku

Jinak, je nějaký důvod proč zrovna Debian a ne třeba známější Ubuntu?
Prvně jsem se snažil nainstalovat Ubuntu. Dokonce jsem zkoušel i dvě distribuce (nejsem si jistý, jestli se vyjadřují správně, ale asi to byly distribuce). Ovšem když jsem nabootoval flešku a došel do stádia "Try ubuntu" or "install Ubuntu" a zvolil jednu z možností, vždy se to po nějaké době (cca 20 sekund, příklad) freezlo a konec. Úplný konec. Musel jsem natvrdo vypnout a znovu.
Pak jednou se mi podařilo Ubuntu spustit a běželo. Tak jsem to nainstaloval. Ovšem po restartu to opět freezovalo. Našel jsem na netu nějaký návod (tuším něco s acpi, už si nepamatuji), který zabral. Ale jen napůl. Už se mi systém nezasekl, ale stále nefungoval úplně správně. Třeba se v jednu chvíli rapidně zrychlil, což mělo za následek při stisku klávesy ji aktivovat hned několik desítek-krát. No a občas mi celá klávesnice v některých aplikacích třeba minutu resignovala. Ve Firefoxu jsem psát mohl, ale do terminálu ne.
Prostě jsem s tím měl velké problémy. Jak říkám, v těchto low-level věcech se vůbec nevyznám. Zkusil jsem pak nainstalovat Debian, který již tak nějak běží...

Davex:
Děkuji za vysvětlení, jdu zkusit použít ten návod. Snad to půjde, dám vědět


Využil jsem návod pro Bumblebee. Po aplikaci sudo apt-get install bumblebee primus se nic nestalo. Po restartu stále stejný problém. Tak jsem zkusil druhou verzi. sudo apt-get install bumblebee-nvidia primus. To mi debian doje*alo úplně. Nespustím ho. Při startu mi to napíše, že [FAILED] Load kernel nebo něco takového a pak mi to prostě hodí šedou obrazovku s nápisem, že se něco pokazilo
DarkMeni
Profil
RastyAmateur:
freezlo a konec. Úplný konec. Musel jsem natvrdo vypnout a znovu.

To zní spíš jako vadné sektory v harddisku na nějakém místě. Ale to pak nechápu proč pomohlo vypnutí acpi.
Takže Ubuntu prostě ne. Ok chápu.

Jo, to sem ti zapomněl říct, že když tam dáš dva ovladače najednou, tak ti do do*ebe ten systém. Soráč. Tak reinstall asi. Opravovat to v nouzovém režimu bude hrozně složité. Maximálně pokud tam máš nějaká data, která chceš zachránit, tak to má cenu.
RastyAmateur
Profil
DarkMeni:
Nemáš nějakou radu, jak spustit ten debian? :D Něco jako před startem samotného systému odinstalovat ten poslední balíček. Jde to nějak?
DarkMeni
Profil
Noo, v ubuntu bych věděl, v Debianu si nejsem jistý. Máš při bootování na výběr ten Debin a Windows že? A pak ještě nějaký další možnosti? Něco jako Recovery mode?
RastyAmateur
Profil
DarkMeni:
Tuším, že je tam možnost "Advanced options for Debian" nebo něco podobného. Jen si tu uložím práci a zkusím to restartovat a podívat se


DarkMeni:
Ještě je tam "system setup" a "Advanced options for Debian"
DarkMeni
Profil
Tak zase aby sme nedo*ebali ještě ten zavaděč co ti načte aspoň windows, tak možná bude lepší reinstall.

A teď koukám, že tam bylo nějaké varování ohledně xorg.conf, že by se to mohlo na něco zeptat, a že jsi to neměl povolit. Pokud si to povolil, tak teď asi jedině reinstall.


Tohle:

Warning: If you choose to install bumblebee-nvidia and the dependent nvidia driver packages, during postinst, you will see a debconf prompt warning you that you need to create a xorg.conf file in order to use the proprietary nvidia driver. This prompt only applies to non-Optimus users, i.e. single Nvidia GPU systems. Do NOT allow debconf to create a xorg.conf file, and do NOT run nvidia-xconfig! (This prompt always appears when you install nvidia packages through the repositories, and it currently does not detect Optimus/bumblebee users. See 735049 for a brief explanation.)


