Autor Zpráva
Jan Tvrdík
Profil
Připojuji další z mnoha tak trochu bláznivých nápadů, jak vylepšit tuto diskusi:

Trocha povídání na úvod
Jakožto aktivní člen této diskuse radím jiným lidem s jejich problémy. Je zde ale příliš mnoho příspěvku, než aby bylo možné je projít všechny. Proto, když na titulní stránce vybírám téma, které si otevřu, tak je řídím
a) titulkem
b) kategorií
c) počtem poslaných odpovědí – hledám nulový nebo alespoň nízký počet
d) zamčeností – je-li téma zamčené, tak těžko něco poradím
e) posledním přispívajícím – je-li poslední přispívající někdo z aktivních kolegů této diskuse, tak je nepravděpodobné, že bych vymyslel něco revolučního

Je zřejmé, že je to docela složitý proces rozhodování, přičemž hlavní roli hraje nulový počet odpovědí, titulek a kategorie. Str4wberry nedávno přidal stránku Témata bez reakcí, která má tento proces usnadnit. Její smysl ale ve skutečnosti není upozornit na témata bez reakcí, ale na témata, která nejsou vyřešená, přičemž hledat témata bez reakcí je v současnosti jediná (ikdyž nespolehlivá) možnost.

Co bych teda vlastně chtěl?
Každý (registrovaný) autor tématu a moderátor má v současnosti možnost téma uzamčít, což někteří uživatelé využívají jako prostředek pro označení tématu za vyřešený. Já bych ale vedle toho uvítal možnost označit téma jako vyřešené, což by umožnilo vytvořit stránku Nevyřešená témata (ORDER BY pocetOdpovedi ASC).

V čem je kámen úrazu aneb proč to tak snadno nepůjde
1. Někdo by musel témata označovat jako vyřešená. Jak známe uživatele, tak jsou většinou buď neregistrování (umožnit označovat témata jako vyřešená při shodné IP adrese s autorem tématu?) nebo líní takto témata označovat, takže by to stejně skončilo z velké části na moderátorech.
2. Pokud by byly všechny témata důsledně označovány jako vyřešené, tak by se zátěž přenesla z titulní stránky na stránku Nevyřešená témata a je otázka, jestli by se ji podařilo napsat tak, aby to DB unesla, protože současná stránka Témeta bez reakcí ji zatěžuje dost solidně (nevím, jak se sníží zátěž po nasazení verze 20090228 s Kajmanovou úpravou).

Jaké jsou vaše postřehy k této problematice?
Str4wberry
Profil
Jsem pro. Stačilo by snad zavést novou hodnotu pro topic_status — vyřešená témata by nemohla být zamčená nebo zvýrazněná, ale to by nevadilo. Měla by na výpisu kategorií jinou ikonku, třeba . Dělat stránku nevyřešených témat asi moc nemá smysl — těch bez jakékoliv odpovědi je totiž dostatek, zdá se mi. Nebo by to mohla být „Poslední diskuse“ bez vyřešených, což asi také moc nemá smysl. Ale na výpisu fór by se to hodilo, když každý týden procházím některé sekce hledaje nezodpovězené dotazy.

Další problém je „ORDER BY pocetOdpovedi ASC“, který nepůjde před změnou struktury databáze.
Alphard
Profil
Jan Tvrdík:
Nevyřešená témata (ORDER BY pocetOdpovedi ASC).
Tohle se mi nelíbí, občas se zde objeví něco, na co je těžké odpovědět, natož vyřešit. Teď myslím příspěvky typu: "Neumím PHP ani MySQL a chci vlastní redakční systém, kdo mi ho napíše?"
Řešení tohodle by zůstalo jen na moderátorech.

nebo líní takto témata označovat, takže by to stejně skončilo z velké části na moderátorech.
to by snad nebyl takový problém

jinak se mi to líbí
Kajman_
Profil *
S tím by se možná mohl přidat i příznak, že vlákno je zajímavé (případně i více stupňů) - což by ale asi měli nastavovat jen moderátoři. To by také mohlo pomoci lidem, co si i rádi počtou vlákna, která mohou prospět i jim. Tedy vyfiltrovat vlákna, kde se řeší překlepy nebo problémy, co tu jsou třikrát v týdnu.
Str4wberry
Profil
Též dobrý nápad. Ještě bychom mohli něco takového vytvořit pro jednotlivé příspěvky.
jakubroz
Profil
Pokud by se to tak udělalo, tak bych ale za dobrou věc(nutnost) považoval barevné označní.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Str4wberryho:
Ještě bychom mohli něco takového vytvořit pro jednotlivé příspěvky.
Já bych byl pro zavedení jen u příspěvků, při čemž vlákno by bylo bráno jako vyřešené, pokud v něm je alespoň jeden takto označený příspěvek. Označovat by mohli moderátoři a registrovaní autoři dotazů (ovšem pouze v případě, že si vlákno nevzal do parády moderátor). Příspěvek označený „příznakem optimální odpovědi“ (říkejme mu zkráceně třeba „POO“ :-)) by asi neměl mít právo jeho původní autor dodatečně měnit. Stejně jako u editovaných příspěvků by čtenáři měli vidět, kdo o POO rozhodl (buď konkrétní jméno, nebo moderátor).

