Autor Zpráva
mantisa
Profil
Ahoj,

abyste neřekli, tak přicházím s pravidly pro sekci Práce a zakázky. Některá pravidla nemusí být funkčně možná, jedná se pouze o návrhy k další diskusi.

1. Každý inzerát by měl začínat pozdravem (neříkám musel), působí to ihned sympatičtěji.
2. V každém inzerátu by mělo být co nejvíce informací, případně odkaz na referenční stránku, kde se informace dají nalézt.
3. Tyto informace by měly jednoznačně říkat, co daný člověk (daní lidé) nabízejí, měl by být uveden orientační ceník, a hlavně by mělo být jasné, jakým způsobem probíhají platby; zda platba předem, na fakturu (v tom případě bych rád viděl IČ a DIČ a informaci ve kterém rejtříku je dané individuum zapsané, abych se na něj mohl případně "podívat". Pokud by se jednalo o práci na smlouvu o dílo, uvítal bych, aby to bylo jednoznačně řečeno. Možná by bylo dobré znát i občanské jméno inzerující/ho, i když nemuselo by to být nutné.
4. Pokud reference existují, uvítal bych na ně odkazy. Manýry typu reference zašlu e-mailem bych netrpěl.
5. Inzerovat bych povolil pouze registrovaným členům/členkám.
6. Pokud by tato pravidla člen/ka nedodržel/a, zaslal bych varování, třeba přímo do toho vlákna. Pokud by nedošlo k nápravě, do 24 hodin bych inzerát smazal.
7. Stejný inzerát (ani s drobnými modifikacemi) by se nesměl objevit na diskusi po další 3 měsíce.

Ono, pokud by si člověk s inzerátem dal práci, bylo by vidět, že to aspoň trochu myslí vážně.
Co Vy na to?

Na padá Vás něco dalšího. Diskuse vítána...
Dero
Profil
Současná pravidla mi přijdou dostačující.
mantisa
Profil
Dero

Ahoj,

osobně mi přijdou málo přísná a nepožadují takovou transparentnost; třeba o formě plateb.
Manq
Profil
Dero
V tomto vlákně http://diskuse.jakpsatweb.cz/index.php?action=vthread&forum=30&topic=6 9241 chtěl mantisa nová pravidla pro sekci Práce a zakázky. Str4wberry by si je rád přečetl.
Dero
Profil
Manq: Díky za vysvětlení.

mantisa: V pořádku, nebráním diskusi. Svůj názor jsem vyjádřil.
Zdeněk Košťál
Profil
mantisa
1. Každý inzerát by měl začínat pozdravem (neříkám musel), působí to ihned sympatičtěji.
Tohle mi přijde mimo. Chtějí nabídnout/poptávat a ne se vykecávat. Pokud někdo neumí pozdravit, je to jeho věc (a neslušnost).

2. V každém inzerátu by mělo být co nejvíce informací, případně odkaz na referenční stránku, kde se informace dají nalézt.
Kontakt by měl stačit, ne? (Samozřejmě čím více informací, tím lépe - některé bych možná zavedl jako povinné.)

3. Tyto informace by měly jednoznačně říkat...
Orientační ceník? A co cena dohodou? DIČ u neplátců DPH imho zbytečný, navíc mívá tvar rodného čísla (a to mnoho lidí dává nerado). Ve kterém rejstříku je zapsán - dnes jsou nástroje, které ti podle IČ zjistí věcí... Jinak, aby bylo řečeno, jakým způsobem se to bude řešit (smlouva/faktura/kdovíjak) není zase tak špatný nápad.

4. Pokud reference existují, uvítal bych na ně odkazy. Manýry typu reference zašlu e-mailem bych netrpěl.
Například já zasílám reference emailem - musel bych pořád aktualizovat... ale hlavně jde o to že spousta mých referencí se nesmí objevit ve veřejném portfoliu na přání klienta. Tento bod je naprostá blbost.

5. Inzerovat bych povolil pouze registrovaným členům/členkám.
Když chce někdo pouze dát nabídku tak je blbost ho prohnat registrací.

6. Pokud by tato pravidla člen/ka nedodržel/a, zaslal bych varování, třeba přímo do toho vlákna. Pokud by nedošlo k nápravě, do 24 hodin bych inzerát smazal.
Spíše bych to dal jako doporučení než jako hrozbu, že se to pak smaže - to není příliš účelné.

