Autor Zpráva
Rybíz
Profil *
Jak oddělit zpěv od hudby?

Prosím, potřebuju nutně poradit!

----
Editace Mistrem: Překopírování titulku do textu dotazu, odstranění výstředního formátování v titulku i v textu dotazu.
----


Omylem smazaná reakce od miniJOHNa:
Nejde to.
Měsíček
Profil
miniJOHN

Jde tak přestaň prosím kecat. Jsou na to, ale drahé programy, ke kterým se normálně nedostaneš a když seženeš nějákej levnej bude to stát za nic ..
vertigo4
Profil
miniJOHN
kdyby jsi rozuměl hudbě nebo fyzice, tak bys věděl, že zpěv má jinou vlnovou délku než hudba samotná, takže to lze... diskutabilní ovšem je kvalita takového rozdělení... pokoušel jsem se o to také kdysi ale výsledek stál za prd
miniJOHN
Profil
Právě, že fyziku znám a vím, že toto nejde, protože se vlnová délka hlasu a hudby překrývají...
Mike8748
Profil
oddelit to nejde. lze pouze "matematicky" potlacit zvuk zpevaka, ovsem neni to na 100%

jde o to ze u vetsiny nahravek je hudba nahravana stereo, ovsem zpevak je pouze na jeden mikrofon, tedy mono. hlas zpevaka je proto v pravem i levem kanalu stejny, takze se da matematicky odecist a tim tedy ve vysledku potlacit.
DJ Miky
Profil
Konkrétní program, kde se to dá potlačit, je třeba Adobe Audition (dříve Cool Edit), ve kterém je filtr s názvem Vocal Cut, který ztiší to, co je v levém i pravém kanálu (tzn. většinou hlas). Nefunguje to dokonale, ale aspoň něco :-).
Měsíček
Profil
Právě, že fyziku znám a vím, že toto nejde, protože se vlnová délka hlasu a hudby překrývají...

Opravdu, kdo že je tvůj profesor fyziky?

Mike8748

Oddělit to jde, ale v celku asi na 75%.
Bubák
Profil
vetsiny nahravek je hudba nahravana stereo...
Hudba ve často v MP3 a volba "joint stereo" udělá "pěknou neplechu".

vlnová délka hlasu a hudby překrývají...
Nepřekrývají se zcela, ale to tady ani nikdo netvrdí. Překrývají se však v části spektra, na které je lidské ucho nejcitlivější. Takže je možné odfiltrovat zpěv s podstadnou částí hudby, cca 400-4000Hz, ale to co z hudby zbude, nebude bohužel moc poslouchatelné.

Oddělit to jde, ale v celku asi na 75%.
Převeď si to na db a zjistíš, je jde o mírné potlačení.
shaggy
Profil
Oddělit to jde, ale v celku asi na 75%.
Gratulujem, operácia bola úspešná... siamské dvojčatá sme oddelili na 75%.

Podľa mňa je odpoveď na otázku - dá sa to oddeliť? - iba áno alebo nie. Myslím, že má dobrého učiteľa fyziky, lebo tie vlnové dĺžky sa fakt prekrývajú, pri niektorých nahrávkach sa dokonca nedá takmer vôbec potlačiť spev (v rozumnej miere)... ono je to iba také prepočítavanie, dopočítavanie toho čo by tam malo byť, alebo toho čo tam je naviac.
A moc to nefunguje.
Měsíček
Profil
Jde vidět, že se začínáme motat ve slovíčkách, já bych to upravil asi tak :

