Autor Zpráva
lukash
Profil
Zdravím,
v současné době používám pro tvorbu webových stránek 15palcový notebook Acer Aspire 3023LMi s rozlišením 1024x768, ale to mi začíná být poněkud málo. Mám proto v plánu koupit LCD monitor, který bych připojil k notebooku.
Takže bych rád znal váš názor, jaký monitor (jestli širokoúhlý nebo neširokoúhlý, kolik palců, jaké rozlišení, ...) považujete pro webdesign (tvorba grafických návrhů v Gimpu, psaní XHTML, PHP, atd.) za nejvhodnější? Případně jaký používáte?

Osobně mám v plánu koupit nějaký 20 - 22palcový, širokoúhlý a s cenou do cca 8000,-.
Jak jsem se dočetl, může zde být problém s analogovým VGA výstupem, který na externím LCD může zhoršovat kvalitu zobrazení (narozdíl od digitálního DVI, které můj notebook bohužel nemá). Je to skutečně takový problém? Nerad bych koupil monitor, který bude pro webdesign nepoužitelný. Například věrnost zobrazení barev je pro tvorbu webových stránek docela důležitá, že...
Uvítám i zkušenosti těch, kteří kombinaci notebook + externí LCD přes VGA používají.

Díky všem za odpovědi.
shaggy
Profil
Robím stránky, mám širokouhlý 22 palcový Samsung, v tej dobe keď som ho kupoval stál približne 10000Sk (čiže CZK to bude menej ako 8000).
Práca na širokouhlom monitore je oveľa lepšia ako na klasickom s obrazovkou 4:3.
Aká je kvalita analógového signálu - to neviem povedať, používam DVI výstup.
VENCA
Profil *
pracuji na 19' LCD od ECG 4:3 v rozlišení 1280×1024 e nemůžu si stěžovat, dříve jsem měl CRTčko Samsung 17' a oproti tomu je to KRÁSA
DoubleThink
Profil *
(...) VGA výstupem, který na externím LCD může zhoršovat kvalitu zobrazení (...). Je to skutečně takový problém?
U větších monitorů ano. Pokud dodržíš nominální přenosovou frekvenci (většinou 60Hz), není to taková hrůza, ale s počítej s lehkými duchy ve vodorovném směru.

Například věrnost zobrazení barev je pro tvorbu webových stránek docela důležitá
Věrnost barev už jsi omezil požadavkem „do cca 8000,-“. V této cenové hladině seženeš jenom displej s TN matricí, která zrovna věrností barev neoplývá.
embee
Profil
Pokud se chces zabyvat cimkoli, co ma spojitost s grafikou, ber neco s S-IPS panelem... sice si priplatis, ale barvy jsou uplne nekde jinde. Mam doma na stole dve LCD - NEC 1980fxi (19" s-ips) a vedle nej samsung nejaka 20" TNko a ten rozdil je nepopsatelny.... NEC ma mnohem sytejsi barvy, vyssi kontrasty, pozorovaci uhly temer 180° - samsung proti nemu je zcela vyrizenej.

Ale za 8 tisic nekoupis nic lepsiho nez TN silenost - na gamesky a filmy se to da, ale na praci to neni nic moc... spis nic nez moc. Rozhodne to bude vetsi problem, nez kdyz to LCD pripojis pres VGA.
Mastodont
Profil
V diskusích je hodně doporučován NEC 20WGX2 Pro - http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=41960
Nox
Profil
Dlouho jsem porovnával monitory a z této cenové hladiny mě jasně vyšel nejlíp
http://www.svethardware.cz/art_doc-F7B32E066CC0836DC125747C003C95BA.ht ml

Recenze ho hodnotila hodně vysoko (na TN panel samozřejmě) a zaujala mě např. věta:
"Barevně si tedy monitor vede velmi dobře a na technologii TN poskytuje nečekané výsledky. Dovolím si tvrdit, že se dokáže rovnat leckterým S-PVA panelům. "

Takže ho už mám doma:)
shaggy
Profil
embee
TN až taká šialenosť nie je. Na hry a filmy sú viac než dobré (hlavne Samsungy majú skvelé panely) a na bežnú prácu (nie som profi grafik, som hlavne koder) úplne stačí.
Čiže by som išiel do toho Samsung-u, ktorý sem dalNox prípadne by som pouvažoval nad NECom.
Ghosting
Profil
Já používám HPw1907v 19" LCD a jsem spokojen. Má (bohužel) VGA výstup, musím používat redukci DVI->VGA.
lukash
Profil
Díky všem za odpovědi, zaujal mě ten Samsung T220, který v té recenzi hodnotí velice kladně. Pokud tedy ještě neobjevím něco zajímavějšího, tak do něj asi půjdu.
Samozřejmě rád uvítám ještě další komentáře, zkušenosti s tímto Samsungem (zejména jeho připojení k notebooku přes VGA), případně tipy na další monitory, atd.
embee
Profil
shaggy
"Na hry a filmy sú viac než dobré (hlavne Samsungy majú skvelé panely) a na bežnú prácu (nie som profi grafik, som hlavne koder) úplne stačí."

- tak o tom zadna, ale padlo tu neco o grafice a vernosti barev :) tam ti TNko proste nestaci.
lukash
Profil
Tak samozřejmě že na tom budu koukat i na filmy, případně si sem tam něco zahraju. Rozhodně na tom nebudu dělat jenom grafiku :) Ještě uvidím jak se vyvine brigáda a podle toho koupím třeba nějaký lepší, neTNkový :)
embee
Profil
lukash
to, ze na TNku muzes f pohode koukat na filmy a hrat hry neznamena, ze by to na IPSku nebylo lepsi :D jen ten rozdil uz neni zasadni.
mpark
Profil
na grafiku doporučuju EIZO FlexScan a klidně i kvalitní repas. Hlavní výhoda pro grafiky - 10 bitové zpracování barev. Jsem s ním maximálně spokojenej, jen by mohl být větší a širokoúhlej. Dnes už by nemusel stát tolik:
http://www.grafika.cz/art/hw/EIZO-LCD-FlexScan-S1961-nov.html


Nový se dá sehnat za deset tisíc, na ebay i za míň, což určitě stojí za to si k těm 8k malinko připlatit.
Radek Louser
Profil *
Já používám http://www.alza.cz/lcd-displej-samsung-2243nw-d92091.htm a dělá se mi na něm dobře.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Radka Lousera (IP: 80.250.0.70):
No tak to teda fuj, Alza má zapotřebí spamovat na diskusích?!

Zájemcům o Samsung 2243NW doporučuji koupit jej v Mironetu, je o pár metrů vedle, o deset korun levnější a nebudete dotovat spammery.
Mastodont
Profil
No jestli je lukash z Prahy, tak tam levný býval vždy Softcom ... ano, garážníci, ale nikdy jsem tam neměl problém. (v Praze nebydlím už asi 8 let ...)

Mmch, doporučovat 2243NW, který má jen D-SUB, může akorát magor nebo prodejce, kterému se válejí skladem a chce se jich zbavit :)
imploder
Profil
- tak o tom zadna, ale padlo tu neco o grafice a vernosti barev :)
Pokud ale děláš grafiku na web, tak je podstatné, jak se zobrazí, ne? Pokud ty to na svojem monitoru vidíš výrazně jinak (ať už věrně vzhledem ke "skutečnosti" nebo ne) než uživatelé, tak je to asi problém. Potom uděláš něco s takovým monitorem a pak to u uživatelů bude vypadat úplně jinak.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Zvažte, zda se neobrátit na specializované fórum, toto se zabývá především webovou problematikou.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0