7. Stejný inzerát (ani s drobnými modifikacemi) by se nesměl objevit na diskusi po další 3 měsíce.
Napadá mě k tomu ten výkup webů - vypadá, že je to seriózní (alespoň nikdo nenadával) a jak znovu upozorní další zájemce?
mantisa
Profil
Zdeněk Košťál

Orientační ceník? A co cena dohodou? DIČ u neplátců DPH imho zbytečný, navíc mívá tvar rodného čísla (a to mnoho lidí dává nerado). Ve kterém rejstříku je zapsán - dnes jsou nástroje, které ti podle IČ zjistí věcí... Jinak, aby bylo řečeno, jakým způsobem se to bude řešit (smlouva/faktura/kdovíjak) není zase tak špatný nápad.

Tak aspoň IČ bych rád znal, pokud se bude fakturovat.

Například já zasílám reference emailem - musel bych pořád aktualizovat... ale hlavně jde o to že spousta mých referencí se nesmí objevit ve veřejném portfoliu na přání klienta. Tento bod je naprostá blbost.

Pokud to nejde, tak to aspoň nějak zmínit...

Když chce někdo pouze dát nabídku tak je blbost ho prohnat registrací.

Je třeba si uvědomit, že sem chodí spousta lidí a inzerce je ZDARMA. Podívej se někdy, kolik stojí reklama v novinách, Registrace oproti tomu je smšný požadavek.
DoubleThink
Profil *
1. Každý inzerát by měl začínat pozdravem (neříkám musel), působí to ihned sympatičtěji.
Něco ve smyslu "Drazí soudruzi"?

2. V každém inzerátu by mělo být co nejvíce informací, případně odkaz na referenční stránku, kde se informace dají nalézt.
Co znamená co nejvíce? Větší než malé množsví informací? Podle mě jediná nezbytvá informace je, co vlastně pisatel chce nebo nabízí

3. Tyto informace by měly jednoznačně říkat, co daný člověk (daní lidé) nabízejí
Je již obsaženo v současných pravidlech

měl by být uveden orientační ceník
Nemusím mít ceník. Například já žádný nemám.

DIČ
Je soukromý údaj, právo ho chtít má jenom finanční úřad.

ve kterém rejtříku je dané individuum zapsané
Patrně v obchodním?

...Přestávám číst, počkám až z toho bude film.

Postup obchodní komunikace svéprávných smluvních stran prostřednictvím této diskuse si představuji jako:
1) zajímá mě nabídka/poptávka.
2) kontaktuji druhou stranu kvůli podrobnostem.

Nevidím absolutně žádný důvod sem zatahovat interní obchodní záležitosti, jako způsob platby a fakturační údaje - za jejichž správnost bysme snad jako moderátoři ručili.
Str4wberry
Profil
Odpovídám mantisovi:
1. Každý inzerát by měl začínat pozdravem (neříkám musel), působí to ihned sympatičtěji.
Pokud „neříkáš musel“, tak to asi těžko zařadit do pravidel.

2. V každém inzerátu by mělo být co nejvíce informací, případně odkaz na referenční stránku, kde se informace dají nalézt.
To by mělo — ale jak posoudit dostatečné množství?

3. Tyto informace by měly jednoznačně říkat, co daný člověk (daní lidé) nabízejí, měl by být uveden orientační ceník, a hlavně by mělo být jasné, jakým způsobem probíhají platby (…)
Něco v tomto duchu je i v pravidlech současných.

4. Pokud reference existují, uvítal bych na ně odkazy. Manýry typu reference zašlu e-mailem bych netrpěl.
Ano, ubylo by příspěvků, které „mámí“ z dotyčného jeho reference. Ale nevidím to jako důvod pro upozornění/vymazání.

5. Inzerovat bych povolil pouze registrovaným členům/členkám.
S tímto bych docela souhlasil. Mohlo by to pomoci snadnějšímu odhalování neplatičů a několikanásobných vložení stejné inzerce.

7. Stejný inzerát (ani s drobnými modifikacemi) by se nesměl objevit na diskusi po další 3 měsíce.
Souhlasím.

Ale děkuji, že jsi něco sepsal.
Manq
Profil
Ale nevidím to jako důvod pro upozornění/vymazání.
Za malé upozornění by to možná stálo…
Mistr
Profil
mantisa
Každý inzerát by měl začínat pozdravem (neříkám musel), působí to ihned sympatičtěji.
Sympatičtěji? Možná. A co když pozdrav mít nebude? Je to důvod ke smazání? Osobně bych tento požadavek vyrazil.

informaci ve kterém rejtříku je dané individuum zapsané
Individum? To by snad bylo možné pojmenovat ponekud kultivovaněji...

Inzerovat bych povolil pouze registrovaným členům/členkám.
Reagoval bych podobně jako Zdeněk Košťál: Musím se zase někde registrovat?

