Autor Zpráva
anchor
Profil
Som tu novy-nemal by som velmi vyskakovat, ale povedzte mi, preco tu mam pisat s diaktrikou?
Hanz
Profil
anchor
Protože se to líp čte!
Ale když budeš psát bez diakritiky tak ti nikdo hlavu neustřelí.
meca
Profil
Já bych ty hlavy teda za tohle střílel...
Hanz
Profil
meca
A procpak? Co se ti nelibi na psani bez hacku a bez carek tak moc ze bys chtel ty lidi strilet?
Martin Kuželka
Profil
Zkus si tu otázku obrátit. Proč bys měl psát bez diakritiky?
Axamith
Profil
Všichni na tomto fóru jsme češi nebo slováci. A umíme používat háčky a čárky. Dobře se to píše, ještě líp se to čte. Tak proč nevyužít toho, že miniBB to umožňuje.
none
Profil
kdyz sme u teh hacku proc mi misto z s hackemm pise "~" a misto c s hackem udela mezeru mezi radky.dela mi to v exploreru a v mozile nee?4ím to je?virus nemam spybotem je to projete tak v cem je chyba?
meca
Profil
Já neim... vypadá to divně, divně se to čte... a vůbec... je to divný... sme češi (a slováci) tak proč psát jak náký mongolové?
Fred
Profil
No nevím mně to vůbec navadí, ani tohle by mi nevadilo:


V suoivsoltsi s vzýukemm na Cmabridge Uinervtisy vlšyo njaveo, že nzeáelží na pořdaí psíemn ve solvě. Jedniá dleůitžá věc je, aby blya pnvrí a psoelndí pímesna na srpváénm mstíě. Zybetk mžůe být totánlí sěms a ty to přoád bez porlbméů peřčetš. Je to potro, že ldiksý mezok netče kdažé pensímo, ale svolo jkao cleek. Zjíamvaé, že??


A navíc v jedné knize pana Grubera o rychločtení se píše, že k normálnímu čtení stačí vidět jen horní polovinu výšky řádku. Abych pravdu řekl, tak jsem si třeba ani nikdy nevšiml, že Leo často nepíše s diakritikou, dokud se na to někde neupozorňovalo. Kdyby se do toho nerýplo, ani jsem to nevěděl, a to příspěvky od Lea čtu vždy velice pozorně, protože stojí za to :-)
Spikee
Profil
Mne je jedno, ze niekto pise bez diaktriky. Háčiky a čiaročky si tam domyslím a je to v pohode.
Niekomu sa lepšie (a rýchlejšie) píše bez diaktriky, tak mu to predsa nebudeme zakazovať.
anchor
Profil
O.K. Budem teda písať ako človek-väčšina to tu dodržiava, tak načo provokovať...
Martin Kuželka
Profil
anchor: to je rozumné.
llook
Profil
Jde o to, že spisovná čeština s diakritikou je patrně varianta nejlépe srozumitelná většině návštěvníků tohoto fóra. Čtenář nad tím nemusí tolik přemýšlet a může se víc soustředit na problém/řešení než na jeho popis. Takže o něco zvyšuješ pravděpodobnost, že to někdo bude číst.

Ale je fakt, že mnohem důležitější je srozumitelnost. S Leovými příspěvky jsem nikdy problém neměl, ale u jiných si kolikrát několikrát přečtu příspěvek, než zjistím o co jde.

Fred - tos mě dostal, opravdu to lze snadno přečíst. Jak by se to asi četlo bez diakritiky?
Fred
Profil
llook Bez diakritiky by to byl asi problém. BTW je to nejspíš hoax, dostal jsem ho mailem a vyjímečně mě docela potěšil ;-)
habendorf
Profil
Fred: OT - jj, mě to přišlo už kdysi dávno, tak před třemi roky. Ale je to dobrý.
thingwath
Profil
Osobně dokážu celkem v pohodě přečíst i text, kde jsou místo znaků si diakritikou nesmysly (typicky špatný font nebo špatně nastavené kódování). Přelouskám i text vzhůru nohama (třikrát pomaleji, ale ano). Nicméně pokud je možnost psát normálně česky, proč to nedělat?
Michalek
Profil
Uz podruhe jsem sem omylem vlezl, protoze jsem myslel ze "Naco hacky a ine prkotiny?" znamena proc pouzivat podtrzitkovy hacky a jiny blbosti :-D Treba prave proto pouzivat hacky a carky :-)
bojars
Profil
Fred: Slovenská verzia:

Pdoľa vskýmuu jnedej agiclnkej uvenizitry, názeželí na tom, ako sú unoležé pesímná v solve, jinedá delôtižá vec je, že pvré a psodlené je na snárpovm meitse. Zšyovk mžôe byť tlátony choas, no vy to sláte dákoteže bez pmélrobov pčetríať. To ptero, že netíčame kadžé pesmíno smosatante, ale svolo ako cleok.