Některá vlákna už z podstaty nemají žádné řešení, proto by ten, kdo vlákno zakládá, měl rozhodnout o typu. Typ by byl předvybrán podle kategorie (u „Názoru na stránku“ nemá asi hodnocení příspěvků smysl). Vlákna typu „sběr názorů“ by mohla mít také nastavenou životnost — názor na vlastní stránku někoho zajímá i po roce, někoho ne, stejně tak ankety tázající se „Odkud jste?“ nebo „Jaký je váš oblíbený editor?“ by asi nemusely běžet trvale. Vyprší-li životnost a nikdo během posledního týdne nepřispěl => zamknout. Filosoficky zaměřené debaty by měly také svůj typ, bez POO i bez životnosti.

Kdybychom u každého vlákna měli informaci o jeho aktuálním významu, mohli bychom seznam na úvodní stránce generovat chytřeji. Také se nemusíme navždy držet jen jednoho seznamu, ten chytřejší seznam by mohl být pod „Posledními diskusemi“ (a neobsahovat to, co už v posledních diskusích je).


Reaguji na Kajmana:
S tím by se možná mohl přidat i příznak, že vlákno je zajímavé (případně i více stupňů) - což by ale asi měli nastavovat jen moderátoři
A nebo kdokoliv a moderátoři by jen rozhodovali, čí názor bude brán v úvahu a jak moc. Kdyby se nám nějak zázračně podařilo motivovat běžné členy k tomu, aby každé prohlížené vlákno ohodnotili jakousi karmou a jakýmsi „indexem chladnutí“ (zajímavost by měla klesat v závislosi na čase a počtu reakcí), mohli bychom s pomocí získaných hodnot generovat dokonalý seznam vláken hodných navštívení… a uvařit server :-)
joe
Profil
Jan Tvrdík
Nějaký takový návrh jsem zrovna chtěl včera napsat, ale spatní bylo silnější :-) Myslím, že to tu chybí a člověk se moc nevyzná v tom, co vyřešené je a co ne a musí každé téma otvírat - a někdy zbytečně, takže by to mohlo i snížit zátěž, ale zase zvýšit jinde :-)
Str4wberry
Profil
Chamurappi:
Já bych byl pro zavedení jen u příspěvků
A já ne, protože zajímavý (kvalitní) příspěvek může být i v nevyřešitelném vlákně. A navíc by „vyřešenost“ témat posuzovali jen moderátoři, kteří by tak pravděpodobně neučinili v tématu bez příspěvku s POO a v nevyřešitelných tématech. Posuzování jen na moderátorech bych nechal z prostého důvodu — začínající tazatel může považovat za optimální řešení i něco, co optimálním řešení není. Někdy se dokonce stane, že po první neoptimální odpovědi tazatel poděkuje a zamkne.
H13
Profil
"Posuzování jen na moderátorech bych nechal z prostého důvodu — začínající tazatel může považovat za optimální řešení i něco, co optimálním řešení není. Někdy se dokonce stane, že po první neoptimální odpovědi tazatel poděkuje a zamkne."

A co takhle dát možnost nemoderátorům označit téma jako "adept na vyřešeno" a pokud někdo nepříjde s lepším řešením (optimálním) např. do 30 dnů, téma se automaticky stane vyřešeným :-) :-)
Mistr
Profil
Abychom jsme se pak tady v těch všech barevných označeních fázích vyřešenosti vyznali.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Str4wberryho:
A já ne
Teď jsem se v tom trochu ztratil. Při psaní minulého příspěvku jsem si nevšiml, že vlastně odpovídáš Kajmanovi na označení zajímavosti, takže má slova o příznaku optimální odpovědi se vztahují k vyznačení odkývnutých řešení. Nevyřešitelné vlákno řešení mít nemůže. Co se týče hodnocení zajímavosti samotných příspěvků, nevím, zda by to k něčemu bylo. Zaujme-li mě nějaké vlákno, přečtu si ho obvykle celé (abych pochopil souvislosti a neztratil se), nepřehlížel bych jeho slabší pasáže, ani kdybych věděl, že jsou nezajímavé.

Vyznačení správných odpovědí by bylo užitečné i pro kolemjdoucí. Pokud třeba hledám odpověď na nějaký programátorský oříšek a vyhledávač mě pošle na experts-exchange.com, zajímá mě hlavně „accepted solution“.

A navíc by ‚vyřešenost‘ témat posuzovali jen moderátoři
Vzniká tu přibližně padesát vláken denně. Asi bychom museli naverbovat víc moderátorů. Měli bychom také větší odpovědnost za správnost všeho.

začínající tazatel může považovat za optimální řešení i něco, co optimálním řešení není
Na takovou chybu by mohli ostatní upozornit a moderátor by zjednal nápravu. Stejně jako opravujeme špatné titulky (i s rizikem, že občas něco přehlédneme). Jak jsem již zmínil — stejně jako u titulků by bylo viditelné, kdo o POO rozhodl.
Bavíme se vlastně o tom, jak vytvořit jednotný technický rámec pro něco, co zde stejně odjakživa probíhá slovně. Diskutéři často dávají najevo spokojenost s odpověďmi, někdy i se špatnými.

po první neoptimální odpovědi tazatel poděkuje a zamkne
Můžeme jim umožnit značkování POO a zakázat zamykání.


Reaguji na Mistra:
Máme zde dva odstíny šedé a jednu modrou, myslím, že víc barev k vyznačení příznaku optimální odpovědi nepotřebujeme. Nicméně zatím je předčasné řešit konkrétní vyobrazení.

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0