Stejný inzerát (ani s drobnými modifikacemi) by se nesměl objevit na diskusi po další 3 měsíce.
Kdo to bude kontrolovat? Je pravdou, že v případě přispívání pouze registrovaných členů by odhalování těchto přečinů bylo přeci jen trošku snazší, ale stejně. Máme se tímhle (coby moderátoři) zdržovat?

DoubleThink
DIČ
Je soukromý údaj, právo ho chtít má jenom finanční úřad.

Není tak úplně soukromý údaj. Je možné jej zjistit. Netvrdím že vždy, ale zas tak tajný není.

Patrně v obchodním?
Existuje nejen Obchodní rejstřík, nýbrž i Registr živnostenského podnikání a Registr ekonomických subjektů. V tom prvním jsou třeba s. r. o. či akciové společnosti, ve druhé, navíc například osoby samostatně výdělečně činné a ve třetím navíc všechny neziskové organizace, církve, sbory. A i takový sbor může mít svoje DIČ. Avšak to už se dostáváme někam úplně jinam od původní myšlenky tohoto tématu.
Chamurappi
Profil
Reaguji na mantisu:
Problémem složitějších pravidel upravujících formu sdělení je, že máme v kategorii „Práce a zakázky“ trochu svázané ruce.

Když někdo napíše „reference pošlu mailem“, protože nečetl tvá nová pravidla, co bychom s ním měli dělat?
a) Rovnou smazat? To je moc silné.
b) Zamknout? To ho nemusí trápit, stejně se u inzerátů obvykle nediskutuje.
c) Když mu za to vynadáme v dalším příspěvku, tak si jeho vlákno přečte víc lidí, což pro něj je docela výhodný „trest“.
d) Když mu vynadáme uvnitř jeho příspěvku, nemusí si toho všimnout, protože se k němu už nevrátí.
e) Smazat po 24 hodinách? Také moc silné a vlákno již bývá tou dobou stejně dávno zapadané.

V této kategorii můžeme smysluplně trestat jedině velké a jednoznačné prohřešky okamžitým smazáním. Mimo jiné i proto nesouhlasím s body 1 až 4.

5. Inzerovat bych povolil pouze registrovaným členům/členkám.
Proč? Dávají si snad registrovaní členové na podobě inzerátu více záležet?
Ten, kdo shání webdesignéra, protože webdesignu vůbec nerozumí, by se měl registrovat na webdesignérské diskusi?

7. Stejný inzerát (ani s drobnými modifikacemi) by se nesměl objevit na diskusi po další 3 měsíce.
Neuhlídatelné.


Reaguji na Manqa:
Za malé upozornění by to možná stálo…
To by příspěvků, které mámí reference, neubylo. Místo případných zájemců bychom mámili my.
Mastodont
Profil
Když někdo napíše „reference pošlu mailem“, protože nečetl tvá nová pravidla

A byl by takový problém ta pravidla přidat nad box pro psaní nového příspěvku?
Mastodont
Profil
mantisa
Tvoje návrhy jsou až moc regulativní. Brání ti něco ignorovat ty příspěvky, které neobsahují dle tebe nutné údaje?
Joker
Profil
mantisa
Můj názor:
0. Co by měla obsahovat pravidla?
Podle mého názoru by pravidla měla být jakési "minimum morálky", tj. měla by udávat: "Alespoň toto musíte/nesmíte dělat"

1. Každý inzerát by měl začínat pozdravem (neříkám musel), působí to ihned sympatičtěji.
Inzeráty (třeba v novinách) nezačínají pozdravem. A pak, co z hlediska pravidel znamená "měl by"?
Navíc takovéhle ustanovení v pravidlech by skýtalo nebezpečí, že někdo začne inzerát "Ahoj, jak se dnes všichni máte?", někdo další na to odpoví a rozjede se tam chat. Což autorovi vlákna ani moc vadit nebude, jeho vlákno se alespoň bude držet nahoře, a současně by mu šlo těžko něco vytknout, protože přece v souladu s pravidly dal na začátek "sympatický pozdrav".

2. V každém inzerátu by mělo být co nejvíce informací, případně odkaz na referenční stránku, kde se informace dají nalézt.
V pravidlech vystříhal takhle vágních formulací. Jak se bude posuzovat, zda v příspěvku je/není "co nejvíce informací" a "mělo by být" anebo "musí být"? Pokud "mělo by být", co se stane, když nebude? Pravidla by měla být jasná, srozumitelná každému a skýtat co možná nejméně různých výkladů.
Současně si nejsem jistý, jestli by i tohle pravidlo nebylo kontraproduktivní- já si inzerát představím jako stručný: Nabízím nebo poptávám, co, kdo jsem (kontakt). Nejsem si jistý, že kdyby lidi měli tohle rozepisovat do půlstránkových příspěvků, bylo by to prospěšné.