To len na precvičenie aj iných jazykov.... šlo to elektronickou poštou aj u nás.

Pokiaľ sa týka diakritiky: niekedy si ani neuvedomujem, že v niektorom príspevku nie je a je mi jedno, či je to ČJ, allebo SJ.

Ja by som bez diakritiky (asi) písal omnoho pomalšie, možno programátori, ktorí majú nastavenú americkú klávesnicu sú zvyknutí ináč.
Fred
Profil
No občas se tu objevilo pár narážek, jako že někteří nerozumí slovensky, asi mezi ně nepatřím, je sice pravda, že je třeba trochu soutředění (pátek večer + nějaké červené), ale stále zcela chápu o co se jedná ;-) . Docela by se dalo uvažovat o generátoru dummy textu, založeném na tomhle triku. Namísto lorem ipsum opusum atd. ... Ale to už je fakt OT.
Kráťa
Profil
Já se přidám. Ono asi také záleží, co právě člověk dělá a tak. Když "řádím" u nás na IRC, kde všichni píšeme bez diakritiky, tak mám občas problémy si to v hlavě přehodit na diakritiku. A psát jednu větu tam, druhou někde jinde s diakritikou, pak zase na IRC bez, to vše během dvou minut...
Čeština je krásná, ale na počítači v různých diskuzích je mi to fuk.
Yuhů
Profil
Proč si myslím, že je v této diskusi dobré používat české znaky s háčky a čárkami:

1. kvůli vyhledávání a vyhledávačům
2. kvůli srozumitelnosti
3. kvůli udržování vzdělanosti
4. psaní bez diakritiky je tak trochu barbarství
5. jde o přání provozovatele serveru

1) vyhledávače: Mám dosti pečlivě naměřeno, že Češi a Češky vyhledávají častěji varianty slov s diakritickými znaménky než bez nich. Poměr je asi 80:20 ve prospěch háčků a čárek. (U Slováků to myslím bude podobné.) Pravda, existují technické obory, ve kterých se poměr liší (zejména technické obory mají více vyhledávání bez diakritiky), ale trend je jasný. Kdybychom zde psali bez diakritiky, pomůžeme menšímu počtu hledajících.

Časem musím uznat, že tento důvod, který jsem původně chápal jako důležitý, nemá až takovou váhu. Z Google chodí pár lidí i na slova bez diakritiky a české vyhledávače diakritiku doplňují. Interní hledání je většinou stejně potřeba zkusit s i bez diakritiky.

2) kvůli srozumitelnosti:
* Text bez háčků a čárek čtu v pohodě.
* Slovenštinu čtu v pohodě (a slovensky plynně hovořím).
* Jestli mi něco ale přidělává vrásky, tak -- nekecám -- je to slovenština bez háčků a čárek. Mám dost velký problém jí porozumět, musím to číst vícekrát.

Nechci neplatně zobecňovat, ale počítám, že podobné trable mohou mít i jiní. Stejně tak bych u Slováků (jichž si na tomto webu nesmírně vážím) čekal menší pochopení českému textu bez háčků a čárek.

Podobně tak je to s interpunkcí -- pokud někdo neumí například oddělit vedlejší větu normální čárkou, mívám dost problém pochopit, na co se vlastně ptá nebo co si myslí.

3) udržování vzdělanosti: Malé děti se jazyku (to nikoho nepřekvapí) naučí tím, že ostatní slyší mluvit. Psanému jazyku (a to už překvapí leckoho) se větší děti -- a i dospělí -- učí tím, že čtou. Pokud píšete bez diakritických znamének, ztěžujete svým čtenářům přirozené osvojení psaného jazyka.

