Autor Zpráva
Dero
Profil
Zhodnoťte prosím nové stránky o typografii na webu - http://typografie.dero.name/

Zajímá mne především váš názor na technické zpracování a obsahovou stránku webu. Grafické provedení tu "řeším" souběžně v jiném threadu.

Díky
-- Dero
Charlie
Profil
No teda, klobouk dolů. Po grafické stránce bych to takhle nechal, je to nenáročné a zároveň pěkné. CO se týče obsahu, tak nemám žádné větší výhrady. Musím říct, že jsi to napsal velice čtivě.

Výhradu mám ale k navigaci. Nejdříve jsem si vůbec nevšiml, že se mi tam nabídlo nějaké podmenu, a paj jsem si taky nikdy nebyl jistý, kde se to vlastně nacházím, protože aktivní odkaz je daleko méně výraznější než neaktivní a navíc vypadá jako prostý text. Napadlo mě, že by se to dalo řešit pomocí záložkové navigace. Vypadalo by to mnohem přehledněji.

V typografie -> fonty je na pravé straně sloupeček s různými zajímavými písmy. Než jsem ale pochopil, o co jde, tak mi to chvíli trvalo. Hodil by se tam nějaký chytrý krátký nadpis, třeba "Zajímavá písma".

Pak tam popisuješ fonty, použitelné na internetu a jejich definice. Hodily by se tam ale i ukázky těch fontů. Dá se to udělat třeba tak, že nadefinuješ nadpis (jméno) příslušného fontu příslušnou rodinu, nebo můžeš přiložit nějaké obrázky.

Ještě pro tebe mám jednu typograficou radu týkající se typografie na webu. V titulku stránky se místo minusů používají —, aby se titulek jasně oddělil od jména prohlížeče, před kterým je většinout právě to minus. A ještě lépe by se to dalo udělat pomocí nějakých znaků, které vypadají jako šipečky (ale ne šipečky, ty nejsou pěkné). Takhle z hlavy mě napadá třeba » nebo › (IMHO jde o francouzské uvozovky), které tomuto účelu naprosto vyhovují.

A ještě jedna věc OT: Proč je to divné srdíčko idiogram? (typografie -> písmo)
Dero
Profil
Díky, Charlie, přesně takové drobnosti, které popisuješ, je třeba vychytat.

Navigace jsem si vědom, budu to řešit.
Napravo budou přibývat různé zajímavosti, zatím je jich tam jen minimum, ale přibudou, stejně jako nadpisek toho sloupečku.
Fonty doplním, díky, použiju obrázky.

Ad. title, dobrý postřeh, máš pravdu - je vidět, že dosavadní stav je provizorium (v titulku chybí verzálky atp.) - použiji rsaquo...

OT: Protože v tomto případě evokuje cit (nikoliv orgán), navíc, kdyby to byl piktogram konkrétní věci, tak by ho musel poznat i křovák, který prospal posledních několik tisíc let civilizace. A to si troufnu říct, že by nepoznal.
Charlie
Profil
No, křovák by ale nepoznal ani postel nebo dárek, ne? Ale je fakt, že je to spíše abstraktní než konkrétní.
Charlie
Profil
Ještě jedna "drobnost", klikací logo ti vede na typoweb.dero.name místo na typografie.dero.name.
peta
Profil *
Dero ve Firefox
- vpravo je moc drobne pismo a protoze je to sloupecek, ocekaval bych rozlozeni k obema okrajum, jako v novinach
- totez bych ocekaval u obsahove casti
- logo "typoweb" + nadpis hlavni stranka obsahuje take toto slovo, prilis casty vyskyt, ne? nehlede na to, ze je i stejna velikost pisma, jako logo
- typografie pismo - Ta barevnost je zarazejici:
fialove-sedy ramecek, cerne pismo, ruzovy podklad, tmave zeleny nadpis v ruzovem podkladu
- nevim, co tam pises o pismu, ale nadpisy jsou necitelne s tim pismem, jak jsou
- "reference" 10s uplynulo a stranka se mi neotevrela
20s
"
The connection has timed out
The server at typografie.dero.name is taking too long to respond.
* The site could be temporarily unavailable or too busy. Try again in a few
moments.
* If you are unable to load any pages, check your computer's network
connection.
* If your computer or network is protected by a firewall or proxy, make sure
that Firefox is permitted to access the Web.
"
nejak nerozumim, kdyz to neni cesky :)))

Jinac grafika celkem ujde, jak rikal Charlie, mozna trosku ostre barvy, jako ocim stiplave, malinko zesedivet by asi neskodilo
Dero
Profil
- vpravo je moc drobne pismo a protoze je to sloupecek, ocekaval bych rozlozeni k obema okrajum, jako v novinach
- totez bych ocekaval u obsahove casti


Kdepak, zarovnání do bloku se konat nebude, viz http://typografie.dero.name/typografie-sazba.html


- logo "typoweb" + nadpis hlavni stranka obsahuje take toto slovo, prilis casty vyskyt, ne? nehlede na to, ze je i stejna velikost pisma, jako logo

Typoweb je název webu, co je na tom zarážejícího?


- typografie pismo - Ta barevnost je zarazejici:
fialove-sedy ramecek, cerne pismo, ruzovy podklad, tmave zeleny nadpis v ruzovem podkladu


Možná ano, promyslím, díky.


- nevim, co tam pises o pismu, ale nadpisy jsou necitelne s tim pismem, jak jsou

Nerozumím.


