« 1 2
Autor Zpráva
bitbit
Profil
Joker
Jo, pamatuju si, že kámošovi to kdysi na 486 DX opravdu v BIOSU šlo :).


V BIOSU formatování disků opravdu šlo. Byla to podpora pro rychlejsí vymazání disků, protože ne všude byla disketová mechanika, přes kterou se mohl nahrát DOS a použít fdisk nebo format. V pozdějsí době, kdy disketová mechanika začala být standart, tak od této možnosti začaly výrobci zakl. desek odstupovat. Po přechodu na FAT32 tato možnost zcela vymyzela(win95 a 98), bylo to proto že začaly být na dom PC standatem win95 a ty uměly dos nabootovat z CDROM nebo z diskety. Tato volba na deskách uměla jen FAT16 a používala se jen na desctopech. Na serverech běhal unix, který má jiné formátování disků (např. ext2), proto se tato možnost na desky vzraběné hlavně pro serverové využití nedávala.

djjl
neztratí se mi data
Ztratí.
Ne nenávratně.

formátováním samozrejmě příjdeš o všechny data na formátovaném disku
Ne nenávratně.


Nepřepíši-li data ničím, lze je z disku bez problému dostat.


Ano to je naprostá pravda, ale velice pochybuju, že obyčejný uživatel toto dokáže. :D

No a pokud de o záchranu dat od firem tak je to pěkně mastné. Takže doporučuji formátovat jen v nutných případech.

Oprava:
Formátování disků samozřejmě je možné i bez ztráty dat, pokud se před tím udělá záloha buďto na jiný disk nebo na jine PC :D. Tuto zálohu je možné udělat i v případě, že win nejdou nastartovat a to buď pomocí Live CD linuxu (vypálení nebo přenesení na disk po síti) a nebo Live CD windoxs XP, které se dá sehnat na internetu již udělané jako ISO, nebo si můžete vytvořit vlastní za pomoci ReatogoXPE a instalačního CD WinXP. Na ReatogoXPE je na netu spoustu návodu a to i v češtině.

Pokud se vám počítač zdá být pomalý, nebo Váš antivirový prográmek hlasí viry a neumí je odstranit tak doporučuju stáhnout Mwav zde http://www.mwti.net/products/mwav/mwav.asp

Tento prográmek je pravidelně aktualizován. Neinstaluje se, pouze se rozbalí do paměti a projede system, pokud date aby projel i disk projed i disk :D. Nesetkal sem se že by nějaký virus nedokázal odstranit. Projíždí i registry a bezpečně je vyčistí od různých pozůstatků po instalacích apod., to způsobí zrychlení počítače. Pokud najde vir v paměti, tak se spustí i po restartu počítače.

!!! Jen pozor tomuto prográmku skončila free licence 31.března 2007 a proto je nutné před jeho spuštěním nastavit datum na březen 2007!!!

Nebo si můžete pořídit e-scan, ve kterém je tato ulitka obsažena.
Maroz999
Profil *
mohl byste mi nekdo poradit jak ukoncim vsechny operacni operace pri naformatov. diku C ?
Joker
Profil
Maroz999
Hehehe, co je to "operační operace"?
Pochopitelně nejde naformátovat disk, ze kterého je spuštěný operační systém. V takovém případě je potřeba nabootovat z jiného média (např. z CD) a potom disk zformátovat. Jde to udělat z instalačky snad libovolného dnes používaného operačního systému.

Samozřejmě se potom už nepůjde dostat do toho starého operačního systému.
Barganda
Profil
No mě to projistotu při instalaci vždycky vypne notesa nevíte někdo čím by to mohlo být??
Zlatka
Profil *
No mě to projistotu při instalaci vždycky vypne notesa nevíte někdo čím by to mohlo být??

Jo, tak toto se přesně děje i mně. Kdyby jsi věděl co s tím, tak mi dej prosím Tě vědět. Delá to hned při formátování disku. Ale když dám "naformátovat rychle", tak to proběhne bez problémů. Včera jsem u toho ztrávila zbytek mládí :-(. Díky
RoQue
Profil *
Zdárec, když už je tu řeč o tom formátování, tak nevíte tu prosím někdo, jakej je rozdíl mezi normálním a rychlím formátem disku ?? nemyslim samozřejmě i rychlost, ale jestli to má třeba i nějakej vliv na ten hardware, např .... Dík moc.
Rocky
Profil *
Dobrej mam problem s C... mam tam nejakych 3 G ktere nevidim ale sou tam ikdyz sem windows hodil na D a chtel pak z formatovat C neslo to ... za nejakych zahadnych udalosti ci co se nemuzu dostat ani do DOSU...a pres instalacni CD me to taky nejde ikdyz to bootnu to cd a pak chci vymazat (naformatovat) tak mi to pise ze nelze naformatovat protoze sou tam veci ktere slouzi k dokocneni instalace ...no a pritom windows zaply neni a pise to tohle...tak nvm jestli mam Hardisk v pytli nebo jestli to nejak pujde??? diky za odpoved... ps: chtel bych to zkusit jeste v Biosu ale nvm jak: P
dada
Profil *
Mám Win 98 mám instalační cd ale nevým jak mám naformátovat disky c a d poradíte mi? Předem díky za odpověď
Dotaz
Profil *
Mám Win 98 mám instalační cd ale nevým jak mám naformátovat disky c a d poradíte mi? Předem díky za odpověď
Fantomasmag
Profil
Dotaz
Nabootuj z toho CD do DOSu a pak zadej FORMAT C: a po zfomátování céčka potom FORMAT D: a máš hotovo ;-)
DragoonX
Profil *
Dobrý den chci si naformátovat disk(c) ale to by znamenalo že mi t osmaze i wokna ne =O by me zajimalo jak to pc pak spustim :D
DJ Miky
Profil
by me zajimalo jak to pc pak spustim :D

Zmáčkneš magické tlačítko Power na bedně.