S kvalitně nahrané nahrávky, je možné pomocí speciálních a drahých programů účinně potlačit hudbu či zpěváka, protože oba dva jsou na odlišných vlnách, jenže málo kdo má tak kvalitní aparaturu, aby si mohl dovolit nahrávat kvalitní nahrávky a pak s nimi pracovat, proto pokud chceme oddělit zvuk například s magnetofonové pásky, výsledek bude velmi nekvalitní a potlačí se nejen zvuk, ale i hudba = jen se ztiší.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Měsíčka:
Myslím, že jsi mimo. Nezáleží ani tak na kvalitě nahrávky jako na podobě konkrétní skladby. Basové dunění od operního sopránu oddělíš možná docela úspěšně, ale Bobbyho McFerrina broukajícího od Bobbyho McFerrina zpívajícího těžko (pokud to sám nepřipraví). Když jsou si hudba a hlas moc podobné, nemáš šanci, nehledě na kvalitu aparatury.
welis
Profil *
ke každýmu songu jsou snad soundtracky ?... sice nektery nenajdes ale vsadim se ze sou ke kazdymu, kdežto zpev samotnej to nevim jesi neco takovyho je a nikdy sem to nevidel (neslyšel)... :-)
djlj
Profil
welis
Instrumental (jen hudba) i acapella (jen zpěv) verze bývají na maxáči často přibalovány -- ale někdy taky vůbec ne. Ono to je samo o sobě dost výhodné, protože se vždycky najdou lidi, co udělají remixy, a pak se dá případně vydat remixové CDM/vinyl :).
karbon
Profil *
Jen taková otázka, spíše filozofická. Jak je možné, že člověk je schopen rozlišit co je hudba a co zpěv? Člověk musí mít nějaký algoritmus.
Manq
Profil
Jak je možné, že člověk je schopen rozlišit co je hudba a co zpěv?
Vlastní uši :o).
habendorf
Profil
karbon

Vezmeme si z melodie jeden tón, pro vysvětlení stačí. Tón je prezentován jakousi cyklickou křivkou (vždy rozložitelnou na harmonické [sinusoidní] složky - viz Fourierův rozvoj [obdélník jich obsahuje nekonečné množství]).

Tento tón má tři základní veličiny, které jsou dány průběhem této křivky.

1) hlasitost - dána amplitudou křivky (přesněji asi plochou pod křivkou, neboli určitým integrálem, protože ten vyjadřuje množství uvolněné energie a tudíž výsledný akustický tlak)

2) výška tónu - dána frekvencí (délkou periody) křivky

3) barva tónu - dána konkrétním tvarem křivky (čili viz výše = konkrétním namícháním harmonických složek typickým pro daný nástroj / zdroj zvuku). Proto jsi schopen odlišit různé nástroje, i když všechny budou hrát stejný tón.
karbon
Profil *
Asi jsem špatně formuloval svou otázku, jen jsem chtěl podotknout, že když člověk dokáže rozeznat zpěv od hudby, měl by existovat i odpovídající algoritmus, ale toť otázka, jak kvalitně by to provedl.
Aleš Janda
Profil
karbon
když člověk dokáže rozeznat zpěv od hudby, měl by existovat i odpovídající algoritmus
To je správný předpoklad :-) konečně nad tím někdo přemýšlel.

Člověk se ovšem rozhoduje na základě zkušeností, tj. že ví, jak obvykle zní hlas a jak obvykle zní hudební nástroje. Pak to dokáže rozlišit. Pokud by všek něčí hlas byl výrazně odlišný či byl odlišný hudební nástroj, i člověk by měl problém.

Ovšem naučit této zkušenosti počítač by byla pecka :-) Jak se zdá, tak jednoduché to není.
habendorf
Profil
karbon, Aleš Janda

Když budeš mít jeden hrající nástroj, není softwarově problém určit, o jaký nástroj se jedná (na základě podobnosti se samply v db). Jenže pět nástrojů vytvoří z výsledného signálu totální změť, kterou člověk dokáže rozmotat, ale softwarově je to problém. Neříkám, že by to nešlo, ale bude to výpočetně značně náročné.
Aleš Janda
Profil
habendorf
Jenže o to jde - pokud to dokáže člověk, tak v sobě má nějaký algoritmus, kterým to dělá :-) Navíc v reálném čase.

Např. Mozart dokázal hodinu poslouchat celý orchestr, pak přišel domů a napsal noty pro každý hudební nástroj z celého představení. Tohle samozřejmě neumí každý, ale je na tom vidět, že to zkrátka je reálně možné.

Takže zákonitě tentýž algoritmus lze přepsat i pro počítač. Problém je jak na něj přijít :-)
asdasd
Profil *
Aleš Janda
neuronove prepojnia

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Příspěvky nesouvisející s webem budou odstraněny.

Odkud se sem odkazuje


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0