Autor Zpráva
Martin Kuželka
Profil
V souvislosti s tím jak přibývá počet dotazů, jsem si asi nejenom já všiml toho, že řada dotazů se zde objevuje vícekrát. Proto jsem na www.hiczechia.info/faq/ připravil wiki, do které můžete všichni psát, a tím se podílet na vypracování FAQ k této diskuzi.

Doufám, že mě v tom nenecháte samotného a budete se činit ;-)

Chyby, návrhy atp., prosím na martin@hiczechia.info. Díky.

P.S.: Yuhů, kdyby ti tato moje "akce" vadila, klidně to tu smaž.
Nai Dzet Quiv
Profil
pro M. Kuželku: je to krásné, nicméně si myslím, že se všichni budou ptát dál na stejné věci...
lukysy
Profil
Martin Kuželka Líbí se mi to. Možná, že vznikne něco kvalitního, ale bude se to odlišovat od původního účelu. Taková webová učebnice by mohla tímto vzniknout...
Yuhů
Profil
ach jo. Dokuwiki? Nic horšího nešlo najít?

Já mám faq rozdělané. Chci to dát taky do wiki, ale ne do dokuwiki. Jestli mi s tím někdo chcete pomoct, tak se prosím ozvěte. Jsem ochoten za to i zaplatit.
Polaroid
Profil
Pěkná blbost!
Kdyby měli obyčejní začátečníci (teď nemluvím o těch normálních ze kterých později vznikne nová generace profi-webdesignerů) snahu číst nějaké HTML učebnice, články a sbírat praxi, tak by to už dávno udělali a všechny diskuse by byly k ničemu. Ale jelikož je to evidentně nijak do hloubky nezajímá, tak nemá smysl pro ně dělat nějaké FAQ.
Acci
Profil
Polaroid
Já myslím, že někomu to určitě pomůže, jen kdyby se do toho chtělo investovat trochu času.

Martin Kuželka
Dokuwiki není moc dobrý nápad, díval jsi se, co to dělá s češtinou?

Taky nemá cenu dělat dvě FAQ. Jedno Yuhůovo a druhé Martinovo.
Martin Kuželka
Profil
Acci, toho jsem si taky všimnul, tak jsem v pozadí připravoval MediaWiki. Jinak máš samozřejmě pravdu, dvoje FAQ je zbytečnost, nebudu Yuhůovi lézt do zelí (ani jsem to neměl v úmyslu)...
thingwath
Profil
Na FAQ (ale z maličko jiné oblasti) pracuju a dá to přeci jen dost práce. Nutnost je samozřejmě rozumět tomu co píšu. Ale je pravda, že takové FAQ by pak mělo velkou cenu, skutečně.

Co je zlého na DokuWiki? Vím o několika open-source projektech, které to používají a nevypadá, že by byl nějaký zásadní problém (to je otázka, nechci se s váma hádat :-)).
para
Profil
Já nevim, IMHO patří ke gramotnosti programátora, webdesignera i laika najít si pomocí dnešních vyhledávačů to co potřebuju. Na webu je dostupné prakticky cokoliv co je zapotřebí a dobře formulovaný dotaz je x karát rychlejsí, než rozsáhlé FAQ. Ty to získání informace asi moc neurychlí.
Marty
Profil
Budovat rozsáhlý FAQ nemá cenu. Chtělo by to sepsat jen ty nejčastější problémy, na které tady jsou témata skoro každý týden. Ale i tak zůstává otázkou, zda si to lidi pročtou. No proč to nezkusit.
Yuhů
Profil
FAQ je moc potřeba. Ušetří se spousta času jak hledajícím, tak odpovídajícím.

Já teď na to potřebuju rozběhat nějaký rozumný wiki systém. Neříkám, že to nemůže být dokuwiki, ale musí splňovat tyto podmínky:

* wikijazyk musí být minimalistický. Nechci například, aby v něm šly tvořit tabulky nebo barvit písmo. To prostě nesmí jít. V zásadě by v něm měly být pouze nadpisy (h2 h3 h4), odkazy, seznamy (ul li), tučnost, kurzíva a značka pro výpis kódu.
Byl bych rád, kdyby wiki jazyk nepoužíval hranaté závorky [] na nic jiného, než na odkazy. Wikijazyk by se měl podobat jiným wikijazykům.

