Autor Zpráva
Senyx
Profil
chtěl bych se zeptat, jak je to s používáním copyrightu na webu (a nejen tam), dle mých informací ho smí používat, jen ten kdo si ho u příslušného úřadu zaregistruje (s poplatkem kolem 50 000 Kč)... nepředpokládám že všichni, kdo ho mají v patičce vyplázli 50k za písmenko v kroužku... ale taky nemám pocit, že by někdo kontroloval a bojoval proti neoprávněnému používání...

mám mylné informace, nebo to takhle opravdu je...?
a když už jsme u toho, má vůbec céčko nějaký význam, když autorský výtvor se nesmí kopírovat a ť s nim, nebo bez...

díky za názory ;)
Petr Tichý
Profil
Nepleteš si Copyright a Trade mark?
Senyx
Profil
právěže si myslím, že nepletu, alespoň takto mi to říkal kluk kterej v oboru IT podniká...

ale je možný, že to byla mýlka...

takže myslíš, že c můžu používat jak chci a kdy chci...
Petr Tichý
Profil
Řeknu pouze to, co si myslím, takže to nemusí být pravda, ale jsem přesvědčen, že:

Zkratka TM (Trade mark) je placená, stojí okolo 50k a čeká se na ni třeba půl roku. Má smysl a větší firmy si ji rády kupují a získávají tím jakousi "ochranu" proti zkopírování třeba nějaké jedinečné části loga obdobě. Plus klasické ochrany textových informací. Někde jsem to četl. NaVolnéNoze.cz?

(c) neboli Copyright je ti dle mého v čechách k ničemu. Autorským zákonem je v čechách chráněno vše. Ne jako v americe, kde má tedy užívání (c) smysl.
Senyx
Profil
tak je vidět, že v tom můj kamarád a/nebo já nemáme úplně jasno... jinak děkuji za odpověď a přidám ještě jednu otázku: co (r) registrační ochraná známka?
Petr Tichý
Profil
Třeba jsem se spletl já a mluvil jsem o té (r). Bůh a modří vědí. Já ne. Takže třeba jste měli pravdu. Netuším.
ppooler
Profil
Rovněž jsem si nebyl jistý, jak je to s tím "c v kroužku", (&copy) ,tak jsem alespoň "vtipně" napsal do patičky: práva nevyhrazena -(Tímto jsem to vtipně vyřešil - kvůli originálnosti :)

Nemám totiž taky pocit, že by někdo (někdy!) kontroloval a bojoval proti neoprávněnému používání....

Mimochodem jak se správně přeloží do angličtiny,Žádná práva nevyhrazena , ? májí vůbec takové dvě negace ve větě smysl v češtině ?- Původně my tedy šlo jen o přesný opak nudnějšího : Veškerá (nebo všechna ,či "všechny") práva vyhrazena...
Senyx
Profil
v české větě dva zápory smysl mají, v angličtině smí být pouze jeden zápor ve větě... (No rights reserved., All rights are NOT reserved.) ale to je trošku off topic, vraťme se k tématu ;)
temistokles
Profil
pokial je mne zname, tak autorske prava ti nikto vziat nemoze (koncia az tvojou smrtou), a teda si mozes vyhradit prava, ktore z toho vyplyvaju. (r) je tusim registrovana znamka, za tu by sa malo pltait, ale za autorske prava sa neplati, bola by to IMHO blbost.

<OT>
http://en.wikipedia.org/wiki/Copyleft
</OT>
jcd
Profil *
Chcel by som sa opytat [som z SK] a ak na ceskom servri [napr ic.cz] mam stranku dole mam cecko v kruzku , tak pri jednoznacnom dokazani ze povod obsahu na inej stranky je z mojej je to trestne ?
t.j. da sa to riesit sudnym sporom napriklad ... ?
Railbot
Profil
jcd
To tvé céčko v kroužku ani žádné jiné, žádný copyright český ani slovenský zákon nezná, takže ne. Navíc představa soudního sporu o obsah web je hodně nereálná věc. %Sance na výhru minimální a beztak by se tím nikdo nezabýval. Jsou to prkotiny orpoti jiným sporům.
ppooler
Profil
Railbot pochopitelně že to je tak ,jak píšeš ty, ale nějaký malý význam to má- jinak by nevznikli takové dokumenty jako je tenhle :
http://creativecommons.org/licenses/publicdomain/
(Page rank 8)