A případně jestli si tam už měl nějaký důležitý data, tak je můžeš zachránit z live verze Debianu.
RastyAmateur
Profil
DarkMeni:
V tom ty recovery mody jsou, dokonce 3. Linux 4.18.0-0.bpo.1-amd64, 4.9.0-8.amd64 a 4.9.0-7-amd64

neuvědomuji si to. Něco jsem odsouhlasoval, ale tuším, že to bylo prostě odsouhlasení, že mi balíčky zaberou disk (takové to Y/n)


RastyAmateur:
Zkoušel jsem ten recovery mode, a stejné. Failed to load kernel modules, apk přihlášení a pak hláška, že se přihlášení nepovedlo, že se nepovedlo cosi obnovit, ať se odhlásím a zkusím to znovu


Po zadání přihl. údajů mi to vypíše: "Jejda! Něco se pokazilo. Došlo ke komplikacím a systém se nepodařilo obnovit. Odhlaste se prosím a zkuste to znovu"

Jdu spát, ráno musím nějak vstát. Kdyby někoho něco napadlo, budu vděčný. Nechce se mi to celé přeinstalovávat, když tam mám např. věci do školy, samosebou nezálohované... Sice to naštěstí není nic tak důležitého, ale bylo by lepší o to nepřijít...
DarkMeni
Profil
Btw už jsem ti říkal o možnosti přeinstalování? :D

Chápu, že to zabere asi hodinu času, ale nic lepšího ti asi neporadím. Zároveň se můžeš kouknout po tom zaškrtávatku na instalování softwaru třetích stran nebo "non-free" (jakože to není open-source).
A ještě jedna věc, možná to bude chtít nejdřív zjistit, jestli je potřeba sháněť ovladač grafiky, třeba je problém někde jinde. Jelikož ti lspci vypsal název grafiky, tak tam už asi nějaký ovladač byl.


RastyAmateur:
když tam mám např. věci do školy

To by jsi mohl přece zachránit v live verzi Debianu.

Nabootuješ, vybereš "Try debian", tam ti to načte oddíly (snad je nemáš šifrované), a přetáhneš ty věci z oddílu "mrtvého" Debinau někam na oddíl s Windowsem.
RastyAmateur
Profil
DarkMeni:
Jako asi mi nic jiného nezbyde, no...

Každopádně nyní jsem se dostal pomocí nějaké příkazové zkratky do čistého terminálu. Už si kopáruju všechny věci na server, abych měl zálohu. Problém je, že scp -r .. ... Krásně se mi kopírují ty pythonovské cache soubory u všech těch úkolů a podobně... Na což jsem nepomyslel a nevím, jestli to nechat ještě běžet, nebo to stornovat, ze serveru smazat a pak si přesunout ručně (ne rekurzivně) jen to nejdůležitější. Protože to nejde zrovna nejrychleji...


DarkMeni:
Taky nápad, to mě nenapadlo. Každopádně nedá se s tím přeci jen ještě něco dělat, když už jsem v tom terminálu?
DarkMeni
Profil
Nevím právě co konkrétně ten ovladač udělal, jestli systému vadí jen přítomnost dvou ovladačů, nebo jestli si navzájem přepsaly nějaký systémový soubor. Tak nevím jestli bude stačit jen příkaz na odebrání toho balíčku. Ale vypadal by nějak takle:
su root
(pokud ještě nejsi v terminálu s právy roota)
a pak
apt remove bumblebee primus

Ale nejdřív si stejně radši zálohuj ty soubory.
RastyAmateur
Profil
DarkMeni:
Ten první právě nic nepokazil. Až těn druhý bumblebee-nvidia. Ten jsem odstranil a žádná změna. Zkouším nějaké fígle z googlu, ale prozatím bez výsledků


V konzoli jsem odinstaloval všechny balíčky, které jsem si tam natáhl. Poté postupoval podle nějakého návodu, stále bez výsledku. Děkuji za rady, budu muset asi přeinstalovat, bohužel...
RastyAmateur
Profil
Tak spolužák mi to dnes nějak rozběhal. Odinstaloval vše od nvidie/intelu (nevím), pak něco nainstaloval, každopádně furt to jede stejně. Začal mít podezření, že pouze chrome neumí pracovat s mou grafickou kartou. Bohužel, ve firefoxu to nebylo jiné.

Nevím, co s tím. Nyní na to asi kašlu, protože co taky můžu dělat. Asi hold nebudu poslouchat písničky při práci do školy... Nebo budu dělat věci do školy na Windowsech a pak si to přetáhnu na debian? Sám nevím...
Davex
Profil
RastyAmateur:
U nových zařízení nějakou dobu trvá, než se do Linuxu dostane plnohodnotná podpora, takže radím buďto hledat podle přesných chybových hlášek, které se ti objeví nebo počkat.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Zvažte, zda se neobrátit na specializované fórum, toto se zabývá především webovou problematikou.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0