* šablony musejí být minimalistické. Výstup nesmí obsahovat žádné zbytečné prvky, tím myslím ani bajt navíc. Prakticky pouze titulek, link na styl a tělo tématu. V těle smí být pouze text tématu, minimální menu, související témata a odkaz na editaci, možná logo. Nic víc.

* celý engine musí dobře pracovat češtinou -- url buďto přes unicode nebo bez hacku a carek. Musí to chápat odkazy zapsané přes [text s češtinou].

* musí to mít admin, ve kterém budou vidět poslední změny (to je třeba důvod, proč nejdu do WikiRootry, to je jinak fajn systém) a musí jít vracet historie. Některé stránky nesmějí jít měnit nikým jiným než adminem.

* musí to jít exportovat do souborů propojených odkazy pro off-line čtení (ne nutně v první verzi)

* mělo by to běžet v PHP

* jediná pokročilá funkce, které bych se nebránil, by mohla být nějaká správa souvisejících odkazů ke každému tématu.

Já vím, že všechno tohle si můžu upravit sám, ale nemám na to čas. Pokud mi někdo takový systém buďto napíšete, nebo upravíte a nainstalujete, jsem za to ochoten normálně zaplatit (je třeba domluvit to předem). Nemusí to běžet na mém hostingu, pokud by to dělalo problém, ale může to tu běžet (přes MySQL nebo přes ukládání souborů).
thingwath
Profil
Budovat rozsáhlá FAQ cenu má, jde pak o velmi užitečný zdroj informací. Na webu se dají najít leccos, ale dobře napsané FAQ je neocenitelné (a ruku na srdce, kolik z těch informací na webu je právě v nějakém FAQ, he?).
Marty
Profil
thingwath
Nechci se přít, ale pokud příjdu na stránku, která se zabývá tématem, kterému nerozumím, rozhodnu se přečíst si FAQ a zjistím, že je tam strašně moc informací, tak si to asi nepřečtu a radši se rovnou zeptám.
Sílu FAQu bych viděl právě v jednoduchosti v kombinaci s účelností.
Tomik
Profil
Marty
Zeptáš se a místo toho aby tady někdo z odpovídajících zdlouhavě popisoval řešení problému odkáže na již vytvořené FAQ, a to mu zabere daleko méně času než kdyby to řešení znova a znova opisoval.
thingwath
Profil
Síla FAQ je právě v tom, že tě zajímá jenom ta odpovídající otázka, takže ten zbytek, dokud to nepořebuješ vědět, číst nemusíš. Já tedy z FAQ získávám velký díl znalostí. FAQ jsou psaná stylem jasná odpověď, jasná otázka.
Marty
Profil
Tomik ok, s tím nemohu nesouhlasit, konečně by odpadlo to "už se to tu řešilo, použij hledání"

thingwath otázkou ovšem zůstává zda se při velkém množství jednotlivých témat nebude uživatel ztrácet a FAQ se stane defacto nepřehledným
thingwath
Profil
Důsledným řazením do kategorií a dalšími pomůckami se dá nepřehlednosti myslím celkem úspěšně bránit.
Tomik
Profil
nepřehledným
Právě proto evidentně chce Yuhů aby to Wiki bylo jednoduché a aby tudíž výsledné FAQ bylo co nejvíce přehledné.
Polaroid
Profil
Souhlasím s názorem, že začátečník, který neumí hledat na internetu si nezaslouží, abychom pro něj budovali nějaké FAQ, diskuse apod.
Paradoxní je, že už půl roku pracuji na HTML učebnice právě pro takovýdlect n00by. Ale to sem nepatří.
mat
Profil
Polaroid

je to sice trochu OT, ale když vezmu v úvahu tón a úroveň tvých příspěvků v téhle diskuzi, ta tvoje učebnice bude, mírně řečeno, zajímavá...
Polaroid
Profil
Tak to každopádně kémo!
Anonymní
Profil *
yuhu, este stale hladas wiki?
Yuhů
Profil
ano, stále ještě hledám wiki, která by uměla řešit problém s češtinou v URL a její převod na české slovo.
Acci
Profil
Yuhů
Píšu si vlastní wiki, snad někdy bude hotová ;)
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0