Autor Zpráva
Jockie
Profil
Chtěl bych se zeptat jaké kodování je podle vás nejlepší používat a proč :) ??
Havel-st
Profil *
Já jsem v pohodě, všechny weby už mám na Linux-Apache, takže iso-8859-2 a PSPad umí ISO ve Windows přímo ve zdrojovám textu.
thingwath
Profil
Unicode, UTF-8, proč se trápit s národním kódováním typu ISO-8859-2, když už dnes můžeme celkem celkem bez problémů použít jednotné?
Boldrik
Profil
taky doporucuju UTF-8
Yuhů
Profil
> nejlepší

"nejlepší" je relativní. Záleží na počasí.

> jaké kodování

windows-1250, iso-8859-2, UTF-8. Většinou to vyjde na stejno.
Yuhů
Profil
ještě mimochodem -- Jak psát web píšu v iso-8859-2, protože jsem to do něj před šesti lety překódoval z windows-1250. Tenkrát se mi to zdálo jako rozumná volba. Dnes vím, že to byla chyba, měl jsem nadále psát ve windows-1250. Proč? Kvůli příkladům. Lidi si zdrojáky příkladů zobrazujou většinou v notepadu. V iso-8859-2 se jim v notepadu špatně zobrazuje šžť. Kdybych býval zůstal ve windows-1250, bylo by to veselejší.

Teď už se mi to měnit nechce, maximálně přemýšlím o přechodu do UTF (to se v novějších Windowsech na Notepadu zobrazí taky správně), ale nechci to nafukovat datově.
thingwath
Profil
Mezi windows-1250 a iso-8859-2 rozdíl v zásadě není, ale UTF-8 má tu výhodu, že obsáhne třeba i klidně azbuku, když je potřeba. V HTML se to, pravda, klidně dá obejít přes entity, ale já fakt nevidím důvod nepoužít UTF-8. Souhlasím, že to spousta lidí nevyužije, ale zase je to nestojí nic navíc.
Yuhů
Profil
> UTF-8 má tu výhodu, že obsáhne třeba i klidně azbuku

jo, to je fakt. Kvůli řeckým písmenkům třeba stránky kreta.rovnou.cz píšu v UTF. Prostě jak kdy.
thingwath
Profil
Yuhů
Nemyslím, že by to hrálo nějak moc roli. Kolik máš na průměrné stránce vícebajtových znaků? Dvacet procent? To při dejme tomu deseti tisících znacích může dělat nějaké dva kilobajty navíc?

Za práci při překódování to ale asi, pravda, nestojí.
Yuhů
Profil
> Dvacet procent?

dvacet procent málo není. V praxi je to o něco málo méně. Na webu by mi to tolik nevadilo, ale hraje to dost roli ve stažené verzi. Nechci se dostat do stavu, kdy se archiv webu nevejde na dvě diskety.

> Za práci při překódování to ale asi, pravda, nestojí.

hlavně jde o to, že si ani zdaleka nejsem jistý, zda někde v nějakém příkladu nepoužívám konstrukci specifickou pro to které kódování. U projektů jiného typu by to nebyl problém. Ale to jsme dost utekli od tématu.
Pachollini
Profil
Nevýhodou UTF-8 mj. je, že ho neumí Palm. Pokud je na hostingu databáze, která neumí UTF-8, tedy neumí v něm dobře hledat, bude asi dobré ISO-8859-2. Velkou výhodou (kromě zmíněných) je, že UTF-8 je standard pro kde co, co pracuje s XML. Osobně požívám UTF-8 s překódováním, pokud klient UTF-8 nepodporuje.
Boldrik
Profil
Nevýhodou UTF-8 mj. je, že ho neumí Palm
No to je jedna z velkych chyb palmu - ale ne, prece nebudeme pouzivat Windows mobile, kdyz je vyrabi Micro$oft.
UTF-8 se (snad) brzy stane standartem pro cely internet a pocitace vubec. Narodni kodovani snad upadne v zapomeni.
Nai Dzet Quiv
Profil
UTF-8, dříve ISO-8859-2.
Dnes je nejrozumnější volbou UTF-8, má velkou podporu.
Myslím, že národní kódování časem zmizí.
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0