« 1 2 »
Autor Zpráva
Timy
Profil
Tak tady máte můj nový web: http://weblog.oflashi.net/semantika/index.html
Předmětem kritiky bude asi hlavně obsah a funkčnost, design už měnit nebudu (jedině v rámci lepší funkčnosti). Na vlastní doméně se teprve pracuje, toto umístění je prozatím provizorní.
Fred
Profil
No moc jsi mě nepotěšil, musel jsem použít ctrl+alt+delete na zabití Firefoxe, takže mám po historii. To se mi ještě nestalo, nějak se zacyklil alert, že se nepodařilo připojit.
Fred
Profil
? pípni ?
Timy
Profil
Fred
mně to jede úplně v pohodě... hostingzdarma
Fred
Profil
Ani ťuk FB 0.7, Opera 9, Deerpark 1.6
Fred
Profil
Hm, tak jsme narazili na výpadek, mám tam taky jedny stránky a tak nejdou.
Timy
Profil
Fred
tak to je hodně divný, mě to totiž opravdu jede a to jsem právě mazal cache...
co ostatní?
PerToon
Profil
Jede jako po másle (IE6)
Jede jako po másle (Mozilla)
Jede jako po másle (Opera)

Akorát sem si všiml, že jak je Rejstřík krátkej a nemá lištu na kraji, tak celý obsah stránky ucukne... ale to asi nic...
Tin
Profil
přidal bych tam diskuzní fórum
BTW: <h3>Tato sekce ještě není hotová</h3> -- tohle je sémanticky správné? imho to není nadpis
Timy
Profil
PerToon
Akorát sem si všiml, že jak je Rejstřík krátkej
On spíš rejstřík není vůbec... Jo, to ucuknutí mě taky občas štve.
Timy
Profil
Tin
Na tom něco bude, nad tím jsem nepřemýšlel. Ale teoreticky když se pod ten nadpis trochu víc rozepíšu, tak by to nadpis být mohl. Ale radši jsem to přece jenom vyhodil, dík za upozornění
Tin
Profil
možná když tam napíšeš esej, proč to ještě není ;-)
imho informace že něco není hotového není sémanticky nadpis
Timy
Profil
Tin
Předěláno, ono to i vypadá lépe...
Tin
Profil
tak já budu pokračovat:
je tohle <p id="drobky"><a href="index.html">Hlavní strana</a> &raquo; Rejstřík</p> a tohle <p id="paticka"><small>o web se stará Timy (<a href="kontakt.html">kontakt</a>)</small></p> odstavec podle významu? imho to je sémanticky div=oddíl (tj. text na stránce, ale není to přímo součást hlavního textu)
jedinné místo, kde by imho měl být použit odstavec je vlastní obsah stránky, nikoliv různé hlavičky, patičky, apod.
Timy
Profil
Tin
Div není sémantická značka proto ji tam nikde nemám a nic lepšího než odstavec mě zrovna nenapadlo. Navíc podlě mě to je samotný obsah stránky. Patička určitě, drobky už jsou spíš součást navigace, ale používat na drobky třeba <menu> by bylo trochu zvláštní.
Fred
Profil
Pěkný obsah, už mi to jede. V poledene mi to fakt nešlo.
Timy
Profil
Fred
díkes:-) Tak to asi musela být nějaká anomálie...
Pompis
Profil *
myslím že užitečnej web hodně ale připomíná knihu "Webdesign s webovými standarty"...
Timy
Profil
Pompis
tak tu knihu opravdu nemám, takže nemohu posoudit, ale já se tam webovým standardy zrovna moc nezabývám...
Pompis
Profil *
standardy
Omlouvám se, gramatika není můj obor. Ale jinak tu knihu mooc doporučuju, o sémantice je tam toho fakt dost.
*Čvachta*
Profil *
Obravdu velice pěkný obsah ;-)
Chamurappi
Profil
Reaguji na Timyho:
Pěkný web.

Jen bych měl připomínku k otázce elementů <b> a <strong>. Jak to, že <b> nemá sémantický význam? Proč tvrdíš, že je lepší <strong>? Jde jen o vhodnou definici. Shodneme se v tom, že definice od konsorcia nejsou to pravé ořechové, což je zřejmé z postoje k <menu>. Proč tedy <b> nemá sémantický význam, když jediné, co mu ho upírá, je W3C?
V praxi rozdíl mezi <b>, <strong>, <i> a <em> není. Víceméně nikdo nerozlišuje ani mezi větším a menším důrazem. Myslím, že správná dodatečně vyslovená poučka teorie by měla tuto neškodnou praxi vystihovat. Ne se pokoušet „o nápravu“.