A pak už vypadl server, za to nemůžu. :o) Díky!
Charlie
Profil
- vpravo je moc drobne pismo a protoze je to sloupecek, ocekaval bych rozlozeni k obema okrajum, jako v novinach

Když ono to na webu nevypadá pěkně. Zvlášť ten pravý sloupeček by pak vůbec nešel přečíst. V novinách můžeš dělit slova, ale na webu ne.
Fred
Profil
Dero Po velmi dlouhé době si stránky čtu, nejen prohlížím. Přidal bych prohlášení o přístupnosti, vzhledem ke kódu by to neměl být problém. Počítadlo TopListu není při zvoleném doctypu díky document.write správné. To ale validátor bohužel ignoruje. Opravdu špičková práce, rozhodně ty stránky ještě nejednou navštívím. Zdá se mi, že trochu zlobí hosting, občas se stránka nechce načíst. Zřejmě je překvapen z návštěvnosti :-) Škoda, že máš to počítadlo na heslo, docela by mě zajímal průměrný počet zobrazených stránek na jednoho návštěvníka. Myslím, že bude velmi nadprůměrný.
halogan
Profil
Fred 79/120 - to neni nadprumer, ale to jen proto, ze to zatim nikdo nezna, bude to nekolik stranek v budoucnu.
Dero
Profil
halogan: Ne, to je tím, že ten kód mám provizorně pouze na vstupní stránce. :o)

Fred: Bohužel, hosting zlobí dneska dost - je to pipni.cz, ale na jejich obranu musím dodat, že v poslední době se lepší a výpadků ubývá.

Díky oběma!
peta
Profil *
Dero
"
Kdepak, zarovnání do bloku se konat nebude, viz http://typografie.dero.name/typografie-sazba.html

...Není totiž možné určit, jak široký bude jeden řádek...
"

To lze naprosto presne urcit nastavenim sirky na EM, pak lze upravit obsah tak, aby se zobrazil dobre, jak se to dela u novin a sloupecku. Take existuji takove veci jako nerozdelitelna mezera, treba.

"Typoweb je název webu, co je na tom zarážejícího? "
Zarazejici je, ze to mas na uvodni strance hned 2x.
"TYPOWEB dero.name"
"TYPOWEB - hlavni stranka"
a hned pod tim dalsi typoweb
"Co je TYPOWEB?"
"TYPOWEB je..."
pretypowebovano :)

k tem napisum...
"Co je TYPOWEB?"
to mas nejakym patkovym pismem a vubec to neladi k pismu textu
peta
Profil *
Dero s tim obsahem sem to myslel tak, ze do sloupecku se nekdy meni a prehazuji i slova, aby tam prave nevznikaly ty velke mezery. A kdyz das sirku na EM, tak pak se to pri jakemkoliv pismu zobrazi vzdy stejne (melo by, pri mych informaci). S tim obsahem vlevo to tak bohuzel nejde, pokud chces mit stranku pruznou.

Jinac teda mne ta stranka osobne nijak nepritahuje vzhledove, ze bych se chtel zacist a tak, takova normalni, kez by takovych bylo vic :)
Jo, jeste mi vadi celkem hodne bile plochy.
Mozna bych si mohl udelat programek, ktery vycisli bila/(cerna+ostatni) to cislo by mohlo byt ze screenshootu stranky velice zajimave, odhadem tak 20:1
Dero
Profil
To lze naprosto presne urcit nastavenim sirky na EM...

Žertuješ, viď? A taky můžu naprosto přesně určit, že uživatel bude mít ten font, který mu podstrčím. A když nebude, tak mi to prostě jen nepředvídatelně ukousne kus obsahu. Nedej Bůh, aby si uživatel text zvětšil, to bychom pak z dvouset pixelů měli třeba pětset. Na uživatele prohlížečů, které nepodporují CSS, brát ohled nebudeme. A pokud si někdo CSS snad vypnul, tak je to jeho pitomost. Ne, za to mi ta lopota s rozdělováním slov nestojí. Můžu vždycky vylétnout z kůže, když vidím na internetu text, který byl přepsán z knihy doslovně - tedy i s rozdělovínky (často na nesmyslných místech). Peto, přemýšlej.

K dalším poznatkům: bude odtypowebováno s nejbližším redesignem (což se týče i Tvé poznámky k designu - grafik se žádný vhodný nenašel, udělám si to sám). A na bílou mi nesahej, mimochodem, máš mimořádně špatný odhad nebo monitor v rozlišení 800x600. V tom druhém případě je mi to prostě líto. Úsměv.
anonym104
Profil *
velmi se mi to libi... je to jednoduche a prehledne... ale.. necetl jsem ohlasy... nezda se vam ze to pozadi problikava za tmavsi odstin ??? :) mozna su slepej :D
peta
Profil *
Dero
"Žertuješ, viď? A taky můžu naprosto přesně určit, že ..."
http://www.jakpsatweb.cz/css/css-jednotky.html
Az si to prectes, vyzkousis, pak si precti, co jsi mi odepsal. Bavim-li se o EM myslim EM a ne PX.
Fred
Profil
No když ono to není s tou velikostí písma jen tak
http://www.clagnut.com/blog/348/
A hlavně ten komentář:
http://www.clagnut.com/blog/348/#c790
Dero
Profil
peta: Neoháněj se tu články a raději si přečti, co jsem napsal já Tobě a zamysli se nad redundancí spojovníku v různých případech. Až a jenom potom se mne snaž v tomto ohledu poučovat.

Já se bavím o pixelech jen z praktického hlediska. Jednoduše nechci, aby se mi při zvětšení písma zvětšoval i box - ten by se potom snadno nemusel vejít do viewarea.
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0