Autor Zpráva
Keilew
Profil
Pořád čtu, už léta, že preferovaná šířka stránek (při fixním layoutu) má být 800px resp. 760px. Jak dlouho to bude ještě platit? Vždyť i moje sestra má monitor s 1024 a to je úplný analfabet a to "brko" je víc jak 5 let starý:-)
Já mám 1280px a spousta notebooků má 1440 i 1920! Už mě unavujou ty nudle na prostředku, co maj kolem sebe půl kilometru místa vpravo i vlevo, pojďte ode dneška zvednout to rozlišení na 1024px:-)) Nebo tu snad někdo pořád má 800x600? Ani jsem si nevšim, že by se to ještě prodávalo, možná jo...
Procenta nic neřeší, centrované weby s fixním rozměrem jsou rozhodně nezanedbatelnou složkou internetu.
Railbot
Profil
Takhle. Rozlišení 800x600 stále ještě nějakých 5-10% uživatelů má. Jenže nedá se tomu ustupovat donekonečna. Proto už dávno vznikají weby, které jsou minimálně pro 1024. Viz. větši zpravodajské weby, portály atd. Ale pokud web není obsahově moc nabouchaný, pak jde dělat i pro 800x600 a toho prádného místa zase není tolik, dá se to. A člověk se možná sem tam někomu i zavděčí. Alespoň mně to nevadí a to se tu dívám na weby v 1680x1050.
klik
Profil *
Velké weby s masivní návštěvností klidně, ale ne weby, kde jsou rádi za každého jednoho návštěvníka.
Joker
Profil
Dle mého skromného názoru (= IMHO :-) ) to neplatí už dneska, viz například: http://history.toplist.cz/stat/?a=history&type=3
...podíl rozlišení 800x600 v TOPlistu pravděpodobně tenhle v nejbližší době klesne pod 5%. Samozřejmě by to měla být "použitelná varianta", ale nechápu, proč by to měla být "preferovaná varianta".

Ale nedoporučoval bych vzhled stránek fixovaný na nějakou konkrétní šířku.
Třeba já mám šířku obrazovky 1280px... stránka široká třeba 1250px by mě ale moc nenadchla, protože mám ještě boční panel v Opeře. Tak řekněme 1000, to by bylo pěkné číslo... ovšem zase surfuju na webu i z mobilu, kde mám šířku obrazovky 240px a asi by mě nepotěšilo, kdybych po načtení stránky byl na displeji vidět levý okraj stránky a možná kousek textu.
Marek Prokop
Profil
Už mě unavujou ty nudle na prostředku, co maj kolem sebe půl kilometru místa vpravo i vlevo

Jo jo, moje řeč. Já už dokonce dlouho uvažuju o tom, že si přestěhuju počítač do komory pod schody, protože koukat na ten mrňavej sedmnáctipalcovej monitor uprostřed dvacetimetrovýho pokoje je totálně vyčerpávající.

pojďte ode dneška zvednout to rozlišení na 1024px:-)) Nebo tu snad někdo pořád má 800x600? Ani jsem si nevšim, že by se to ještě prodávalo

Proč jen rozlišení webů? Já bych šel ještě dál. Lidi s menším rozpětím paží než metr a půl už se taky neroděj, tak začněme dělat i knížky a časopisy 70 centimetrů široký.
Joker
Profil
Mimochodem:
Už mě unavujou ty nudle na prostředku, co maj kolem sebe půl kilometru místa vpravo i vlevo
Jako uživatel prohlížeče Opera takový pocit neznám :-)
Aneb ať žije lupa a funkce "Přizpůsobit stránku šířce obrazovky"

Což je další můj argument proti stránkám s pevnými rozměry, pokud má stránka mrňavé písmo a nastavím lupu na 150%, abych mohl pohodlně číst, rázem to s těmi rozměry stránky vypadá o dost jinak.
Dero
Profil
Nerozumím tomu, jak dokážete z rozlišení obrazovky usuzovat na velikost skutečné plochy, na níž se stránka zobrazí.

Někdo nemá maximalizované okno prohlížeče. Někdo má postranní lišty (a mezi začátečníky a webovými analfabety je takových lidí překvapivě mnoho, co pozoruji). A někdo, třeba já, má na pravém okraji obrazovky nalepenou 200px širokou nudli Mirandy.

To není jenom rozlišení, které nás limituje. Je to i lidský mozek a jeho schopnost vnímat podněty. Mějme maximalizované okno při rozlišení 800x600 px.

Lidský mozek si při načtení stránky musí vtisknout do krátkodobé paměti například:

1) Co nejvíce položek navigace.
2) Informační strukturu webu.
3) Umístění reklam, aby je mohl ignorovat. (Fakt, že to neděláte vědomě, neznamená, že to mozek nezatěžuje.)
4) Účel webu.
5) Subjektivní impresi z webu.