Všiml jsem si, že sis všiml atributů type a start elementu <ol>. Došel jsem ke stejnému závěru jako ty: jejich zavržení sémantice odporuje. Chystám se (nejen) o nich napsat článek.

drobky už jsou spíš součást navigace, ale používat na drobky třeba <menu> by bylo trochu zvláštní
Což takhle oprášit element <dir>? Drobečková navigace je něco jako popis adresářové struktury, ne?


Reaguji na Pompise:
Knihu jsem četl. Do té doby jsem považoval Jeffreyho Zeldmana za odborníka, od té doby již ne. Pokud si dobře pamatuji, o sémantice se tam zmiňuje jen okrajově. Hlavně se snaží z vůle W3C dělat vůli boží a domýšlet si historii.
Timy
Profil
Chamurappi
Pěkný web.
Děkuji.

Jen bych měl připomínku k otázce elementů <b> a <strong>
Už při psaní této části webu jsem si byl na 100% jistý, že se ozveš :-)

Jde jen o vhodnou definici.
Ano, ale ta definice tady není. Značku <b> chápu obdobně jako třeba <strike>, která také neurčuje žádný význam a tudíž není sémantická, protože z mého úhlu pohledu by každá sémantická značka měla vyznačovat nějaký smysl dané části obsahu. Navíc je podle mě nesmyslné, abychom měli dvě značky se stejným významem a když si mám vybrat mezi <strong> a <b>, vyberu si radši <strong>, protože zde tato definice existuje.

V praxi rozdíl mezi <b>, <strong>, <i> a <em> není.
To souhlasím, z praktického pohledu je to vlastně jedno, který element použiji, ze sémantického pohledu to jedno není.

Což takhle oprášit element <dir>? Drobečková navigace je něco jako popis adresářové struktury, ne?
Element <dir> mě opravdu nenapadl, asi také proto, že si nejsem úplně na 100% jistý, kdy se může použít a kdy ne. Ale asi bych ho pro tohle nepoužíval, neboť by se jednotlivé části drobečkové navigace bez stylů zobrazily pod sebou, což pak moc drobečkovou navigaci nepřipomíná.
Lukáš M
Profil
pěkný web, popravdě si moc nejsem jistý tou barevnou kombinací (vadí mi modrá, ač ji mám normálně rád), ale o tom nechcete nic slyšet, takže snad už jen pozor na "rejstřík" (ev. jiné krátké stránky) - patička není dole, ale uprostřed stránky.

projel jsem to opravdu jen zběžně, ale třeba na první stránce mi přijde podivné míchat do jednoho nadpisu, co nástránkách najdete i nenajdete. a také si nemohu odpustit drobné rýpnutí "nepodtrhávejte nic co není odkaz" ;)
mila
Profil
Stránku hodnotím kladně. S pár drobnostmi trochu nesouhlasím, ale líbí se mi, že z toho nečiší fanatismus "moderního" webdesignera (viz značky font či menu).

Možná by se hodil jeden dva odstavečky, co to ta sémantika vlastně je. Schválně kolik lidí zná význam tohoto slova, pokud se nemluví zrovna o webu?

Zmínil bych také sémantiku css. (x)HTML se zpravidla napíše co nejhezčí, ale v css se to nějak zmastí.
Nic jsem o tom moc nenašel, ale myslím, že i css by se mělo psát "pěkně". Je to trochu otázka vkusu, zkusím uvést příklady:
-#menu a, #footer a {color:red} nepoužiju, pokud menu a patička vypadají úplně jinak a stejná barva odkazu je spíše náhoda. Pokud mám ale části, které jsou vzhledem totožné, pak se je snažím definovat takto.
-Pokud mám hlavní nadpis, pak k němu přiřazuji styl zpravidla #header h1 {..}. Říká to, že je to ten velký nadpis nahoře, hlavička stránky. Co když někdo jednou vloží tag h1 někam znovu?
- Snažím se nevyužívat toho, co přesně na stránce je. Nespoléhám například na to, že vlastní obsah jedné stránky bude začínat třeba <h2>.
-....

