Autor Zpráva
Miloš
Profil
V uplynulých dnech se tu opět objevily dva weby, které míchaly český text a anglické menu.
Vedlo mě to k zamyšlení nad pohnutkami tvůrců takových mišmašů.

Dosud jsem si myslel, že tak činí hlupáčci, kterým přijde anglické menu kůůůl, trendy, sexy, simply klévr, aj mlaviny, nau, wau a když do české stránky zakomponují cizozemštinu, budou působit moderněji, (jako zdělanci) a tak…

Nemám nic proti angličtině – na anglicky psaných stránkách.
Nemám nic proti tomu, jsou-li stránky vytvořeny ve více jazykových mutacích.
Silně mi ale vadí používání cizích jazyků proto, že se někdo snaží dodat si punc něčeho „lepšího“.

Avšak dva příspěvky v posledním týdnu:
http://diskuse.jakpsatweb.cz/index.php?action=vthread&forum=2&topic=67 759
http://diskuse.jakpsatweb.cz/index.php?action=vthread&forum=2&topic=68 088
přicházejí s pro mě převratnou myšlenkou:
„Ja totiž nejsem sobec, myslím i na zahraniční navštěvníky mého portfolia :o)“ (ove)
„Viděl jsem to u spousty stráněk a ne, že mi to přijde "koool", spíš mám pocit, že je to praktické. Když na stránky zabloudí nějaký cizinec, alespoň se trochu orientuje.“ (lindgren)

--------
Tak jsem se nad tím zamyslel a výsledkem je další přírůstek do mé tvorby veselůstek.
Vyšel jsem z předpokladu:
— pro Angličana (pracovní termín pro cizince mluvícího anglicky), který ovládá (byť jen trošku) češtinu, nebude problém se zorientovat na českých stránkách za pomoci českého menu
— Angličanovi, který česky neumí ani pípnout, anglické menu nepomůže

Proto jsem vytvořil stránky, na kterých demonstruji jednak to, jak trapně vypadá menu v jiném jazyce, druhak to, že ani Čechovi nijak nepomůže české menu, jestliže z ostatního textu ničemu neporozumí:
http://kesolim.sweb.cz/Xsaer/

-----------
Nebo si někdo myslíte, že je míchání jazyků užitečné?
quinux
Profil
Miloš
Naprosto souhlasím. Web je buď psaný česky, anglicky, německy nebo třeba svahilsky, ale nikdy ne kombinací více jazyků.
habendorf
Profil
Nebo si někdo myslíte, že je míchání jazyků užitečné?

No mein Gott Abeles, nejsou voni ein bischen mešuge, když nad sebou místo šábesu viděj ausgerechnet úterý?
Ario
Profil *
Já myslím, že každého schopnějšího nebo znalejšího tvůrce toto buď irituje nebo je u to jedno (u jiných). A méně znalým nebo těm kůl tvořičům tenhle text bude stejně ukradený.

Já s tím samozřejmě taky nesouhlasím (do první skupiny se nepočítám), ale je nutností se zeptat: Jaké komentáře by si zde čekal?
Miloš
Profil
habendorf
;-)

Ario
Jaké komentáře by si zde čekal?
No, vlastně – „Řek' bych vám, ich weiß nicht selbst (hop a skákal dále)“.
Ario
Profil *
Sakra, a já myslel že jsem tu němčinu úplně nezapoměl :-D. Ale zapoměl. Je to něco jako: Nevíš sám?

Ale jo, dovedu si to představit :).
Ario
Profil *
Nevíš sám?
To je tak, když si nevšimnu toho Ich :(.
habendorf
Profil
Ario
Je to něco jako: Nevíš sám?

Německy umět nemusíš, ale tu "Skákal pes ..." snad znáš ;o)
Ario
Profil *
Skákal pes
Proti tomu léta nic neznamenají :).
Miloš
Profil
Pejsku náš, was machst du?
Miloš
Profil
A mimochodem – líbil se vám můj vícejazyčný http://kesolim.sweb.cz/Xsaer/ aspoň trochu?
quinux
Profil
habendorf
Miloš
Když už jste pánové porušili pravidla diskuze, tak doufám že to téma bude k něčemu více než jen hloupým výjevům :)

Ario
Jaké komentáře by si zde čekal?
No vesměs asi souhlasné, jinak nic moc. Myslím, že cíl tématu je především v tom prvním příspěvku, upozornit mladé tvůrce, aby neblbli. ;)
Ario
Profil *
Miloš
Moc hezké ;-).

Sice to s tím moc nesouvisí, ale jak jsem se podíval na tvůj web, vyvstal mi před očima obrázek ppřeplněného praskajícího kondomu s nápisem "Ochrana proti myskl injekšn". Budu rád, když mi tuto asociaci pomůžete objasnit, protože já fakt nevím...
panhuhu
Profil
V ostré verzi to skutečně trapné je. Trapná je i sekretářka co si říká "Key Account Manager". Kdysi jsme pro pracovní pozice měli názvy, ale přiznejme si česky to nezní tak dobře. Je to smutné.
Ove
Profil *
Ja si myslim, ze je naprosto kazdeho vec jake bude mit menu...
qwas
Profil *
Ove
To určitě, ale jazyk menu by se měl shodovat s jazykem, ve kterém jsou napsány ostatní části webu.
Miloš
Profil
Ove
To máš bezpochyby pravdu, ale s takovýmhle „argumentem“ smeteš se stolu jakoukoli diskusi o čemkoli.
Já jsem přednesl snad sdostatek důvodů pro to, proč ne.
Zajímalo by mě, jestli existuje nějaký (rozumný!) důvod, proč ano.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Příspěvky nesouvisející s webem budou odstraněny.

Odkud se sem odkazuje


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0