Jen ti pak bios ukáže, že nemůže nalézt nic k nabootování, takže tam budeš muset strčit instalační CD a systém nainstalovat.
meryjordan
Profil
Ahoj chtěla jsem se zeptat co se stane když budu chtít naformátovat disk?
?
nightfish
Profil
Ahoj chtěla jsem se zeptat co se stane když budu chtít naformátovat disk?
no... když budeš chtít naformátovat disk, tak ho buď naformátuješ a bude naformátovaný, a nebo nenaformátuješ

možná jen by se dalo podotknout - naformátováním disku příjdeš o všechna data, která na formátovaném disku (oddílu) byla
meryjordan
Profil
[i]no... když budeš chtít naformátovat disk, tak ho buď naformátuješ a bude naformátovaný, a nebo nenaformátuješ

možná jen by se dalo podotknout - naformátováním disku příjdeš o všechna data, která na formátovaném disku (oddílu) byla


jasně to vím, že příjdu o data, která tam mám uložený ,ty jsem si právě zazálohovala, ale nevěřím si v tom naformátovaní disku víš mám strach, že něco udělám s compem proto se ptám:o) Když udělám teda to naformátování,tak tam žádný data nebudou to se smaže i operační systém?bude se znova muset naistalovat?
nightfish
Profil
Když udělám teda to naformátování,tak tam žádný data nebudou to se smaže i operační systém?bude se znova muset naistalovat?
pokud zformátuješ oddíl, na kterém je operační systém, tak bude tento nutné přeinstalovat
a opět jedno podotknutí - windows ti nedovolí zformátovat oddíl, ze kterého jsou spuštěny
meryjordan
Profil
Mám ještě jeden a to poslední dotaz:o)
Jak mám nataktovat pc?Myslím že se to dělá v biosu ale už nevím ják dělala jsem to jen jednou a od tý doby jsem to zapomněla.Můžete mi napsat postup jak na to?
Dík za odpověď :o)
nightfish
Profil
Jak mám nataktovat pc?Myslím že se to dělá v biosu ale už nevím ják dělala jsem to jen jednou a od tý doby jsem to zapomněla.Můžete mi napsat postup jak na to?
http://www.zive.cz/default.aspx?article=127087

další podotknutí: přetaktování by měla provádět osoba, která se v tomto oboru přiměřeně orientuje

"výše" přetaktování je závislá na typu procesoru, desky, chlazení, pamětech a dalších komponentech PC
meryjordan
Profil
pokud zformátuješ oddíl, na kterém je operační systém, tak bude tento nutné přeinstalovat
a opět jedno podotknutí - windows ti nedovolí zformátovat oddíl, ze kterého jsou spuštěny



A jde to nějak udělat,aby mi to dovolil?
Shadow
Profil *
Ahoj chtěl jsem se zeptat. Když instaluju windows a při druhém kroku , kde mám zadávat na který disk to chci mi to nenajde žadnej pevný disk a přitom ho tam mam. A když windows normalně spustím tak mi pevný disk načte. Pls můžete mi napsat čím to je nebo co je tam za problém.
DJ Miky
Profil
Shadow
Tenhle problém se vyskytuje u SATA disků.

Musíš hned po zobrazení modré obrazovky instalace zmáčknout F6 a načíst ovladače pro SATA, třeba z diskety dodávané s PC (základní deskou).
Nebo zkusit tenhle návod, který mně osobně nešel.
Riv
Profil *
Potrboval bych poradit jak na disk kde je 98 dostat XP dík.
Antrax
Profil *
cau jak mam odstranit oddily z disku?
nightfish
Profil
Antrax
programem fdisk (popř. cfdisk, gparted)
Karlos00
Profil *
Dá se také formátovat , že kliknu na C pravou myší a dám formátovat . Mám windows xp . Dík za radu. Karel
Str4wberry
Profil
Karlos00
Pokud je C systémový disk, tak to běžně nejde.
Joker
Profil
Karlos00
Dá se také formátovat , že kliknu na C pravou myší a dám formátovat . Mám windows xp . Dík za radu. Karel
Formátováním se smažou všechna data z daného disku a pokud je systém na disku C, asi se mu nebude moc chtít za běhu sám sebe smazat ;-)

Možná MS-DOS by dokázal takhle smazat sám sebe, ale už je to moc dávno na to, abych si vzpomněl.
David Maršík
Profil *
Dotaz, chci formátovat disk c:(systémový), můžu to udělat tak že při instalaci windows smažu c: a znova ho vytvořim???Píše mi to ale že může obsahovat programy pro diagnostiku a konfiguraci hardwaru, programy pro spuštění oper. systému nebo jiné programy od výrobců. díky za pžípadnou radu
« 1 2
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0