Kde se řeší právě takové věci jako je :All Rights Reserved" to "Some Rights Reserved." or "No rights reserved"

existuje něco podobného v česku ?
llook
Profil
V českém prostředí funguje C v kroužku jen jako takový standard pro podepsání díla. Místo toho, abyste napsali "vlastníkem autorských práv k tomuto dílu z roku 2007 je ten a ten", tak použijete stručné "(c) 2007 ten a ten". Práva jsou ale podle českého zákona vyhrazena vždy, prohlášení "práva nevyhrazena" nemá právní dopad, pouze je od roku 2006 konečně možné podat návrh licenční smlouvy skupině neurčitých osob.

Něco jiného je registrovaná ochranná známka. Něco málo je na Wikipedii a něco více tady: http://www.vsb.cz/utvary/ctt/kancelar-dusevniho-vlastnictvi/informace/ prumyslova-prava/ochranne-znamky

Senyx
v české větě dva zápory smysl mají, v angličtině smí být pouze jeden zápor ve větě... (No rights reserved., All rights are NOT reserved.) ale to je trošku off topic, vraťme se k tématu ;)

We don't need no education... (aneb v angličtině neexistuje pravidlo bez výjimky). Jo a "all rights are not reserved" znamená spíš něco jako "nejsou vyhrazena všechna práva", něco jiného než "žádná".
Aleš Janda
Profil
K tomu (R) v kroužku: pro jeho užívání se je třeba registrovat na Úřadu průmyslového vlastnictví. Registrační ochranná známka se registruje na 10 let, stojí 5.000 Kč a platí pro max. 3 zvolené obory produktu (pokud by někdo chtěl mít známku ve více oborech, např. jako webdesignérská firma, značka jogurtů, natíracích barev atd. zároveň, přiměřeně připlatí). Nelze registrovat slovo, které má obecný charakter.

Úřad zkontroluje, že se dané slovo/spojení běžně nepoužívá opravdu nikým jiným než budoucím držitelem (popř. nikým) a v takovém případě ho schválí.

Myslím, že za těch 5 litrů se to mnohdy vyplatí.
ppooler
Profil
a existuje nějaká alternativa , k tomuto
http://creativecommons.org/images/public/norights-a.png

V česku, asi je nesmysl odkazovat tuto ikonku , kde je v úvodu :Copyright-Only Dedication (based on United States law) or Public Domain Certification
Petr Tichý
Profil
K tématu hezky česky: http://navolnenoze.cz/zpravy/ochranna-znamka/
ppooler
Profil
Měl jsem k tomuto možná založit nové téma (mě zajímá totiž to no rights reserved)- viděl jsem takovou tu malou ikonu ,ale pak mi došlo,že na ten dokument výše odkázat nemůžu, kvůli ( based on United States law etc.)



Takže bych ten dokument přeložil správně do češtiny , - zítra na to mám práci celý den, a pak odkázal na podobnou stránku -v češtině....ale je to jen takový nápad...
Marek Prokop
Profil
(c) značí copyright neboli po česku autorská práva. Za značkou se uvádí letopočet a jméno autora, nebo toho, kdo práva autora zastupuje (typicky vydavatel, resp. na webu majitel webu). U souborných děl jako je web, bývá dobré před značkou uvést, na co se vztahuje -- text, fotografie, design apod.

(tm) značí trademark neboli obchodní značku (ochrannou známku). Označení (obvykle za slovním názvem nebo za logotypem) může použít každý, kdo si na známku činí nárok.

(r) značí registrovanou ochrannou známku, která je registrována u příslušného úřadu.

Mimochodem, (c) v zápatí této stránky vůbec nedává smysl, protože neříká, co je předmětem autorských práv a komu ta práva patří.
Scumo
Profil *
Skoukněte toto: http://cs.wikipedia.org/wiki/Copyright

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Příspěvky nesouvisející s webem budou odstraněny.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0