K <b> vs. <strong>:
Jsou jisté věci, co se dle konvence píšou tučně nebo kurzívou. Ne protože by byli důležité, ale prostě se to tak z nějakého důvodu dělá.
Kupříkladu v mnoha přednáškám máme konvenci, že proměná "x" je obyčejná proměnná a x je metamatická (co to přesně znamená není jednoduché vysvětlit). Kdybych dával poznámky na net, můžu napsat <span class="metamat">x</span>, ale <b>x</b> mi přijde lepší.
Vždyť hned v první kapitole je napsáno "Metamatické proměnné píšeme tučně." Takže ta tučnost je součástí obsahu.
(pokud by tam někdo napsal radši tag var, tak stejný princip funguje u konstanty nebo funkce)

Ještě jeden příklad - na http://weblog.oflashi.net/semantika/zdrojove-kody.html máš napsáno Pokud je výstupem předchozího příkladu text psaný kurzívou (respektive důležitý text), měla by značka <samp> obsahovat text psaný kurzívou:
Pokud chci říci, že výstup je psaný kurzívou, tak vložím značku <i>. Ta přeci označuje kurzívu.
Timy
Profil
Lukáš M
nepodtrhávejte nic co není odkaz
je to standardní vykreslení značky <ins>, v kontrastu s přeškrtnutým <del> to imho nevadí.

vadí mi modrá, ač ji mám normálně rád
Spíš bych tedy čekal rýpnutí ohledně toho menu, protože má úplně odlišnou barvu než všechno ostatní ;-)


mila
Schválně kolik lidí zná význam tohoto slova, pokud se nemluví zrovna o webu?
Sémantika je nauka o významu jazykových jednotek. Jinak bych to asi definovat neuměl, nepídil jsem se po tom, snažil jsem se tam vysvětlit, co je to sémantika na webu a i to bylo místy docela těžké...

Nic jsem o tom moc nenašel, ale myslím, že i css by se mělo psát "pěkně".
Vzhledem k tomu, že jsem nevyužíval divy, tak css vznikalo docela divoce, to uznávám, až budu stavět příští layout bez divů, tak už to bude lepší:-).

Co když někdo jednou vloží tag h1 někam znovu?
Tak já používám všude a vždycky jen jeden <h1> na jedné stránce, takže tohle mi nehrozí.

Pokud chci říci, že výstup je psaný kurzívou, tak vložím značku <i>. Ta přeci označuje kurzívu.
Tušil jsem, že si někdo této nepříliš povedené formulace všimne. Právě proto je tam v závorce uvedeno to "respektive důležitý text". Asi to budu muset ještě trochu přepsat, ať je to srozumitelné i sémanticky správné.

K <b> vs. <strong>
Tak tos mě dostal, to nutí k zamyšlení. Teoreticky vzato by se to mělo dělat přes styly, ale na druhou stranu by se ta proměnná měla vykreslit tučně i bez stylů... Něco takového mě opravdu nikdy nenapadlo, přiznávám se.

Nespoléhám například na to, že vlastní obsah jedné stránky bude začínat třeba <h2>.
No, já na to spoléhám, kdyby jsem dával něco před nadpis, tak bych si to nastyloval zase jinak. Já to spíš styluju podle toho, co se mi zrovna hodí do krámu, tak nějak neumím předvídat dopředu a kaskádové styly nebyly nikdy moje extra silná stránka. Ale dokud ten layout jakžtakž drží, tak v tom nevidím problém.


Oboum děkuji za reakce:-)
habendorf
Profil
Rozhodně se zde nechci hádat, jestli uzavírat elementy li nebo ne (já je samozřejmě uzavírám).

Ale rozhodně nedoporučuji dělat to napůl, jak mě zrovna napadne. To je prostě chaos. Zkus si rozmyslet, jak to chceš dělat a pak to dodržuj, toť moje rada.

Jinak pěkný.
Timy
Profil
habendorf
<li><a href="index.html">Hlavní strana</a></li>
<li><a href="navody.html">Návody</a>
<li>...

Souhlasím, zvláštní zápis. Opraveno.
Lukáš M
Profil
Timy
je to standardní vykreslení značky <ins>, v kontrastu s přeškrtnutým <del> to imho nevadí.
no, je to dost zavádějící. vysvětluj průměrnému bfu (souhlasím, že takových na web asi moc nepřijde - píšu spíš obecně) že je to značka ins a ne odkaz... ale nic proti.

Spíš bych tedy čekal rýpnutí ohledně toho menu, protože má úplně odlišnou barvu než všechno ostatní ;-) menu mi ladí s fotkou v hlavičce, modrá mi trochu buší do očí.
Tin
Profil
ad mila>timy <b> vs. <strong>
podobný problém by se našel i u <i> a <em>, nebo spíš <b><i> a <strong><em>...
...tučnou kurzívou se ve fyzice značí vektory
imho tohle by se mělo psát <b><i>, protože tučná kurzíva to má být významově, a nikoliv pouze vzhledově, aby mi to sedlo do designu.
« 1 2 »
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0