Zkusím dát opět příklad se Slovenštinou. Ač jsa Čechem, umím slovenky hovořit, umím i slovensky psát. Leč psát pouze bez diakritických znamének. Jsou to ale právě ty drobné nuance střídavých délek vokálů, co bych si potřeboval ve slovenštině osvojit i v psané formě. Často nevím, jestli se třeba píše ä nebo e, jestli se píše o nebo ô a kde má písmeno jakou "dĺžku". Moc by mi pomohlo, kdyby zdejší Slovenky a Slováci psali s tou jejich správnou diakritikou.

4) psaní bez diakritiky je tak trochu barbarství: Ačkoli mám k barbarům, jako ke všem lidstkým bytostem, plnou úctu, musím vám sdělit, k čemu přirovnávám český text bez diakritických znamének. Jak by se vám líbilo kupovat košili bez knoflíků nebo limonádu v lahvích bez uzávěru? Co dům bez přitlučených střešních tašek, knihu bez desek? Co si myslíte o pokládání elektrického vedení do země bez izolace nebo o psaní programového kódu bez komentářů? Všechno to sice nějak funguje, ale každý cítí, že to jaksi není ono. Normální je psát s diakritikou, stejně jako je normální jezdit vpravo nebo zdravit na potkání.

Neříkám, že všichni, kdo běžně píšou bez diakritiky, jsou barbaři. Hodně lidí má technické omezení a s diakritikou psát nemohou. Neberu ale argument, že psaní bez diakritiky je "běžné", a mrzí mě domnění některých lidí, že už takhle budou psát stále. Představa, že by se po pěti stech letech měl z lidové češtiny vytracovat systém diakritik, je pro mě nepřijatelná.

Já vím, nezní to jako racionální argumentace, spíš jako přesvědčování. Až si jednou při montování zásuvky sáhnete šroubovákem na fázi v modrém drátu v domnění, že je to nulák, tak pochopíte, jak je dobré dodržovat konvence. Nemyslím tím dodržování nějakých úřednických rádoby-směrnic nebo nějakých nařízení shora. Barva drátu fáze je stejně jako pozdrav na potkání nebo psaní háčků a čárek normální mezilidská konvence, kterou je hloupost porušovat.

5) přání provozovatele serveru: Jsou případy, kdy nevíte, jestli příjemce vašeho textu dokáže diakritizovaná znaménka zobrazit (zejména maily, psaní po icq linuxákům apod.). Pak ano, pak je lepší raději psát bez diakritiky. V případě této diskuse to ovšem nemusíte řešit -- čeština tu funguje. Vážím si každého, kdo do této diskuse přispívá, ať už píše s diakritikou nebo bez ní. Pokud ovšem mohu, o diakritiku vás opravdu prosím. Ne kvůli sobě, ale kvůli vám. Tohle kouzelné slovíčko "prosím" máme i pod oblastí na text. Když nic jiného, tak kouzla by se dodržovat mohla. Díky.
Axamith
Profil
S radostí jsem si přečetl příspěvek od Yuhůa. Musím přiznat, že něco tak pěkně a procítěně napsané (krásnou češtinou) jsem už dlouho nečetl. Samozřejmě s ním souhlasím. A teď si zkuste představit, jak stroze a neuměle by úvaha na téma o diakritice a interpunkci vyzněla bez háčků a čárek. Opravdu by to nebylo ono. Český jazyk (a slovenský) je krásný právě pro tyhle drobnosti, které někdo opomíjí. To mi připomíná reklamní slogan mobilního operátora : "Leto bez hacku a carek"
Fred
Profil
pokud někdo neumí například oddělit vedlejší větu normální čárkou Přiznám se, že konkrétně s těmito čárkami mívám problémy, ale snažím se.
Axamith
Profil
Myslím, že takové drobnosti se dají odpustit. Sám se přistihuji, že se snažím psát rychle a někdy se netrefím na tu správnou klávesu.
Většinou si toho všimnu, ale pár zkomolenin mi už taky uteklo. To ale nemá nic společného s tím,když jsou ignorováná základní pravidla češtiny a tohoto fóra.
thingwath
Profil
Psaní po ICQ linuxákům :-) Nevím jak je to u ostatních, ale u linuxáka Thingwathe se sice zobrazují háčky blbě, ale už si na to zvykl, takže mu to nijak nevadí :-)
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0