3. Tyto informace by měly jednoznačně říkat, co daný člověk (daní lidé) nabízejí, (...)
Souhlas, ale hodně málokdy se tu najde inzerát, který by neříkal, co vlastně dotyčný chce (představuju si ho něco jako "Rád bych něco prodal, *kontakt*" :-) )
Co se týče požadovaných informací, podle mého názoru je to dost omezující, u mnoha inzerátů třeba způsob platby ani není dán předem a záleží na tom, kdo to nakonec bude dělat (například jestli bude nebo nebude mít ŽL). Co se týče jména, to obvykle stejně nikomu nic neřekne a navíc je možné psát pod jiným jménem stejně snadno, jako pod jinou přezdívkou.

4. Pokud reference existují, uvítal bych na ně odkazy. Manýry typu reference zašlu e-mailem bych netrpěl.
Tady nemám jasný názor. Ale není mi jasné, jaký přínos by tohle pravidlo mělo.
Přímé neuvedení referencí akorát poškodí inzerujícího, protože někdo se mu třeba kvůli tomu neozve. Ale řekl bych, že je to čistě problém toho inzerujícího.

--
Obecně k informacím v inzerátu: Není nejlepší řešení když inzerát neobsahuje dost informací na něj prostě nereagovat? Ať odpoví někdo jiný, pro koho jsou ty informace třeba dostatečné.
--

5. Inzerovat bych povolil pouze registrovaným členům/členkám.
Proč?

6. Pokud by tato pravidla člen/ka nedodržel/a, zaslal bych varování, třeba přímo do toho vlákna. Pokud by nedošlo k nápravě, do 24 hodin bych inzerát smazal.
Těžko říct. S těmi uvedenými pravidly by se docela často mohlo stávat, že někomu bude smazaný inzerát jenom proto, že tam chyběla nějaká nepodstatná kravina a dotyčný si během 24 hodin ani nestihl přečíst to varování.

7. Stejný inzerát (ani s drobnými modifikacemi) by se nesměl objevit na diskusi po další 3 měsíce.
Proč?
Hlavně ale tohle se dá dost těžko uhlídat- když sem dám inzerát s textem podobným většině ostatních inzerátů, za čtrnáct dní si nikdo nevzpomene, že jsem sem nějaký inzerát dával.
Dranel
Profil
Nesouhlasím s ničím krom čtverky. To je dobrý návrh. U 5. si moderátoři pohlídají IP a zbytek bych neřešil.
vertigo4
Profil
Souhlasím s 4, 5 a 7.
Měsíček
Profil
Já souhlasím pouze s 4 a 5 ostatní se mi zdají přitáhnuté až moc.
Kentaur
Profil
1. Pokud by pouze „měl“, tak to nelze brát jako pravidlo. Pokud by musel, tak by to byla blbost a jednoznačně protestuji.
2. To je snad jasné i tak. Jako pravidlo to nelze uvést.
3. Dovolil bych si návrh daného pravidla převést opravdu do formy „pravidla“ bez vsuvek „možná by bylo dobré“ a výrazy typu „měly by“ nahradit výrazem musí. Zároveň ořežu dle mého názoru nevhodné části. Tak tedy návrh pravidla, se kterým já souhlasím: At už v inzerátu, nebo na stránce, kam z inzerátu vede odkaz, musí informace jednoznačně říkat, co daný člověk nabízí, musí být uvedena orientační (nemusí být přesná) cena a musí být jasné, jakou formou se bude platba provádět.
4. Souhlasím.
5. Nevidím závažný důvod, zato vidím řadu nevýhod. Nesouhlasím.
6. Osobně bych řešil jednou ze dvou cest. Bud můžeme obstarat formulář, který k zadání těchto údajů vyzývá, nebo zasílat upozornění s tím, že zaslat ho ve tvaru „tento theard plně nedodržuje pravidla této sekce (mmm)“ může zaslat každý člen a upozornění s podrobnějším popisem porušení pravidel + upozornění o možném smutném osudu vlákna smí pouze moderátor.
7. Příliš obecné. Co všechno lze považovat za „drobnou modifikaci“? Nicméně absolutně stejný inzerát s jen a pouze stylistickými modifikacemi bych na zakázal (s rozmezím na uvedené 3 měsíce).
Lexter
Profil
Nevím, zda to někde už zaznělo, ale dost mi vadí, že kdekdo píše do topicu blbosti typu: "Psal jsem vám na mejl, těším se na dopověď." To je dle mě hodně ujeté.
Měsíček
Profil
jo to je ;) a mimochodem psal jsem ti mejl, (ne)těším se na odpověď :)))

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0