Těchto pět bodů obsahuje docela dost objektů na stránce, například: 5 hlavních navigačních odkazů, 10 vedlejších v levém sloupci, 3 boxíky, 4 nadpisy, 2 oblasti grafických reklam, hlavičku webu a logo. Z abstrakt barevnost, tvarové dispozice a orientaci informačního toku.

Zvyšte rozlišení a tím i počet a komplexnost všech těchto položek - s výjimkou hlavičky a navigace. Opravdu si myslíte, že dokážete pojmout stránku stejně komplexně jako v prvním případě? Klidně si to vyzkoušejte, svoji pozornost budete stejně soustředit do levého horního segmentu stránky. Pokud někdo stránku zavře a zeptá se vás, co si pamatujete, pravděpodobně nebudete schopni tak přesně popsat, co bylo v pravém sloupci či při spodním okraji viditelné části stránky (pokud je orientace webu vedená "klasicky" zleva doprava, shora dolů).

Samozřejmě ten zmiňovaný segment závisí na mnoha a mnoha jiných faktorech, ale se zvyšujícím se rozlišením budete od určité hranice stejně spojitě vnímat pouze část stránky. Já tu hranici mám kolem tisíce pixelů při vzdušné grafice a cca 12 pt písmu. Pokud je stránka širší a hustější, hůř se mi vnímá.

Ne nadarmo analytici a použitelnostní guru říkají, že soustředit se na oblast nad ohybem při rozlišení 800x600 px není vůbec na škodu.
Keilew
Profil
Dero
Asi takhle. Dejme tomu, že mám 1920 šířku monitoru. Zákonitě bude veškeré písmo nečitelně malé. Dám zvětšit font a často mi zmizí část webu kamsi...
Moje řešení je trošku kompromisní. Dělejme weby větší, s větším fontem, na stejnou plochu stejnej obsah, jako by to bylo 800x600, ať se to dobře čte té většině s >1024 bez používání lupy apod. To platí pro ty jednoduché. Velké a našlapané weby, tam je to jasný. iDnes na 800x600...nereálné:-)
No a pokud má někdo 800x600, tak lupa funguje i obráceně:-)

OT: psal jsem Ti mail ohledně typografie. Dorazil nebo je pohřben ve spamu?
Keilew
Profil
Tedy ad absurdum, ať zoomujou (tedy zmenšujou) ta menšina s malým rozlišením. Tečka:-)
Keilew
Profil
Joker

Což je další můj argument proti stránkám s pevnými rozměry...
Někdy to skutečně nejde jinak...
Joker
Profil
Moje řešení je trošku kompromisní. Dělejme weby větší, s větším fontem, na stejnou plochu stejnej obsah, jako by to bylo 800x600, ať se to dobře čte té většině s >1024 bez používání lupy apod.
Jo, tohle bych taky podporoval.

Taky tu jsou i zařízení (mobily a PDA) s relativně malým displejem, ale přitom relativně velkým rozlišením, tj. s velkou hustotou pixelů. Například můj mobil má úhlopříčku displeje v přepočtu asi 2" a rozlišení 240x320 pixelů. Při stejné hustotě pixelů by 19" úhlopříčce odpovídalo rozlišení zhruba 2300x3000.
Ale zase je pravda, že mobilní telefony mají často upravené verze stránek (v mém případě se o to stará Opera Mini)
Davex
Profil
Keilew
Uživatelům nelze vnucovat rozlišení obrazovky ani rozměry okna prohlížeče. Nedá se předpokládat, že má uživatel prohlížeč roztáhnutý na celou obrazovku. Sám mám v rozlišení 1400x1050 prohlížeč zůžený na cca 900px, a ostatní aplikace narovnané okolo.
Keilew
Profil
Davex

My tu řešíme případ. kdy nelze použít nic jiného, než fixní rozměr. V tomto případě je věc každého, jak má svůj prohlížeč a okolí uspořádané. Narážím tu na to, že těch 800px na šířku je údaj fousatý, když dnes má 50% uživatelů 1024px, zbytek je roztříštěn na vyšší a nižší.
thierry
Profil *
Dobrý den,
vytvořil jsem stránky v rozlišení 800x600. Co mám udělat proto, aby se tato stránka zobrazovala stejně ve všech rozlišeních. Jak to například vyřešil seznam- tj bílé pruhy vpravo i vlevo (stránka zarovnána na střed). Děkuji zkušenějším programátorům za odpovědi
Jan Tuplák
Profil *
thierry
v tom případě používej procenta na vyjádření šířky a výšky...
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0